Dnes je 22.10.2017, meniny má Sergej.   

Chladné počasie do polovice mesiaca

Zverejnené: 02.11.2016 09:11:11 |   | vytlačiť
obr: Chladné počasie do polovice mesiaca

Blížiaca sa vlna chladu bude veľmi podobná, ako tá z prvej polovice októbra. Viac nám o nastávajúcom počasí prezradí žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Počasie v utorok (Sviatok všetkých svätých), hovorí o minimálnych denných teplotách v rámci nášho regiónu od -1 do -3°C, ráno bolo mrazivé. Veľmi zle na tom ohľadom kvetov na cintorínoch budú oblasti nad 500 metrov (Kremnica, B. Štiavnica...), kde by mala väčšina chryzantém a iných druhov kvetov pomrznúť. Na výraznejší pokles minimálnej teploty (mrazy) bude treba hlavne vyjasnenie v nočných hodinách - najlepšie podmienky na prízemné mrazy budú v dňoch utorok a piatok,“ hovorí meteorológ Ján Wolf.

Čo sa týka zrážok, pravdepodobne sa črtajú v stredu, štvrtok a potom v nedeľu. „Sneženie sa vyskytne len na horách od 800 metrov. Inak by sa teploty počas prvého novembrového týždňa mali udržiavať pod dlhodobým normálom, s postupným poklesom denných teplôt, takže nás čaká taký chladnejší november,“ dodáva meteorológ.

Vstupom do druhej pentády (5. - 10. novembra) sa stredná Európa dostane do cyklonálneho riadenia počasia. „Pre naše územie to znamená možnosť výdatných zrážok, s postupným ochladzovaním, ktoré sa za vhodných poveternostných podmienok môže na prelome prvej a druhej dekády novembra ukázať ako výrazné, keďže nad severnou Európou sa bude nachádzať veľmi studený vzduch. Ak tento vzduch prenikne priamo do strednej Európy, stlačí denné teploty vzduchu aj v nižších polohách na hodnoty pár stupňov nad nulou. To by znamenalo, že „Martin príde na bielom koni“. Ľudová pranostika hovorí: “Keď na Dušičky jasné počasie panuje, príchod zimy oznamuje“,“ dodáva Ján Wolf.

14-dňová predpoveď počasia pre región od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď na obdobie od 31. 10. – 6. 11.

Pondelok - utorok: Prevládať bude polooblačné počasie, ráno ojedinele hmlisto, poprípade nízka oblačnosť. Ranné teploty pomerne nízke od -1 do -3°C, záleží od množstva oblačnosti (hmly). Denná teplota v intervale 8 až 11°C.

Streda - štvrtok: Oblačno až zamračené, miestami s dažďom, vo štvrtok prehánky od 700 metrov snehové. Nočné teploty 5 až 1°C. Denné teploty 6 až 9°C. Mierny severozápadný vietor.

Piatok - nedeľa: Spočiatku bude oblačno, neskôr len malá oblačnosť, piatok ráno veľmi chladno. V nedeľu viac oblačnosti a ojedinele s dažďom, na horách zrážky snehové. Nočné teploty 3 až -3°C, ojedinele aj nižšie. Denné teploty v intervale 6 až 10°C.

Výhľad počasia na obdobie 7. 11. – 13. 11.

V tomto týždni bude prevládať viac-menej cyklonálne a zimné počasie s občasnými zrážkami, postupne aj v nižších polohách snehovými a pomerne veterno najmä na horách.

Pondelok – streda: Premenlivá veľká oblačnosť, zrážky viac v priebehu pondelka, v ostatných dňoch prehánky. Nočné teploty 4 až 0°C. Denné teploty 6 až 9°C, v stredu len 4 až 7°C.

Štvrtok – nedeľa: Veľká oblačnosť až zamračené, občasné zrážky aj v nižších polohách, väčšinou snehové. Chladno-veterno najmä cez víkend. Nočné teploty od 2 do -2°C. Denné teploty v intervale 3 až 5°C.

Arktída je rekordne teplá

Arktída je momentálne rekordne teplá, aj o vyše 10 °C nad DP. Po vyvrcholení topenia morského ľadu v septembri spôsobila „cirkulačný kolaps“, všetky jej zásoby studeného vzduchu sa tak vyliali nad kontinenty. Októbrové dráhy cyklón, sa teda po roku 2000 značne oslabujú a prepadávajú viac smerom na juh, ako sme boli zvyknutí v minulom storočí, preto sa uprostred jesene stretávame čoraz častejšie so skorými vpádmi zimy a nečakanými vlnami chladu. Tento trend by mal pokračovať aj v priebehu novembra. Aj napriek celkovému trendu globálneho otepľovania sa nám v októbri čoraz viac ochladzuje.

Z chladnejšieho počasia uplynulých a nastávajúcich dňoch by sa mohlo zdať, že aj tohtoročná zima 2016/2017 sa konečne chystá udrieť. Tak prosté to ale, bohužiaľ, nie je. Po relatívne chladnom a na zrážky bohatom októbri, máme pred sebou posledný jesenný mesiac november s najkratšou dĺžkou slnečného svitu z celého roku. Priemerná dĺžka slnečného svitu je v Žiari počas tohto mesiaca len 50 hodín. Tohtoročný október skončil v Žiari o 0,4 °C chladnejší, ako je DP:1981-2010, s mesačným zrážkovým úhrnom 81 mm, čo je 173% z dlhodobého normálu.

 


Novinky

20.10.2017 08:36:48 Naše mesto

Voľby do VÚC. Pozrite, kto kandiduje za náš obvod.

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC), v ktorých si ľudia vyberajú predsedov a poslancov samosprávnych krajov na štyri roky, sa uskutočnia v ...

20.10.2017 08:31:15 Naše mesto

Do zberu kuchynského odpadu z domácností je zatiaľ zapojených desať stojísk

V septembri sa v Žiari nad Hronom zaviedol zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností v prvých vybraných stojiskách v meste, konkrétne na Etape. Po ...

18.10.2017 13:07:30 Naše mesto

Jeseň na cestách je riziková. Vodiči uberte z plynu, chodci používajte reflexné prvky

Jeseň prináša nielen úrodu zo záhrad a pestré lístie na stromoch, ale zvyšuje aj riziko dopravných nehôd a kolízií na ...

17.10.2017 15:07:39 Šport

Basketbalový klub podpísal novú zmluvu s Handlovou

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom v sobotu 14. októbra uzavrel historickú zmluvu o súčinnosti a vzájomnej spolupráci s klubom MBK Baník ...

12.10.2017 14:31:30 Naše mesto

Dni jesennej čistoty po prvýkrát v skrátenom čase

Dni jesennej čistoty, kedy sa Žiarčania mohli opäť zadarmo zbaviť objemného odpadu, sa túto jeseň uskutočnili v dňoch od 25. do ...

10.10.2017 09:52:44 Naše mesto

Uzávierka ciest počas Žiarskeho jarmoku

Už tento piatok a sobotu sa bude v našom meste konať tradičný Žiarsky jarmok. V tejto súvislosti budú uzatvorené niektoré ulice a zastávky MHD. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.