Odborníci radia: Ako prežiť tieto horúčavy?

24.06.2016 13:10:51
Odborníci radia: Ako prežiť tieto horúčavy?

Ľudský organizmus sa snaží dostať z každej situácie, preto aj množstvo tekutín si rieši po svojom, reguluje. Nedostatok tekutín nadmerne zaťažuje obličky a znižuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Hromadenie toxických látok v tele môže spôsobiť zlyhanie celého krvného obehu.

Je veľmi užitočné napiť sa hneď ráno, cítime sa lepšie, pretože črevá sa prečistia, organizmus sa primerane zavlaží, postupne sa premyjú obličky a zlepší sa krvný obeh. Výber nápoja je dôležitý, nemá dráždiť žalúdok a má sa dobre vstrebávať. Je lepšie piť častejšie v malých dávkach, ako raz a veľa. Doporučená denná spotreba tekutín je 30 až 35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení.

Čo máme piť?

Nápoje, ktoré konzumujeme by mali mať určité vlastnosti. Najmä v lete nesmú byť príliš studené. Chladené až ľadové tekutiny sa v organizme chovajú ako voda na rozpálenej platni, zasyčia a vyparia sa. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne, a osviežia ho preto omnoho viac. Ľadové nápoje okrem toho zhoršujú trávenie a môžu vyvolať aj zápal sliznice žalúdka.

Na bežné pitie sa odporúča obyčajná pramenitá voda chudobná na minerály, samozrejme z prevereného zdroja. Džúsy vyberajme čo najmenej osladzované a ochucované, pretože takéto obsahujú väčšinou rôzne organické kyseliny, napr. kyselinu citrónovú a konzervanty. Minerálne vody majú svoje klady aj zápory. Obsahujú minerálne látky, ktoré potrebuje organizmus na každom kroku. Ako bežný nápoj však nie je vhodné piť liečivé minerálne vody, ani vody s vysokým obsahom sodíka. Je potrebné rozlišovať vody na liečenie a vody na každodenné pitie. Vhodné je piť minerálky s nízkou koncentráciou minerálov, aby sa zložením blížili hodnotám telových tekutín a minerálnych látok v krvi. Minerálne vody preto treba striedať a kombinovať s vodou, bylinkovými a ovocnými čajmi alebo čerstvými šťavami. Nesladené bylinné alebo ovocné čaje sú vynikajúce na každodenné dopĺňanie tekutín. Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy sú zase výdatnou biobombou, posilňujúcou náš organizmus. Obsahujú vitamíny, minerály, účinné fytoprodukty, majú výbornú chuť a sú osviežujúce. Vhodné nápoje dopĺňa aj vhodná strava. Pri veľkých horúčavách je dobré konzumovať najmä zeleninové a ovocné šaláty, ktoré zabezpečia prísun tekutín. Vysoký podiel vody majú ovocie a plodová zelenina, z nich najmä melóny, broskyne, paradajky a uhorky.

A čo nemáme piť?

Alkoholické a kofeínové nápoje a silné čierne čaje, ktoré majú močopudný účinok a organizmus dehydrujú. Navyše aj na odstránenie odpadových produktov, ako kofeín a alkohol, potrebuje telo veľa vody. Preto bývame často smädní, napriek tomu, že sme niekoľko hodín predtým vypili napríklad litre piva. Nápoje nesmú byť tiež príliš presladené a husté. Liter koly obsahuje množstvo cukru, ktoré sa rovná 24 kockám! Presladené limonády s viac ako 2,5 % cukru síce chutia, ale príliš zaťažujú žalúdok a želané osvieženie sa nedostaví. Cukor spomaľuje vstrebávanie vody a odníma telu tekutinu na svoje spracovanie. Ak im nevieme odolať, treba ich aspoň zriediť.

Mlieko nie je nápoj! Je to potravina, ktorá vyžaduje zložité trávenie. Vypité mlieko sa najprv zrazí na tvaroh, aby sa mohli tráviť mliečne bielkoviny. Práve tieto bielkoviny a tuky, obsiahnuté v mlieku, spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, a tým v ňom zadržiavajú tekutinu.

Denne by sme mali vymočiť aspoň 1 liter. Ráno si pripravme do väčšej nádoby dennú dávku (napr. 2 litre) a snažme sa toto množstvo do večera vypiť. Musíme si uvedomiť, že každá strata vody, ak nie je vyrovnaná pitím, znižuje výkonnosť a pocit dobrej pohody, preto je nutné venovať jej náhrade dostatočnú pozornosť. Jednoduchým ukazovateľom, či dodržujeme správny pitný režim, je ranný moč. Má byť svetlý a v dostatočnom množstve.

Počasie nás v týchto dňoch núti zmeniť svoj zabehnutý spôsob života. Mali by sme si zvyknúť na južanský spôsob prežívania letného obdobia - siestu. Obedňajšia prestávka by mala platiť pre všetkých, pracujúcich aj dovolenkujúcich.

Zmeny teplôt organizmu škodia. Ak máme v miestnosti klimatizáciu, podľa odporúčaní by teplota mala byť nižšia maximálne o 5 0C oproti vonkajšku. Inak náš organizmus zažíva pri každom opustení klimatizovaného prostredia tepelný šok. Aj keď si to neuvedomujeme, pre organizmus je to riskantné.

Rady na záver:

  • Konzumujte len tie druhy nápojov, ktoré sú vhodné do horúcich dní
  • Kontrolujte svoj pitný režim
  • Pokiaľ môžete, dodržujte siestu
  • Klimatizáciu využívajte rozumne
     

Regionálny úrad verejného zdravotníctva
Oddelenie podpory zdravia Žiar nad Hronom

 

Ďalšie články - Naše mesto

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň
22.04.2024 10:14:15

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň

Autobusovú stanicu v Žiari nad Hronom niekoľko rokov prevádzkovala spoločnosť SAD Zvolen, od júla minulého roka má stanicu v prenájme mestská spoločnosť Technické služby. Samospráva ešte vlani na jar vypovedala zmluvu pôvodnému nájomcovi, dopravca...

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení
19.04.2024 10:33:07

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení

V utorok 16. apríla sa v priestoroch slávnostnej auly Ekonomickej fakulty UMB uskutočnil Festival podnikavosti pod záštitou organizácie Rozbehni sa!, Banskobystrického samosprávneho kraja a Dobrého kraja, Rozvojovej agentúry BBSK. V projekte sa so...

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového
18.04.2024 07:12:20

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní...

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob
16.04.2024 11:50:03

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob

V dňoch od 22. do 26. apríla sa v našom meste uskutočnia Dni jarnej čistoty. Počas týždňa majú občania možnosť zadarmo zbaviť sa nadrozmerného odpadu zo svojich domácností. Objemného odpadu by sa však mali zbaviť aj zo stojísk zberných nádob...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png