Dnes je 21.08.2017, meniny má Jana.   

Žiarčania pozor, zima udrie v plnej sile

Zverejnené: 12.12.2016 12:05:49 |   | vytlačiť
obr: Žiarčania pozor, zima udrie v plnej sile

Prvá vlna silných mrazov vrcholila túto zimu v utorok 6. decembra, minimálnou dennou teplotou v Žiari nad Hronom -9.6°C. Čo nás ešte čaká? Predpovedá žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Oteplenie, ktoré začalo v piatok (9.12.) a rozrušilo inverziu pokračovalo aj cez víkend . Maximálna denná teplota v sobotu vystúpila v Žiari nad Hronom na 9.0°C. Zima udrie zas, nielen noci, ale aj dni budú studené,“ hovorí Ján Wolf a dodáva: „Zdá sa, že nás v najbližších dní čaká ďalší výrazný prepad teploty. Každým dňom sa denné aj ranné teploty budú znižovať. Prvá dávka chladného vzduchu začne prenikať počas pondelka (12.12.), keď sa očakávajú zrážky - dážď so snehom na horách sneženie, postupne zosilnie aj vietor. Veľmi chladno by nám pritom malo byť od utorka až do konca týždňa. Ľudová pranostika hovorí: “Keď príde Lucia, nájde ju už zima“. V druhej polovici týždňa, ranné mrazy by mali zosilnieť, aj denné teploty zostanú pod nulou, až keď utíchne severný vietor dostane sa k nám suchý vzduch. Až do Vianoc sa výrazne oteplenia neočakávajú, pred Vianocami to síce vyzerá, že k nám prenikne teplejší vzduch vo vyšších vrstvách ovzdušia, no v nižších polohách konzervuje chladnejšie vzduchové hmoty inverzná vrstva - hmla a nízka oblačnosť. Vianoce, či budú „biele“, tak budú značne závisieť od sneženia, ktoré sa pravdepodobne neočakáva. Vyhliadka do Vianoc je na zimné podmienky zatiaľ mimoriadne priaznivá, dúfajme, že sa nepokazí. Máme sa teda určite na čo tešiť a zdá sa, že počasie spôsobí, že žiadna nuda nehrozí a o pravú zimu budeme mať postarané.

14- Dňová vyhliadka počasia pre región

Predpoveď počasia na 12. - 18.12.

V tomto týždni sa očakáva vpád studeného, pôvodom arktického, vzduchu. Od utorka sa treba pripraviť na silné mrazy a veľmi chladno bude aj cez deň. Na začiatku týždňa treba počítať so zrážkami. Čerstvý severný vietor, pri ktorom nám bude na pocit veľmi chladno. V závere týždňa zmohutnie nad strednou Európou rozsiahla tlaková výš, ktorá zotrvá až do konca nasledujúceho týždňa (predvianočného).

Pondelok - utorok: Veľká, prechodne aj zmenšená, oblačnosť miestami dážď alebo dážď so snehom, popoludní a večer ochladzovanie. V utorok polojasno, ojedinele prehánky. Denné teploty v pondelok 2 až 5 °C v utorok -1 až 2 °C. Nočné teploty -5 až -8 °C.

Streda – štvrtok: Spočiatku malá alebo nízka oblačnosť, hmlisto, večer slabé sneženie, ktoré sa vyskytne aj vo štvrtok. Nočné teploty od -5 do -8 °C. Denné teploty od 2 do -2 °C.

Piatok – nedeľa: Jasno alebo len malá oblačnosť, veľmi chladno. Ráno ojedinele hmla. Nočné teploty od -8 do -12 °C. Denné teploty v intervale 3 až -1 °C.

Výhľad počasia na obdobie 19. - 25.12.

V predvianočnom týždni bude prevládať anticyklonálne počasie, čo znamená - hmla nízka oblačnosť na horách slnečno. V závere týždňa pravdepodobne pribudnú slabé zrážky (sneženie),Vianoce by mohli byť biele.

Pondelok - piatok: Zväčša polojasno alebo len malá oblačnosť s lokálnou hmlou a nízkou oblačnosťou, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Na horách ojedinele aj v nižších polohách slnečno, viac slnka v dňoch (pondelok, utorok) . Nočné teploty od -8 do -10 °C, neskôr -2 až -6 °C. Denné teploty v intervale 1 až -2 °C, pri slnečnom počasí do 3 °C.

Sobota - nedeľa: Črtá sa prepad cyklonálnej oblasti nad strednú Európu od severozápadu, ale môže byť blokovaná tlakovou výšou , čo by znamenalo pokračovanie inverzného počasia. Zrážky prídu až po sviatkoch. Nočné teploty od 0 do -4 °C, denné teploty v intervale 0 až 4 °C.

Vianoce môžu byť biele

Numerické modely dnes už dokážu predpovedať počasie až do Štedrého dňa. Aj napriek tomu, že každý deň sa ich výpočty trochu líšia – zdá sa, že počasie na tohtoročný Štedrý deň bude rozhodne pripomínať zimu! Bude chladnejšie, než tomu bolo minulý rok. Zatiaľ predpoveď vyzerá veľmi priaznivo pre tých, ktorí majú radi „zimné“ Vianoce. Na horách budú podmienky pre lyžovanie dobré. Zimnú idylku môže vytvoriť aj námraza z inverzného počasia. Posledné biele Vianoce sme mali v Žiari nad Hronom v roku 2012. Najteplejší “Štedrý deň“ sme mali v roku 2014, keď teplota vystúpila na 12.6 °C, naopak najchladnejší v roku 2001, keď teplota poklesla na -20.5 °C. Najviac snehu bolo v roku 1981 s výškou 49 cm.

 


Novinky

18.08.2017 13:03:41 Naše mesto

Nová publikácia mapujúca históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu z pera Milana Barniaka

Svetlo sveta uzrela ďalšia futbalová publikácia z pera autora Milana Barniaka. Mapuje históriu futbalu nášho mesta od roku 1929 až do ...

16.08.2017 10:08:18 Naše mesto

Cenník sociálneho taxíka platný od 1. septembra

Vzhľadom na permanentný záujem o službu sociálny taxík a po zohľadnení ďalších možností mesta Žiar nad Hronom s cieľom zachovania tejto služby, nastáva zmena. ...

16.08.2017 07:14:02 Naše mesto

Dovolenkové počasie bude pokračovať

Očakávaný vrchol leta 2017 prišiel na začiatku augusta, keď v piatok 4. augusta vystúpila maximálna denná teplota v Žiari nad Hronom na ...

15.08.2017 13:44:41 Naše mesto

Vynovené gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

Nemocnica v Žiari nad Hronom zrekonštruovala priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Cieľom tejto rekonštrukcie bolo najmä zvýšiť celkový komfort a bezpečie rodičiek. Pre ...

11.08.2017 13:02:29 Šport

Bývalý futbalista Stanislav Šimko: Hrali sme pekný futbal, ktorý na tribúnu pritiahol množstvo divákov

Oficiálne otvorenie novozrekonštruovaného futbalového štadióna sa uskutoční v sobotu 12. augusta so začiatkom o 16.30 hodine. Program otvorí exhibičný zápas medzi bývalými ...

11.08.2017 08:20:39 Šport

Tréner futbalového A-tímu Miloš Foltán: Žiarsky futbal sa vracia tam, kam historicky patrí

Po prvýkrát v histórii žiarskeho futbalu odohrajú naši futbalisti majstrovský zápas pod umelým osvetlením. Na trávnik nastúpia v sobotu 12. augusta o 19.00 ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do BBSK 2017
 Plážové kúpalisko Žiar nad Hronom