Dnes je 24.03.2018, meniny má Gabriel.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

V Žiari nad Hronom vybudujú ihrisko pre inline hokej

Rádio Regina BA | 28.2.2018 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "V Žiari nad Hronom by mali pribudnúť ďalšie športovisko. Tento raz to bude ihrisko pre inline hokej. Kde sa bude nachádzať, zatiaľ nie je jasné. V hre sú dve lokality. Pribudne buď na ulici Dr. Janského, alebo na 4. Základnej škole na Jilemnického ulici. Primátor Peter Antal."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: “V podstate vyplynulo to z toho, že dnes rekonštruujeme zimný štadión a mantinely, ktoré tam máme, budú demontované, keďže budeme mať nový mantinelový systém, bola by škoda ich odpredávať, lebo sú to použiteľné mantinely práve na inline hokej, ktorý tu ľudia hrajú a ja som presvedčený, že aj mladí ľudia by využili takéto hokejbalové ihrisko. Takže chceme vybudovať jedno takéto ihrisko, ktoré bude celoročne k dispozícii.”

Vladimíra Legíňová: “Žiarski mestskí poslanci odobrili na vybudovanie ihriska výdavky vo výške 30-tisíc eur.”


Počet žiarskych domácností zapojených do zberu kuchynského odpadu má rásť

enviroportal.sk | 27.2.2018 | TASR

Žiar nad Hronom, 26. februára - Počet domácností, ktoré sú v Žiari nad Hronom zapojené do zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, chce tunajšia samospráva zvyšovať. Vedúci odboru centra zhodnocovania odpadov mestského úradu v Žiari nad Hronom Ján Vinarčík priblížil, že pilotnú fázu zberu takéhoto odpadu z domácností spustili v septembri minulého roka.

Kým na začiatku bolo do zberu zapojených desať stojísk, v súčasnosti ich je raz toľko a ich počet by mal rásť. ,,Do konca roka 2017 bolo vyzbieraných okolo 11 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Predpokladali sme, že ten nárast bude väčší, ale zatiaľ si na to aj ľudia musia zvyknúť," podotkol Vinarčík.

Domácnosti, ktoré sú do zberu tohto odpadu zapojené, vybavilo mesto zbernými nádobami. Odpad potom vysýpajú do zatvárateľných zberových nádob, ktoré majú umiestnené v stojiskách. Podľa Vinarčíka sa niekedy stáva, že je odpad znečistený plastovými, či inými obalmi. Pred spracovaním v bioplynovej stanici sa preto musí najprv vyčistiť. ,,Dá sa však povedať, že sa to postupne zlepšuje a ľudia si na to zvykajú," zhodnotil Vinarčík.

Kým v súčasnosti je tento odpad aj s kuchynským odpadom zo žiarskych škôl a škôlok spracovaný v bioplynovej stanici v Budči, v budúcnosti by ho mali spracovávať v mestskom centre zhodnocovania odpadov.


Parkovacie miesta v centre Žiaru nad Hronom vybavia snímačmi

www.teraz.sk | 27.2.2018 | TASR; Daniel Forgács

Žiar nad Hronom 27. februára (TASR) - Parkovanie v centre Žiaru nad Hronom by malo byť v budúcnosti jednoduchšie. Miestna samospráva chce nové parkovacie miesta v centre vybaviť snímačmi. Pomocou aplikácie si tak vodiči budú môcť prezrieť aktuálne voľné parkovacie miesta.

Primátor Peter Antal priblížil, že snímače chcú osadiť na asi stovke parkovacích miest. “Intenzívne na tom robíme a verím, že v krátkom čase to bude aj zrealizované,” podotkol Antal s tým, že samospráva potom dokáže nastaviť aj model časového parkovania.

“Nemôžeme akceptovať to, že my vybudujeme sto nových parkovacích miest, ktoré nám ráno obsadia zamestnanci priľahlých inštitúcií a nie sú k dispozícii verejnosti,” dodal Antal.

Žiarska samospráva v závere minulého roka tiež avizovala, že obyvatelia využívajúci mestskú hromadnú dopravu (MHD) budú môcť v dohľadnej dobe monitorovať pohyb autobusov MHD prostredníctvom mobilnej aplikácie. S touto požiadavkou robila samospráva aj verejné obstarávanie na zabezpečovanie služieb MHD v meste v tomto roku.


Prologis zvažuje park v Žiari. Dopyt existuje

Noviny Žiarskej kotliny | 27.2.2018 | TASR; IZ

Žiar nad Hronom je možnou lokalitou, kde by chcel Prologis postaviť projekt s rozlohou 22-tisíc štvorcových metrov. Pre média to uviedol Martin Stratov, manažér pre prenájom a výstavbu spoločnosti, ktorá je prevádzkovateľom a vlastníkom priemyselných nehnuteľností. Dopyt po novej lokalite vznikol podľa neho na základe záujmu klientov v Sen-ci a Nitre o oblasť vymedzenú mestami Banská Bystrica, Zvolen a Nitra. Záujem je najmä zo strany výrobných spoločností so 150 a viac ľuďmi, doplnil.

Martin Baláž, riaditeľ pre prenájom a výstavbu spoločnosti v Českej republike a na Slovensku uviedol, že firma pred rokom nemala ambíciu sa posunúť sa na východ alebo sever Slovenska. „Situácia sa počas roka na trhu tak zmenila, že sme kúpili pozemky v Nitre, postavili dve haly a začíname projekt v Žiari," vysvetlil s tým, že aktivita na strednom Slovensku bude testom.

„Je to dobrá správa pre naše mesto a ešte lepšia by bola, keby sa investor nakoniec rozhodol pre Žiar," zareagoval žiarsky primátor Peter Antal.

Prologis v roku 2017 prenajal na Slovensku 218 500 metrov štvorcových priestorov a dosiahol obsadenosť úroveň 98,9 percenta, postavil päť budov s rozlohou 104 200 metrov štvorcových a začal výstavbu ďalších piatich, informovala spoločnosť.


V parku v Žiari nad Hronom pribudnú nové orientačné tabule

www.teraz.sk | 23.2.2018 | TASR; Elena Zúborová

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov.

Žiar nad Hronom 23. februára (TASR) - V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudnú v budúcnosti nové informačno-orientačné tabule. Podľa primátora Petra Antala majú byť pomocou najmä pre tých, ktorí sem chodia z okolia.

“Prichádza sem stále viac návštevníkov. Zo všetkých strán chceme jasne označiť, čo sa v areáli nachádza. Je tam sad, kúpalisko, minizoo či športoviská,” podotkol Antal.

Na doplnenie informačno - orientačných tabúľ schválili vo štvrtok (22.2.) žiarski poslanci v prvej zmene rozpočtu mesta na rok 2018 zvýšenie výdavkov v sume 5000 eur.

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov. Okrem minizoo, detského ihriska či workoutových prvkov sa tu nachádza aj novozaložený sad s pôvodnými ovocnými drevinami, zrekonštruovaný historický pavilón či drevený altánok, kde sa konajú sobáše.


V Žiari nad Hronom vznikla nová ulica

Rádio Regina BA | 22.2.2018 | Marta Výbošteková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka: "V Žiari nad Hronom vznikla nová ulica. Pomenovali ju po významnej osobnosti mesta doktorovi Strakovi. Je tam päť rodinných domov. V meste majú vytypované aj ďalšie lokality na individuálnu bytovú výstavbu. V Žiari nad Hronom je dovedna 52 ulíc. Prednosta mestského úradu Juraj Miškovič."

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ v Žiari nad Hronom: “Mesto ju vlani zasfaltovalo, čiže v podstate už to má parametre ulice, tým pádom jej prináleží nejaké meno, na komisii kultúrnej boli dané návrhy na ulicu MUDr. Straku, nakoľko sa jednalo o významnú osobnosť medicíny a významnú osobnosť mesta. No a teraz budú ďalšie postupy, ako je kolaudácia domov a určenie popisných súpisných čísel.”


V Žiari vznikne viac ako trojkilometrová cyklotrasa

pravda.sk | 20.2.2018 | SITA

Viac ako trojkilometrová cyklotrasa vznikne v Žiari nad Hronom. Začínať sa bude na severe mesta a končiť až v priemyselnom parku. Ako uvádza internetová stránka mesta, žiarska samospráva získala na tento účel dotáciu 593 951 eur z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V rámci projektu zrekonštruujú aj most cez rieku Hron.

Cyklistický chodník dlhý 3,65 km prepojí celé mesto. Začínať sa bude na Jilemnického ulici na sídlisku Etapa a ústiť v areáli priemyselného parku cez most na Kortine.

Hlavnú cyklistickú infraštruktúru bude predstavovať sieť cyklodopravných trás v rámci mesta, ktoré sa budú rozdeľovať na hlavné a doplnkové trasy.

Pozdĺž celej cyklotrasy sa umiestni 103 cyklostojanov a dva uzamykateľné prístrešky pre bicykle. Kapacita jedného prístrešku je približne 20 bicyklov.

V rámci tohto mesto uvažuje aj s osadením servisného stojanu na bicykle. Prístrešky by mali byť umiestnené pri Základnej škole na Jilemnického ulici a pred mestskou plavárňou.

Výstavba cyklotrasy pozostáva z piatich samostatných stavebných objektov. Nimi sú napríklad cyklotrasa vedená po uliciach SNP, Jilemnického, Bernolákova, Svitavská, Š. Moysesa, Námestie Matice slovenskej, Hutníkov až po lávku ponad rieku Hron.

Cyklotrasa bude v celej dĺžke vedená po už jestvujúcich miestnych komunikáciách, ktoré sa miestami rozšíria do zelene.

Súčasťou projektu by malo byť aj osvetlenie pri priechodoch pre chodcov a cyklistov križujúcich frekventované miestne komunikácie.

„Hlavným účelom vybudovania cyklotrasy je dochádzanie Žiarčanov do zamestnania,“ uviedol pred časom primátor Peter Antal s tým, že sa tak zabezpečí nielen nemotorové prepojenie významných mestských lokalít či uzlov, ale najmä ekologické dochádzanie do práce, za verejnými službami či inými mestskými bodmi.

„Vďaka cyklotrase odľahčíme motorovú dopravu v meste a podporíme aj ekologickú prepravu a samotné zdravie občanov,“ dodal primátor.

V rámci projektu mesto počíta aj s rekonštrukciou mosta cez rieku Hron, ktorý už v minulosti využívali Žiarčania na skrátenie si cesty do priemyselného parku. Most tak bude slúžiť aj ako lávka pre cyklistov a peších.

V súčasnosti realizuje svoju činnosť v priemyselnom parku približne 185 firiem a za prácou sem dochádza minimálne päťtisíc občanov mesta.


V Žiari avizujú novú ulicu. Má niesť meno lekára

Noviny Žiarskej kotliny | 20.2.2018 | IVA

Nová žiarska ulica by mala niesť meno uznávaného odborníka, ktorý v Žiari stál pri zrode pôrodnice. Pred rokmi zahynul pri autonehode.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom by mal mať už onedlho novú ulicu. Vzniknúť má v postupne sa rozrastajúcej obytnej zóne neďaleko dnešnej Sládkovičovej ulice.

„Smerom od tunajšej škôlky pribudlo už niekoľko rodinných domov a potenciálne by sa táto časť mesta mohla rozrásť aj ďalej. Preto vyvstala potreba pomenovať ju," potvrdil zámer vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev by mala ulica niesť meno MUDr. Straku. Novinku musia ešte schváliť žiarski poslanci.

„Hľadali sme osobnosť moderných dejín mesta a rozhodli sme sa práve pre primára Jána Straku, ktorý patril k prvej generácii primárov - gynekológov, zakladateľov zdravotníctva v našej krajine. Výrazne sa pričinil o vznik gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v žiarskej nemocnici a vychoval si tu nasledovníkov. Vďaka jeho prístupu k starostlivosti o matky a novorodencov sa podarilo výrazne znížiť aj ich úmrtnosť," priblížil Baláž a pripomenul, že so Žiarom sa meno primára Straku spájalo najmä v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Nová ulica sa navyše rozprestiera neďaleko žiarskej všeobecnej nemocnice. Lekár Ján Straka (1913 -1977) tragicky zahynul v roku 1977 pri autonehode

Slovenská špička v oblasti gynekológie a pôrodníctva sa každoročne stretáva v Žiari nad Hronom na odbornej konferencii s názvom Deň primára Jána Straku.

Aktuálne má Žiar viac ako päťdesiat ulíc, zatiaľ posledná do ich zoznamu pribudla Ulica Júliusa Považana na severe mesta, kde pred časom postavili nové bytovky.


Žiar nad Hronom má sociálny taxík

RTVS Jednotka | 15.2.2018 | Daniela Matejovičová / Janete Štefánková

Janette Štefánková, moderátorka: „V Žiari nad Hronom začali jazdiť sociálny taxík v správe Slovenského Červeného kríža. Slúži ľuďom, ktorým zdravotný stav nedovoľuje cestovať hromadnou dopravou. Sociálny taxík pritom v meste nie je novinkou, služba tam funguje už štvrtý rok a koordinuje ju samospráva, doteraz ju využilo asi osemsto ľudí.“

Daniela Matejovičová, redaktorka: „Mestský sociálny taxík slúži ľuďom nad šesťdesiatdva rokov a poberateľom invalidného dôchodku s trvalým pobytom v meste. Službu môžu využívať na návštevu nemocnice, kostola či cintorína, seniori si túto možnosť pochvaľujú.“

(začiatok ankety)

Opýtaná: „Senzácia, lebo čo som bola napríklad v Bystrici v nemocnici, tak pacienti sa čudovali, že to v iných mestách nemajú.“

Opýtaný: „Dá sa povedať, dôchodca to už musí využiť na každú cestu, lebo tá mobilita je špatná. Je to veľmi dobré, že to dôchodcom poskytli.“

(koniec ankety)

Daniela Matejovičová: „Radnica má zmluvu s miestnou taxislužbou a stanovené podmienky jej prevádzkovania. V meste fungujú dve pásma a teda aj dve cenové hladiny.“

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa, Žiar nad Hronom: „Pokiaľ sa klient pohybuje po území mesta, platí sám euro a mesto dopláca eurom. Pokiaľ by sa dal zaviezť do zdravotníckeho zariadenia na hranici katastra mesta alebo do časti Šášovské Podhradie, tak si platí euro päťdesiat a mesto dopĺňa euro päťdesiat.“

Daniela Matejovičová: „Samospráva od marca upravuje podmienky, chce tým zabrániť aj prípadnému zneužívaniu služby.“

Monika Minárová: „Obmedzili sme čas od siedmej hodiny do štrnástej hodiny popoludní a určili sme, že jeden klient teda obyvateľ mesta sa môže v rámci jedného dňa previezť dvakrát, ale maximálne desaťkrát do mesiaca.“

Daniela Matejovičová: „Zároveň v Žiari nad Hronom nedávno pribudol špeciálne upravený sociálny taxík v správe miestnej organizácie Slovenského Červeného kríža, je určený ľuďom v rámci Banskobystrického kraja, ktorých zdravotný stav si vyžaduje osobitnú prepravu.“

Alica Jasenáková, riaditeľka územného spolku SČK v Žiari nad Hronom: „Existuje príspevok na prepravu a na tú má nárok každý občan cez úrad práce. Požiada o tlačivo žiadosť o príspevok na prepravu, potvrdí mu ho obvodným lekár alebo detskými lekár, ak sa jedná o dieťa, a na základe toho potom komisia schváli, či môže mať príspevok na prepravu či nie.“

Daniela Matejovičová: „V rámci mesta zaplatia ľudia euro päťdesiat, za každý kilometer cesty mimo mesta si klient zaplatí tridsať centov. Prvý mesiac si službu financuje sám, po schválení príspevku mu však peniaze z úradu vrátia. Dotácia na jeden mesiac je vo výške stojeden eur, pokiaľ sumu prekročí, musí ju doplatiť z vlastného vrecka. Táto služba Slovenského Červeného kríža funguje aj v Humennom, Košiciach, Liptovskom Mikuláši a v Senici.“


V Žiari chystajú projekt na využitie dažďovej vody

myziar.sme.sk | 14.2.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom chcú pracovať so zrážkovou vodou. Plánujú opatrenia, ktoré budú pomáhať s riešením problémov vznikajúcich počas prívalových dažďov, ale aj v období sucha.

Navrhnú systém opatrení

Projektovú dokumentáciu na zhromažďovanie dažďovej vody si samospráva objednala za takmer 18-tisíc eur od spoločnosti Ledex zo Šurian.

„Máme informácie, že tento rok vyjde výzva na podporu takýchto projektov z eurofondov a chceme byť pripravení. Preto sme obstarali projektanta, ktorý nám pomôže navrhnúť systém opatrení. Ak sa nám neskôr so žiadosťou o príspevok podarí uspieť, uskutočníme ich čo najskôr,“ potvrdil zámer mesta vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Zachytávať dažďovú vodu na verejných priestranstvách a spätne ju využívať je podľa Baláža globálnym trendom.

Námestie má potenciál

„Jednou zo zón môže byť Námestie Matice slovenskej, máme tam budovy, parkoviská, betónové plochy. Ak by sme vodu zadržiavali do nejakej retenčnej nádrže, mohli by sme ju využívať napríklad na zavlažovanie zelene a trávnikov v centre,“ naznačil. Existuje aj možnosť splachovať ňou toalety.

Baláž pripomenul, že podobne ako námestie možno využiť aj areály a budovy základných škôl či objekt mestského kultúrneho centra. „Konkrétna podoba využitia je už na projektantovi,“ povedal.


Radnica prisľúbila atlétom nový tartanový okruh

Noviny Žiarskej kotliny | 13.2.2018 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru Peter Antal avizoval už v novoročnom príhovore, že tento rok začne mesto s prácami na vytvorení tartanovej atletickej dráhy v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici. Tá by mala slúžiť ako náhrada za pôvodný okruh, ktorý bol súčasťou spartakiádneho štadióna na opačnom konci mesta. Dráhu odstránili pri jeho modernizácii pre potreby futbalových súťaží.

Kým sa futbalisti tešili, atléti prišli o zázemie.

„Bez poriadnej dráhy sa nám žije veľmi ťažko. Za tréningami musíme dochádzať, často napríklad do Banskej Bystrice. Využívame najmä haly. Je to pre nás finančné náročné, nie je to len o nákladoch na prenájmy, ale aj o cestovnom," povedal prezident Atletického klubu MŠK Žiar nad Hronom Adam Pajunk.

Dráha má byť kratšia

Dnes žiarska radnica odkazuje, že okruh, ktorý pred obnovou futbalového štadióna sľúbila, bude. „Pôvodne sme zvažovali myšlienku 400-metrového okruhu, ktorý by zabezpečil aj vhodné podmienky pre súťaže, zistili sme však, že v lokalite pri škole nemáme také pozemky, aby sme vedeli dať dohromady takúto dráhu. Nakoniec sme sa rozhodli, že pôjdeme len do 250-metrového okruhu," povedal nám vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Prostriedky na rekonštrukciu sa pokúsia získať z externých zdrojov, ak neuspejú, siahnu do mestskej kasy alebo budú hľadať partnerov, ktorí by prispeli. „Zámer podporujeme aj preto, že táto naša škola sa do veľkej miery zameriava na šport. Chceme zároveň vytvoriť aj podmienky pre žiarsky atletický klub," dodal Baláž.

Radšej v centre?

Atléti však na informáciu o 250 metrov dlhom okruhu s jasotom nereagujú. „Na takýchto krátkych dráhach nám náš zväz nedovoľuje uskutočňovať súťaže, takže by nám opäť slúžila len ako tréningová, čo by bola škoda. Keďže súťaže by mestu priniesli aj prestíž a v dňoch ich trvania aj podporu miestnych služieb," zareagoval Pajunk.

Tvrdí, že ak by mal byť okruh kratší, ako mesto pôvodne avizovalo, vyhovoval by im skôr v areáli inej žiarskej školy, takzvanej Jednotky na Ulici Dr. Janského. Na tomto mieste dnes existuje škvarový okruh. „Ak to bude dráha, kde sa nebude dať súťažiť, tak priestor bližšie k centru by bol lepší. Na Jednotke už máme náhradné priestory, Štvorka na Jilemnického ulici je osamotená na ploche, fúka tam silný vietor," poznamenal Pajunk.

Klub má podľa jeho slov 90 členov do 15 rokov a len v minulom roku doniesol z majstrovstiev Slovenska deväť medailí. „Vlani sme oslávili ako klub 55 rokov. Tradíciu máme, žiaľ, poriadne zázemie nám stále chýba," dodal Pajunk.


Vládna podpora lyžiarskych výcvikov na školách

Rádio Regina BA | 8.2.2018 | Marína Debnárová / Viera Polešovská

Viera Polešovská, moderátorka: „Vláda plánuje podporovať lyžiarske výcviky na školách aj naďalej. Potvrdil to dnes premiér na svahu v Hodruši-Hámroch v okrese Žarnovica. Okrem toho štát chce dotovať aj iné druhy športu, napríklad plavecké kurzy. Vlani kabinet vyčlenil na lyžiarske kurzy štrnásť miliónov eur. O rovnakej sume uvažuje aj v tomto roku.“

Marína Debnárová, redaktorka: „Dvadsaťdva siedmakov zo Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom sa učí lyžovať v stredisku Salamandra Resort nad Hodrušou-Hámrami. Potvrdzuje riaditeľka Drahomíra Hanzlíková.“

Drahomíra Hanzlíková, riaditeľka ZŠ na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom: „Tá možnosť že je veľmi vítaná hlavne pre deti, pretože si môžu rozvíjať svoje pohybové nadanie. Hlavne to má aj ten iný rozmer, ten socializačný. Vzťahy medzi rovesníkmi sú úplne iné, takže je to úplne super akcia. RA. Telocvikár Štefan Muha podotkol, že deti treba na šport motivovať.“

Štefan Muha, telocvikár: „Klamal by som, keby som povedal, že deti sa nerady hýbu. Fakt sa rady hýbu. Tá kultúra už je trocha slabšia pohybová, ale to neznamená, že nerady športujú. To vôbec nie je pravda. Ja mám skoro stopercentnú účasť na lyžiarskych. Je to aj o motivácii.“

Marína Debnárová: „Dvestosedemdesiattisíc žiakov z celého Slovenska mohlo od roku 2016 absolvovať lyžiarsky výcvik vďaka štátnej dotácii. Premiér Robert Fico dnes skonštatoval, že tým podporujú aj miestny cestovný ruch.“

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): „Deti v priemere trávia päť nocí v takýchto zariadeniach. Ak hovoríme o jeden milión tristopäťdesiattisíc nocí, ktoré zaplatí štát, je to obrovská podpora pre cestovný ruch.“

Marína Debnárová: „Majiteľ malého rodinného penziónu vo Vyhniach Dušan Majsniar tvrdí, že lyžiarske výcviky im pomáhajú vykryť hluché obdobia.“

Dušan Majsniar, majiteľ rodinného penziónu vo Vyhniach: „Je to v tej sezóne síce hlavnej lyžiarskej sezóne, ale nemáme taký záujem individuálne. Čiže toto nám vlastne vykryje, teraz robíme dva turnusy, čiže dva týždne máme obsadené vlastne týmito kurzami.“

Marína Debnárová: „Dotácia na žiaka predstavuje sumu stopäťdesiat eur. V budúcnosti by takto mohli podporiť aj plavecké kurzy. Ministerka školstva, nominantka SNS Martina Lubyová.“

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. SNS): „Potrebujeme naozaj zvýšiť pohybovú kultúru na školách, podchytiť tie deti. A možno ten plavecký výcvik by sa hodil aj na tom prvom stupni základných škôl, lebo lyžiarske máme na druhom a vieme, že aj na tom prvom stupni chceme tie detičky už začať vychovávať v rannom veku k týmto návykom.“

Marína Debnárová: „Vlani kabinet vyčlenil na lyžiarske kurzy štrnásť miliónov eur. O rovnakej sume uvažuje aj v tomto roku.“


V Žiari uvažujú aj o aplikácii na parkovacie miesta

Noviny Žiarskej kotliny | 6.2.2018 | TASR, IZ

Žiarska radnica avizuje, že časom by v meste mohla slúžiť aplikácia, ktorá vodičom ukáže aj to, kde v centre môžu zaparkovať.

ŽIAR NAD HRONOM.

Žiarska samospráva chce v blízkej budúcnosti zaviesť na území mesta niekoľko smart riešení.

Mobilná aplikácie pre MHD

Prvým z nich má byť možnosť monitorovať pohyb autobusov mestskej hromadnej dopravy prostredníctvom mobilnej aplikácie. S požiadavkou monitorovania pohybu autobusov pripravovala samospráva aj minuloročné verejné obstarávanie na zabezpečovanie služieb MHD na území mesta. Nová služba má podľa hovorcu mesta Martina Baláža zvýšiť komfort cestujúcich a má byť ďalším krokom k myšlienke smart cities. „Postupne budeme chcieť túto službu rozšíriť aj o možnosť platby cez aplikáciu a podobne," podotkol v tejto súvislosti.

Ako nájsť voľné miesto?

V oblasti smart riešení má však samospráva aj ďalšie plány. Ďalším z nich by mohla byť aplikácia na parkovanie v meste. „Prostredníctvom nej by si človek, ktorý ide do mesta, mohol pozrieť voľné parkovacie miesta," priblížil zámer Baláž. Plány má mesto aj v oblasti verejného osvetlenia či v oblasti odpadového hospodárstva. V Žiari totiž funguje premyslený systém triedeného odpadu aj Centrum zhodnocovania odpadov.

Lídrom chcú byť v odpade

Téma smart riešení nie je v Žiari nad Hronom novinkou. Ešte v lete minulého roka odsúhlasili mestskí poslanci vstup mesta do združenia Smart Cities Klub, ktoré vzniklo ako platforma na zdieľanie skúseností s orientáciou na mestské inovácie. V rámci združenia má byť Žiar lídrom v oblasti odpadového hospodárstva.


Koše na triedenie v uliciach skončia. Čo ich nahradí?

Žiarske ECHO | 25.1.2018 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Plechové nádoby na separáciu v uliciach Žiaru nad Hronom majú tento rok nahradiť nové. Tie súčasné ničia dlhodobo hrdza aj vandali. "Problémy s nimi máme už dlhšie, sú v zlom technickom stave a postupne nám narástli aj náklady na ich údržbu," povedal vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. 

Zvažujú aj liaty betón 

Aké typy exteriérových košov mesto na svojom území osadí, zatiaľ nie je úplne jasné. "Ešte nemáme finálne riešenie, ale do úvahy prichádzajú dva varianty. Zvažujeme nákup adekvátnych košov prispôsobených triedeniu odpadu, pričom budeme hľadať trvácnejšie a pevnejšie materiály, aby sa nedali ľahko poškodiť. Druhou možnosťou sú nádoby na triedenie z liateho betónu. Rokujeme s jednou firmou, ktorá vyrába mestský mobiliár z betónu o tom, že naša Žiarska komunálna spoločnosť by mohla byť jej subdodávateľom a niektoré prvky by sa odlievali u nás," naznačil Baláž. Ak by k dohode došlo, v rámci takejto výroby by navrhli a vyrobili aj kôš pre použitie na verejných priestranstvách v Žiari. 

Originálny návrh úradníčky 

Súčasné nádoby na separáciu, ktorých sú v meste desiatky, ešte v roku 2011 navrhla na mieru projektu financovaného z eurofondov mestská úradníčka. Sú vysoké asi 1,60 metra a do jedného sa zmestí asi 120 litrov odpadkov. Tvoria ich tri časti ‑ na papier, plasty a zvyšné odpadky. 

V roku 2016 pristúpili k osadeniu košov na triedenie na niektorých frekventovaných miestach aj v neďalekej Žarnovici, tieto nádoby však vyzerajú úplne inak ako tie žiarske.


Rozhlas nahradia SMS

Televízna stanica TA 3 | 23.1.2018 | Martin Dušička / Igor Haraj

Igor Haraj, moderátor:

"Obyvateľov Žiaru nad Hronom už nebude mesto informovať cez verejný rozhlas, radnica sa ho totiž po dlhých rokoch rozhodla zrušiť. Jeho modernizácia by stále až 300‑tisíc eur, čo sa mestu zdá priveľa. Za oveľa lacnejšie a efektívnejšie považuje SMS a emaily. Žiar je pritom jedným z posledných miest, kde takto rozhlas ešte funguje."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom bude už onedlho minulosťou radnica sa k jeho zrušeniu rozhodla pristúpiť z viacerých dôvodov, najdôležitejším je ale jeho zlý technický stav, na niektorých miestach nefunguje, náhradné diely sa nedajú kúpiť a komplexná obnova by stála 300‑tisíc eur."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora:

"Ak by sme chceli mať funkčný, moderný rozhlas, museli by sme ho na komplet vymeniť. To sa nám zdá už ako zbytočná investícia, keď je už rok 2018 a ľudia komunikujú najmä iným spôsobom."

Martin Dušička:

"Kým na dedinách vysiela rozhlas bežne, v mestách je to skôr výnimka, obyvatelia Žiaru si však na známu zvučku zvykli natoľko, že správy o rušení rozhlasu ich nemilo prekvapili."

Obyvatelia:

"Myslím si, že to neni dobrá vec, pretože cez to sa oznamovali rôzne veci, ktoré ľudia v Žiari potrebovali."

"Mohým ľuďom to prináša len dobrý prístup k informáciám a mnohí ľudia potom nevedia, čo sa deje."

"No tak to je škoda."

"Myslím si, že to je zbytočné, aby sa to rušilo."

"Keď fungoval, tak neprekážal."

Martin Dušička:

"Podľa vedenia mesta však mnohí obyvatelia kritizovali práve fungovanie rozhlasu, evidovali totiž množstvo sťažností a pripomienok na hlučnosť a rušivé vysielanie."

Martin Baláž:

"Či už budenie detí počas spánku, prípadne ľudí, ktorí sú po nočných zmenách, alebo jednoducho tá mladšia generácia to považuje už za neopodstatnené a zastarané médium."

Obyvatelia:

"Nemyslím si, že stratil opodstatnenosť, nie. Ale neprekáža."

"No ja si myslím, že tie amplióny, to by mohlo ostať."

Martin Dušička:

"Radnica ale ubezpečuje, že obyvatelia bez informácií nezostanú, namiesto rozhlasu budú obyvateľom posielať emaily a SMS. Musia sa ale zaregistrovať na webovej stránke mesta."

Martin Baláž:

"To budú bezplatné SMS, tam náklady bude znášať mesto, bude to hromadné rozosielanie."

Obyvatelia:

"Keď sa budú mať zaregistrovať, tak nie každý sa zaregistruje a v tom prípade nebude oboznámený s určitou vecou."

"Toto mesto je tiež dosť prestarle, ja napríklad tiež nemám rada túto novodobú techniku."

Martin Dušička:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom skončí k 31. marcu, potom budú amplióny slúžiť už len na skúšku sirén."


Mestský rozhlas v Žiari n. Hronom nahradia modernejšou komunikáciou

www.24hod.sk | 18.1.2018 | Teraz.sk, TASR

Žiar nad Hronom 19. januára (TASR) ‑ Informovanie obyvateľov prostredníctvom mestského rozhlasu bude v Žiari nad Hronom už čoskoro minulosťou. Miestna samospráva sa totiž rozhodla mestský rozhlas zrušiť k 31. marcu tohto roka. Nahradia ho sms správy a informovanie prostredníctvom emailov. 

"Pravidelné hlásenie mestského rozhlasu sme sa rozhodli ukončiť z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to jeho technický stav. Pokiaľ by sme aj naďalej chceli prevádzkovať rozhlas, bola by potrebná jeho komplexná rekonštrukcia," priblížil hovorca mesta Martin Baláž s tým, že odhadované náklady na jeho opravu sú vo výške 300.000 eur. 

Ďalším dôvodom je fakt, že mesto evidovalo v poslednom období viacero pripomienok a sťažností od obyvateľov na jeho hlučnosť a rušivé vysielanie. 

Mesto tak chce podľa Baláža využívať na komunikáciu s obyvateľmi novšie a modernejšie spôsoby. Jedným z nich je sms služba, prostredníctvom ktorej budú aktuálne informácie dostávať zaregistrovaní obyvatelia. Registrovať sa môžu na internetovej stránke mesta, kde si zároveň zvolia, z akých oblastí chcú informácie dostávať. 

"Už dlhšie máme rozbehnutú aj komunikáciu prostredníctvom emailu. V podstate je to niečo ako mestský rozhlas prostredníctvom emailu. Do toho sa môžu obyvatelia tiež registrovať na našej internetovej stránke. Každý piatok im potom príde newsletter s prehľadom udalostí," dodal Baláž. 

Okrem toho zabezpečuje samospráva informovanie aj tradičnými spôsobmi, ako výlepmi oznamov na úradných tabuliach, výlepových plochách či prostredníctvom mestských novín a miestnej televízie.


Príprava cyklistických majstrovstiev bola zážitkom, hovorí ocenený tím kolegov

www.myziar.sme.sk | 17.1.2018 | Ivana Zigová

Prinášame jeden z návratov k roku 2017. Športoví redaktori poslali Cenu Štefana Mašlonku do Žiaru. 

ŽIAR NAD HRONOM. Počas podujatia Športovec roka 2017 uspel v jednej z kategórií aj Žiar nad Hronom. 

Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov udelil Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku v uplynulom roku organizátorom spoločných majstrovstiev ČR a SR v cestnej cyklistike. Tie sa uskutočnili vlani v júni práve v Žiari a zúčastnil sa ich aj Peter Sagan. 

Poslanecká zasadačka sa zmenila na tlačové centrum 

Zodpovednosť za komunikáciu pred podujatím a počas neho prebral komunikačný tím mesta. 

"Je pre nás česť získať takéto ocenenie, nie sme totiž profesionálna PR agentúra, ale zamestnanci mestského úradu," zareagoval Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora, ktorý zároveň viedol tím kolegov v zložení Katarína Reiterová, Lenka Ihradská a Michal Černaj. 

"Komunikáciu s novinármi a služby pre nich sme zabezpečovali dva mesiace. Samozrejme, starali sme sa aj o ich komfort počas samotných pretekov, ktoré trvali štyri dni," priblížil. 

Pripomenul, že zasadačka, kde bežne rokuje žiarske mestské zastupiteľstvo, sa počas šampionátu zmenila na tlačové centrum so všetkým, čo k nemu patrí. Športoví novinári v nej mali k dispozícii internetové pripojenie, počas hlavných pretekov veľkú obrazovku s prenosom RTVS, ale aj občerstvenie. 

"Dokázali sme tiež zorganizovať tlačovku s Petrom Saganom, čo nie je samozrejmosť," povedal Martin Baláž a dodal, že na majstrovstvá budú spomínať ako na udalosť, ktorá presiahla hranice mesta. 

Nezvyčajné požiadavky aj nezabudnuteľné zážitky 

O niekoľkomesačnej práci hovorí aj ďalšia členka tímu Katarína Reiterová, ktorá mala na starosti akreditáciu novinárov. 

"Prežili sme s pretekmi náročné mesiace, aj keď najväčším náporom boli určite štyri dni majstrovstiev. Riešila som požiadavky, s akými som sa nikdy predtým nestretla. Napríklad niektorí redaktori žiadali motorky alebo autá na trati," pripomenula, že to, čo je pri veľkom cyklistickom šampionáte bežnou praxou, bolo pre ňu úplnou novinkou. 

S kolegyňou Lenkou Ihradskou dohliadali aj na detaily a spoločne s pomocným personálom vešali vlajky s logom majstrovstiev na stĺpy verejného osvetlenia. "Vďaka tomu, že poznáme kolegov z technických služieb, sme ale zažili aj niečo nezvyčajné. Počas časovky mužov nás vysunuli na plošine nad trať a my sme sa na pretekárov pozerali zhora. To bol skutočne zážitok," zaspomínala si Lenka. 

Práca po večeroch a po víkendoch, ktorá podujatiu predchádzala, sa vyplatila aj podľa Michala Černaja. Ten je v mestskej komunikácii zvyčajne zodpovedný za web a grafiku. Hoci so Saganom sa komunikačný tím stretol len počas tlačovky, Michal sa odfotil s víťazom časovky, ktorým sa stal Jan Bárta z Českej republiky. 

"Fotografiu som si vytlačil a druhý deň som si ju nechal podpísať. Mám pamiatku," prezradil. 

Cenu Štefana Mašlonku, ktorá tentoraz putovala do Žiaru, už dve desaťročia udeľuje Klub športových redaktorov na základe vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače organizátorom za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku.


Miestne občianske poriadkové skupiny

Rozhlasová stanica Slovensko | 11.1.2018 | TASR, Marta Výbošteková / Tamara Lištiaková

Tamara Lištiaková, moderátorka:

"Dozerať na deti pri ceste do školy, identifikovať čierne skládky či ilegálne stavby ‑ aj to budú úlohy členov miestnych občianskych poriadkových skupín, ľudovo povedané občianskych či rómskych hliadok. Mestá a obce ich po čase opäť mohli zriadiť vďaka peniazom z Európskeho sociálneho fondu. Na celom Slovensku takto vzniklo osemsto pracovných miest. Maximálny počet na jeden projekt osem ľudí zamestnali v Žiari nad Hronom."

Marta Výbošteková, redaktorka:

"V Žiari nad Hronom mali občianske hliadky už aj pred časom, rovnako z eurofondov, a po skončení projektu pracovné miesta zanikli. Hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"My sme skutočný význam týchto hliadok vyhodnotili až po tom, keď prestali fungovať. Zistili sme, že nám chýba tá predĺžená ruka medzi obyvateľmi osady a samosprávou."

Marta Výbošteková:

"Po pozitívnej skúsenosti sa zapojili aj do aktuálnej výzvy a od decembra zamestnali osem ľudí. Budú dozerať na poriadok, ale aj na bezpečnosť detí cestou do školy, nielen v problematickej osade Pod Kortínou, ale po celom meste. Náčelník mestskej polície Róbert Šiška."

Róbert Šiška, náčelník Mestskej polície Žiar nad Hronom:

"Nechceli by sme, aby to bola predĺžená ruka represie, ale skôr predĺžená ruka prevencie a osvety."

Marta Výbošteková:

"Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza vďaka projektu miestnych občianskych poriadkových skupín vytvorili na celom Slovensku osemsto pracovných miest."

Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity:

"Sú to prevažne Rómovia a robia naozaj dobrú prácu."

Marta Výbošteková:

"Peniaze na hliadky získali všetky mestá a obce, ktorých projekt splnil podmienky výzvy."


M. Škriniar chce v roku 2018 čo najviac zápasov v zostave Interu

www.teraz.sk | 8.1.2018 | TASR, Jaroslav Taldík

Dvadsaťdvaročného obrancu teší skutočnosť, že jeho meno figuruje v niekoľkých ideálnych jedenástkach minulého roka. 

Bratislava 8. januára (TASR) ‑ Slovenský futbalový reprezentant Milan Škriniar strávi najbližšie dni v rodnom Žiari nad Hronom, kde sa plánuje venovať hlavne rodine. 

"Budem s kamarátmi, relaxovať, plánujem aj individuálne tréningy. Ale taký ten hlavný čas chcem venovať rodine," prezradil hráč talianskeho prvoligového Interu Miláno v rozhovore pre žiarske MY noviny. 

Dvadsaťdvaročného obrancu teší skutočnosť, že jeho meno figuruje v niekoľkých ideálnych jedenástkach minulého roka: "Verím, že budem v tých výkonoch pokračovať. Taktiež dúfam, že sa naštartuje aj naše mužstvo, pretože sa nám v poslednom čase príliš nedarí, ale verím, že to bude dobré." 

Škriniar dúfa, že aj v roku 2018 bude platným členom kádra Interu. "Chcem hlavne pokračovať vo svojich výkonoch, aby som hral čo najviac zápasov v základnej zostave a pomohol mužstvu," osvetlil svoje ciele. 

Podľa vlastných slov prípadný prestup pre neho nie je témou: "Nie, nie, nad tým nerozmýšľam vôbec. Som spokojný tam kde som a verím, že v Interi budem pokračovať čo najdlhšie."


Investíciou roka v Žiari nad Hronom má byť obnova zimného štadióna

www.dobrenoviny.sk | 8.1.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 8. januára (TASR) ‑ Rekonštrukcia zimného štadióna, výstavba takmer 3,7 kilometra dlhého cyklochodníka či rozsiahla rekonštrukcia ciest a chodníkov. To sú najväčšie investičné plány, ktoré chce žiarska samospráva v roku 2018 na území mesta zrealizovať. 

Mesto Žiar nad Hronom bude tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 15,048 milióna eur. Podľa primátora Petra Antala sa v rámci neho počíta s niekoľkými významnými, ale aj viacerými menšími investíciami. Tou najväčšou by mala byť podľa jeho slov rekonštrukcia zimného štadióna, na ktorý poslanci v rozpočte vyčlenili milión eur. 

Rozpočet mesta počíta aj so spolufinancovaním projektov. Jedným z nich je už schválený a dotáciou podporený projekt výstavby cyklochodníka, ktorý by mal prepojiť mesto s priemyselným parkom. "Máme podané žiadosti o prefinancovanie revitalizácie vnútroblokových priestorov celého sídliska Pod Vŕšky. Verím, že budeme úspešní," uviedol Antal. 

Ďalšou plánovanou investíciou, ktorá však záleží aj od úspešnosti pri žiadaní dotácie, bude doplnenie jednej technologickej linky v centre zhodnocovania odpadov. "Budú to aj rôzne menšie projekty, do ktorých sme sa zapojili, avšak čas ukáže, či budeme aj úspešní," podotkol primátor. 

Obyvateľov však podľa jeho názoru bude určite zaujímať, že na súvislé opravy ciest a chodníkov pôjde tento rok o 250.000 eur viac ako vlani. Celková čiastka preinvestovaná na tento účel bude podľa Antala 430.000 eur. 

Tohtoročný rozpočet mesta zatiaľ nepočíta s rekonštrukciou plavárne. Táto téma bude podľa Antala aktuálna po vyhodnotení hospodárenia mesta v roku 2017 a schvaľovaní záverečného účtu mesta. "Je množstvo investičných projektov ešte rozpracovaných, ktoré budú postupne dopĺňané v priebehu roka na schválenie poslancami mestského zastupiteľstva," dodal v tejto súvislosti žiarsky primátor.


Projektové investície Žiaru nad Hronom

Rozhlasová stanica Lumen | 8.1.2018 | Lucia Pálešová / Lucia Pálešová

Lucia Pálešová, moderátorka:

"V Žiari nad Hronom má byť najväčšou investíciou roka obnova zimného štadióna. Okrem toho sa chce žiarska samospráva v roku 2018 pustiť do výstavby vyše tri a pol kilometra dlhého cyklu chodníka či rozsiahlej rekonštrukcie ciest. Podľa primátora Petra Antala mesto Žiar nad Hronom bude tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 15 miliónov eur."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Ďalšou investíciou, ktorú plánujeme, ale záleží či bude aj schválena podľa toho, či bude schválená, je doplnenie technologickej linky na centre zhodnocovania odpadov tak, aby sme dokázali ešte väčší počet odpadov realizovateť na energetické zhodnocovanie. Budú to rôzne menšie projekty, do ktorých sme sa zapojili, avšak čas ukáže či budeme aj úspešní."

Lucia Pálešová:

"Na rekonštrukciu zimného štadióna poslanci v rozpočte vyčlenili milión eur. Tohtoročný rozpočet ale zatiaľ nepočíta s rekonštrukciou plavárne. Táto téma bude podľa primátora aktuálna až po vyhodnotení hospodárenia mesta v roku 2017."


Planetárium dostalo nové technológie

Televízna stanica STV 1 | 7.1.2018 | Marek Pivoluska / Ľubomír Bajaník

Ľubomír Bajaník, moderátor:

"Planetárium v Žiari nad Hronom ponúka návštevníkom moderné vizuálne efekty a nový pohľad na hviezdy, planéty a vesmír vôbec ‑ prešlo digitalizáciou, starú technológiu nahradili nové projektory."

Marek Pivoluska, redaktor:

"Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom už modernizáciu potrebovalo. V planetáriu používali vyše dvadsať rokov starý optomechanický prístroj, ktorý síce zobrazoval nočnú oblohu, ale nedokázal poskytnúť návštevníkom dynamické ukážky spojené s dianím na oblohe."

Tomáš Dobrovodský, poverený riadením hvezdárne a planetária:

"Teraz oblohu zobrazujú dva digitálne projektory, ktoré spojením obrazu vytvárajú simuláciu nočnej oblohy nad hlavami návštevníkov. A vieme do tohto premietania vstúpiť dynamickými prvkami, vieme priblížiť jednotlivé astronomické alebo vesmírne objekty na oblohe, vieme spraviť prelety k jednotlivým planétam, prelet Slnečnou sústavou."

Marek Pivoluska:

"Taktiež dokážu premietať astronomické filmy v celooblohovom takzvanom fulldome režime. Najčastejšími návštevníkmi hvezdárne a planetária sú žiaci základných škôl. Výklad a prezentáciu v planetáriu má na starosti Peter Nosáľ. Po konzultácii so skupinou či učiteľom vyberie vhodný program."

Peter Nosáľ, poverený obsluhou planetária:

"Nezaťažujeme ich nejakými zložitými asociáciami. Snažíme sa im priblížiť telesá Slnečnej sústavy, základné telesá, ktoré sa vo vesmíre vyskytujú. A vravím, je to prísne prispôsobené vlastne ich veku a schopnosti vnímania. My ten program máme pripravený pre rôzne vekové kategórie a ja ako obsluhujúci vlastne už vyberiem tento program."

Marek Pivoluska:

"Práca v planetáriu sa podľa neho digitalizáciou výrazne zlepšila."

Peter Nosáľ:

"Prináša oveľa širšie možnosti, ako môžeme interaktívnou formou priblížiť rôznemu návštevníkovi diania v oblasti astronómie."

Marek Pivoluska:

"Aktuálne tiež pripravujú interaktívnu prezentáciu Slnečnej sústavy v 3D, návštevníci budú môcť pozorovať simulácie planét pomocou 3D okuliarov. Digitalizácia planetária stála vyše tristotisíc eur, financoval ju Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom hvezdárne."


Aká bude mestská kultúra v Žiari v roku 2018? Tu je odpoveď

www.myziar.sme.sk | 3.1.2018 | TASR, iz

ŽIAR NAD HRONOM. Viac ako 104‑tisíc eur by malo v budúcom roku ísť na kultúrne podujatia, ktoré pripravuje žiarske Mestské kultúrne centrum. Príjmy z týchto podujatí sú predpokladané vo výške 66 900 eur. Vyplýva to z rozpočtu kultúrneho centra na rok 2018, ktorý na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva odobrili žiarsku poslanci. Ako priblížila riaditeľka kultúrneho centra Michaela Pribilincová, obyvatelia sa môžu tešiť každý mesiac na jedno veľké podujatie. 

"V budúcom roku plánujeme tradičné kultúrne podujatia, ktoré sú už úspešné, ako napríklad Žiarsky bál, Fašiangová a Skoromájová veselica, Kultúrne leto," priblížila. 

Divadlá aj spevácke hviezdy 

V budúcoročnej dramaturgii bude mať svoje miesto aj dovážaná kultúra ako rôzne divadlá a koncerty, vystúpenia pre detských divákov. 

"Už teraz môžem povedať, že do Žiaru príde vo februári Radošinské naivné divadlo, Karel Roden s divadlom, Jaroslav Dušek v apríli. Koncert Lucie Bílé chystáme v máji a v pláne je aj vystúpenie Richarda Müllera," priblížila. 

Vážna hudba do mestského parku 

"Plánujeme tiež doplniť vážnu hudbu v parku pri nedávno obnovenom pavilóne," dodala Pribilincová. 

Práve v zrekonštruovanom pavilóne avizuje mesto komorné hudobné recitály či menšie výstavy. Mestské kultúrne centrum bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 564‑tisíc eur. Okrem vlastných príjmov tvorí túto sumu aj dotácia od mesta vo výške takmer 420‑tisíc.


Prvým novorodencom v žiarskej pôrodnici je chlapček Filip

www.myziar.sme.sk | 1.1.2018 | TASR

Primátor Žiaru Peter Antal bilancuje. Čo považuje za najväčšie úspechy mesta v uplynulom roku? 


Rekonštrukciu štadióna považuje žiarsky primátor za najúspešnejšiu akciu roka

www.myziar.sme.sk | 1.1.2018 | TASR

Primátor Žiaru Peter Antal bilancuje. Čo považuje za najväčšie úspechy mesta v uplynulom roku? 

ŽIAR NAD HRONOM. Za najúspešnejšiu investičnú akciu mesta Žiar nad Hronom, ktorú sa podarilo zrealizovať v tomto roku, považuje primátor Peter Antal rekonštrukciu futbalového štadióna. Okrem toho však podľa jeho slov nechýbalo viacero úspešných projektov, vďaka ktorým sa zlepšili podmienky pre život miestnych obyvateľov. 

Športový stánok obnovilo mesto aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak vznikol moderný štadión, kde sa opäť hrá II. liga. Konečná suma za rekonštrukciu štadióna sa vyšplhala na sumu 2,25 milióna eur. 

Za veľmi úspešné označil Antala aj štvordňové Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike, ktoré sa v meste konali v júni. Len pred niekoľkými dňami prevzal primátor za organizátorov podujatia na vyhlásení ankety Športovec roka 2017 cenu od Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov za najlepšie tlačové služby na športovom podujatí. 

Primátor je však hrdý aj na projekt mestského sadu v Parku Štefana Moysesa, kde vysadili 91 starých odrôd ovocných stromov, novú tržnicu či viac ako 100 parkovacích miest v centre mesta. 

"Nechcem na nič zabudnúť, ale tých menších akcií bolo dosť. Toto sú tie, na ktoré som osobne hrdý," podotkol s tým, že samospráve sa podarilo zrealizovať alebo dokončiť všetky projekty, ktoré v tomto roku plánovala.