Dnes je 18.12.2017, meniny má Sláva/Slávka.   

Žiarčania pozor, zima udrie v plnej sile

Zverejnené: 12.12.2016 12:05:49 |   | vytlačiť
obr: Žiarčania pozor, zima udrie v plnej sile

Prvá vlna silných mrazov vrcholila túto zimu v utorok 6. decembra, minimálnou dennou teplotou v Žiari nad Hronom -9.6°C. Čo nás ešte čaká? Predpovedá žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Oteplenie, ktoré začalo v piatok (9.12.) a rozrušilo inverziu pokračovalo aj cez víkend . Maximálna denná teplota v sobotu vystúpila v Žiari nad Hronom na 9.0°C. Zima udrie zas, nielen noci, ale aj dni budú studené,“ hovorí Ján Wolf a dodáva: „Zdá sa, že nás v najbližších dní čaká ďalší výrazný prepad teploty. Každým dňom sa denné aj ranné teploty budú znižovať. Prvá dávka chladného vzduchu začne prenikať počas pondelka (12.12.), keď sa očakávajú zrážky - dážď so snehom na horách sneženie, postupne zosilnie aj vietor. Veľmi chladno by nám pritom malo byť od utorka až do konca týždňa. Ľudová pranostika hovorí: “Keď príde Lucia, nájde ju už zima“. V druhej polovici týždňa, ranné mrazy by mali zosilnieť, aj denné teploty zostanú pod nulou, až keď utíchne severný vietor dostane sa k nám suchý vzduch. Až do Vianoc sa výrazne oteplenia neočakávajú, pred Vianocami to síce vyzerá, že k nám prenikne teplejší vzduch vo vyšších vrstvách ovzdušia, no v nižších polohách konzervuje chladnejšie vzduchové hmoty inverzná vrstva - hmla a nízka oblačnosť. Vianoce, či budú „biele“, tak budú značne závisieť od sneženia, ktoré sa pravdepodobne neočakáva. Vyhliadka do Vianoc je na zimné podmienky zatiaľ mimoriadne priaznivá, dúfajme, že sa nepokazí. Máme sa teda určite na čo tešiť a zdá sa, že počasie spôsobí, že žiadna nuda nehrozí a o pravú zimu budeme mať postarané.

14- Dňová vyhliadka počasia pre región

Predpoveď počasia na 12. - 18.12.

V tomto týždni sa očakáva vpád studeného, pôvodom arktického, vzduchu. Od utorka sa treba pripraviť na silné mrazy a veľmi chladno bude aj cez deň. Na začiatku týždňa treba počítať so zrážkami. Čerstvý severný vietor, pri ktorom nám bude na pocit veľmi chladno. V závere týždňa zmohutnie nad strednou Európou rozsiahla tlaková výš, ktorá zotrvá až do konca nasledujúceho týždňa (predvianočného).

Pondelok - utorok: Veľká, prechodne aj zmenšená, oblačnosť miestami dážď alebo dážď so snehom, popoludní a večer ochladzovanie. V utorok polojasno, ojedinele prehánky. Denné teploty v pondelok 2 až 5 °C v utorok -1 až 2 °C. Nočné teploty -5 až -8 °C.

Streda – štvrtok: Spočiatku malá alebo nízka oblačnosť, hmlisto, večer slabé sneženie, ktoré sa vyskytne aj vo štvrtok. Nočné teploty od -5 do -8 °C. Denné teploty od 2 do -2 °C.

Piatok – nedeľa: Jasno alebo len malá oblačnosť, veľmi chladno. Ráno ojedinele hmla. Nočné teploty od -8 do -12 °C. Denné teploty v intervale 3 až -1 °C.

Výhľad počasia na obdobie 19. - 25.12.

V predvianočnom týždni bude prevládať anticyklonálne počasie, čo znamená - hmla nízka oblačnosť na horách slnečno. V závere týždňa pravdepodobne pribudnú slabé zrážky (sneženie),Vianoce by mohli byť biele.

Pondelok - piatok: Zväčša polojasno alebo len malá oblačnosť s lokálnou hmlou a nízkou oblačnosťou, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Na horách ojedinele aj v nižších polohách slnečno, viac slnka v dňoch (pondelok, utorok) . Nočné teploty od -8 do -10 °C, neskôr -2 až -6 °C. Denné teploty v intervale 1 až -2 °C, pri slnečnom počasí do 3 °C.

Sobota - nedeľa: Črtá sa prepad cyklonálnej oblasti nad strednú Európu od severozápadu, ale môže byť blokovaná tlakovou výšou , čo by znamenalo pokračovanie inverzného počasia. Zrážky prídu až po sviatkoch. Nočné teploty od 0 do -4 °C, denné teploty v intervale 0 až 4 °C.

Vianoce môžu byť biele

Numerické modely dnes už dokážu predpovedať počasie až do Štedrého dňa. Aj napriek tomu, že každý deň sa ich výpočty trochu líšia – zdá sa, že počasie na tohtoročný Štedrý deň bude rozhodne pripomínať zimu! Bude chladnejšie, než tomu bolo minulý rok. Zatiaľ predpoveď vyzerá veľmi priaznivo pre tých, ktorí majú radi „zimné“ Vianoce. Na horách budú podmienky pre lyžovanie dobré. Zimnú idylku môže vytvoriť aj námraza z inverzného počasia. Posledné biele Vianoce sme mali v Žiari nad Hronom v roku 2012. Najteplejší “Štedrý deň“ sme mali v roku 2014, keď teplota vystúpila na 12.6 °C, naopak najchladnejší v roku 2001, keď teplota poklesla na -20.5 °C. Najviac snehu bolo v roku 1981 s výškou 49 cm.

 


Novinky

13.12.2017 12:38:04 Naše mesto

Na Dvojke obohatili školskú záhradu o chov králikov

V Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika sa rozhodli obohatiť školskú záhradu o chov králikov. Žiaci školy tak budú môcť navštevovať ...

12.12.2017 10:51:41 Šport

Ocenenie športovec mesta za rok 2017

Mesto Žiar nad Hronom každoročne organizuje oceňovanie najúspešnejších športovcov mesta za uplynulé obdobie. Slávnostné ocenenie „Športovec mesta Žiar nad Hronom“ ...

11.12.2017 13:29:07 Naše mesto

Z decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva

V pondelok 11. decembra sa uskutočnilo 7. riadne zasadnutie MsZ v Žiari nad Hronom, ktoré bolo zároveň posledným v tomto roku. Zúčastnilo sa ...

08.12.2017 10:04:00 Naše mesto

V budúcom roku chce mesto do autobusov zaviesť zariadenie na monitorovanie ich pohybu

Koncom roka končí zmluva medzi mestom Žiar nad Hronom a Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) na prevádzkovanie spojov Mestskej hromadnej dopravy (MHD). ...

06.12.2017 09:04:45 Kultúra

Janko Kulich & Kolegium oslavuje 5. výročie

Folkrocková skupina Janko Kulich & Kolegium oslavuje svojich 5 ROKOV a 50 PESNIČIEK špeciálnym koncertom  a narodeninovým hosťom Ivanom Mládkom ...

05.12.2017 13:58:41 Šport

Majstrovské tituly opäť aj do Žiaru!

Začiatok decembra každoročne patrí významnému športovému podujatiu – Majstrovstvám Slovenskej republiky dorastencov a juniorov v karate. Športová hala v Trnave privítala 2. decembra ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Linka zimnej údržby: 0915 317 044
 ŽIARSKA KOMUNÁLNA SPOLOČNOSŤ, spol. s r.o.