Dnes je 20.08.2017, meniny má Anabela.   

Čiara

Čas a miesto konania

26.08.2017 19:00 SNP 119, Žiar nad Hronom

31.08.2017 19:00 SNP 119, Žiar nad Hronom

07.09.2017 19:00 SNP 119, Žiar nad Hronom

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info). Platí zákaz nosenia jedla do kinosály (VP str. 2)!!! Ďakujeme.

 

Adam Krajňák (T.Maštalír) je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti.

A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť. Réžia Petra Bebjaka vnáša do kriminálneho námetu s prvkami trileru nákazlivú iskru, ktorá ho na míle vzďaľuje od obyčajnej žánrovej zábavy, a odhaľuje univerzálny ľudský príbeh zasadený do prostredia, v ktorom sa prelínajú kultúry, zvyky i životy.


Slovensko o pár mesiacov vstúpi do Schengenského priestoru a práce na posilňovaní slovensko-ukrajinskej hranice sú v plnom prúde. Pre Adama Krajňáka, otca rozvetvenej rodiny a hlavu organizovaného zločinu na východnom pohraničí začínajú rušné časy. Jeho najstaršia dcéra Lucia sa vydáva za miestneho smoliara Ivora, ukrajinský partner Jona chce rozbehnúť vlastný biznis a na hranici sa objavuje nový druh tovaru v podobe narkotík.

Všadeprítomná nervozita z blížiaceho sa „zatvorenia hranice“ a narastajúca paranoja vyústia donevydareného transportu cigariet, následkom čoho sa Krajňák stáva dlžníkom obávanéhou krajinského bossa Krulla. Príbehovú mozaiku dotvárajú Krajňákova matka a tieňová kráľovná rodinného podniku Anna, skorumpovaný policajný kapitán Bernard a Assad, migrant z Afganistanu a jeho strastiplná cesta do Európy.

V momente, keď sa všetky dejové línie pretnú, prichádza na hranicu smrť. A tak sa spúšťa kolotoč napínavých, absurdných a tragických udalostí, ktoré prinesú prekvapujúce odhalenia i obete. Krajňák nesie následky svojich činov a zisťuje, že jedinou cestou zo začarovaného kruhu je prekročenie všetkých hraníc.

Kriminálny príbeh s prvkami trileru i čiernej komiky je situovaný do osobitého a mystického priestoru, v ktorom sa prelínajú kultúry, nárečia, zvyky, zázraky i ľudské osudy. Záverečná montáž, odohrávajúca sa 21. decembra 2007 počas oficiálneho posunutia Schengenskej hranice medzi Slovensko a Ukrajinu, dopovedá dejové línie i osudy postáv a dokonáva tragikomickú myšlienku príbehu, že východ prežije všetko. Aj Schengen.

 

Originálny názov: Čiara
Žáner: thriller
Rok: 2017
Krajina pôvodu: Slovensko, Ukrajina
Réžia: Peter Bebjak (Čistič, Zlo, Marhuľový ostrov, krátkometrážny VoiceS, TV seriály Četníci z Luhačovic, Mordparta, Spravedlnost, Případy 1. oddělení, Za sklom, Nevinné lži, Mesto tieňov, Dr. Ludsky, Nevinní, Aféry, Ako som prežil, Odsúdené, Kriminálka Anděl a i.)
Hrajú: Emília Vášaryová, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Milan Mikulčík, Eugen Libezniuk, Andrej Hryc, Stanislav Boklan, Kristína Kanátová, Rimma Zjubina, Filip Kaňkovský a i.
Hudba: Slavo Solovic

 

 

 

 15+:

 

 

Filmy o filme:

 

Hudobný klip: "Hej, Sokoly!"

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Čiara (pozri Blog), Continentalfilm, Facebook.

Zo zákulisia: Presskit (pdf), Nový Čas, Denník N.

 

Ocenenie

MFF Karlovy Vary (KVIFF) - v hlavnej súťaži cena za Najlepšiu réžiu (Peter Bebjak).

Odporúčame

Čiara

Kino

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo ...

Skrat f štrku

Koncerty

Legendárni “skraťáci“ sú späť a v plnej sile.   Vstup voľný! V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční U Shakespeara.