Dnes je 18.10.2017, meniny má Lukáš.   

Škriatkovia Lolo a Piškót majú na každú boľačku pesničku

Zverejnené: 19.01.2015 13:15:20 |   | vytlačiť
obr: Škriatkovia Lolo a Piškót majú na každú boľačku pesničku

Škriatkov Lola a Piškóta prináša do sveta detí ich kamarát bocian Ján. Počas programu predstavia detskému divákovi pesničky, scénky a spoločne sa s nimi aj zahrajú. Ako svorne tvrdia, na každú boľačku majú pesničku.

Pod maskami Lola a Piškóta sa skrývajú Matúš Holečka (Lolo) a Ján Tomasovits (Piškót). V rozhovore nám predstavili svoj divadelno-hudobný program pre deti aj svojich zvieracích kamarátov.

Kto sú Lolo a Piškót?

Matúš: Lolo a Piškót sú škriatkovia, ktorí majú veľa priateľov v ríši zvierat. Spoločne o nich prišli porozprávať a zaspievať deťom.

Vystupujete ako duo. S čím predstupujete pred detského diváka?

Matúš: Vystupujeme s pesničkovým predstavením, na čo nadväzuje a úzko s ním súvisí aj hovorené slovo. Dramaturgicky mám vopred celé predstavenie pripravené a podľa daných okolností, ak sa nám naskytne možnosť na nejakú improvizáciu, alebo je to potrebné, vieme sa podľa toho zariadiť.

Koľko pesničiek obsahuje váš program?

Ján: V programe máme desať piesní, pričom celé predstavenie trvá približne 50 minút.

Kto je autorom textov, hudby a samotného predstavenia?

Ján: Texty robil Janko Kulich a hudbu tiež on spoločne s Matúšom. S programom predstavenia nám pomáhala Peťa Kulichová a Peter Luptovský.

Matúš: Pri príprave sme potrebovali najmä takého človeka, ktorý by nám vytriedil nápady a videl celý program aj z opačnej strany, ako divák. Samotný scenár predstavenia sme si vo veľkej miere pripravili sami, mali sme však aj pomocníkov a radcov, ktorí nám aj niečo doplnili.

Znamená to, že na všetko ste profesionálne a do detailov pripravení.

Matúš: Pri detskom divákovi je dosť riskantné a na tenkom ľade nechať to iba na náhodu.

Aká je cieľová skupina vašich divákov?

Ján: Je to väčšinou pre predškolákov, respektíve pre deti vo veku 5 a 6 rokov. Mali sme aj starších divákov, tých to však už aj nebavilo a počas predstavenia vyrušovali. Maličkí sa zase väčšinou boja. Plačú však len na začiatku, potom sa už pridajú a zabávajú sa s nami.

Je predstavenie pre deti poučné, s nejakým posolstvom?

Matúš: Celé je to predovšetkým veľká zábava. Ale nejaké to ponaučenie z toho určite plynie. V programe vystupujeme s pesničkami o zvieratkách, ktorých sa niektoré deti môžu báť a môžu im byť nepríjemné. Spievame o červíkovi Erikovi, rozmaznanom prasiatku, žabkách, užovke Žofke, macovi Lacovi, pande Vande či komárovi Cuckovi.

Kedy sa Lolo a Piškót dali dokopy?

Ján: Približne niekedy vo februári 2014. Keďže spolu pracujeme, o nejakom programe pre deti sme uvažovali už dávnejšie. Stále sme sa k tomu nevedeli dokopať. Impulzom, aby sme začali, bol termín predstavenia, ktorý sme dostali a museli sme sa začať pripravovať.

Matúš: Celú genézu vývoja škriatkov možno dotovať do obdobia, odkedy s Jankom Kulich hrávam v zoskupení Kolegium. On vytvoril pesničku pre svoju dcérku, ktorá bola o vláskoch malej Karolínky, v ktorých býva pavúčik. Potom sme sa zapojili aj do projektu Pozitívnych rozprávok, kde sme si vyskúšali, či pesničky pre deti skutočne vieme vytvoriť. Neskôr to začalo naberať kontúry, pridalo sa nahrávanie, pomedzi to začínal vznikať vizuál postáv až sme sa postavili spoločne pred deti.

Kto vám vytvoril kostýmy?

Matúš: Pomáhala nám Miška Mokrá, ktorá je profesionálnou kostymérkou.

Matúš, ty sám si otec dvoch dcér, spievaš doma aj im?

Matúš: Nemusím, u nás sa púšťa naše CD od rána do večera. Práve na mojej staršej dcére, ktorá má tri roky, sme piesne testovali. Zúčastnila sa projektu v rámci prvej testovacej skupiny na generálke v Žarnovici v materskom centre. Odvtedy sa stala naším obrovským fanúšikom a Lolo a Piškót sú pre ňu pojem. Najväčším trestom, keď robila neplechu, bolo pre ňu to, že sme jej odobrali plagát Lola a Piškóta. Samozrejme, nevie, že Lolo je jej otecko.

Tým sme sa dostali k vášmu CD, ktoré ste len nedávno uviedli do života. Koľko je na ňom piesní?

Matúš: Spolu je tam 12 piesní. Desať je tých, ktoré používame počas predstavení a dve sú pomalšieho razenia.

Ján: Jedna je uspávanka a druhá je práve o pavúčikovi v Karolínkiných vlasoch. Aj keď nám nezapadali do programu, bolo nám ľúto vynechať ich.

Kde sa záujemcovia dostanú k vášmu CD?

Ján: Môžu nám napísať e-mail na: loloapiskot@gmail.com, alebo prostredníctvom facebookovej stránky Lolo a Piškót. Tam si zároveň môžu pozrieť aj fotografie z našich vystúpení. CD nosíme aj na naše predstavenia, kde si ich tiež môžu zakúpiť.

S vaším predstavením Straši ZOO ste už prešli aj za „hranice" mesta. Čo vás čaká do budúcna?

Ján: Počas roka sme absolvovali 14 predstavení. Najbližšie sa predstavíme vo Zvolene v januári a potom v našom meste vo februári, kedy budeme moderovať maškarný ples. Všetky termíny našich vystúpení aktualizujeme aj na našom facebooku. Vo februári tiež začneme pripravovať nové CD, tentoraz pod názvom Lolo a Piškót v Afrike.

 


Novinky

17.10.2017 15:07:39 Šport

Basketbalový klub podpísal novú zmluvu s Handlovou

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom v sobotu 14. októbra uzavrel historickú zmluvu o súčinnosti a vzájomnej spolupráci s klubom MBK Baník ...

12.10.2017 14:31:30 Naše mesto

Dni jesennej čistoty po prvýkrát v skrátenom čase

Dni jesennej čistoty, kedy sa Žiarčania mohli opäť zadarmo zbaviť objemného odpadu, sa túto jeseň uskutočnili v dňoch od 25. do ...

10.10.2017 09:52:44 Naše mesto

Uzávierka ciest počas Žiarskeho jarmoku

Už tento piatok a sobotu sa bude v našom meste konať tradičný Žiarsky jarmok. V tejto súvislosti budú uzatvorené niektoré ulice a zastávky MHD. ...

09.10.2017 12:11:48 Naše mesto

Na októbrovom Agifeste súťažili psy z celého Slovenska

V nedeľu 8. októbra sa na lúke žiarskeho sídliska Etapa uskutočnili neoficiálne preteky psieho športu agility Agifest. Do súťaže prihlásili majitelia ...

09.10.2017 11:16:38 Šport

Na úvod sezóny prehra pred domácim hľadiskom

1. Slovenská liga Muži – Základná časť MŠK BK Žiar nad Hronom – KB Košice „B“  54 : 94  (11:21, ...

09.10.2017 09:22:39 Naše mesto

Počas Žiarskeho jarmoku bude skvelé počasie

Astronomické leto 2017 nám skončilo akosi rýchlo, posledný tropický deň s teplotou 32.3°C sme mali v Žiari 1. septembra a letný deň s teplotou ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.