Dnes je 19.08.2017, meniny má Lýdia.   

Škriatkovia Lolo a Piškót majú na každú boľačku pesničku

Zverejnené: 19.01.2015 13:15:20 |   | vytlačiť
obr: Škriatkovia Lolo a Piškót majú na každú boľačku pesničku

Škriatkov Lola a Piškóta prináša do sveta detí ich kamarát bocian Ján. Počas programu predstavia detskému divákovi pesničky, scénky a spoločne sa s nimi aj zahrajú. Ako svorne tvrdia, na každú boľačku majú pesničku.

Pod maskami Lola a Piškóta sa skrývajú Matúš Holečka (Lolo) a Ján Tomasovits (Piškót). V rozhovore nám predstavili svoj divadelno-hudobný program pre deti aj svojich zvieracích kamarátov.

Kto sú Lolo a Piškót?

Matúš: Lolo a Piškót sú škriatkovia, ktorí majú veľa priateľov v ríši zvierat. Spoločne o nich prišli porozprávať a zaspievať deťom.

Vystupujete ako duo. S čím predstupujete pred detského diváka?

Matúš: Vystupujeme s pesničkovým predstavením, na čo nadväzuje a úzko s ním súvisí aj hovorené slovo. Dramaturgicky mám vopred celé predstavenie pripravené a podľa daných okolností, ak sa nám naskytne možnosť na nejakú improvizáciu, alebo je to potrebné, vieme sa podľa toho zariadiť.

Koľko pesničiek obsahuje váš program?

Ján: V programe máme desať piesní, pričom celé predstavenie trvá približne 50 minút.

Kto je autorom textov, hudby a samotného predstavenia?

Ján: Texty robil Janko Kulich a hudbu tiež on spoločne s Matúšom. S programom predstavenia nám pomáhala Peťa Kulichová a Peter Luptovský.

Matúš: Pri príprave sme potrebovali najmä takého človeka, ktorý by nám vytriedil nápady a videl celý program aj z opačnej strany, ako divák. Samotný scenár predstavenia sme si vo veľkej miere pripravili sami, mali sme však aj pomocníkov a radcov, ktorí nám aj niečo doplnili.

Znamená to, že na všetko ste profesionálne a do detailov pripravení.

Matúš: Pri detskom divákovi je dosť riskantné a na tenkom ľade nechať to iba na náhodu.

Aká je cieľová skupina vašich divákov?

Ján: Je to väčšinou pre predškolákov, respektíve pre deti vo veku 5 a 6 rokov. Mali sme aj starších divákov, tých to však už aj nebavilo a počas predstavenia vyrušovali. Maličkí sa zase väčšinou boja. Plačú však len na začiatku, potom sa už pridajú a zabávajú sa s nami.

Je predstavenie pre deti poučné, s nejakým posolstvom?

Matúš: Celé je to predovšetkým veľká zábava. Ale nejaké to ponaučenie z toho určite plynie. V programe vystupujeme s pesničkami o zvieratkách, ktorých sa niektoré deti môžu báť a môžu im byť nepríjemné. Spievame o červíkovi Erikovi, rozmaznanom prasiatku, žabkách, užovke Žofke, macovi Lacovi, pande Vande či komárovi Cuckovi.

Kedy sa Lolo a Piškót dali dokopy?

Ján: Približne niekedy vo februári 2014. Keďže spolu pracujeme, o nejakom programe pre deti sme uvažovali už dávnejšie. Stále sme sa k tomu nevedeli dokopať. Impulzom, aby sme začali, bol termín predstavenia, ktorý sme dostali a museli sme sa začať pripravovať.

Matúš: Celú genézu vývoja škriatkov možno dotovať do obdobia, odkedy s Jankom Kulich hrávam v zoskupení Kolegium. On vytvoril pesničku pre svoju dcérku, ktorá bola o vláskoch malej Karolínky, v ktorých býva pavúčik. Potom sme sa zapojili aj do projektu Pozitívnych rozprávok, kde sme si vyskúšali, či pesničky pre deti skutočne vieme vytvoriť. Neskôr to začalo naberať kontúry, pridalo sa nahrávanie, pomedzi to začínal vznikať vizuál postáv až sme sa postavili spoločne pred deti.

Kto vám vytvoril kostýmy?

Matúš: Pomáhala nám Miška Mokrá, ktorá je profesionálnou kostymérkou.

Matúš, ty sám si otec dvoch dcér, spievaš doma aj im?

Matúš: Nemusím, u nás sa púšťa naše CD od rána do večera. Práve na mojej staršej dcére, ktorá má tri roky, sme piesne testovali. Zúčastnila sa projektu v rámci prvej testovacej skupiny na generálke v Žarnovici v materskom centre. Odvtedy sa stala naším obrovským fanúšikom a Lolo a Piškót sú pre ňu pojem. Najväčším trestom, keď robila neplechu, bolo pre ňu to, že sme jej odobrali plagát Lola a Piškóta. Samozrejme, nevie, že Lolo je jej otecko.

Tým sme sa dostali k vášmu CD, ktoré ste len nedávno uviedli do života. Koľko je na ňom piesní?

Matúš: Spolu je tam 12 piesní. Desať je tých, ktoré používame počas predstavení a dve sú pomalšieho razenia.

Ján: Jedna je uspávanka a druhá je práve o pavúčikovi v Karolínkiných vlasoch. Aj keď nám nezapadali do programu, bolo nám ľúto vynechať ich.

Kde sa záujemcovia dostanú k vášmu CD?

Ján: Môžu nám napísať e-mail na: loloapiskot@gmail.com, alebo prostredníctvom facebookovej stránky Lolo a Piškót. Tam si zároveň môžu pozrieť aj fotografie z našich vystúpení. CD nosíme aj na naše predstavenia, kde si ich tiež môžu zakúpiť.

S vaším predstavením Straši ZOO ste už prešli aj za „hranice" mesta. Čo vás čaká do budúcna?

Ján: Počas roka sme absolvovali 14 predstavení. Najbližšie sa predstavíme vo Zvolene v januári a potom v našom meste vo februári, kedy budeme moderovať maškarný ples. Všetky termíny našich vystúpení aktualizujeme aj na našom facebooku. Vo februári tiež začneme pripravovať nové CD, tentoraz pod názvom Lolo a Piškót v Afrike.

 


Novinky

18.08.2017 13:03:41 Naše mesto

Nová publikácia mapujúca históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu z pera Milana Barniaka

Svetlo sveta uzrela ďalšia futbalová publikácia z pera autora Milana Barniaka. Mapuje históriu futbalu nášho mesta od roku 1929 až do ...

16.08.2017 10:08:18 Naše mesto

Cenník sociálneho taxíka platný od 1. septembra

Vzhľadom na permanentný záujem o službu sociálny taxík a po zohľadnení ďalších možností mesta Žiar nad Hronom s cieľom zachovania tejto služby, nastáva zmena. ...

16.08.2017 07:14:02 Naše mesto

Dovolenkové počasie bude pokračovať

Očakávaný vrchol leta 2017 prišiel na začiatku augusta, keď v piatok 4. augusta vystúpila maximálna denná teplota v Žiari nad Hronom na ...

15.08.2017 13:44:41 Naše mesto

Vynovené gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

Nemocnica v Žiari nad Hronom zrekonštruovala priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Cieľom tejto rekonštrukcie bolo najmä zvýšiť celkový komfort a bezpečie rodičiek. Pre ...

11.08.2017 13:02:29 Šport

Bývalý futbalista Stanislav Šimko: Hrali sme pekný futbal, ktorý na tribúnu pritiahol množstvo divákov

Oficiálne otvorenie novozrekonštruovaného futbalového štadióna sa uskutoční v sobotu 12. augusta so začiatkom o 16.30 hodine. Program otvorí exhibičný zápas medzi bývalými ...

11.08.2017 08:20:39 Šport

Tréner futbalového A-tímu Miloš Foltán: Žiarsky futbal sa vracia tam, kam historicky patrí

Po prvýkrát v histórii žiarskeho futbalu odohrajú naši futbalisti majstrovský zápas pod umelým osvetlením. Na trávnik nastúpia v sobotu 12. augusta o 19.00 ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 Plážové kúpalisko Žiar nad Hronom