Dnes je 17.08.2017, meniny má Milica.   

Primátor Antal: Majstrovstvá sú pre Žiar veľká príležitosť

Zverejnené: 16.05.2017 12:44:10 |   | vytlačiť
obr: Primátor Antal: Majstrovstvá sú pre Žiar veľká príležitosť

Myšlienka usporiadať spoločné majstrovstvá v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom vznikla pred dvomi rokmi na tomto podujatí v Žiline, kde sa primátor Peter Antal a generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý stretli s prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky.

Pri spoločnej debate a sledovaní cyklistického podujatia tak padol návrh, že Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 by sa mohli zorganizovať aj v našom meste a okolí. Nápad sa ujal, a tak sa v dňoch od 22. do 25. júna stane Žiar dejiskom týchto prestížnych majstrovstiev. O tom sme sa zhovárali s primátorom mesta, ktoré hostí tohtoročné majstrovstvá, Petrom Antalom. Ako počas rozhovoru primátor priznal, na začiatku netušil, aké náročné môže byť zorganizovať cyklistický šampionát v meste, kde sa stretáva doprava z viacerých ťahov. Organizačne aj finančne sa to však dá zvládnuť, najmä vďaka partnerom a množstvu organizátorov.

Stačili mestu dva roky na prípravu organizačne tak náročného podujatia?

Rok to celé bolo o teórii, plánovaní a rozprávaní. Až keď Slovenský zväz cyklistiky v minulom roku rozhodol o tom, že nás ako mesto poveruje organizáciou podujatia, odvtedy sme začali intenzívne pracovať na organizácii, pravidelne sa stretávať a identifikovať, čo je potrebné urobiť. Tieto stretnutia už naberajú na intenzite a pridávajú sa k nám ďalší a ďalší ľudia, ktorí pomáhajú. Taká veľká akcia v našom meste ešte nebola. Plne si preto uvedomujeme, že pre úspešnosť je potrebné okrem veľa peňazí aj veľa kvalitných ľudí na jej zvládnutie.

Ako konkrétne sa teda mesto na túto prestížnu udalosť pripravuje?

S plnou vážnosťou môžeme povedať, že ide nie o udalosť roka, ale o udalosť, ktorá v dejinách Žiaru nad Hronom nemá obdobu. Doteraz sa v našom meste nič väčšie neorganizovalo. Z odozvy bývalých organizátorov a zväzu cyklistiky predpokladáme, že môžeme očakávať návštevnosť do 30-tisíc ľudí. Veľmi dôležitá bude preto komunikácia vo vzťahu k obyvateľom mesta a okolitých obcí. Robíme na tom, aby ľudia dostatočne dopredu vedeli, že podujatie je spojené predovšetkým s rôznymi obmedzeniami, ktoré súvisia s bezpečnosťou celého preteku. Naša energia tak momentálne najviac smeruje do toho, aby sme to dostatočne včas stačili s obyvateľmi odkomunikovať. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že do Žiaru prinášame podujatie, ktoré poteší každého, nielen fanúšikov cyklistiky. Veď účasť na majstrovstvách prisľúbil Peter Sagan, ktorý je dnes určite celosvetovým fenoménom a chýbať nebude ani celá slovenská a česká cyklistická špička.

Kto sú hlavní organizátori podujatia a na čom konkrétne sa v rámci organizácie podieľa samotné mesto?

Hlavným organizátorom je mesto Žiar nad Hronom a Cyklistický klub MŠK, ktorí organizáciu celého podujatia zverili občianskemu združeniu Cyklistika 2017. Cez toto združenie získavame finančné prostriedky a zabezpečujeme organizačne celé podujatie. Okrem toho, že mesto poskytlo občianskemu združeniu dotáciu vo výške 10-tisíc eur, na príprave podujatia sa podieľajú  aj jeho pracovníci, ktorí sú zvyknutí na organizáciu veľkých podujatí.

Kde bude hlavné dejisko šampionátu?

Štart aj cieľ budú na Ulici SNP pred Mestským kultúrnym centrom. Časovka bude na úseku od MsKC, smerom na Lutilu, Slaskú, Kosorín, kde sa cyklisti otočia, idú do Dolnej Ždane a späť do Žiaru, kde končia pred MsKC. Hlavný cestný pretek, ktorý bude mať v mužskej kategórii skoro 200 km, bude na okruhu od MsKC v smere na Dérerov mlyn, Janovu Lehota, Kosorín, Slaskú, Lutilu a naspäť do Žiaru, kde sa na Ulici SNP na križovatke pri Orange cyklisti znovu otočia a tieto okruhy urobia osemkrát. Diváci teda budú mať možnosť vidieť pretekárov pomerne často.

Pripravujú sa pre divákov aj nejaké sprievodné podujatia?

Keďže pôjde o takmer 6-hodinový pretek, pripravujú sa kultúrne vystúpenia spevákov či kapiel, ktoré sa budú vo fan zóne pred MsKC striedať s moderátormi. Určite budú prichystané aj detské atrakcie. Zároveň tu budú umiestnené aj veľkoplošné obrazovky, na ktorých budú môcť diváci sledovať aj priamy prenos, ktorý bude prenášať a vysielať verejnoprávna RTVS. V čase, keď diváci nebudú vidieť cyklistov, budú môcť sledovať veľkoplošnú obrazovku.

Ako budú Žiarčania informovaní ohľadom dopravných obmedzení?

Do schránok dostanú letáky spolu s programom. Reklamné plochy na nástupišti a v okolí námestia využijeme tiež na informovanie o programe, a zároveň o uzávierkach, ktoré budú v meste. Občanov budeme informovať aj prostredníctvom všetkých mestských médií, kde nájdu informáciu, kedy počas akého času je obmedzená doprava v Žiari, príp. ktoré parkoviská budú k dispozícii. Časovka je pretek, kedy je doprava absolútne vylúčená a na trať sa nedostane žiadne auto. Čo sa týka cestného preteku, tam je doprava čiastočne možná, avšak len v smere jazdy pelotónu. Ľudia sa tomu budú musieť určitým spôsobom prispôsobiť, preto budú o tom v dostatočnom predstihu informovaní. Vzhľadom na to, že sa preteky uskutočnia na Ulici SNP, konkrétne pred MsKC, kde sa v okolí nachádzajú všetky nákupné centrá, nebude možné prísť autom ani do nákupných centier. Parkoviská centier budú využité na parkovanie pre návštevníkov podujatia. Uzavretá bude aj Chrástekova ulica, kde budú tímové autá.

Vy osobne ste veľký fanúšik cyklistiky, dokonca rekreačne jazdíte „na ceste“. Zavážil aj tento fakt pri rozhodnutí, či sa uchádzať o MSRaČR v Žiari?

To, že k cyklistike inklinujem, zavážilo pri tom, že som pred dvoma rokmi bol na majstrovstvách v Žiline a tam sa zrodil nápad o šampionáte v našom meste. Na druhej strane, keby som aj nebol cyklista a prišli by za mnou ľudia ako Milan Veselý či Peťo Doležal a predostreli konkrétnu víziu usporiadať u nás takéto prestížne podujatie, určite by som sa pridal aj tak. Pre mesto Žiar nad Hronom je to veľká príležitosť ukázať sa v dobrom svetle. A zároveň možnosť dostať k nám prestížne podujatie, v ktorom sa objaví najpopulárnejší slovenský športovec.

Budete aj vy súčasťou pelotónu sobotnej charity ride?

Ešte som sa nerozhodol. Ak mi to povinnosti súvisiace s organizovaním dovolia, tak áno. A keďže na stránke cyklistika2017.sk v zozname prihlásených som už videl riaditeľa pretekov, Milana Veselého, tak ho v tom asi nenechám samého.

 


Novinky

16.08.2017 10:08:18 Naše mesto

Cenník sociálneho taxíka platný od 1. septembra

Vzhľadom na permanentný záujem o službu sociálny taxík a po zohľadnení ďalších možností mesta Žiar nad Hronom s cieľom zachovania tejto služby, nastáva zmena. ...

16.08.2017 07:14:02 Naše mesto

Dovolenkové počasie bude pokračovať

Očakávaný vrchol leta 2017 prišiel na začiatku augusta, keď v piatok 4. augusta vystúpila maximálna denná teplota v Žiari nad Hronom na ...

15.08.2017 13:44:41 Naše mesto

Vynovené gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

Nemocnica v Žiari nad Hronom zrekonštruovala priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Cieľom tejto rekonštrukcie bolo najmä zvýšiť celkový komfort a bezpečie rodičiek. Pre ...

11.08.2017 13:02:29 Šport

Bývalý futbalista Stanislav Šimko: Hrali sme pekný futbal, ktorý na tribúnu pritiahol množstvo divákov

Oficiálne otvorenie novozrekonštruovaného futbalového štadióna sa uskutoční v sobotu 12. augusta so začiatkom o 16.30 hodine. Program otvorí exhibičný zápas medzi bývalými ...

11.08.2017 08:20:39 Šport

Tréner futbalového A-tímu Miloš Foltán: Žiarsky futbal sa vracia tam, kam historicky patrí

Po prvýkrát v histórii žiarskeho futbalu odohrajú naši futbalisti majstrovský zápas pod umelým osvetlením. Na trávnik nastúpia v sobotu 12. augusta o 19.00 ...

10.08.2017 09:21:11 Naše mesto

Drny na prvé zatrávnenie štadióna sa kopali ručne

Žiarsky futbalový štadión sa začal stavať približne v rokoch 1956 a 1957. Na prvé zatrávnenie sa vtedy použili drny, ktoré sa museli ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 Plážové kúpalisko Žiar nad Hronom