Dnes je 14.12.2017, meniny má Branislava/Bronislava.   

Prvá láska, koketovanie s divadlom a nezabudnuteľné spomienky

Zverejnené: 30.12.2014 16:34:58 |   | vytlačiť
obr: Prvá láska, koketovanie s divadlom a nezabudnuteľné spomienky

Hudobník, skladateľ a herec, ktorého poznáme z televíznych obrazoviek aj divadelných dosiek, no predovšetkým rodák zo Žiaru nad Hronom. Reč je o umelcovi s aristokratickým menom. O charizmatickom idole mnohých žien, ktorého hlas spoznáme aj o polnoci. Jednoducho o Milovi Kráľovi.

Napriek tomu, že všestranný umelec už v našich zemepisných šírkach nebýva, prežil tu značnú časť svojho života. V polovici sedemdesiatych rokov sa narodil v Žiari, chvíľu aj s rodičmi býval v Lutile, odkiaľ sa neskôr presťahovali na Ihráč. Ten dodnes pokladá za svoj domov. V našom meste vyštudoval na gymnáziu, mal tu prvú frajerku a prvýkrát tu tiež prišiel do styku s profesionálnym divadlom.

Aký je váš vzťah k Žiaru?

K miestam ako takým veľký vzťah nemám. Samozrejme, výnimkou je Ihráč. K nemu ma viažu silné spomienky na moje detstvo a dospievanie. Žiar vnímam skôr cez ľudí, ktorých tu poznám a spolužiakov z gymnázia, napriek tomu, že mnoho z nás je rozutekaných po svete.

Nie je tu teda žiadne miesto vášmu srdce blízke?

Neviem či ho môžem nazvať blízkym, no kedysi, v poslednom ročníku na gymnáziu, som pravidelne každý piatok po vyučovaní zašiel do hotela na námestí. Kúpil som si jedno cinzáno a jednu „kusovku." Dokonca som o tom napísal básničku. Začínala takto: Páchnuca, neútulná, s prachom večného čakania. Najškaredšia z krás... Ó, ty Luna, čiastočka mojich študentských čias.

Takže zo Žiaru poznáte len gymnázium a hotel?

Nie, poznám aj tie bytovky hneď vedľa hotela. V jednej z nich bývala moja prvá frajerka a padol tam aj jeden z prvých, ak nie prvý, bozk v mojom živote. No a poznám tiež park. Bol som tam na koncerte Katapultu v rámci City festu a tiež som si tam kedysi, keď bolo viac času, chodil zahrať tenis. V nejednej školskej telocvični som s kamarátmi, a tiež mojim synom, rekreačne hrával futbal. Na zlatú éru zimného štadiónu si tiež spomínam. Je škoda, že už nefunguje.

Je niečo čo ste zažili len v Žiari?

Áno, prvý raz som sa tu stretol s profesionálnym divadlom. Bol som vtedy asi druhák na gymnáziu, keď vo vtedajšom Závodnom klube hosťovalo martinské divadlo s predstavením Cigáni idú do neba. Bol to pre mňa nesmierne silný zážitok.

Venovali ste sa divadlu už v tom čase?

Nejaké skúsenosti som už mal. Účinkoval som napr. v mikulášskom predstavení u nás na Ihráči, ktoré režírovala moja mama. Obsadil som vtedy do nej všetkých susedov. Hrali sme na školskom dvore a vstupné bolo 1 koruna.

V Žiari nebol v tom čase priestor?

Ale áno. Tu bolo pokračovanie mojej divadelnej cesty. Do autorského divadla ma pribrali chalani Otto Vojtašák a Laco Moško. Bolo to pekné obdobie.

A čo hudba? Venovali ste sa jej už vtedy?

Ani nie, teda ak nepočítam zuš-ku a hranie na klavíri, ale intenzívnejšie som sa jej začal venovať až na prvej vysokej škole. Hudba bola môj doplnok, moja potreba. Sebavyjadrenie.

Máte o 9 rokov mladšieho brata. Ako vnímal váš odchod na VŠMU?

Myslím, že práve on tým trpel najviac. My sme veľmi prepojení a tiež na seba dosť naviazaní. Môj odchod bol pre neho šok, ale neskôr som sa mu to snažil vynahrádzať. Zobral som ho so sebou do Bratislavy, do divadla, na internát. Snažil som sa spraviť mu z toho zážitok.

Vždy ste mali taký vzťah? Jeho príchod do rodiny ste si vo svojom veku už plne uvedomovali.

To áno, ale ja som bol z toho, že mám brata, skutočne nadšený. Keď sa narodil bol som taký šťastný, že som utekal k susedom a kričal: Mám syna.

To sa vám o pár rokov vlastne aj splnilo. Tešíte sa na Vianoce s rodinou?

Pravdaže, ako dieťa som sa tešil hlavne na darčeky, no a keď bol Ferďo malý, tešil som sa na jeho radosť z darčekov, a to mi ostalo dodnes. Ja veľmi rád obdarúvam, takže Ježiško je u nás naozaj štedrý. Tento rok som mal náročný. Končil som vysokú školu réžie, točil som absolventský film, účinkoval v seriáloch aj divadle, nahrával album a koncertoval. Moje Vianoce budú teda hlavne o oddychu. Vychutnám si relax s rodinou.

Tak nám to popíšte, ako to u vás vyzerá?

Asi tak štandardne. Vyberáme stromček, keďže každý rok máme živý, pripravujeme večeru, potom zamoríme obývačku roztrhaným baliacim papierom z darčekov, no a počas ďalších dní absolvujeme návštevy u rodičov a chodíme aj k mojej babke do obce Brehy pri Novej Bani. Jeme koláče, hráme na gitare a debatujeme.

Aké sú vaše obľúbené vianočné maškrty?

Ja som tvarohový, takže jednoznačne tvarožníky a opekance s tvarohom.

Je darček, ktorý vás špeciálne potešil?

Ja nerád dostávam darčeky. Nemám rád zmenu a celkovo si ťažko zvykám na nové veci. Keď dostanem napr. novú tašku, najprv na ňu pozerám s nevôľou. V prvom momente vidím fakt, že sa budem musieť rozlúčiť s tou starou, po čase ale usúdim, že je to vlastne fajn. Od syna som ale minulý rok dostal maličkého plyšáka, a to ma strašne potešilo. Mám ho so sebou v Bratislave.

Vydaním CD-čka sa mi splnil sen!

Urobiť výber vlastných piesní, ktoré som kedysi napísal pre rôzne divadelné predstavenia alebo aj z potreby vlastnej duše som chcel zvečniť už niekoľko rokov," povedal o svojom debutovom počine Milo Kráľ. Spolu s ostatnými členmi kapely, ktorými sú okrem martinských hudobníkov aj herečka Barbora Švidraňová a hercov brat Radovan „Bady" Kráľ, predstavili svoj album pred verejnosťou 1. decembra na doskách bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava. „Keďže káva je nápoj, ktorý mám najradšej, a pijem ho asi najčastejšie, práve ňou nám ho pesničkárka Katarzia aj „pokrstila," pokračuje umelec. Spomedzi desiatich skladieb, ktoré na cd-čku sú, patrí medzi jeho najobľúbenejšie pieseň Sme k sebe zlí. „Keďže ide o divadelné skladby, pri výbere som musel prihliadať hlavne na to, čo sme ako kapela schopní zahrať a zaspievať. Koncertujeme s 21 skladbami, tie máme nacvičené, no a na CD sa dostalo 12 z nich." CD je zmesou rôznych hudobných štýlov. „Pevne verím, že práve hudobná rôznorodosť mu bude prínosom, a že si nájde svojich fanúšikov," povedal na záver hudobník, ktorý si vydanie nosiča hradil z peňazí zarobených v jednom z komerčných seriálov.

Súťaž

Ponúkame vám možnosť vyhrať CD s názvom Milo Kráľ Band aj s venovaním. Stačí, keď na e-mail mn@ziar.sk napíšete správnu odpoveď na otázku: Koľko skladieb sa z koncertného programu dostalo na nové CD kapely?

(KF)

 


Novinky

13.12.2017 12:38:04 Naše mesto

Na Dvojke obohatili školskú záhradu o chov králikov

V Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika sa rozhodli obohatiť školskú záhradu o chov králikov. Žiaci školy tak budú môcť navštevovať ...

12.12.2017 10:51:41 Šport

Ocenenie športovec mesta za rok 2017

Mesto Žiar nad Hronom každoročne organizuje oceňovanie najúspešnejších športovcov mesta za uplynulé obdobie. Slávnostné ocenenie „Športovec mesta Žiar nad Hronom“ ...

11.12.2017 13:29:07 Naše mesto

Z decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva

V pondelok 11. decembra sa uskutočnilo 7. riadne zasadnutie MsZ v Žiari nad Hronom, ktoré bolo zároveň posledným v tomto roku. Zúčastnilo sa ...

08.12.2017 10:04:00 Naše mesto

V budúcom roku chce mesto do autobusov zaviesť zariadenie na monitorovanie ich pohybu

Koncom roka končí zmluva medzi mestom Žiar nad Hronom a Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) na prevádzkovanie spojov Mestskej hromadnej dopravy (MHD). ...

06.12.2017 09:04:45 Kultúra

Janko Kulich & Kolegium oslavuje 5. výročie

Folkrocková skupina Janko Kulich & Kolegium oslavuje svojich 5 ROKOV a 50 PESNIČIEK špeciálnym koncertom  a narodeninovým hosťom Ivanom Mládkom ...

05.12.2017 13:58:41 Šport

Majstrovské tituly opäť aj do Žiaru!

Začiatok decembra každoročne patrí významnému športovému podujatiu – Majstrovstvám Slovenskej republiky dorastencov a juniorov v karate. Športová hala v Trnave privítala 2. decembra ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Linka zimnej údržby: 0915 317 044
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.