Dnes je 23.10.2017, meniny má Alojzia.   

Mikuláš príde do Žiaru na koči ťahanom koňmi

Zverejnené: 03.12.2014 11:19:08 |   | vytlačiť
obr: Mikuláš príde do Žiaru na koči ťahanom koňmi

Blíži sa december, ktorý sa deťom spája nielen s Vianocami, ale aj s príchodom Mikuláša. Aký bude teda tohtoročný Mikuláš u nás v Žiari? O tom, ale aj o iných pripravovaných podujatiach z dielne žiarskeho Mestského kultúrneho centra sme sa porozprávali s Jankom Kulichom, producentom Céčka.

Žiarske deti sa každoročne tešia na nejaké prekvapenia, ktoré príchod Mikuláša sprevádzajú. Aký bude ten tohtoročný?

Tento rok sme vsadili na klasiku. Z množstva nápadov na netradičný príchod Mikuláša sme si vybrali koč s koňmi, na ktorom sa Mikuláš bude preháňať ulicami mesta už od 12-tej hodiny. O 15-tej hodine sme pre deti pripravili premietanie rozprávky Niko 2. v Kinosále MsKC. Vstup na rozprávku je zdarma, ale vzhľadom k obmedzenej kapacite si záujemcovia musia prísť prevziať voľné vstupenky do pokladne MsKC. Už tradične sa deti môžu tešiť aj na krásnu rozprávku v podaní žiakov ZUŠ Zity Strnadovej-Parákovej o 16.30 hod. na Námestí Matice slovenskej s názvom Najkrajší darček. Počas nej na námestie zavíta Mikuláš, aby spoločne s detičkami rozsvietil vianočný stromček a ozdoby v meste.

V polovici decembra sa začnú na námestí aj Vianočné trhy. Okrem bohatej ponuky v predajných stánkoch sú ich súčasťou aj pódiové vystúpenia. Kto nám zahrá a zaspieva tento rok?

Pripravili sme ďalšie pokračovanie projektu Žiarivé Vianoce, v rámci ktorého organizujeme na námestí počas trhov každodenný kultúrny program. Tešiť sa môžete na vystúpenie Peťa Cmoríka, koledovanie so Sekerákmi, na varenie žiarskej kapustnice, živý Betlehem a určite si diváci nesmú nechať ujsť krst CD Žiarivé Vianoce s ukrajinskou maliarkou Evou Aibaz, ktorá bude maľovať pieskom.

Do pozornosti tiež chcem dať veľký vianočný program FS Hron a ich hostí, ktorý sa uskutoční v utorok 16. decembra o 18-tej hodine v Hlavnej sále MsKC. Po úspešnom minuloročnom vianočnom programe Od Ondreja do Troch kráľov sa FS Hron opäť rozhodol priblížiť Žiarčanom tradície vianočného obdobia. Tento rok s FS Hron spojili sily nielen detské folklórne súbory Hronček a Hroniarik, ale aj mužská spevácka skupina Sekera a Domov sociálnych služieb z Ladomerskej Viesky.

Rok bohatý na kultúrne podujatia

Okrem týchto už spomínaných tradičných podujatí však Céčko pripravuje aj iné podujatia pre milovníkov kvalitnej kultúry. Máme za sebou vystúpenie Klusa či Zagorovej, no zďaleka to nie je všetko. Na ktoré vystúpenia či podujatia sa môžu prísť Žiarčania ešte do konca roka zabaviť?

Tento rok je naozaj bohatý na veľké kultúrne akcie. Ani december nebude výnimkou. Zavíta k nám slovenský hudobný fenomén Miro Žbirka, ale i vokálna skupina Fragile. Oba koncerty sú však už vypredané. Verím však, že aj ostatné produkcie ponúknu kvalitu. Určite zaujímavou udalosťou bude koncert legendárneho českého pesničkára Pepa Nosu v piatok 12. decembra v MsKC, špeciálne vydanie Impro šou so slávnym mímom Mirom Kasprzykom, nádherné detské divadelné predstavenie Tri prasiatka v podaní profesionálneho divadla J.G. Tajovského zo Zvolena v nedeľu 14. decembra o 16-tej hodine v MsKC alebo krstný koncert skupiny Janko Kulich & Kolegium s hviezdnym Mariánom Geišbergom.

Najbližším podujatím v novom roku bude Bál Žiarčanov. Aký bude, koľko budú stáť vstupenky a od kedy budú v predaji?

V súčasnosti finalizujeme program bálu a jeho náklady. Sme presvedčení, že sa nám podarí udržať cenu lístka v rovnakej výške ako po minulé roky, hoci sme pre návštevníkov pripravili niekoľko prekvapení a zlepšení. Vstupenky na Bál Žiarčanov budú v predaji začiatkom decembra.

Keby sme mali zosumarizovať rok v Céčku, aký bol?

Osobne mám pocit, že tento rok bol veľmi vydarený. Podarilo sa nám priniesť niekoľko exkluzívnych produkcií, City fest potvrdil svoje meno rekordnou návštevnosťou navzdory zvýšenému vstupnému a na domácej scéne vzniklo niekoľko hudobných nosičov či DVD. Záujem o kultúru v Žiari je obrovský a sme za to veľmi vďační. Vďaka podpore mesta, partnerov, a hlavne divákov sa zo Žiaru stáva kultúrne mesto s dobrým vkusom.

Ľudia si ako štart do nového roka zvyknú dávať predsavzatia - aké má žiarske Céčko do roku 2015?

V budúcom roku budú našimi prioritami 10. ročník City festu, podpora tvorby domácich umelcov, zlepšovanie podujatí a kvality služieb v MsKC. V súčasnosti pripravujeme spustenie predaja vstupeniek s QR kódmi, aby si ich ľudia nemuseli chodiť kupovať k nám, ale aby si ich mohli vytlačiť sami doma.

 


Novinky

23.10.2017 09:51:21 Šport

Prvá výhra mužov po výbornom výkone v novej sezóne

Basketbal – 1. Slovenská liga Muži – základná časť PU Prešov Iskra Svit B – MŠK BK Žiar nad Hronom ...

23.10.2017 09:44:05 Šport

Černek skončil tretí, Zelinová druhá

V sobotu 21. októbra sa v Podbrezovej konalo 4. kolo Slovenského pohára v cyklokrose mládeže a zároveň UCI Svetový pohár CX ...

23.10.2017 09:07:17 Naše mesto

Babie leto skončilo. Príde zima?

Druhý jesenný mesiac október nás potešil na začiatku prvou fázou babieho leta, potom prešla Európou rozsiahlá cyklonálna oblasť, no a babie ...

20.10.2017 08:36:48 Naše mesto

Voľby do VÚC. Pozrite, kto kandiduje za náš obvod.

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC), v ktorých si ľudia vyberajú predsedov a poslancov samosprávnych krajov na štyri roky, sa uskutočnia v ...

20.10.2017 08:31:15 Naše mesto

Do zberu kuchynského odpadu z domácností je zatiaľ zapojených desať stojísk

V septembri sa v Žiari nad Hronom zaviedol zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností v prvých vybraných stojiskách v meste, konkrétne na Etape. Po ...

18.10.2017 13:07:30 Naše mesto

Jeseň na cestách je riziková. Vodiči uberte z plynu, chodci používajte reflexné prvky

Jeseň prináša nielen úrodu zo záhrad a pestré lístie na stromoch, ale zvyšuje aj riziko dopravných nehôd a kolízií na ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.