Dnes je 20.10.2017, meniny má Vendelín.   

Kedy skončia septembrové horúčavy?

Zverejnené: 05.09.2016 13:15:26 |   | vytlačiť
obr: Kedy skončia septembrové horúčavy?

Aj keď v prvý školský deň nesprevádzali žiakov do škôl slnečné lúče, ďalšie dni nás však čaká teplé počasie. Predpoveď pre nás opäť pripravil žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Pondelkové ochladenie s dažďom je spojené s prepadom cyklóny ponad Alpy smerom na Balkán,“ hovorí meteorológ Ján Wolf a dodáva, že po prechode cyklóny sa už v druhej polovici týždňa (7. – 11.9.) vytvorí nad strednou Európou mohutná tlaková výš, ktorá by mala blokovať postup tlakových níží z Atlantiku nad Európou až do prvej polovice septembra. „Najprv nás na zadnej strane tejto výše zasiahne na dlhšie obdobie dávka veľmi teplého vzduchu. Následne sa blokujúca výš začne správať úplne proti pravidlám prírody a zamieri od východu na západ späť nad Atlantik, čo v polovici septembra spôsobí, že sa k nám od severovýchodu „vyleje“ chladnejší vzduch. Blokujúca výš nad Európou môže v najbližšie dni úplne odstaviť tvoriace sa hurikány v Atlantiku, ktoré si na Európu takpovediac „brúsia zuby“, čo by znamenalo prvé výrazné jesenné ochladenie,“ dodáva Wolf.

Prvá polovica septembra tak môže pripomínať práve končiaci august, kedy v Žiari nad Hronom a v jeho okolí stúpali denné teploty na 25 °C až 28 °C. „Môže sa zdať, že nás jeseň chce odškodniť za premenlivý charakter leta bez výrazných vĺn horúčav. Znamená to, že si slnečné a veľmi teplé počasie pred mesiacmi ochladzovania, inverzie a zimy ešte vychutnáme,“ predpovedá meteorológ.

14 – dňová predpoveď počasia pre náš región

Predpoveď na obdobie 5. až 11. septembra 2016 – školákov na strednom Slovensku prekvapí 1. školský deň ochladenie a dážď. Kvapky sĺz prváčikov sa tak budú miešať s kvapkami dažďa. Od stredy sa obnoví prílev teplého vzduchu. Slnečné a teplé počasie vydrží do konca týždňa. Začne sa k nám vracať leto a slnečný svit. Pôjde o letný vzor počasia.

Pondelok – utorok – oblačno až zamračené a na viacerých miestach nášho regiónu dážď, ojedinele až výdatný. V utorok zväčša oblačnosť a doznievanie dažďa. Cez deň teplota vzduchu od 19 °C do 21 °C, v utorok 23 °C až 25 °C. V noci od 15°C do 10 °C. Ráno miestami hmlisto. Vietor spočiatku južný, neskôr severozápadný do 5 m/s.

Streda – nedeľa – jasno alebo len malá oblačnosť, ráno ojedinele hmlisto. Pomerne teplo cez deň 26 °C až 28 °C, no nedajú sa vylúčiť aj vyššie. Nočná teplota 15 °C až 12 °C. V závere týždňa prenikne od severovýchodu trochu chladnejší vzduch, preto môžu byť počas nedele teploty o niečo nižšie.

Výhľad počasia na obdobie 12. až 18. septembra

Vzhľadom na pokročilú ročnú dobu bude v tomto týždni teplých dní čoraz menej. Najmä po vyvrcholení období tepla sa ešte môžu predviesť studené fronty, aj keď to už nebude to, čo bývalo počas leta. V strede týždňa s blížiacou sa tlakovou nížou z Atlantiku k Európe sa prejaví skôr to, že jeseň a príchod chladných vzduchových hmôt sa nezadržateľne blíži. Vyhliadka na druhú polovicu septembra nie je letná, ale už jesenná.

Pondelok – utorok – polojasno, ráno hmlisto, ojedinele prehánka. Ranná teplota 14 °C až 11 °C, cez deň 25 °C až 27 °C.

Streda – štvrtok – oblačno až zamračené a dážď, ojedinelá búrka. Ranná teplota 13 °C až 9 °C, denná teplota 21 °C až 24 °C, pri zrážkach len okolo 18 °C a ochladenie.

Piatok – nedeľa – spočiatku malá, neskôr veľká oblačnosť, v sobotu asi so zrážkami. Ráno ojedinele hmlisto. Ranná teplota 13 °C až 8 °C, denná teplota 21 °C až 25 °C.

Premenlivé leto 2016

Máme za sebou typické stredoeurópske leto, ktoré bolo príjemné, nie však únavné, ako to minuloročné. Leto 2015 sa do našej pamäti zapísalo ako veľmi teplé a suché. V čom bolo to tohtoročné leto naozaj odlišné, tak určite v tom, že bolo premenlivé. Vlani sme zažívali niekoľko dlhotrvajúcich, veľmi teplých vĺn. Najdlhšia teplá vlna trvala od 5. do 15.8. 2015.

Tohto roku boli epizódy s veľmi teplými dňami podstatne kratšie. Maximálne 4 dni za sebou v rade sme zaznamenali tropický deň, a to v poslednej júnovej dekáde. Za počet tropických dní môže odlišná poveternostná situácia s prevažujúcim juhozápadným až západným prúdením, znamená to, že sa k nám dostával vlhší vzduch a často prichádzali studené fronty. Nemôžeme sa čudovať, že následkom uvádzanej situácie v júni, ale najmä v júli nebola núdza o búrky a prívalové dažde.

Výrazne menej sme mali tropických dní a nocí. Zatiaľ čo sme vlani v Žiari nad Hronom zaznamenali 34 tropických a z toho polovica boli dni supertropické. V tomto roku sme mali 18 tropických dní a ani jeden supertropický.

Najvyššia teplota v Žiari nad Hronom bola nameraná 24. júna (34,1 °C). Tohtoročné leto bolo zrážkovo blízke k dlhodobému normálu t. j. spadlo 242 mm, čo zodpovedá 119 % dlhodobého priemeru. Dá sa povedať, že Leto 2016 skončilo ako celok v Žiari nad Hronom a v jeho okolí v priemere teplé, teda teplotne slabo nadnormálne s kladnou odchýlkou 0,9°C od dlhodobého priemeru za roky (1981 – 2010).

Meteorologická jeseň je tu od (1. septembra), no počasie zostane ešte niekoľko dní letné. Nuž aj také, je niekedy počasie.

Aký bude prvý jesenný mesiac?

Mesiac september by mal byť teplotne nadpriemerný a zrážkovo podpriemerný. Nadpriemerné teploty budú doprevádzané aj suchším počasím. V súvislosti s prevažne slnečným a teplým počasím možno očakávať narastajúci deficit vlahy. Do cirkulácie vzduchu nad Európou sa môžu zapojiť tlakové níže, pôvodom z hurikánov tvoriacich sa nad Atlantikom v tropickom pásme, to vnáša do predpovedi väčšiu neistotu, ako sa bude počasie správať. Mierny pokles teploty nastane po 18. septembri a pravdepodobný nástup “babieho leta“.

 


Novinky

18.10.2017 13:07:30 Naše mesto

Jeseň na cestách je riziková. Vodiči uberte z plynu, chodci používajte reflexné prvky

Jeseň prináša nielen úrodu zo záhrad a pestré lístie na stromoch, ale zvyšuje aj riziko dopravných nehôd a kolízií na ...

17.10.2017 15:07:39 Šport

Basketbalový klub podpísal novú zmluvu s Handlovou

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom v sobotu 14. októbra uzavrel historickú zmluvu o súčinnosti a vzájomnej spolupráci s klubom MBK Baník ...

12.10.2017 14:31:30 Naše mesto

Dni jesennej čistoty po prvýkrát v skrátenom čase

Dni jesennej čistoty, kedy sa Žiarčania mohli opäť zadarmo zbaviť objemného odpadu, sa túto jeseň uskutočnili v dňoch od 25. do ...

10.10.2017 09:52:44 Naše mesto

Uzávierka ciest počas Žiarskeho jarmoku

Už tento piatok a sobotu sa bude v našom meste konať tradičný Žiarsky jarmok. V tejto súvislosti budú uzatvorené niektoré ulice a zastávky MHD. ...

09.10.2017 12:11:48 Naše mesto

Na októbrovom Agifeste súťažili psy z celého Slovenska

V nedeľu 8. októbra sa na lúke žiarskeho sídliska Etapa uskutočnili neoficiálne preteky psieho športu agility Agifest. Do súťaže prihlásili majitelia ...

09.10.2017 11:16:38 Šport

Na úvod sezóny prehra pred domácim hľadiskom

1. Slovenská liga Muži – Základná časť MŠK BK Žiar nad Hronom – KB Košice „B“  54 : 94  (11:21, ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.