Po povodni: ako postupovať

26.07.2011 09:37:16
Po povodni: ako postupovať

V uplynulých dňoch a týždňoch Slovensko sužovali povodne, ktoré boli následkom prívalových dažďov a búrok. Zverejňujeme informáciu, ktorú vypracoval v máji 2010 Odbor hygieny životného prostredia ÚVZ SR o tom, ako majú občania postupovať, keď im záplavy znehodnotili pitnú vodu, potraviny, úrodu v záhradách a zariadenie domov.

Pitná voda

Na pitie a varenie zásadne používame len vodu, ktorej zdravotná neškodlivosť je spoľahlivo overená.

Umývajte si starostlivo a často ruky! Toto jednoduché základné hygienické pravidlo je jedným z najdôležitejších opatrení, ktoré vám umožní chrániť si svoje zdravie počas sanácie (odstraňovanie následkov povodní) a obnovy vašich domovov. Umývajte si ruky, pokiaľ možno mydlom, najmä vždy po styku s predmetmi, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou alebo kalmi, takisto vždy pred jedlom a pitím, než sa dotýkate svojej tváre a, samozrejme, aj vždy pred a po použití WC.


Voda z vlastnej studne

Ak bola vaša studňa priamo zaplavená, vodu z nej nepoužívajte na pitie ani na varenie, kým sa nevykoná sanácia a výsledky rozboru nepreukážu, že voda je zdravotne vyhovujúca.

Ak bývate v oblasti postihnutej povodňou, nie ste napojený na verejný kontrolovaný vodovod a máte len vlastnú studňu, dajte si preveriť kvalitu vody v tejto studni uskutočnením chemického a mikrobiologického vyšetrenia, a to aj vtedy, ak vaša studňa priamo zaplavená nebola. Pokiaľ nebudete vedieť výsledok vyšetrenia, na pitie a varenie používajte len vodu z overených vodných zdrojov, predovšetkým však vodu balenú.



Postup pri sanácii vlastných (individuálnych) studní:

Sanáciu je účelné uskutočniť až po stabilizácii vodného režimu v postihnutej oblasti, po vykonaní vyčistenia okolia studne a po jej stavebno-technickom zabezpečení.
Mechanická očista a dezinfekcia studne sa uskutočňuje vždy za prítomnosti najmenej 3 osôb, a to pre prípad potreby poskytnutia prvej pomoci osobe zostupujúcej do studne.

Základný postup:

  • Mechanicky očistiť a tlakovou vodou umyť vonkajšie steny studne, a tiež aj čerpacie zariadenie od nánosov bahna a opraviť poklop studne.
  • Otvoriť studňu a úplne z nej vodu vyčerpať.
  • Vykonať kontrolu vnútorného ovzdušia studne spustením zapálenej sviečky až na dno studne. V prípade prostredia bez kyslíka sviečka zhasne, v prípade výskytu metánu dôjde k oživeniu intenzity plameňa.
  • Po dôkladnom mechanickom očistení vnútorných stien studne, čerpacieho zariadenia i dna studne očistené plochy dôkladne opláchnuť čistou vodou a vodu úplne odčerpať.
  • Umyť vnútorné steny studne dezinfekčným prostriedkom. Je nutné pracovať zásadne v rukaviciach. Dezinfekčný roztok je potrebné nechať na umytých stenách pôsobiť podľa návodu
  • Po opláchnutí vnútorných stien studne čistou vodou túto vodu znovu odčerpať, odstrániť kalom zanesený pokryv dna studne a vymeniť ho za nový vhodný materiál (čistý štrk, hrubozrnný piesok). Zároveň studňu naplniť vodou a ak je voda stále kalná, ďalej pokračovať v jej opakovanom čerpaní až do vymiznutia zákalu.
  • Poslednou fázou sanácie studne je uskutočnenie dezinfekcie vody. Vždy treba rešpektovať návod na použitie. Potrebu celkového množstva prípravku na dezinfekciu sa vždy vypočíta podľa výšky vody v studni, pričom potrebnú dávku prípravku treba rozriediť a roztokom pokropiť priamo hladinu vody, ako aj vnútorný povrch stien studne. Ak máte vo vašom dome zriadený samostatný domáci vodovodný systém, napojený na vlastnú studňu (s darlingom a pod.), vodu zo systému úplne vypustiť. Potom do neho napustiť vodu zo studne s obsahom dezinfekčného prípravku tak, že táto voda pretečie celým systémom a plynule cez všetky vodovodné kohútiky vo vašom dome. Prípravok je potrebné nechať pôsobiť cca 8 hodín.
  • Až po vykonaní dezinfekcie je možné odobrať vzorky vody k laboratórnej kontrole.

Potraviny (pokyny pre domácnosti)

Zaplavené poľnohospodárske plodiny

Všetky poľnohospodárske plodiny, ktoré boli zaplavené povodňovou vodou, kalmi a bahnom, treba považovať za zdraviu škodlivé. Tieto plodiny, i keby boli len čiastočne zaplavené a keby ďalej rástli, v žiadnom prípade bez posúdenia príslušného orgánu verejného zdravotníctva (RÚVZ) nikdy nekonzumujte. O ich použití na kŕmenie zvierat musí rozhodnúť miestne príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa.

Ovocie na stromoch a kríkoch, ktoré nebolo povodňovou vodou priamo dotknuté, možno jesť po dôkladnom umytí pitnou vodou.

Zaplavené potraviny

Nejedzte potraviny zaplavené povodňovou vodou, kalom a bahnom, s výnimkou potravín hermeticky balených v skle, kovových obaloch, vrátane potravín hermeticky uzatvorených v tuhých plastových obaloch, pokiaľ nejavia známky poškodenia, resp. porušenia zmien ich vonkajšieho vzhľadu, čitateľnosti etikiet, tvarových deformácií a iných možných porušení originality balenia takýchto potravín. Povodňou zasiahnuté hermeticky balené potraviny je však potrebné pred ich opätovným použitím očistiť a dezinfikovať. Nemožno používať potraviny so zjavne poškodenými papierovými etiketami, resp. ktoré sú úplne bez etikiet.

Nekonzumujte ani chladené či mrazené potraviny, najmä vtedy, ak v dôsledku znefunkčnenia chladiaceho alebo mraziaceho zariadenia

  • javia také zmeny vlastností postihnuteľných zmyslami, ktoré vylučujú ich ďalšie použitie pre účely ľudskej výživy (zápach, zmeny konzistencie, farby, a pod.),
  • trvanie do 3 hod. - potraviny (chladené, mrazené) možno považovať za neškodné, ak ich teplota nepresiahla 6 stupňov Celzia,
  • trvanie viac ako 3 hod. - chladené potraviny musia byť laboratórne vyšetrené a rozhodnutie o konzumovateľnosti sa vykoná na základe výsledkov uvedeného vyšetrenia,
  • viac ako 12 hod. - mrazené potraviny okamžite použiť na ďalšie spracovanie, nepripúšťa sa ich opätovné zmrazenie.

Zákaz konzumovania v primeranej miere platí taktiež pre všetky ďalšie nasledujúce potraviny, ak boli v priamom styku so záplavovou vodou, bahnom, kalom:

  • akékoľvek otvorené balenia potravín, vrátane neotvorených v papierovom obale alebo s viečkom z voskového papiera, s netesniacim plastovým viečkom najmä vtedy, ak obsahujú majonézy a dressingy,
  • vrecúškové balenia korenín, bylín a čajov,
  • múky, obilniny, cukor, kávu vo vrecúškach i vo vreciach,
  • všetky potraviny v papierových, látkových a celofánových obaloch, aj v prípade, ak by vyzerali ako suché a neporušené (napr. soľ, cereálie, cestoviny, ryža, sušienky, krekry, čokoláda, bonbóny, a pod

Ak máte akékoľvek pochybnosti o bezchybnosti potraviny, obráťte sa na Regionálny úrad verejného zdravotníctva a v prípade zdravotných ťažkostí (bolesti brucha, hnačka, teploty) už po prvých príznakoch navštívte vášho lekára. Počiatočné ľahké príznaky nikdy nepodceňujte!

Zásady likvidácie následkov povodní v postihnutých obytných budovách a bytoch

Zásady vysúšania domu alebo bytu:

  • urobte v miestnostiach prievan otvorením okien a dverí,
  • ak je možné, použite ventilátory a teplovzdušné zdroje,
  • buďte však opatrní pri používaní benzínových teplovzdušných agregátov vo vnútri domu alebo bytu - môžete sa priotráviť splodinami (oxid uhoľnatý!!).

Upratanie a dezinfekcia domu alebo bytu:

  • odstráňte všetko bahno a nečistoty z povrchov mechanickým očistením a dôkladným umytím vodou,
  • odstráňte akýkoľvek zvlhnutý interiérový materiál - tapety a všetko, čo samo odpadáva (napr. omietky na stenách),
  • než začnete s dezinfekciou akéhokoľvek povrchu, zoznámte sa dôkladne so spôsobom riedenia použitého dezinfekčného prostriedku podľa návodu na obale,
  • najprv si natiahnite gumové rukavice,
  • nábytok, podlahy, steny, nádoby (riad), dopravné prostriedky dezinfikujte vhodným dezinfekčným prostriedkom a nechajte pôsobiť podľa návodu,
  • dezinfikované predmety prichádzajúce do styku s potravinami nezabudnite opláchnuť pitnou vodou, rovnako napr. aj hračky.

Čistenie a dezinfekcia šatstva a bielizne

  • Najprv si natiahnite gumové rukavice.
  • Silne znečistenú bielizeň namočte na 4 hodiny do vhodného dezinfekčného prostriedku.
  • Menej znečistenú bielizeň namočte na 1 hodinu do vhodného dezinfekčného prostriedku.
  • Bielizeň po dezinfekcii vyperte obvyklým spôsobom za použitia pracieho prášku.
  • POZOR - Dezinfekčné prostriedky môžu mať aj bieliace účinky!
  • Cennejšie šatstvo, ktoré nie je vhodné dezinfikovať, vysušte, vykefujte a nechajte vyčistiť v profesionálnej čistiarni.

Dezinfekcia odpadových sifónov a žúmp

  • Použite určené dezinfekčné prostriedky.
  • Po skončení upratovacích činností sa odporúča ruky dezinfikovať.

Odstraňovanie živočíšnych odpadov

  • Živočíšne odpady počas likvidácie následkov povodní je potrebné vždy prísne separovať a likvidovať v súčinnosti s orgánmi štátnej veterinárnej a potravinovej správy prostredníctvom kafilérnej služby.
  • V záplavových oblastiach nie je prípustné (je zakázané) zakopávanie uhynutých zvierat do zeme.
    S odpadmi a rozkladajúcimi sa telami živočíchov sa smie manipulovať len pomocou ochranných a pracovných pomôcok (ochranné pracovné odevy - plastové alebo gumené rukavice, obalové materiály - plastové vrecia, potrebné nástroje - vidly, háky a pod.).

Uhynuté zvieratá nahlasujte odboru životného prostredia, tel: 045/678 71 24, mobil: 0905 539 240, mestskej polícii: na t.č. 159 alebo na Zelenú linku: 0800 500 501.

OŽP, Zdroj: internet

Ďalšie články - Naše mesto

Z aprílového zasadnutia mestského zastupiteľstva
25.04.2024 14:34:53

Z aprílového zasadnutia mestského zastupiteľstva

Vo štvrtok 25. apríla sa uskutočnilo druhé riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom. Zúčastnilo sa ho 17 poslancov. Schválili na ňom, okrem iného, aj prijatie úverov od Environmentálneho fondu na fotovoltické články a rekonštrukciu...

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň
22.04.2024 10:14:15

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň

Autobusovú stanicu v Žiari nad Hronom niekoľko rokov prevádzkovala spoločnosť SAD Zvolen, od júla minulého roka má stanicu v prenájme mestská spoločnosť Technické služby. Samospráva ešte vlani na jar vypovedala zmluvu pôvodnému nájomcovi, dopravca...

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení
19.04.2024 10:33:07

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení

V utorok 16. apríla sa v priestoroch slávnostnej auly Ekonomickej fakulty UMB uskutočnil Festival podnikavosti pod záštitou organizácie Rozbehni sa!, Banskobystrického samosprávneho kraja a Dobrého kraja, Rozvojovej agentúry BBSK. V projekte sa so...

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového
18.04.2024 07:12:20

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png