Dnes je 20.03.2018, meniny má Víťazoslav.   

Change your life 4-mesačná premena: Finále

Zverejnené: 24.11.2014 20:27:42 |   | vytlačiť
obr: Change your life 4-mesačná premena: Finále

Časť 1. očami účastníčok

A je to tu! Štyri mesiace cvičenia, odriekania, neustáleho boja so sebou samým, s pohodlnosťou a starými návykmi sú za nami. Okrem toho sa dievčatá museli popasovať s nástrahami, ktoré im pripravil tréner na tréningoch, ale aj šikovnými argumentmi, ktorých hladná myseľ vymyslí na počkanie celú kopu.

Pre ilustráciu: „Jedna tablička čokolády vlastne vôbec nie je jedna kocka, ale jeden celý rad, z ktorého sa do pár sekundách stanú rady dva či tri a v polke čokolády, keď konečne príde späť súdnosť, si väčšinou aj tak povieme, OK, keď už hreším, tak poriadne a poctivo, s malými výčitkami svedomia a veľkou dávkou cukru „zošrotujú" aj zvyšnú čokoládu." Kto sa v tom našiel, ruku hore... Žarty bokom. V prvý júlový týždeň sme spolu odštartovali projekt certifikovaného trénera Michala Mišurdu, ktorý sa podujal zobrať do parády päť žien, ktorým zadarmo vypracoval stravovacie plány a po dobu 4 mesiacov ich rovnako zadarmo trénoval, s cieľom pomôcť im prostredníctvom novej stravy a cvičenia na ceste k novému telu, no hlavne k zvýšeniu kondície a zlepšeniu zdravotného stavu. Štyri mesiace sú však dlhá doba a z tímu, pozostávajúceho z piatich dievčat a jedného trénera, ostal len tréner a dve dievčatá. Čo sa stalo a ako to celé vidí svojou optikou Michal, sa dozviete v ďalšom vydaní. Dnes sme sa zamerali na dievčatá a ich pocity z premeny.

Dievčatá, máte za sebou 4 mesiace skutočne tvrdej driny. Boli sme pri vás pri vašich vzostupoch aj pádoch. Ak by ste mali hodnotiť projekt globálne, zaznamenali ste nejaký prínos do života? Alebo, naopak, vám niečo vzal?

Evka: Premena mi dala toho dosť veľa. Naučila som sa niečo o strave i o cvičení, no najmä ma začalo baviť behanie, a pritom, kto ma pozná vie, že ja som bola ANTIbežec! Momentálne cítim, že som v životnej kondícii, čo je úplne úžasný pocit. Straty? To záleží od priorít. Párkrát odrieknuť ísť von s priateľmi nevnímam ako stratu. Je to iba prirodzený výber. Ak chcete niečo dokázať, musíte niečo obetovať. Momentálne som dosť fyzicky vyčerpaná, ale aj to prejde.

Nika: V prvom rade mi premena našla nového kamaráta - posilňovňu, pretože isté časti tréningov som naozaj mala rada. Nebudem klamať, že som si užívala všetko, ale na niektoré som sa ozaj tešila. Naučila som sa zdravšie stravovať a mamina hovorí, že aj variť. Vziať mi vzala iba to, čo mala, a teda kilá. Samozrejme, že aj trochu voľného času, ktorý však absolútne neľutujem, pretože som si vedomá, že to robím pre seba a pre svoje zdravie. Vzala mi však spánok, pretože zladiť režim so školskými povinnosťami je niekedy nemožné. Moja mamina ma podporila s tým, že: „spánok je iba pre slabochov."

Je niečo, na čo ste si za celý čas nezvykli, resp. ste prekvapené, ako ľahko ste si to osvojili?

Evka: Ani neviem. Nič nebolo až také ľahké. Ja mám pocit, že som si zvykla na všetko. Problém skôr je, že už som niektorými potravinami prejedená a nechutia mi tak ako doteraz.

Nika: Ja si asi nikdy v živote nezvyknem na kardio. Som z neho chorá. A aj keď nie som dievča, ktoré veľa nadáva, nechceli by ste ma počuť počas kardia (smiech). Ľahké bolo nabehnúť na novú stravu hlavne zo začiatku, keď som sa prejedala ešte viac ako pred premenou. Ťažšie je už potom všetko prepočítavať, pokiaľ niekoho omrzí jesť dookola stále to isté, ale keďže ja som človek lenivý, tak som jedla celé 4 mesiace to isté. (smiech)

Na začiatku projektu ste si stanovili ciele. Naplnili sa?

Evka: Moje očakávania boli úplne odlišné od toho, aký je výsledok, ale absolútne mi to nevadí. Počas tohto programu som sa naučila to, že nie je dôležité to, čo ukazuje váha, ale to, čo vidím v zrkadle. Zmeny sú viditeľné voľným okom a navyše sa cítim výborne, a to je pre mňa hlavné.

Nika: Ja som na začiatku hovorila o svojej vysnívanej váhe. Nepodarilo sa mi ho dosiahnuť. Počas premeny som prehodnotila svoj cieľ, a to tak, že číslo na váhe už viac nie je podstatné.

Vaša strava za posledné mesiace pozostávala prevažne z bielkovín. K tomu ste mali zvýšenú fyzickú aktivitu, na základe vašich vyjadrení si dovolím tvrdiť, že najviac za celý svoj život. Ako sa teraz cítite?

Evka: Asi na mňa lezie chrípka. Som trochu unavená, ako som už spomínala, ale inak sa cítim skvele. Zdravšia, aktívnejšia, pohyblivejšia.

Nika: Ja sa cítim jednoznačne lepšie. Ľahšia a silnejšia!

Obe ste sa počas premeny niekoľkokrát vyjadrili, že vaše rodiny vás podporujú. Zo skúseností vieme, že s podporou je vždy ľahšie niečo robiť. Plánujete pokračovať aj ďalej v zabehnutom režime?

Evka: Chcela by som. Samozrejme, trochu uberiem na intenzite, aby som stíhala školu, krúžky i spánok, ale nechcem skončiť. Držím sa hesla: „radšej pomaly a na trvalo, ako rýchlo a s jojo-efektom."

Nika: Ja sa teraz idem napapať. O týždeň ma čaká stužková, čiže dva týždne si spravím poriadnu pauzu a potom môžem pokračovať v zhadzovaní kíl z tejto prestávky.

Ako vnímate fakt, že vás začínalo päť a do konca ste vydržali iba dve? Prekvapilo vás to? Alebo ste to čakali?

Evka: Ja som nám všetkým veľmi držala palce, predsa len sme sa sem prihlásili s rovnakým cieľom. Odhodlanie a motivácia však bola u každej iná. Niekde vzadu v hlave som si aj myslela, že neskončíme všetky. Bol to skutočne šok skĺbiť školu a tento režim dokopy. Cez prázdniny to bolo jednoduchšie. Ale nečakala som, že ostaneme iba my dve s Nikou.

Nika: Ta ja som to celý čas vnímala úplne opačne ako Evka. Skutočne som si myslela, že do finále prídeme všetky v takej zostave, ako sme aj začínali. Už po prvom mesiaci nás opustila Nika. Prekvapilo ma to, a asi aj zamrzelo, najviac pri Eliške, ktorá mala najväčší predpoklad poriadne sa zmeniť, mala najväčšiu podporu od ľudí. Na druhej strane chápem zdravotné, rodinné aj finančné problémy. Nikoho nemožno do ničoho nútiť.

Bude niekto alebo niečo, čo vám bude chýbať?

Evka: Jednoznačne ľudia, s ktorými som spolupracovala počas projektu. Avšak, dohodli sme sa, že sa budeme stretávať aj naďalej, takže chýbať mi nebude asi nič.

Nika: Chýbať mi nebude nič, lebo som o nič a nikoho neprišla a so všetkým a všetkými pokračujem ďalej.

Teraz keď sme na konci, ľutujete, že ste sa prihlásili do projektu?

Evka: Ja rozhodne nič neľutujem. Change your life, mi skutočne zmenila život.

Nika: Ja musím súhlasiť s Evkou. Nič neľutujem. Teším sa, že som sa prihlásila, pretože som sa naučila novému spôsobu života.

Výsledky za 4 mesiace
Evka: prsia: - 4 cm, pás - 6 cm, bedrá - 10 cm, váha: - 5,2 kg
Nika: prsia - 6 cm, pás - 9 cm, bedrá -7 cm, stehná - 8 cm, váha - 11,4 kg

Nabudúce vám prinesieme zhodnotenie celej premeny z pohľadu trénera dievčat a prinesieme aj celkovú štatistiku s pikoškami. Máte sa na čo tešiť.

Dominika Urbánková

 


Novinky

20.03.2018 08:39:47 Naše mesto

Muž na streche vystrašil obyvateľov

Nezvyčajný pohľad sa vo štvrtok 15. marca naskytol niektorým obyvateľom nášho mesta. Po streche obytného domu sa v domácom oblečení prechádzal ...

16.03.2018 09:08:40 Naše mesto

Mobilná aplikácia vám nájde voľné parkovacie miesta v centre mesta

V rámci projektu Smart city sa chce mesto Žiar nad Hronom posúvať ďalej a prinášať nové možnosti, ako sa stať inteligentnou samosprávou. ...

15.03.2018 11:01:00 Naše mesto

Mesto zaviedlo systém zberu kuchynského odpadu z domácností

V septembri minulého roku bol v meste zavedený systém zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, a to kuchynského odpadu z domácností. Dnes už radnica pozná ...

14.03.2018 12:51:46 Naše mesto

Odkaz Milana Škriniara exkluzívne pre Žiarčanov

Uplynulá nedeľa bola v Taliansku v znamení futbalového stretnutia medzi poprednými celkami Serie A, Interom Miláno a SSC Neapol. Pre slovenských fanúšikov mal ...

14.03.2018 10:13:13 Naše mesto

Kurz pre priaznivcov ovocinárstva a starých ovocných odrôd

Srdečne vás všetkých pozývame na ovocinársky kurz do Mestského sadu v sobotu 24. marca o 10.00 hod. Mestský sad sa nachádza v Parku ...

14.03.2018 08:26:40 Šport

Grand Prix Slovakia v karate

Grand Prix Slovakia je najväčšia medzinárodná súťaž karate organizovaná na Slovensku. Tento rok sa konala 9. - 11. marca v Bratislave. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Linka zimnej údržby: 0915 317 044
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu