Dnes je 24.06.2017, meniny má Ján.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

Futbalový štadión otvoria neskôr, ako pôvodne avizovali

www.nasziar.sme.sk| 9.5.2017|Ivana Zigová

Radnica prišla s novým termínom. Takéto sú dôvody zmeny. 

ŽIAR NAD HRONOM. Zmodernizovaný futbalový štadión s novými tribúnami v Žiari otvorí mesto neskôr, ako plánovalo. Pôvodne chcelo slávnosť, na ktorú už poslanci odklepli 13‑tisíc eur, spojiť s majstrovstvami Česka a Slovenska v cestnej cyklistike, konkrétne s ich posledným dňom (25. 6.). 

Napokon však radnica hovorí o novom termíne. "Zmodernizovaný futbalový štadión plánujeme verejnosti predstaviť 16. júla. Pre posun sme sa rozhodli pre zhoršenie počasia, najmä ochladenie v apríli, ktoré skomplikovalo zatrávnenie nového ihriska. Nevedeli by sme garantovať, že hracia plocha bude dovtedy spôsobilá na odohranie zápasu," potvrdil zmenu hovorca mesta Martin Baláž. 

Spomenul však aj ďalší dôvod. "Keď sme si to znovu preberali, uvedomili sme si, že dve takéto akcie by mohli spôsobiť neúmerné dopravné zaťaženie mesta. Na cyklistické preteky totiž očakávame asi 20‑tisíc ľudí. Bolo by komplikované spojiť tieto dve podujatia," povedal. 

Športovisko sa dočkalo modernizácie tribún, hracej plochy aj zázemia. Z niekdajšieho štadióna spartakiádneho typu sa zmenilo na futbalový stánok druhej kategórie UEFA. Po dokončení by mal slúžiť najmä pre zápasy áčka FK Pohronie.


Cyklistický ošiaľ v Žiari začína. Hotely hlásia plno

www.nasziar.sme.sk| 2.5.2017|Ivana Zigová

Od top udalosti roka si radnica sľubuje zviditeľnenie Žiaru. 

ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom čakajú 22. až 25. júna Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike 2017. Športové podujatie sľubuje účasť Petra Sagana a slovenskej a českej špičky.

Žiarska radnica očakáva v meste asi 20‑tisíc návštevníkov. "Ide o podujatie, ktoré nemá v novodobej histórii Žiaru obdobu," povedal hovorca mesta Martin Baláž. Mesto zatiaľ vyčlenilo v rozpočte dotáciu 10‑tisíc eur pre občianske združenie Cyklistika 2017, ktorá má pokryť niektoré z výdavkov na usporiadanie pretekov. 

"Samozrejme, mesto ako spoluorganizátor prispeje aj inak, do prípravy sa zapájajú jeho organizácie a pracovníci," povedal Baláž. 

Ďalšie zdroje prinášajú sponzori a partneri podujatia. "Pre mesto a okolité obce je to príležitosť, ako sa zviditeľniť. Pre miestnych a návštevníkov bude určite zážitkom vidieť na vlastné oči pretekať takú hviezdu, ako je Peter Sagan," povedal o motivácii samosprávy zorganizovať takúto športovú udalosť Baláž. 

Organizátori avizujú aj sprievodný program ‑ pódium, fun zónu aj charity ride, ktorej peletón povedie bývalý reprezentant, špičkový cyklista a ambasádor podujatia Ján Svorada. 

Hlavné priestranstvá, kde sa budú sústreďovať sprievodné aktivity, majú byť plocha pred mestským kultúrnym centrom a parkovisko pri prevádzke Lidl.

Preteky pripravujú organizátori spolu s políciou a záchrannými zložkami už mesiace. Žiarčania sa budú musieť zmieriť aj s obmedzeniami. Tie sa dotknú predovšetkým dopravy a parkovania. 

"O konkrétnych obmedzeniach budeme informovať v dostatočnom predstihu. Okrem iného obyvatelia mesta dostanú letáky do schránky. Už teraz však môžem povedať, že istú dobu bude pre preteky uzavretá Ulica SNP, čo znamená, že miestni aj návštevníci budú musieť využiť obchvat Žiaru a ďalšie alternatívne komunikácie," naznačil Baláž. 

Vyťažené kapacity na termín majstrovstiev hlásia už aj žiarske hotely. "U nás už nemáme nič voľné. Celkovo v Žiari je už problém, ľudí preto odkazujeme na Kremnicu a Vyhne," povedali nám v žiarskom hoteli Luna. 

Podobná situácia je aj v hoteli Fellini v starej časti mesta. "V tomto termíne máme plno. Predpokladáme, že to súvisí aj s pretekmi," odpovedali nám na naše otázky na recepcii.


Romantika v Žiari: Nový altánok v parku bude slúžiť na sobášne obrady

www.teraz.sk| 26.4.2017|TASR

Žiar nad Hronom 26. apríla (TASR) ‑ V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudol v týchto dňoch drevený altánok určený na vykonávanie sobášnych obradov. 

O sobáš v žiarskom obrade prejavuje záujem v poslednom čase čoraz viac snúbencov. Mesto sa preto rozhodlo, že provizórny stan, ktorý sa pri tejto príležitosti vždy staval, nahradí trvalým altánkom. Okrem sobášnych obradov ho môžu ľudia využiť napríklad aj na fotenie v parku. 

"Park Štefana Moysesa je najmä na jar a na jeseň veľmi atraktívny na takéto veci, scenéria je naozaj veľmi romantická," podotkol hovorca mesta Martin Baláž s tým, že altánok vyšiel mesto na 2168 eur.


V centre Žiaru nad Hronom budujú nové parkovacie miesta

www.dobrenoviny.sk| 26.4.2017|TASR

Žiar nad Hronom 26. apríla (TASR) ‑ V centre Žiaru nad Hronom sa aktuálne pracuje na nových parkovacích miestach. Miestna samospráva ich chce tento rok vybudovať viac ako 130. "Už vlani sme avizovali, že tento rok sa chystáme zásadne zvýšiť počet parkovacích miest v centre mesta, teda v okolí Námestia Matice Slovenskej, čo je najmä ulica Štefana Moysesa," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. 

Tu aktuálne vzniká 74 nových parkovacích miest, v ďalších zónach centra vytvoria podľa Baláža ešte 60 miest. Vznikajú na rôznych zelených ostrovčekoch, ktoré neboli využívané, rozšírením komunikácie, ale aj zmenou spôsobu parkovania zo zvislého na kolmé státie. "Spolu tak v tomto roku vytvoríme viac ako 130 nových parkovacích miest pre obyvateľov a návštevníkov v centre mesta. Máme na to vyčlenených zhruba 150.000 eur, financujeme to z vlastného rozpočtu," vysvetlil Baláž. 

Za parkovanie sa v súčasnosti v Žiari nad Hronom neplatí. Reguláciou parkovania v samotnom centre sa však podľa Baláža bude samospráva v budúcnosti zaoberať. "Je to na širšiu diskusiu, ktorú určite otvoríme. Aké návrhy budú, to teraz nevieme povedať, ale jedna vec, ktorú sme si všimli, je to, že parkovacie miesta, ktoré vytvárame, využívajú najmä obyvatelia priľahlých bytových domov prípadne zamestnanci niektorých obchodných prevádzok," skonštatoval Baláž. 

Mesto však podľa jeho slov miesta nebuduje pre celodenné státie, ale naopak pre jednoduchšie parkovanie návštevníkov a tých, ktorí si prišli do mesta niečo vybaviť. "Zatiaľ sme neuvažovali o zavedení parkovného. Budeme sa určite musieť zamýšľať nad nejakým regulatívom, ako obmedziť to, že nové parkovacie miesta budú využívať obyvatelia mesta alebo zamestnanci na dlhodobé státie," dodal. 

Mesto podľa Baláža dlhodobo podporuje budovanie parkovísk, ktoré si bytové spoločenstvá za vlastné prostriedky budujú na mestských pozemkoch. Následne im mesto umožňuje bezodplatný dlhodobý prenájom týchto pozemkov. Takúto možnosť podľa Baláža využili zatiaľ dve bytové spoločenstvá.


Fotopasce zaberajú najmä na odpadky

Noviny Žiarskej kotliny| 25.4.2017|IVA

Vyhadzujete odpad mimo nádob? Môže vás zachytiť fotopasca. 

ŽIAR NAD HRONOM. Mestská polícia v Žiari nad Hronom využíva pri svoje práci aj dve fotopasce. Nasadzuje ich do terénu v rôznych častiach mesta podľa potreby. 

Vlani ich pritom použila na parkovisku nad zimným štadiónom, pri garážach na Ulici M. Chrásteka a pri stanovišti na odpad na Ulici Sládkovičovej 17, kde pomáhali najčastejšie. "Na tomto mieste sme opakovane zaznamenali ukladanie odpadu mimo vyhradené nádoby. Ide o priestor pri bytovke neďaleko Sociálnej poisťovne," priblížil náčelník mestskej polície Róbert Šiška. Fotopasce pritom osádzajú najmä na základe žiadostí mestských úradníkov z odboru životného prostredia, či ako odpoveď na podnety žiarskych poslancov a obyvateľov. Vďaka fotopasciam zistili policajti vlani osemnásť priestupkov. 

Išlo výlučne o priestupky z oblasti odpadového hospodárstva, štyrikrát o založenie čiernej skládky a v 14 prípadoch o uloženie odpadu mimo zberných nádob. Z celkového počtu sa podarilo objasniť trinásť, teda viac ako sedemdesiat percent. "Najúspešnejší sme boli práve na Ulici Sládkovičovej, kde sme identifikovali páchateľa až desaťkrát, a to aj vďaka miestnym obyvateľom," dodal Šiška.


Dlhov sa zbavujú aj Rómovia

Televízna stanica TA 3| 23.4.2017|Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka:

"Centrum právnej pomoci v Žiari nad Hronom doslova praská vo švíkoch. Spôsobili to nové pravidlá o osobnom bankrote, ktoré začali využívať tisícky ľudí. Zbaviť sa dlhov a exekúcií chcú aj Rómovia z obce Trnavá Hora. Keďže ale nevedia sami vyplniť žiadosti a získať potrebné doklady, pomáha im starosta. Aj vďaka nemu tak môžu po rokoch začať nový život."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Jednoduchšie a dostupnejšie pravidlá pre osobný bankrot, ktoré začali platiť od začiatku marca, otvorili aj cestu aj Rómom z Trnavej Hory. Doteraz boli viacerí z nich v začarovanom kruhu, lebo sa nevedeli zbaviť dlhov, ktoré si narobili ešte pred desiatimi či pätnástimi rokmi."

Vladimír Tököly, dlžník:

"Chodím do zamestnania, zarobím 500 ‑ 600 euro, z toho mi polovicu zoberú."

Marcela, dlžníčka:

"Splácate, splácate, ale furt ste na tom istom."

Vladimír Tököly:

"Mám priateľku, mám rodinu, mám dve deti a z dvesto, tristo euro sa nedá žiť."

Martin Dušička:

"Jedni si zobrali pôžičku či mobily na splátky, ďalší dlžia poisťovniam a nedokážu splácať."

Vladimír Tököly:

"Exekútor si zoberie, naváľal si tam toľko tisíc, ja mám 10‑tisíc dlh. A pritom som bol dlžný 1400 euro."

Marcela:

"Mne hrozilo, že by mohli zobrať dom, ktorý mám vo vlastníctve."

Martin Dušička:

"Vďaka starostovi sa ale dozvedeli, že ich situácia sa dá zmeniť, keď požiadajú o osobný bankrot. Vypracoval preto pre nich manuál a pomohol im zohnať a vyplniť tlačivá."

Pavel Kravec, starosta Trnavej Hory:

"Vidím to ako takú príležitosť pre nadýchnutie, lebo tí ľudia sa už aj poučili z toho, že brať neuvážené rôzne pôžičky, brať mobily, ich privádza vlastne do ťažkej sociálnej situácie."

Martin Dušička:

"Starosta s nimi šiel aj do centra právnej pomoci, cez ktoré štát pomáha s oddlžením, to v Žiari teraz pre nové pravidlá o osobnom bankrote doslova praská vo švíkoch."

Ján Valent, vedúci Centra právnej pomoci Žiar nad Hronom:

"Som v centre už skoro desiaty rok, ale toto sme naozaj ešte nezažili. Je to veľký nápor ľudí všetkých vekových skupín od, pomaly od úplných tínejdžerov až po dôchodcov. Je tu cirka 200‑percentný nárast žiadostí a ako to býva zvykom, pribudol nám iba jeden pracovník."

Martin Dušička:

"Dlhy ľudí sa pohybujú od niekoľko tisíc po pol milióna eur. O osobný bankrot môžu požiadať iba raz za desať rokov a je to proces. Poplatok budú nemajetní splácať centru ešte tri roky."

Pavel Kravec:

"Je to vlastne taká príležitosť pre nový začiatok a sám som veľmi zvedavý, ako toto dopadne, či sa tohoto nového začiatku chytia takým zodpovedným spôsobom."

Vladimír Tököly:

"Veľa ľudí nechce len kvôli tomuto robiť, lebo vie, že nastúpi do toho zamestnania a zoberú mu dve tretiny z platu."

Martin Dušička:

"Hoci centrá právnej pomoci teraz praskajú vo švíkoch, vyzývajú aj ďalších starostov, aby takýmto spôsobom svojim obyvateľom pomohli a dali im šancu na nový začiatok."


Na súde nahlásili bombu. Budovu museli opustiť aj mestskí úradníci

www.nasziar.sme.sk| 10.4.2017|Marta Výbošteková / Martina Gapčová

Policajti kontrolujú viaceré okresné súdy, medzi nimi aj ten žiarsky. 

ŽIAR NAD HRONOM. Pre nahlásenú bombu v priestoroch okresného súdu evakuovali zamestnancov inštitúcií a firiem v rámci administratívnej budovy na Námestí Matice slovenskej. 

"Aktuálne sa prehľadávajú viaceré súdy na Slovensku, jedným z nich je aj ten v Žiari nad Hronom," potvrdila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. 

Objekt opáskovali policajti, prácu má pyrotechnik a psovod so špeciálne vycvičeným psom. 

"Opustiť budovu museli aj naši pracovníci, podľa predbežných informácií budú mimo úrad minimálne do 14. hodiny," povedal hovorca mesta Martin Baláž o evakuácii mestského úradu


Služby v materských školách

Rozhlasová stanica Regina| 6.4.2017|iz

Martina Gapčová, moderátorka:

"Nedostatok miesta v materských školách, nevyhovujúce prevádzkové hodiny, zatvorené cez letné prázdniny. To sú časté problémy rodičov, ktorí svoje dieťa dajú do štátnej materskej školy. Keď sa chce tak sa dá a škôlky sa dajú opraviť, rozšíriť aj zmodernizovať. Navyše niektoré samosprávy dokážu pre matky s deťmi zabezpečiť aj služby nad rámec zákona."

Marta Výbošteková, redaktorka:

"Príkladom samosprávy, ktorá poskytuje matkám s deťmi nadštandardnú službu, je Žiar nad Hronom. Zriadili tam mestské materské centrum. Službu pritom bežne poskytujú súkromníci. Správkyňa mestského materského centra Úlik Jana Rigová."

Jana Rigová, správkyňa mestského materského centra Úlik:

"Maminky tu majú k dispozícii kopec hračiek a chceli by sme s nimi robiť také aktivitky, bude to baby ... taká detská angličtina, cvičenie a samozrejme prednášky."

Marta Výbošteková:

"Mesto do Úlika investovalo zhruba desaťtisíc eur a podľa hovorcu Martina Baláža to bude ešte viac."

Martin Baláž, hovorca Žiaru nad Hronom:

"Až niekoľkotisíc budeme musieť zohnať prostredníctvom sponzoringu dajme tomu, ale v tomto si celkom veríme, že sa nám na takýto účel podarí zohnať tie prostriedky."

Marta Výbošteková:

"Príkladom ako si vedia poradiť aj malé samosprávy je Kláštor pod Znievom v okrese Martin. Materskú školu najprv rozšírili o jednu triedu a tento rok chcú investovať do ďalších úprav. Ďalší pozitívny príklad z Jánovej Lehoty pri Žiari nad Hronom. Hovorí starostka Božena Kováčová."

Božena Kováčová, starostka Jánovej Lehoty:

"Sme otvorili novú triedu, ale dali sme ju účelovo presne na deti od dvoch do troch rokov. Máme tam iba pätnásť detí, ale takto vychádzame v ústrety tým maminkám, ktoré potrebujú ísť do roboty a dať si tam to dieťatko aj menšie."

Marta Výbošteková:

"Starostka, ale upozorňuje, že nedokážu vyjsť v ústrety rodičom počas prázdnin, keď musia zavrieť v škôlke obidve triedy. Podľa nezaradených poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Simony Petrík by sa tento problém mohol legislatívne vyriešiť. Otázku hce otvoriť na rokovaní s ministrom školstva, kde okrem iného chce diskutovať aj o prevádzkových hodinách v materských školách."

Simona Petrík, poslankyňa NR SR (nezaradená):

"Ja naozaj poznám situácie, kde sú obce, ktoré majú len jednu škôlku a tá je len v poldennej prevádzke, takže pre tých rodičov je potom veľmi náročné sa vracať z práce po tie deti dajme tomu o štrnástej."

Marta Výbošteková:

"Ministerstvo školstva však zatiaľ podľa stanoviska, ktoré nám zaslalo, úpravu v tejto oblasti neplánuje. Stanovenie otváracích hodín je plne v kompetencii riaditeľov materských škôl a samospráv, ktoré podľa potrieb môžu reagovať na požiadavky rodičov."


Chystá sa Žiarska moto jazda, nebude chýbať kapustnica a hudba

www.dobrenoviny.sk| 5.4.2017|TASR

Motorkárske podujatie budú po celý deň svojimi vystúpeniami sprevádzať kapely Kaktus Rock & Blues Band a Motorhead Revival.

Žiar nad Hronom 5. apríla (TASR) ‑ Žiarske ulice sa budú v sobotu 8. apríla ozývať zvukom dvojkolesových tátošov. Konať sa tu bude v poradí 7. ročník Žiarskej moto jazdy, ktorý otvorí tohtoročnú motorkársku sezónu. 

Ako informovala Petra Demková z Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, motorkárske podujatie budú po celý deň svojimi vystúpeniami sprevádzať kapely Kaktus Rock & Blues Band a Motorhead Revival. 

Začiatok podujatia avizujú organizátori na 10.00 h, kedy sa účastníci stretnú na Námestí Matice slovenskej. Nasledovať budú súťaže, ich vyhodnotenie a o 13.00 h otvorí motorkársku sezónu primátor Peter Antal. Po ňom už bude nasledovať spoločný výjazd Žiarom a okolím a motorkárska kapustnica.


Vďaka kamere odhalili na žiarskej autobusovej stanici viac priestupkov

www.teraz.sk| 31.3.2017|TASR

Podľa náčelníka žiarskej Mestskej polície R. Šišku tvorí väčšinu týchto priestupkov práve porušenie zákazu fajčenia na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, prístreškoch či otvorených nástupištiach.

Žiar nad Hronom 31. marca (TASR) ‑ Vďaka nainštalovaniu novej kamery, ktorá sníma celú plochu autobusovej stanice v Žiari nad Hronom, sa podarilo žiarskej mestskej polícii (MsP) odhaliť v minulom roku viac priestupkov na úseku ochrany nefajčiarov ako v predchádzajúcich rokoch. 

Kým v roku 2015 evidovala MsP 143 takýchto priestupkov, v minulom roku to už bolo 376 priestupkov. Podľa náčelníka Róberta Šišku tvorí väčšinu týchto priestupkov práve porušenie zákazu fajčenia na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, prístreškoch či otvorených nástupištiach. 

Kamera, ktorá sníma celý priestor centrálnej autobusovej stanice bola na okraj budovy nákupného centra nainštalovaná ešte koncom roka 2015. Práve tu je podľa Šišku najčastejšie páchaným priestupkom fajčenie napriek zákazu. "A to aj napriek tomu, že sme pred inštalovaním kamery v dostatočnej miere a dostatočne viditeľne umiestnili upozornenia pre občanov, že sa tam zakazuje fajčiť a že riskujú blokovú pokutu," poznamenal Šiška. 

Napriek tomu mnohí ľudia, podľa jeho slov, zákaz nerešpektujú. Na miesto je potom vyslaná hliadka, ktorá môže za tento priestupok uložiť pokutu do výšky 33 eur. V prípade správneho konania môže byť podľa jeho slov pokuta aj vo výške niekoľko sto eur.


ŽIAR N.HRONOM: Školáci absolvujú zážitkový kurz prvej pomoci

www.teraz.sk| 29.3.2017|TASR

Skúsení záchranári deti naučia hravou formou základy prvej pomoci, ale aj užitočné postupy, ako správne kontaktovať tiesňové linky 112 a 155. 

 Žiar nad Hronom 29. marca (TASR) ‑ Školákov zo Základnej školy na ulici Jilemnického v Žiari nad Hronom čaká dnes zážitkový kurz prvej pomoci. Skúsení záchranári deti naučia hravou formou základy prvej pomoci, ale aj užitočné postupy, ako správne kontaktovať tiesňové linky 112 a 155. 

 Kurzy prvej pomoci na školách organizuje Falck nezisková organizácia (Falck n. o.), ktorá sa vzdelávaniu detí v tejto oblasti venuje už niekoľko rokov. Kurzy sú pripravované zážitkovou, hravou formou tak, aby téme deti čo najlepšie porozumeli. Počas nich sa napríklad dozvedia, ako správne ošetriť odreniny, podvrtnutý členok, čo robiť pri úpale, uštipnutí hmyzom a iné praktické rady, ktoré sa im môžu kedykoľvek hodiť.  

 Naučia sa aj, ako správne privolať sanitku a čo treba povedať operátorovi do telefónu. Inštruktori sa počas ukážok zameriavajú aj na psychickú prípravu detí na nepredvídateľné udalosti, ktorá je rovnako dôležitá ako tá fyzická. Vysvetliť na prvý pohľad zložité postupy prvej pomoci či resuscitácie inštruktorom pomáha aj plyšový medveď ‑ zmenšenina maca Miška.  

 "So vzdelávaním v oblasti prvej pomoci je to rovnaké ako s akýmkoľvek iným vzdelávaním. Čím skôr sa o postupoch prvej pomoci deti dozvedia, tým skôr majú šancu uvedomiť si, že vďaka nenáročným úkonom a chladnej hlave dokážu zachrániť človeku život. Nejde len o konkrétne kroky prvej pomoci, ale aj o uvedomenie si, aký je ľudský život vzácny a že pre jeho záchranu stačí niekedy naozaj málo," uviedla výkonná riaditeľka Falck n. o. Jana Mračnová.


V žiarskom Parku Štefana Moysesa chce samospráva vysadiť ovocný sad

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 28.3.2017|Marta Výbošteková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka RTVS:

"V žiarskom Parku Štefana Moysesa chce miestna samospráva vysadiť ovocný sad. V zadnej časti parku sa v minulosti takýto sad nachádzal. Stromy tam vysádzal ešte biskup Štefan Moyses. Radnica chce na túto tradíciu nadviazať a vysadiť na tomto mieste staré odrody ovocných stromov ‑ jablone, hrušky a slivky. Priestor budúceho sadu momentálne čistia a na jeseň, alebo budúcu jar začnú s vysádzaním ovocných stromov."


Nové pravidlá pre obnovu bytoviek

Televízna stanica STV 2| 23.3.2017|Martina Marettová / Martina Kvačkajová

Martina Kvačkajová, moderátorka RTVS:

"V Žiari nad Hronom majú nové pravidlá pre obnovu bytoviek z 50. a 60. rokov. Chcú totiž zachovať dobové prvky z čias socialistického realizmu. Mesto sa rozrástlo najmä počas minulého režimu, keď tam za prácou v hlinikárni prichádzalo množstvo rodín."

Martina Marettová, redaktorka RTVS:

"Zjednotiť tvár mesta tak, aby čo najviac uchovávalo architektúru 50. a 60. rokov minulého storočia. Aj to si od nových pravidiel sľubujú v Žiari nad Hronom."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Ten vzhľad je možno založený na socialistickom realizme. Je to možno architektúra alebo smer, ktorý je výrazne mladý, je spojený aj s nejakou ideológiou, ale ten vzhľad hlavne v budúcnosti určite bude vlastne svedčiť o nejakej epoche, ktorá tu bola."

Martina Marettová:

"Obyvatelia Žiaru nad Hronom, ktorých sme oslovili v centre mesta, sa nezhodli na tom, či sú za zachovávanie typickej architektúry."

(začiatok ankety)

Obyvatelia Žiaru nad Hronom

Opýtaná 1:

"Je lepšie mať  ja neviem do hneda, lebo takto farebne brané, ako jeden je fialový, druhý je zelený, také kikiríkavé."

Opýtaná 2:

"Doba napreduje, takže nemusia tam byť tie prvky socializmu, nemusia tam byť, vyzerá to dobre aj bez toho."

(koniec ankety)

Martina Marettová:

"Mesto bude po novom regulovať napríklad farbu fasád, či výstavbu nových balkónov. Novinky by nemali úplne zmeniť pôvodný vzhľad domov či narušiť ich objem."

Blažena Kollárová, oddelenie územného plánovania, Žiar nad Hronom:

"Treba prísť predtým ako sa začne spracovávať samotná dokumentácia. Keď už je podaná žiadosť a prídu pripomienky, vtedy je to asi už neskoro, ale chceli by sme dosiahnuť zlepšenie toho stavu."

Martina Marettová:

"Sídliská postavené v štýle socialistického realizmu, takzvanej sorele, sa vyznačujú napríklad plastikami či drobnými ornamentmi nad vchodmi. Aby ich v Žiari chránili, zaradili ich na zoznam pamätihodností mesta."

Peter Mosný, mestský archeológ:

"Niektoré nesú stopy prejavu ľudovej kultúry, sú tam hutníci, sú tam proste študenti, deti, proste každý voľne tvoril."

Martina Marettová:

"Podobné pravidlá ako v Žiari nad Hronom platia už 6 rokov aj v Prievidzi. Prievidžania ich musia dodržiavať pri oprave bytových domov z 50. rokov. Obmedzujú aj materiály, ktoré môžu použiť. Podľa hovorcu mesta si obyvatelia na pravidlá museli zvyknúť. Teraz však už bytovky zatepľujú šetrne a s ohľadom  na sorelu. Martina Marettová, RTVS."


Fantázia, nováčik Milan Škriniar je najlepším futbalistom do 21 rokov

www.nasziar.sme.sk| 22.3.2017|SITA

Cenu mu mal odovzdávať Viliam Dubovský, no ten pred pár dňami vo veku osemdesiat rokov skonal. 

ŽIAR NAD HRONOM. Najlepším futbalistom Slovenskej republiky za rok 2016 sa stal obhajca Marek Hamšík, druhé miesto obsadil opäť Martin Škrtel, tretí bol Róbert Mak. Milan Škriniar je absolútny nováčik v počte bodov do hlavnej ankety ‑ a hneď sa so ziskom osemdesiat bodov katapultoval do desiatky najlepších, na jej koniec. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 24. ročníka ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa uskutočnilo v Refinery Gallery v Bratislave. 

Cena Petra Dubovského 

Okrem toho, že rodák zo Žiaru nad Hronom sa dostal medzi desať najlepších futbalistov Slovenska, domov si odniesol aj Cenu Petra Dubovského určenú pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov. Dvadsaťdvaročný defenzívny stredopoliar či stopér talianskej Sampdorie Janov získal v ankete Pravdy a SFZ 25 bodov a pred druhým v poradí, obhajcom prvenstva v tejto kategórii Matúšom Berom momentálne pôsobiaceho v tureckom Trabzonspore, mal výrazný dvadsaťbodový náskok. 

Cenu defenzívnemu univerzálovi talianskej Sampdorie Janov pri jeho premiérovom triumfe v tejto ankete odovzdal útočník ŠK Slovan Bratislava a dvojnásobný víťaz tejto kategórie z rokov 2001 a 2002 Róbert Vittek. Viliam Dubovský, otec pred viac ako šestnástimi rokmi tragicky zosnulého bývalého vynikajúceho reprezentanta Petra Dubovského, totiž v piatok 17. marca skonal vo veku osemdesiat rokov. 

"Som veľmi rád, že som získal túto cenu. Rok zo začiatku nebol podľa mojich predstáv, ale v druhej polovici som si to vynahradil a verím, že to takto bude pokračovať. Nechcem hodnotiť, či som cenu očakával alebo nie. Aj Matúš Bero mal výborný rok. Potom sa nešťastne zranil, našťastie už je v poriadku. Ja som hrád, že som vyhral, ale doprial by som to aj druhým hráčom, lebo je to skvelý pocit," po odovzdávaní cien uviedol Škriniar. 

Hamšík opäť prvý 

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar talianskeho klubu SSC Neapol (nar. 27. júla 1987) Hamšík získal rekordné šieste prvenstvo (ešte aj za roky 2009, 2010, 2013, 2014 a 2015), čím sa výraznejšie odpútal od tradičného konkurenta Škrtela. Bývalý dlhoročný stopér anglického FC Liverpool, ktorý vlani v júli prestúpil do tureckého Fenerbahce Istanbul, triumfoval štyrikrát ‑ za roky 2007, 2008, 2011 a 2012. Tri razy v tejto ankete dominoval Dušan Tittel (1995, 1996 a 1997), Hamšík ho vlani hetrikom vyrovnal a teraz predstihol tým, že dokázal uspieť až štyri razy za sebou. Z celkového primátu sa dosiaľ tešilo naďalej trinásť slovenských futbalistov, v ostatných desiatich ročníkoch nebol iný víťaz ako Hamšík alebo Škrtel. 

Rodák z Banskej Bystrice Marek Hamšík mal v hlasovaní 33 odborníkov (19 trénerov a 14 novinárov) z 330 možných spolu 329 bodov a prevzal víťaznú trofej s vyobrazenou loptou na podnose. V hlavnej ankete Futbalista roka 2016, ktorá má názov Cena Jána Popluhára (najlepší slovenský futbalista 20. storočia zomrel 6. marca 2011 vo veku 75 rokov, pozn.), skončil na druhej priečke s odstupom 64 bodov spomenutý štvornásobný držiteľ hlavného ocenenia Martin Škrtel. Tretie miesto už s výrazným 103‑bodovým odstupom za víťazným Hamšíkom patrí ofenzívnemu univerzálovi Róbertovi Makovi, ktorý do júla pôsobil v gréckom tíme PAOK Solún a potom odišiel do ruského klubu Zenit Petrohrad. Za medailovými pozíciami štvrtý s 35‑bodovým mankom na tretieho Maka skončil pravý obranca Peter Pekarík z nemeckého tímu Hertha Berlín. V elitnej desiatke ide v deviatich prípadoch o rovnaký menoslov ako v uplynulom ročníku, novicom je desiaty v poradí Milan Škriniar z talianskej Sampdorie Janov, ktorý vystriedal Viktora Pečovského z MŠK Žilina. 

Na lístkoch v hlavnej ankete sa tentoraz objavilo dovedna 22 hráčov s minimálne jedným hlasom, historické minimum bolo za rok 2014 ‑ len 21 hráčov, v uplynulom ročníku figurovalo v hlavnej ankete 29 futbalistov. Najviac mien bolo v nominácii za rok 1999 ‑ až 46, vtedy však hlasovalo až päťdesiat ľudí. Až jedenásť hlasujúcich teraz trafilo kompletnú elitnú desiatku. Jedenástemu v hodnotení Matúšovi Berovi chýbalo 68 bodov na umiestnenie v elitnej desiatke. 

V TOP 10 zahraniční hráči 

Po šiesty raz (predtým aj za roky 2003, 2006, 2009, 2010 a 2013) v histórii ankety sa stalo, že v Top 10 figurujú iba futbalisti, pôsobiaci v zahraničných kluboch (v prípade Milana Škriniara bolo jeho vlaňajšie účinkovanie v MŠK Žilina skutočne iba epizódne, koncom januára 2016 prestúpil do Sampdorie Janov, pozn.). Za rok 2011 to legionárom "pokazil" Karhan z FC Spartak Trnava a za roky 2012, 2014 a 2015 Viktor Pečovský z MŠK Žilina, teraz pätnásty v klasifikácii. 

Druhým vrcholom galavečera v Bratislave bolo uvedenie ďalších laureátov do Siene slávy slovenského futbalu (SSSF), kde po vlaňajšej premiére a jedenástich legendách teraz zaradili ďalšiu päticu. Do dvorany celospoločenského rešpektu a všeobecného uznania sa dostali tri žijúce osobnosti, v abecednom poradí Titus Buberník, Jozef Kšiňan, Ján Pivarník a dvaja in memoriam: Štefan Čambal a Michal Vičan. Tento menoslov vybrala čestná rada SSSF v súlade so štatútom SSSF na základe nominačnej listiny navrhnutých tzv. výkonnou komisiou Siene slávy slovenského futbalu. Pre laureátov okrem dekrétov bola pripravená aj exkluzívna 23 centimetrov vysoká a niečo viac ako dva kilogramy vážiaca bronzová trofej z dielne akademického sochára Jozefa Hobora. 

Najlepšou futbalistkou Škorvánková 

Okrem spomenutých ankiet a laureátov do Siene slávy slovenského futbalu vyhlásili v Bratislave aj najlepšiu slovenskú futbalistku ‑ Dominiku Škorvánkovú. V súčasnosti hráčka nemeckého klubu SC Sand obhájila svoje prvenstvo a celkovo jej patrí už šiesty primát, piaty za sebou (aj za roky 2009, 2012, 2013, 2014 a 2015), Trénerom roka 2016 v Slovenskej republike sa stal úspešný kouč národného mužstva Ján Kozák (obhájil triumfy z rokov 2013, 2014 a 2015) pred českým lodivodom slovenskej reprezezentácie do 21 rokov Pavlom Hapalom a kormidelníkom lídra tabuľky najvyššej domácej futbalovej súťaže MŠK Žilina Adriánom Guľom. Cenu fanúšikov za rok 2016 dostal v internetovom hlasovaní tak ako aj v predchádzajúcom ročníku Marek Hamšík, ktorý opäť narušil hegemóniu Martina Škrtela (uspel tri razy za sebou ‑ v rokoch 2012, 2013 a 2014). 

Už dlhšie boli známe a organizátormi zverejnené výsledky ďalšej ankety. Najlepším hráčom pôsobiacim v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna lige sa stal za rok 2016 Filip Hlohovský z MŠK Žilina pred Matúšom Berom z AS Trenčín (už si oblieka dres tureckého Trabzonsporu), tretí skončil ďalší hráč MŠK Žilina Michal Škvarka. 

Cena Jána Popluhára: 

1. Marek Hamšík (SSC Neapol) 329 bodov 

2. Martin Škrtel (Fenerbahce Istanbul/FC Liverpool) 265 

3. Róbert Mak (Zenit Petrohrad/PAOK Solún) 226 

4. Peter Pekarík (Hertha Berlín) 191 

5. Ján Ďurica a Juraj Kucka (Trabzonspor/Lokomotiv Moskva) a (AC Miláno) obaja 177 

7. Vladimír Weiss (Al‑Gharafa SC) 114 

8. Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň) 103 

9. Tomáš Hubočan (Olympique Marseille/Dinamo Moskva) 91 

10. Milan Škriniar (Sampdoria Janov) 80 

Cena Petra Dubovského 2016: 

1. Milan Škriniar (Sampdoria Janov) 25 

2. Matúš Bero (Trabzonspor/AS Trenčín) 5 

3. Nikolas Špalek (MŠK Žilina) 2 

Najlepší tréner 2016: 

1. Ján Kozák (reprezentácia A) 83 

2. Pavel Hapal (reprezentácia do 21 rokov) 60 

3. Adrián Guľa (MŠK Žilina) 33 

Najlepšia futbalistka 2016: 

1. Dominika Škorvánková (SC Sand) 52 

2. Mária Mikolajová (Partizán Bardejov) 24 

3. Alexandra Bíroová (SKN St. Pölten) 9 

Najlepší hráč Fortuna ligy 2016 

1. Hlohovský 59 

2. Bero 39 

3. Michal Škvarka 14


Medzinárodný deň hvezdární a planetárií

Televízna stanica STV 1| 19.3.2017|Ľubomír Bajaník / Ľubomír Bajaník

Ľubomír Bajaník, moderátor:

"Posledná zimná nedeľa patrila milovníkom astronómie. Dnes je medzinárodný deň hvezdární a planetárií. Program pripravili aj v planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove zas umožnila vstup do priestorov, kde sa bežný návštevník nedostane."

Peter Augustín, riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella:

"Môžeme vidieť na oblohe pri západnom obzore Venušu. To je to jasné svetielko, ktoré posledné. Len neskôr večer, neskoro v noci by sme mohli vidieť planétu Jupiter a ďalšie, teda Mesiac by sme mohli vidieť, planétu Saturn."

Jaroslav Vaňa, odborný pracovník hvezdárne:

"..."

Neuvedený:

"Na tejto vymývanej dlažbe sú tiež slnečné hodiny také tie veľké a tu si môžu deti sami skúsiť určiť čas."


V mestskom zastupiteľstve v Žiari nad Hronom začal pôsobiť nový poslanec Peter Sládeček za Sieť

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 17.3.2017|Martina Bodnárová / Martina Bodnárová

Martina Bodnárová, moderátorka RTVS:

"V mestskom zastupiteľstve v Žiari nad Hronom začal pôsobiť nový poslanec ‑ Peter Sládeček za Sieť. Slávnostný sľub poslanca zložil v úvode dnešného rokovania zastupiteľstva. Peter Sládeček nahradil v zastupiteľstve zosnulého poslanca Michala Žurava. O jeho pôsobení rozhodol žreb keďže o poslanecké miesto mali záujem dvaja náhradníci, ktorí vo voľbách získali rovnaký počet hlasov, a to 153."


Majstrovstvá Slovenska budú opäť aj s Petrom Saganom

www.sport.sk| 16.3.2017|SITA

Na júnových spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom (22.‑ 25. 6.) sa zúčastní aj nemecký tím WorldTour Bora‑Hansgrohe vrátane svojej najväčšej hviezdy Petra Sagana. 

Dvojnásobný majster sveta je pravidelným účastníkom domáceho šampionátu, ktorý je pre neho bezprostrednou prípravou na Tour de France. Vlani v českom Kyjove sa stal slovenským šampiónom po päťročnej nadvláde Petra jeho starší brat Juraj. 

Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 organizuje Občianske združenie Cyklistika 2017 v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom, Mestským športovým klubom s poverením od Slovenského zväzu cyklistiky. 

"Žiar nad Hronom bude hostiť toto športové podujatie prvýkrát. Predstaví sa na ňom slovenská aj česká cyklistická elita. Okrem iných prisľúbil účasť tím Bora‑Hansgrohe na čele s Petrom Saganom a Leopoldom Königom a tiež Quick‑Step Floors so Zdeňkom Štybarom a Petrom Vakočom. Ambasádorom tohto podujatia bude známy bývalý cyklista Ján Svorada," uvádza sa v tlačovej správe organizátorov. 

Organizačný výbor už v predstihu intenzívne pracuje na príprave tak, aby zaistil maximálnu spokojnosť fanúšikov a pretekárov. "Na podujatí budú pripravené fanzóny pre zabezpečenie zábavy a oddychu návštevníkov priamo v centre pretekov, stánky s jedlom a občerstvením, animačné aktivity, kultúrny program pre všetky vekové kategórie, predaj suvenírov, televízny prenos pretekov na veľkej LED obrazovke, zdravotníci, požiarnici a policajní príslušníci pre zaistenie maximálnej bezpečnosti," dodávajú organizátori.


Žiar nad Hronom: Zápisy prvákov budú začiatkom apríla

www.ucn.sk| 10.3.2017|TASR

Zápis do prvých ročníkov základných škôl čaká žiarske deti už začiatkom apríla. V Žiari nad Hronom pôsobia štyri základné školy, z toho tri v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Zápis na nich sa uskutoční v stredu 5. apríla, od 9.00 do 18.00 h.  

ŽIAR NAD HRONOM ‑ Ako priblížila vedúca Školského úradu v Žiari nad Hronom Adriana Giláňová v budúcom školskom roku by malo byť v meste otvorených desať až 11 prváckych tried. Na území mesta má aktuálne trvalý pobyt 175 detí, ktoré by mali tento rok zápis absolvovať. Tento počet nie je podľa jej slov ničím výnimočný, v posledných rokoch je v meste približne 165 až 175 detí, ktorých sa zápis do prvých ročníkov týka. 

Každý rok sa v Žiari nad Hronom otvára aj nultý ročník. "Tam sú umiestnené deti, u ktorých sa na základe vyšetrenia ukáže sociálna nezrelosť. To znamená, že tieto deti dostanú odporúčanie, aby boli zaradené do nultého ročníka," vysvetlila Giláňová s tým, že každý rok je otvorený na inej základnej škole. Tentoraz to bude na tzv. druhej základnej škole. 

Tohtoročného zápisu sa zúčastnia deti, ktoré sú narodené od 1. 9. 2010 do 31. 8. 2011. "Zápisu sa zúčastnia aj deti, ktoré mali odklad povinnej školskej dochádzky v minulom školskom roku," vysvetlila Giláňová. Zároveň upozornila, že zapísať svoje dieťa musia aj rodičia žijúci v zahraničí, pokiaľ má ich dieťa trvalý pobyt na území mesta.


Fašiangy obohatí tradičná zabíjačka vo dvore Svätokrížskeho domu

www.teraz.sk| 21.2.2017|TASR

Svoje putovanie tu ukončí aj fašiangový sprievod, ktorý už tradične pripravuje mužská spevácka skupina Sekera a folklórny súbor Hron v spolupráci s dobrovoľníkmi.

Žiar nad Hronom 21. februára (TASR) ‑ Rozlúčku s fašiangovým obdobím tento rok v Žiari nad Hronom obohatí aj tradičná zabíjačka. Tá sa bude konať v utorok 28. februára už od ranných hodín vo dvore Svätokrížskeho domu. 

Okrem tradičných zabíjačkových výrobkov tu bude na verejnosť čakať aj hlavný program. "Od 14. hodiny začnú vo dvore Svätokrížskeho domu vystupovať umelci," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. 

Svoje putovanie tu ukončí aj fašiangový sprievod, ktorý už tradične pripravuje mužská spevácka skupina Sekera a folklórny súbor Hron v spolupráci s dobrovoľníkmi. 

Zábava vyvrcholí fašiangovou veselicou v hlavnej sále mestského kultúrneho centra o 18.00 h. O polnoci nebude chýbať tradičné pochovávanie basy, ktoré ukončí obdobie zábavy a hodovania v meste. 


V Žiari nad Hronom dnes otvárajú mestské materské centrum

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 15.2.2017|Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, moderátorka RTVS:

"V Žiari nad Hronom dnes otvárajú mestské materské centrum. Bude otvorené od pondelka do štvrtka od 8:00 do 12:00 hodiny, v stredu do 16:00. Vstup bude za mesačný poplatok. Centrum bude mať aj svoj vlastný program, ktorý budú zverejňovať na webovej stránke. Hovorca mesta Martin Baláž konštatuje, že v minulosti takéto centrá existovali, no v súčasnosti chýbajú."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Sú to novo zrekonštruované priestory v bývalej materskej škole. Časť tejto teda materskej školy je teraz k dispozícii materskému centru, ktoré nesie názov Úlik. Vítané sú všetky mamičky nielen z mesta Žiar nad Hronom. Jednak vytvorí priestor na stretávanie sa matiek s deťmi a takisto jednak priestor na ich odborné vzdelávanie, voľný čas, cvičenie. Taktiež sa chceme zamerať aj na mamičky, ktoré sa pripravujú len na materstvo, to znamená, že sú tehotné."

Marína Debnárová:

"Centrum sa nachádza na ulici Dr. Janského oproti technickej škole. Mesto Žiar nad Hronom investovalo okolo 6 tisíc eur, zariadenie stálo 3 tisíc eur."


Zabudnuté Slovensko mieri do Žiaru nad Hronom

www.tyzden.sk| 15.2.2017|redakcia

Zabudnuté Slovensko mieri do Žiaru nad Hronom

Séria koncertov a diskusií občianskej iniciatívy na tému extrémizmu a xenofóbie pokračuje zajtra na strednom Slovensku. Diskusiu bude viesť redaktor .týždňa Andrej Bán. 

Zabudnuté Slovensko/facebook 

Koncerty a diskusie sú zamerané proti fašizmu, extrémizmu, xenofóbii, intolerancii a tiež na spolupatričnosť regiónov a prácu s mládežou.

od 18‑tej v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom pokračuje séria koncertov a diskusií občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko. 

Ako hostia prídu: Eva Mosnáková, žena, ktorá prežila holokaust, nedávno ocenená aj prezidentom Andrejom Kiskom. Ženskú zostavu diskutujúcich dopĺňa herečka Zuzana Kronerová. Celú diskusiu bude viesť a moderovať novinár a fotograf Andrej Bán a ďalším hosťom bude historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovsky. Hudobnú časť programu vyplní Katka Koščová v sprievode Daniela Špinera, ktorá sa takisto zapojí do diskusie s hosťami alebo verejnosťou. 

Vstup na podujatie pre verejnosť je voľný a verejnosť bude mať možnosť zapojiť sa do diskusie. 

Hlavnými zástupcami iniciatívy a organizátormi sú novinár Andrej Bán a občiansky aktivista Michal Karako. 

Obsahovou stránkou je diskusia s verejne známymi osobnosťami na témy slobody, extrémizmu, xenofóbie, ale aj novodobej histórie Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života. Koncerty a diskusie sú zároveň vyjadrením spolupatričnosti jednotlivým regiónom Slovenska a akousi symbolickou podporou v tom, aby na nich "zodpovední" ľudia mysleli a riešili konkrétne problémy v nich dlhodobo a adresne. 

Program je rozdelený na doobedňajšie premietanie dokumentu a diskusiu so stredoškolskou mládežou a tento samostatný podvečerný koncert známeho hudobníka, ktorý budú striedať diskusie pre širokú verejnosť. 

Podujatie je spoluorganizované mestom Žiar nad Hronom a s Mestským kultúrnym centrom Žiar nad Hronom. Mesto je centrom Žiarskej kotliny a má za sebou bohatú minulosť. Pôsobilo v ňom viacero významných vzdelancov, pedagógov a dejateľov. Dejiskom ďalšieho podujatia bolo zvolené ako prirodzené sídelné a ekonomické centrum žiarskeho regiónu.


V bývalých záhradách žiarskeho biskupského kaštieľa sa ukrýva minizoo

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 7.2.2017|Martina Bodnárová / Martina Bodnárová

Martina Bodnárová, moderátorka RTVS:

"V bývalých záhradách žiarskeho biskupského kaštieľa, v dnešnom Parku Štefana Moyzesa sa ukrýva živý kútik s viacerými druhmi domácich či exotických zvierat. Minizoo navštevujú rodiny s deťmi celoročne. Vznikla v parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, už koncom 80. rokov minulého storočia. Potom bola roky v útlme, no a k myšlienke obnoviť ju sa vrátili približne pred 5 rokmi. Mesto začalo do nej investovať, taktiež sa zvýšil počet zvierat. Približuje vedúci kancelárie primátora Martin Baláž."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora:

"To zázemie pre zvieratá sa zlepšilo, aj celkovo ... tá úprava je krajšia, lebo sme si povedali celkovo, že ten park chceme pozdvihnúť a je to ak nie najväčšia, tak jedna z hlavných atrakcií toho Parku Štefana Moyzesa."


Pavilón v žiarskom parku chcú začať opravovať na jar

www.teraz.sk| 5.2.2017|TASR

V súčasnosti je okrem strechy budova v schátranom stave. 

Žiar nad Hronom 5. februára (TASR) ‑ V priebehu tohto roka by mal dostať historický pavilón nachádzajúci sa v žiarskom Parku Štefana Moysesa nový vzhľad. Mesto sa chce v najbližšej dobe pustiť do jeho rekonštrukcie. Podľa Martina Baláža, vedúceho kancelárie primátora, sa podarilo na tento účel získať mestu dotáciu z ministerstva kultúry, celá renovácia by mala stáť do 40.000 eur. 

Pavilón, ktorý miestni zvyknú nazývať aj ako kaplnka, nikdy nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. V 19. storočí ho zrekonštruovali v neogotickom štýle. 

V súčasnosti je okrem strechy budova v schátranom stave. "Spravená bude fasáda, nové kovové dvere a tiež okná," priblížil Baláž. Po rekonštrukcii by mal slúžiť ako stála expozícia biskupskej tradície v meste. "Takisto tam bude priestor pre príležitostné výstavy, komorné koncerty či malé javiskové formy," dodal Baláž s tým, že s prácami na obnove by chceli začať už na jar. 

V tesnej blízkosti pavilónu sa nachádza rozprávkové ihrisko s perníkovou chalúpkou. Aj s touto atrakciou žiarskeho parku má samospráva ďalšie plány. Podľa Baláža chcú ihrisko doplniť o lanovú dráhu určenú aj pre menšie deti. "Chceme do toho investovať okolo 10.000 eur," dodal. 


Žiarski poslanci zvýšili základné imanie Technických služieb o 500.000

www.dobrenoviny.sk| 26.1.2017|TASR

Futbalový štadión mesto rekonštruuje aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. 

Žiar nad Hronom 26. januára (TASR) ‑ Za účelom dofinancovania rekonštrukcie futbalového štadióna dnes žiarski mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva odsúhlasili zvýšenie základného imania mestskej spoločnosti Technické služby, s.r.o. Jej základné imanie sa tak zvyšuje z doterajšej výšky 1,642 milióna eur na celkovú výšku 2,142 milióna eur, a to peňažným vkladom vo výške 500.000 eur zo strany spoločníka ‑ mesta Žiar nad Hronom. 

Futbalový štadión mesto rekonštruuje aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Projekt počíta s vybudovaním nových tribún, modernizáciou zázemia aj hracej plochy. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak má podľa samosprávy vzniknúť moderný štadión, kde sa opäť bude hrať II. liga. 

Podľa primátora Petra Antala pokračujú práce na rekonštrukcii aj v týchto dňoch. "Bol urobený trávnik bez zasiatia, teda všetky potrebné vrstvy vrátane oddrenážovania. Boli osadené nové tribúny, tie musí ešte dodávateľ dokončiť, a momentálne sa budujú pätky pre osvetlenie. Prebiehajú búracie práce v hlavnej tribúne," podotkol Antal s tým, že práce prebiehajú tak, ako to počasie dovoľuje. 


Dostali milión na štadión

Televízna stanica TA 3| 20.1.2017|Martin Dušička / Gabriela Marchevská, Alfonz Šuran

Gabriela Marchevská, moderátorka:

"V okrese Žiar nad Hronom sa darí neustále znižovať nezamestnanosť a už čoskoro tam vzniknú ďalšie pracovné miesta. Po výjazde v regióne a rokovaniach s podnikateľmi a starostami to vyhlásil premiér Robert Fico. Mestu zároveň oznámil, že im vláda prispeje sumou milión eur na dokončenie zimného štadióna."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Po výjazde v Martine sa premiér Fico spolu s vicepremiérom Petrom Pellegrinim a štátnou tajomníčkou Denisou Sakovou presunuli do Žiaru nad Hronom, stretli sa nielen so starostami regiónu, ale aj s podnikateľmi. Hoci sa tu nezamestnanosť pohybuje medzi ôsmimi a deviatimi percentami, firmy hľadajú ďalších ľudí a žiadajú tiež aj o štátnu pomoc."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu:

"Je tu investor, ktorý plánuje rozšíriť svoju zlievarenskú výrobu, kde by mohol zamestnať ďalších viac ako dvesto ľudí. Len priemerka platová v tomto závode už presahuje tisíc euro, čo si myslím je v Žiari nad Hronom už veľmi zaujímavý plat."

Martin Dušička:

"Aby sa v budúcnosti vyhli problémom s hľadaním zamestnancov, firmy v priemyselnom parku zriadili strednú školu, v ktorej si vychovávajú svojich nových ľudí."

Robert Fico, predseda vlády:

"Zamestnanosť je naozaj v meste veľmi, veľmi slušná, kto chce, si prácu nájde. Okrem toho sú tu zamestnávatelia, ktorí ponúkajú veľmi slušné príjmy."

Peter Pellegrini:

!Môžem konštatovať, že podľa informácií, ktoré mám, stopercentná úspešnosť absolventov tejto školy, pretože všetci si nachádzajú miesto."

Martin Dušička:

"Obyvateľov Žiaru nad Hronom už dlhé roky trápi nedostavaný zimný štadión, vláda teraz sľúbila, že mestu v tomto smere pomôže."

Robert Fico:

"Dohodli sme sa, že vyčleníme jeden milión eur na dostavbu zimného štadióna tu v Žiari nad Hronom. V kombinácii so zdrojmi, ktoré má mesto, sa môžme významne posunúť, pretože predsa len je to už suma peňazí, ktorá rozostavanému zimnému štadiónu pomôže."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Je to trauma našich ľudí, že už šesť rokov nemajú kde tráviť ľudia voľný čas. V toto som ani nedúfal, že to takto dopadne a to viac ďakujem pekne."

Martin Dušička:

"Vo výjazdoch po slovenských regiónoch chce premiér pokračovať aj na budúci týždeň, opäť v trojici by mali navštíviť okres Zlaté Moravce."


Žiarčania kuchynský olej separujú výrazne menej ako v minulých rokoch

www.nasziar.sme.sk| 11.1.2017|Ivana Zigová

V kanalizácii môže použitý olej narobiť problémy. So zvyškami potravín upcháva potrubia a zvyšuje náklady na ich čistenie. 

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarčania vytriedili v roku 2016 výrazne menej použitého jedlého oleja ako v roku 2014, keď sa ho z domácností vyzbieralo 3,94 tony, aj ako v roku 2015, keď ho odovzdali 2,73 tony. Podľa aktuálnych štatistík z novembra v rovnakom ukazovateli nevykázalo mesto ani tonu. 

Radnica avizuje silnejšiu propagáciu 

"Ako vyplýva z týchto čísel, zaznamenali sme pokles množstva vyzbieraných olejov, preto budeme musieť do budúcnosti posilniť komunikáciu a propagáciu separovania tejto komodity," priznal hovorca žiarskej radnice Martin Baláž s dôvetkom, že radnica pripraví kampaň. 

Zber oleja a tukov z domácností zaviedlo mesto už v roku 2011, keď sa v niektorých stojiskách objavili hnedé zberné nádoby. Odovzdať tieto látky možno však aj na žiarskom zbernom dvore. 

"Olej samozrejme nemožno liať priamo do zbernej nádoby, ľudia ho tam môžu dávať v naplnených PET fľašiach," povedal Baláž. Olejové zvyšky by pritom podľa jeho slov nemali byť znehodnotené vodou, vínom, kečupom viac ako desaťpercentným podielom. 

Zapchatá kanalizácia láka hlodavce 

Vodárom olej v kanalizácii môže narobiť veľké problémy. 

"Použitý kuchynský olej sa preto nesmie vylievať do kanalizácie a mal by sa separovať a odovzdať na zbernom mieste," upozornil Marián Bilanin zo Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s. 

"Prevádzkovateľ kanalizácie môže kontrolovať nakladanie s použitými kuchynskými olejmi u producentov, ako sú reštaurácie, jedálne, hotely a iné gastronomické prevádzky. Súkromné byty a domy sú ťažko kontrolovateľné, a preto separácia ostáva na dobrom svedomí ľudí," poznamenal v tejto súvislosti. 

Použitý olej sa zachytáva na stenách kanalizačných potrubí, pričom sa naň ďalej lepia zvyšky potravín a ďalšie nečistoty. 

"Vnútorný prierez potrubia sa zmenšuje a kanalizácia či kanalizačná prípojka sa tak môže úplne upchať. Následné čistenie kanalizácie a odstraňovanie upchávok pritom značne zvyšuje prevádzkové náklady," vysvetlil Bilanin.Hnijúca hmota navyše láka hlodavce, ktoré v kanalizačných potrubiach a ich okolí spôsobujú ďalšie škody a sú zdrojom prenosných chorôb.


Žiarska minizoo sa rozrástla o shetlandské poníky a kozliatka

www.dobrenoviny.sk| 10.1.2017|TASR

Novému prostrediu sa zvieratá prispôsobili veľmi dobre, uviedol zástupca riaditeľa Technických služieb Peter Jagoš.

Žiar nad Hronom 10. januára (TASR) ‑ Približne 30‑členné osadenstvo žiarskej minizoo v Parku Štefana Moysesa sa v týchto dňoch rozrástlo o ďalších členov. Z neďalekej obce Lovča doviezli dva shetlandské poníky. Kobylky sú zatiaľ bez mena a majú približne dva roky. 

"Starostlivosť o ne, je ako o bežného koníka. Máme tu aj oslíky, čiže je to podobné. Budeme im ošetrovať kopytá a takisto strava je rovnaká ako pri osloch," priblížil zástupca riaditeľa Technických služieb Peter Jagoš. 

Podľa jeho ďalších slov sa poníky novému prostrediu prispôsobili veľmi dobre. "Dva týždne boli v ohrádke zatvorené, aby sa prispôsobili a teraz už behajú voľne," priblížil. Poníky sú umiestnené vo výbehu s ostatnými druhmi zvierat, na rovnaké prostredie boli podľa jeho slov zvyknuté aj v predchádzajúcom pôsobisku. 

Pre ich potreby pribudla vo výbehu maštaľ obložená zrubovým obkladom. Rovnako budú v najbližších mesiacoch upravené podľa Jagoša aj ďalšie zvieracie príbytky. 

Poníky nie sú jediným prírastkom, z ktorého sa budú môcť návštevníci minizoo tešiť. V ohrade s minikozami holandskými pribudli dve kozliatka. Tým podľa Jagoša neprekáža ani extrémne chladné počasie. "Naopak, mláďatká sú odolnejšie, keď sa rodia v zime. Skôr je horšie, keď je zima slabšia, nepremrzne tak, ako má. Potom sú rôzne choroby," skonštatoval Jagoš.


Obyvatelia Žiaru nad Hronom sa okrem rybníka môžu korčuľovať aj na klzisku priamo v meste

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 5.1.2017|Daniela Matejovičová / Daniela Matejovičová

Daniela Matejovičová, moderátorka RTVS:

"Vďaka mrazivému počasiu si budú môcť ľudia v Žiari nad Hronom užiť korčuľovanie aj priamo v meste. Mesto pripravuje ľadovú plochu na ihrisku v oddychovej zóne na Hviezdoslavovej ulici. Ako radnica avizovala, klzisko by mali otvoriť už dnes. Ľadovú plochu tu mohli Žiarčania využívať už pred vianočnými sviatkami. Pre oteplenie však nevydržala a tak ju museli obnoviť. Obyvatelia Žiaru nad Hronom v týchto dňoch smerujú aj k žiarskemu rybníku. Niekoľko centimetrov hrubá vrstva ľadu pokrýva takmer celú jeho plochu. Využívajú ho desiatky korčuliarov."


Klzisko v Žiari nad Hronom bude aj v meste

www.teraz.sk| 3.1.2017|TASR

Vďaka mrazivému počasiu si budú môcť Žiarčania v najbližších dňoch užiť korčuľovanie aj priamo v meste. Technické služby v týchto dňoch pripravujú ľadovú plochu na ihrisku. 

Na snímke ľudia sa korčuľujú a hrajú hokej na zamrznutom Žiarskom rybníku 3. januára 2017 v Žiari nad Hronom.

Žiar nad Hronom 3. januára (TASR) ‑ Vďaka mrazivému počasiu si budú môcť Žiarčania v najbližších dňoch užiť korčuľovanie aj priamo v meste. Technické služby v týchto dňoch pripravujú ľadovú plochu na ihrisku v oddychovej zóne na Hviezdoslavovej ulici. 

Ako uviedol hovorca mesta Martin Baláž, aktuálne je potrebné plochu ešte zavodniť niekoľkými cisternami. Predpokladá, že klzisko by mohlo byť otvorené pre verejnosť vo štvrtok 5. januára. Ľadovú plochu tu mohli Žiarčania využívať už pred vianočnými sviatkami, pre oteplenie však nevydržala a tak ju musia obnoviť. 

Mnoho ľudí v týchto dňoch smeruje aj k Žiarskemu rybníku. Niekoľko centimetrov hrubá vrstva ľadu pokrýva takmer celú jeho plochu. Počas celého dňa si tu zimné radovánky užívajú desiatky korčuliarov.