Dnes je 25.02.2018, meniny má Frederik/Frederika.   

Tanečník Bios: Aj keby mi život zlámal nohy a pošliapal ma na zemi, budem sa aspoň pomalinky plaziť, no nevzdám sa

Zverejnené: 17.06.2016 13:03:55 |   | vytlačiť
obr: Tanečník Bios: Aj keby mi život zlámal nohy a pošliapal ma na zemi, budem sa aspoň pomalinky plaziť, no nevzdám sa

Matej Bios Škoda sa tancu venuje už viac ako desať rokov. V Žiari sa stal známym aj svojou tanečnou školou, v ktorej sa venuje predovšetkým mladým začínajúcim talentom.

Spolu s niekoľkými ďalšími mladými Žiarčanmi sa v roku 2013 podieľal na výrobe krátkeho videa Kufor partnerstva, s ktorým vyhrali celonárodnú súťaž. V súčasnosti môžu fanúšikovia vidieť Biosa aj v niekoľkých hudobných videoklipoch. Pre mnohých mladých ľudí tak môže byť motiváciou, aby si išli za svojim snom a práca im môže byť koníčkom, keď sa tomu venujú a pracujú na sebe.

V roku 2012 si získal cenu Zlatý klinec, ktorou sú v Žiari nad Hronom každoročne oceňovaný talentovaní a úspešní Žiarčania, ku ktorým si sa tak zaradil aj ty. Čo pre teba takéto ocenenie znamená?

V tej dobe to bola krásna pocta, pretože som bol na svojich začiatkoch, vznikla tanečná škola a mal som obrovský zástup mladých ľudí za sebou. To ocenenie ma utvrdilo v tom, že cesta, po ktorej som sa vybral, má zmysel.

Ako tanečník si spolupracoval aj s víťazkou Miliónového tanca Danielou Edlingerovou. Ako hodnotíš vašu spoluprácu?

Dadku poznám od svojho tanečného štartu. Chodil som ako 14-ročný na tanečné sústredenia, na ktorých robila trénerku. Vždy sme mali medzi sebou pekné vzťahy a aj v pubertálnom veku som sa občas objavil niekde v Bystrici na jej tréningu alebo akcii. Navyše, poznal som  aj jej žiačky, ktoré chodili ku nám do Žiaru na tréningy. No a neskôr, keď už ona mala rozbehnutú školu a ja tiež, sme sa dali tak aktívnejšie do reči, začali chodiť jeden k druhému na workshopy, na tábory. Celá tá spolupráca bola o priateľstve, nikdy sme nechceli od druhého žiadne peniaze. Obidvaja sme robili to, čo nás baví, poznali sme svoje kvality a mohli si dôverovať.

V poslednej dobe si začal vystupovať aj v hudobných videoklipoch. S kým si už spolupracoval?

Natáčanie klipov milujem zo všetkého najviac. Posledne sme točili s nitrianskym umelcom Arogantom (Arogant – Dobrá duša). Klip je vonku pár dní a má viac 20 000 pozretí. Pred tým som robil jednu štúdiovku s Papajam a Ibim Maigom, asi dva roky dozadu to bol klip s Robom Miklom a keby som nazrel ešte viac do minulosti, točili sme s lokálnymi umelcami ako Odozva či Základ Mesta. A jedna raritka, môj prvý klip Vlastný Prejav – Spomedzi Panelov. Ten sa určite oplatí pozrieť.

Občas som nevedel, kto vlastne som, tak som sa to rozhodol stvárniť tancom

Stihol si už natočiť aj tri krátke filmy. O čom sú a kde si ich môžu Žiarčania pozrieť?

Prvý film Nie je to len tanec z roku 2010 sa už dá pozrieť iba niekde na internete.  Premietal sa v žiarskom kine pre verejnosť a pre školy, dostal nás, tanečníkov, do povedomia a pomohol založiť tanečnú školu. Nasledoval krátky film Kufor partnerstva, s ktorým sme vyhrali v Poľsku súťaž partnerstiev medzi obcami. Ten vznikol z iniciatívy Dominiky Švecovej (koordinátorka práce s mládežou, pozn. redakcie), ktorá to celé aj organizovala, takže to je vlastne jej film. A nakoniec sme točili Kľúč tanečníka. Film s deťmi, o deťoch,  natočený za jeden deň. Ten sa však nepremietal,  pozrieť sa dá iba na youtube.

Nedávno si sa stal víťazom postupovej tanečnej súťaže, ktorá sa konala v žiarskom Mestskom kultúrnom centre. Aká to bola súťaž a čím konkrétne si sa prezentoval?

Keďže išlo o postupovú súťaž, musel som prejsť regionálnym kolom, neskôr krajským, až som sa dostal do celoslovenského, kde som za svoju kategóriu obsadil prvé miesto. Ale o to mi nešlo. Pravým dôvodom bolo, že poslednou dobou sa moje choreografie motali okolo toho istého, a tak som sa rozhodol konečne so sebou niečo urobiť a priniesť niečo nové. A kde prvýkrát ukázať svoj progress, ak nie vo svojom rodnom meste? Moja sólo choreografia bola o emóciách a hľadaní samého seba. Občas som nevedel, kto vlastne som a aký chcem byť. No a tak som sa to jednoducho rozhodol stvárniť tancom. Čiže tento raz to nebolo o šou, ale o emóciách. Nechýbali ani scénické pasáže.

Nebola to však tento rok jediná súťaž, ktorej si sa už stihol zúčastniť...

Nie, zúčastnili sme sa už niekoľkých súťaží, z ktorých sme si domov odniesli viacero prvých miest.

Netajíš sa, že svoju budúcnosť spájaš s tancom, chceš sa ním živiť. Kde sa momentálne nachádzaš, smeruješ už k tomuto cieľu?

Nachádzam sa momentálne v období búrok. Nič sa nedarí, všetko čo som mal, pomaly odchádza a upadá. Tým človek aj trochu stráca motiváciu, ale bojujem s tým a viem, že keď sa presekám, posuniem sa zas o niekoľko poschodí vyššie. Trvá to už 3 roky a ľudia okolo mňa už pomaly znova strácajú vieru v to, čo robím. Nečudujem sa im. No ja ju nestrácam, povedal som si, že aj keby mi život zlámal nohy a pošliapal ma na zemi, budem sa aspoň pomalinky plaziť, no nevzdám sa. A kam smerujem? Už piaty rok mám v hlave jeden projekt, na ktorý hľadáme sponzora. Tento projekt môže zmeniť Slovensko a aj môj život. Dal som doň všetku svoju energiu. Nakoniec sme našli nadáciu, ale tam to po podpísaní zmluvy tiež nečakane padlo, a tak stále hľadáme a skúšame. Keď to príde, bude to moje najväčšie životné dielo, pretože už teraz v ňom mám 5 rokov práce.

Je niekto, kto ťa v živote inšpiroval, možno k nemu dokonca vzhliadaš?

Patrik „Rytmus“ Vrbovský. On je mojim jediným vzorom a vonkajšou motiváciou. Je úspešný v tom, čo robí. Robí to, čo sám chce robiť a čo ho napĺňa. Zarába veľké peniaze, je veľká osobnosť, užíva si život, má skvelú partnerku, je šialený a ide z neho obrovská energia. Obdivujem jeho životný štýl a práve tento životný štýl sa zhoduje s tým, čo by som chcel v budúcnosti aj ja.

Príliš veľa slobody a kamarátstva vie uškodiť

Koľko času venuješ tanečným tréningom?

Teraz nemám peniaze na dochádzanie na tréningy, čiže momentálne sú to dva dni v týždni. Prvý tréning má približne hodinu a druhý päť hodín. Keď sú peniaze, trénujem štyrikrát do týždňa po štyri hodiny.

Skúšaš aj niečo nové, alebo sa venuješ osvedčenému a zdokonaľuješ to?

V oblasti môjho tancovania som posledné 4 roky vsádzal na osvedčené, ale tento rok som sa pustil do nových prvkov, nových hudieb, nových štýlov. Ono za tie roky tréningov všetko to, čo mám osvedčené, všetky tie prvky a kombinácie, už nezabudnem, alebo si ich nepokazím. Stačí to raz za čas len preskúšať. Takže bez strachu teraz môžem experimentovať a viem, že to bude len plus a v ničom ma to nepokazí.

Už päť rokov investuješ svoj čas a energiu aj fungovaniu vlastnej tanečnej školy. Kto sa do nej môže prihlásiť?

Tých krásnych 5 rokov je pre mňa pocta. Každý rok bol v niečom iný. Ale základom vždy bolo, že moja škola nie je biznis a ani taká tá typická škola. Skôr šlo o to dať priestor a šancu mladým a dať im to v čo najväčšom množstve. Tento rok sme otvorili rôzne štýly s rôznymi lektormi zo Zvolena a Žiaru. To sa však nakoniec obrátilo proti mne, a tak som sa tento rok na to vykašľal a do letných prázdnin fungujeme len tak, voľne ako centrum. Až na jeden malý krúžok, ktorý ostal. Naučil som sa, že príliš veľa slobody a kamarátstva viac uškodí. Čím viac som deťom dal, tým menej si to vážili a tým viac to hralo proti mne. Určite chcem otvárať aj 6. Ročník tanečnej školy, už však čelom vzad oproti predošlým rokom. Prvýkrát v živote si dovolím svoju školu nazvať profesionálnou a pôjdeme s poriadnymi pravidlami, len s obmedzeným počtom tréningov a mojim plným odhodlaním učiť ako profesionálny tréner s profesionálnym systémom. Tak isto k tomu nastavujeme určitý finančný systém, aby sa nestalo, že na konci roka krachujeme a nemôžem ísť s deťmi ani na súťaž, alebo im dať vyrobiť tričká. Odteraz to bude moja škola, kde platí to, čo poviem ja a nie, že keď niekto niečo nechce, tak to nemusí robiť. Dokážem z človeka spraviť kvalitného tanečníka a aj preto do toho chcem ísť konečne profesionálne. Učiť budem ja breakdance, a hiphop moje „žiačky“, ktoré majú vlastnú skupinu Voltage. Tak isto chcem spraviť vlastný kurz pre najmenších. Uvidíme, ako to vypáli a aký bude záujem.

Kde sa vidíš o pár rokov?

Multimilionár vo vlastnej vile v Los Angeles, obklopený krásnymi černoškami a drahými autami (smiech). Robím si srandu. Teda, nieže by to bola zlá predstava. Kto ma pozná vie, že presne toto by bolo pre mňa, ale nevidím sa a nechcem sa vidieť o pár rokov. Mám síce také malé vízie, že čo by som chcel, ale nelipnem na nich. Ako a kam ma život zaveje, to uvidíme.

 


Novinky

23.02.2018 12:45:25 Naše mesto

Máte doma predškoláka? Čo všetko musí ovládať pri zápise do školy?

Prihlásenie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky do základnej školy sa koná od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza ...

23.02.2018 12:40:53 Naše mesto

Zápis do základnej školy

V súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z.  – školský zákon prebieha zápis do základných škôl v termíne od 1. apríla do ...

23.02.2018 10:00:26 Naše mesto

Mesto chce posilniť počet mestských policajtov

V súlade so zákonom o obecnej polícii rozhoduje o jej mzdových či technických prostriedkoch zastupiteľstvo. Na februárovom zasadnutí MsZ preto poslanci rozhodovali aj ...

22.02.2018 13:15:54 Naše mesto

Z februárového zasadnutia mestského zastupiteľstva

Vo štvrtok 22. februára sa konalo 1. zasadnutie MsZ v tomto roku. Zúčastnilo sa ho 18 poslancov. V úvode zasadnutia hlavný ekonóm ...

19.02.2018 08:33:09 Šport

Basketbal: Mladší minižiaci Zvolenu nič nedarovali

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 78:12 (35:5) Body: Valent Matej 24, Horváth Filip 21, Herich Adam ...

14.02.2018 15:01:56 Naše mesto

Aj keď je streda, so svadbami akoby sa roztrhlo vrece

Deň zaľúbených prepukol naplno aj v našom meste. Až tri mladé páry si dnes povedia „ÁNO“ a spečatia svoj vzťah manželským zväzkom. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Linka zimnej údržby: 0915 317 044
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu