Dnes je 19.10.2017, meniny má Kristián.   

Na 19. ročníku Stredoškoláka sa predstaví 36 stredných škôl

Zverejnené: 19.11.2015 09:54:38 |   | vytlačiť
obr: Na 19. ročníku Stredoškoláka sa predstaví 36 stredných škôl

V utorok 24. novembra sa žiakom 8. a 9. ročníkov základných škôl, ich pedagógom a rodičom odprezentujú na už 19. ročníku Stredoškoláka stredné školy z celého regiónu.

O tom, prečo by ste toto podujatie mali navštíviť, ak si vyberáte strednú školu a ako veľmi sú dôležité správne informácie pri rozhodovaní, sme sa porozprávali s riaditeľkou Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiari nad Hronom Ľubicou Salayovou.

Aké školy sa budú prezentovať na 19. ročníku Stredoškoláka?

Účasť a prezentácia škôl na podujatí je bezplatná, a tak ako po iné roky, na akcii sa zúčastňujú stredné školy najmä z blízkeho regiónu. SOŠ, gymnáziá, konzervatóriá a odborné učilištia prezentujú, aké študijné a učebné odbory otvárajú pre záujemcov v nasledujúcom školskom roku. Zúčastnených žiakov, pedagógov a rodičov informujú o obsahu a rozsahu štúdia, profile absolventa školy, možnostiach uplatnenia po skončení štúdia, ale aj ďalšieho vzdelávania. Odborným garantom celého podujatia sme my, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (ďalej len CPPPaP) v Žiari nad Hronom a odborní zamestnanci z nášho centra v rámci podujatia realizujú profesijné poradenstvo pre žiakov a konzultácie pre rodičov a pedagógov.

Čo je hlavnou myšlienkou podujatia?

Pomôcť žiakom ZŠ a SŽŠ správne sa rozhodnúť pre svoje budúce povolanie. Stredoškolák je vlastne servis profesijných informácií, určený prioritne pre regióny - okresy Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Podujatie umožňuje žiakom v rozhodovacom procese pred prvou voľbou povolania získať na jednom mieste a v jeden deň veľa dôležitých informácií. Podujatie je rovnako dôležité aj pre rodičov, nakoľko im tu ponúkame priamy kontakt so školami, ich študentmi a pedagógmi, ktorí im môžu odpovedať na konkrétne otázky o štúdiu, učebných či študijných odborov.

Prečo je dôležité vybrať si správnu strednú školu?

V súčasnosti rastie nezamestnanosť a uplatniť sa na trhu práce si vyžaduje dobre poznať nielen svoje schopnosti, záujmy a možnosti, ale aj požiadavky pracovného trhu. Prehľad požiadaviek môžu návštevníci získať aj na tomto podujatí.

Máte aj spätnú väzbu zo škôl, ktoré sa na podujatí prezentujú, či do nich žiaci v septembri aj nastúpili?

Spätnú väzbu získavame hlavne cez výchovných poradcov zo ZŠ a SŠ, s ktorými sa pravidelne stretávame a majú v kompetencii aj kariérové poradenstvo pre žiakov. Mnohí žiaci sa na základe získaných informácií na podujatí rozhodnú pre určitú strednú školu a odbor, o ktorom sa viac dozvedeli práve na Stredoškolákovi.

Z minulých ročníkov vieme, že súčasťou Stredoškoláka boli aj sprievodné podujatia. Čo nás čaká na tomto ročníku?

Áno, ani tento ročník nebude výnimkou. ÚPSVaR bude poskytovať informácie o aktuálnych voľných pracovných miestach a situácii na trhu práce v regióne. Žiaci budú môcť využiť počítačový program ponúkaný CPPPaP, ktorý im pomôže pri voľbe budúceho povolania a ozvláštnením podujatia budú niektoré školy, ktoré vystúpia so svojou prezentáciou (módna prehliadka, ukážka sokoliarov, hudobná produkcia a pod.)

Na 19. ročníku Stredoškoláka sa bude prezentovať 36 stredných škôl. Zastúpenie budú mať okrem domácich žiarskych stredných škôl aj stredné školy z Kremnice, Zvolena, Banskej Bystrice, Brezna, Novej Bane, Banskej Štiavnice a Hodruše-Hámrov.

 


Novinky

18.10.2017 13:07:30 Naše mesto

Jeseň na cestách je riziková. Vodiči uberte z plynu, chodci používajte reflexné prvky

Jeseň prináša nielen úrodu zo záhrad a pestré lístie na stromoch, ale zvyšuje aj riziko dopravných nehôd a kolízií na ...

17.10.2017 15:07:39 Šport

Basketbalový klub podpísal novú zmluvu s Handlovou

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom v sobotu 14. októbra uzavrel historickú zmluvu o súčinnosti a vzájomnej spolupráci s klubom MBK Baník ...

12.10.2017 14:31:30 Naše mesto

Dni jesennej čistoty po prvýkrát v skrátenom čase

Dni jesennej čistoty, kedy sa Žiarčania mohli opäť zadarmo zbaviť objemného odpadu, sa túto jeseň uskutočnili v dňoch od 25. do ...

10.10.2017 09:52:44 Naše mesto

Uzávierka ciest počas Žiarskeho jarmoku

Už tento piatok a sobotu sa bude v našom meste konať tradičný Žiarsky jarmok. V tejto súvislosti budú uzatvorené niektoré ulice a zastávky MHD. ...

09.10.2017 12:11:48 Naše mesto

Na októbrovom Agifeste súťažili psy z celého Slovenska

V nedeľu 8. októbra sa na lúke žiarskeho sídliska Etapa uskutočnili neoficiálne preteky psieho športu agility Agifest. Do súťaže prihlásili majitelia ...

09.10.2017 11:16:38 Šport

Na úvod sezóny prehra pred domácim hľadiskom

1. Slovenská liga Muži – Základná časť MŠK BK Žiar nad Hronom – KB Košice „B“  54 : 94  (11:21, ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.