Dnes je 13.12.2017, meniny má Lucia.   

Nová publikácia mapujúca históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu z pera Milana Barniaka

Zverejnené: 18.08.2017 13:03:41 |   | vytlačiť
obr: Nová publikácia mapujúca históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu z pera Milana Barniaka

Svetlo sveta uzrela ďalšia futbalová publikácia z pera autora Milana Barniaka. Mapuje históriu futbalu nášho mesta od roku 1929 až do roku 2016. Symbolicky bola uvedená do života škvárou z futbalového ihriska z 50-tych rokov.

Milan Barniak je bývalý futbalový brankár, úspešný tréner, športový komentátor, publicista, ktorý sa po celý život venoval futbalovej histórii a zbieraniu výsledkov, tabuliek či zaujímavostí, ktoré súviseli s futbalom v regióne. Je autorom podrobnej publikácie Futbal stredného Pohronia v premenách času. Na 125 stranách s viac ako 120 fotografiami mapuje úspechy a aj pády tohto najpopulárnejšieho športu v meste, ktoré sa postupne stalo okresným sídlom a tiež prioritným nositeľom kvality futbalu na strednom Pohroní. Kniha zachytáva všetko podstatné, čo sa v okrese Žiar nad Hronom na futbalových ihriskách odohralo za posledných 110 rokov. V roku 2013 vydal aj ďalšiu publikáciu 90 rokov futbalu v Kremnici. „Verím, že sa kniha dostane najmä k mladej generácii, aby vedela, kto pred ňou hrával a kto sa zaslúžil o to, že dnes tu máme taký krásny areál,“ povedal na margo svojej novej knihy Milan Barniak.

Ako dlho ste dávali dohromady materiál na novú publikáciu?

Musím sa vrátiť k 75. výročiu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu, keď bola na štadióne malá oslava. Vtedy ma oslovili funkcionári klubu, že o päť rokov bude osemdesiatka, aby sme niečo pripravili. Päť rokov som teda pripravoval materiál do knihy a všetko bolo pripravené na vydanie. Žiaľ, nebolo to možné, pretože žiarsky klub sa vtedy z jarnej súťaže odhlásil a na tom to všetko padlo. Nezrealizovalo sa to tak, ako som si predstavoval. Neskôr som sa stretol s primátorom Petrom Antalom a Bohumilom Glezgom a som im toto všetko pospomínal. Na to mi povedali, aby som dopísal zvyšné roky, keďže sa blížila rekonštrukcia štadióna, a že vydáme publikáciu ako Históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu. Dopísal som tak zvyšné roky a kniha je na svete.

Aké futbalové obdobie publikácia mapuje?

Je to mapovanie od roku 1929, kedy sa prvýkrát začal hrať vo Svätom Kríži futbal. A je to až do ročníka 2016.

Kde sa vám podarilo zohnať všetok ten materiál, najmä staršie ročníky?

Bola to nádherná robota, pretože najmä tí starší mi veľmi vyšli v ústrety. Našli staré publikácie, staré noviny, nádherné staré fotografie. Bola to radosť robiť. Už o čosi ťažšie bolo pre mňa písať o novšom období, keď je prakticky všetko na internete. Ale podarilo sa. Hlavne obdobie, keď bola klasická fotografia, na papieri, to bolo nádherné.

Určite je v knihe zachytené aj obdobie, keď ste ako brankár pôsobili v Žiari. Ktoré je to obdobie?

Futbal je môj život. Od chlapca som sa venoval futbalu aj tým, že môj otec bol futbalista. Sme rodina, ktorá je vyložene založená na šport. Prostredný brat hrával v Handlovej I. basketbalovú ligu, najmladší hrával v rodnej Kremnici za mužstvo dorastu a mužov futbal a neskôr bol aj trénerom. Futbal bol vždy môj život. Viac ako 15 rokov som aktívne chytával v bráne, potom som 25 rokov trénoval. Medzitým som sa začal trochu venovať publicistike. Na staré kolená je to doslova môj koníček.

Je vaša trénerská kariéra spojená iba so žiarskym futbalom?

Ako tréner som začínal v Žiari pri B mužstve, v Žiari som trénoval aj žiakov a potom som prešiel do mužstiev v rámci nášho okresu. Bol som v Hliníku, Kremnici, na Sandriku. Chvíľu som trénoval aj žiarske Áčko. Na rad prišla aj funkcionárska práca. Viac ako 10 rokov som bol predsedom trénerskej rady pri okresnom Futbalovom zväze v Žiari.

Na ktoré momenty žiarskeho futbalu si najradšej spomínate?

Boli to tri postupy za sebou. Keď som prišiel do Žiaru, tak z prvej A triedy sme postupovali na majstrovstvá kraja, kde sme boli 2 – 3 roky. Potom sme postúpili do divízie, tu sme pôsobili dve sezóny a postúpili sme do 1. Slovenskej národnej ligy, čo bola tretia najvyššia súťaž v Československu. V nej sme pôsobili sedem rokov. Tu som v roku 1974 skončil aktívnu futbalovú kariéru a začal som sa venovať trénerskej činnosti. Tie roky v Žiari nad Hronom v mužstve TJ ZSNP boli skutočne nádherné.

Budeme ešte váš hlas počuť aj z komentátorskej stoličky na žiarskom futbale?

Povedal som si, že komentátorskú prácu skončím. Budem sa venovať ešte venovať publicistike, písať nejaké krátke reporty do okresných novín.

A čo tak materiál na ďalšiu knihu, bol by?

Pravdaže, chystám ďalšiu knihu. Bude o ženách, ktoré hrali futbal. V Žiari sme mali kvalitný ženský tím, ktorý bol dvakrát majsterkami Slovenska za sebou. Táto publikácia by mala prísť v krátkom čase. Mám ju už v rukopise hotovú a čakám iba na vhodnú príležitosť, aby sme ju dali do tlače. To by bol záver mojej športovej, trénerskej aj publicistickej činnosti.


Novinky

13.12.2017 12:38:04 Naše mesto

Na Dvojke obohatili školskú záhradu o chov králikov

V Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika sa rozhodli obohatiť školskú záhradu o chov králikov. Žiaci školy tak budú môcť navštevovať ...

12.12.2017 10:51:41 Šport

Ocenenie športovec mesta za rok 2017

Mesto Žiar nad Hronom každoročne organizuje oceňovanie najúspešnejších športovcov mesta za uplynulé obdobie. Slávnostné ocenenie „Športovec mesta Žiar nad Hronom“ ...

11.12.2017 13:29:07 Naše mesto

Z decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva

V pondelok 11. decembra sa uskutočnilo 7. riadne zasadnutie MsZ v Žiari nad Hronom, ktoré bolo zároveň posledným v tomto roku. Zúčastnilo sa ...

08.12.2017 10:04:00 Naše mesto

V budúcom roku chce mesto do autobusov zaviesť zariadenie na monitorovanie ich pohybu

Koncom roka končí zmluva medzi mestom Žiar nad Hronom a Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) na prevádzkovanie spojov Mestskej hromadnej dopravy (MHD). ...

06.12.2017 09:04:45 Kultúra

Janko Kulich & Kolegium oslavuje 5. výročie

Folkrocková skupina Janko Kulich & Kolegium oslavuje svojich 5 ROKOV a 50 PESNIČIEK špeciálnym koncertom  a narodeninovým hosťom Ivanom Mládkom ...

05.12.2017 13:58:41 Šport

Majstrovské tituly opäť aj do Žiaru!

Začiatok decembra každoročne patrí významnému športovému podujatiu – Majstrovstvám Slovenskej republiky dorastencov a juniorov v karate. Športová hala v Trnave privítala 2. decembra ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Linka zimnej údržby: 0915 317 044
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.