Dnes je 21.07.2018, meniny má Daniel.   

Aké počasie predpovedá žiarsky meteorológ Ján Wolf na Veľkú noc?

Zverejnené: 21.03.2016 08:59:35 |   | vytlačiť
obr: Aké počasie predpovedá žiarsky meteorológ Ján Wolf na Veľkú noc?

Žiarsky meteorológ Ján Wolf si pre nás opäť pripravil podrobnú predpoveď počasia. Pozrite sa teda, ako bude počas Veľkej noci či v prvý aprílový týždeň.

Tohtoročný marec (najmä jeho prvá polovica) sa vyznačovala veľkým množstvom oblačných, daždivých a chladných dní. Aj keď sa to nezdá, ale prvý jarný mesiac je zatiaľ teplotne nadpriemerný – v Žiari nad Hronom o 1,8 °C, ako je dlhodobý priemer za roky 1961 až 1990.

Slnečných dní sme si v minulom týždni od 14. do 20. marca s utorkovou prestávkou vychutnávali do 19. marca s tlakovou výšou, na jej prednej strane v chladnejšom vzduchu. Prejavilo sa to na nočných teplotách, keď sme v nedeľu ráno 20. marca zaznamenali mráz do -4°C.

Zdalo sa, že pred Veľkou nocou sa vzduch ohreje na vyššie teploty. Predpovedné modely očakávajú, že na Zelený štvrtok situáciu skomplikuje chladnejší a vlhší vzduch, čo pribrzdí oteplenie.

Veľká noc (víkend - pondelok) by už mali byť v znamení postupného zvyšovania denných teplôt. V pamäti máme ešte rok 2013, kedy na Veľký piatok snežilo. V Žiari nad Hronom napadlo 11 cm snehu. Vo vyšších polohách nášho regiónu sa na Veľkonočný pondelok skôr guľovalo ako polievalo.

Na začiatku jari sme svedkami častého vpádu studeného vzduchu. Čo zamešká zima, dobieha prvá polovica jari. Napriek tomu sa zdá, že „letný režim“ počasia nakoniec príde v posledných dňoch marca a v prvom aprílovom týždni.

Spoločný znak v počasí, ktorý nás zrejme od Veľkej noci neminie, znamená viac slnečných lúčov. Máme sa teda na čo tešiť, pekné počasie v závere marca môžeme využiť na prechádzky v prírode či návštevu záhradky.

Začiatok apríla sľubuje definitívny príchod jarného počasia s teplotami postupne aj do 20°C. Nemožno sa čudovať, že zo zimy prejdeme rovno do leta. Takéto prechody počasia nie sú v posledných rokoch nič výnimočné, práve naopak. Nechajme sa prekvapiť, kedy sa jar ukáže vo svojej plnej sile.

14 – Dňová vyhliadka počasia pre náš región

Predpoveď na 21. až 27. marca 2016 – cez veľkonočný týždeň bude pokračovať premenlivý charakter počasia. Prevládať bude polooblačno až oblačno s občasnými prehánkami, na horách snehovými. Z rána sa môže vyskytnúť hmla. Od Veľkého piatku do nedele sa rozšíri oblasť vyššieho tlaku vzduchu, čo bude mať za následok zmenšujúcu sa oblačnosť a jasno. Cez veľkonočný víkend sa bude otepľovať. Denné teploty budú do piatku od 8 °C do 12 °C. Od soboty bude 12°C až 16 °C. Nočné teploty v očakávame v intervale 3 °C až -2°C.

Predpoveď na 28. až 3. apríla 2016 – očakáva sa jasno alebo len malá oblačnosť. Viac oblačnosti bude v druhej polovici týždňa. Po všetky tieto dni sa veľmi teplý vzduch môže udržiavať až do konca týždňa. Ak by sa výraznejšie prejavil tzv. „fénový efekt“ mohli by sme zaznamenať prvý letný deň. V druhej polovici sa presunie brázda nízkeho tlaku zo západnej Európy ďalej na východ. Vyskytnú sa prehánky, ojedinele aj búrky najmä v horských oblastiach. Prevládať bude slabý, neskôr mierny až čerstvý  južný – juhovýchodný vietor. Predpoveď pre tento týždeň je skôr vyhliadková. Konkrétne hodnoty teploty vzduchu alebo množstvo zrážok pre jednotlivé dni sa nedajú presne určiť. Presne predpovedať je možné maximálne týždeň dopredu. Denné teploty budú pravdepodobne v intervale 16°C až 20°C, no nedajú sa vylúčiť aj vyššie. Nočné teploty budú spočiatku okolo 3°C, neskôr 8°C až 5°C.

Záver:

V nedeľu 20. marca sme vstúpili do ďalšieho ročného obdobia – začala nám astronomická jar (presne o 05:30 hod.). Slnko vstupuje do znamenia Barana – nastáva jarná rovnodennosť. Zvykáme si na to, že astronomická jar prichádza rok čo rok skôr, pričom 21. marca to už dávno nie je. V tento deň bol prvý jarný deň, len v priestupných rokoch, no pre rok 2016 prestalo platiť už aj to. Musíme si zvyknúť na to, že jar sa nám začína už 20. marca.

Niečo o marcových rekordoch:

V priebehu poslednej marcovej dekády dochádza vpádu arktického alebo tropického vzduchu do našej oblasti. Pri takejto situácii dochádza k prekonávaniu teplotných rekordov. Uvediem dva, čo sa týka maximálnej a minimálnej teploty vzduchu. Absolútny marcový teplotný rekord maximálnej dennej teploty vzduchu je 27,1°C zaznamenaný 25. marca 1977 v Žiari nad Hronom. Je to rekord nielen v rámci nášho mesta, ale aj Slovenska. Opačný extrém, čo sa týka najnižšej minimálnej dennej teploty vzduchu je -27,5 °C, nameraný 28.3.1952 v Oravskej Lesnej.

 


Novinky

19.07.2018 12:37:00 Šport

Na tlačovke o nových posilách a fanshope

V utorok 17. júla sa na žiarskom štadióne konala tlačovka k začiatku sezóny 2018/2019, na ktorej športový riaditeľ Miroslav Poliaček hovoril ...

17.07.2018 09:10:08 Naše mesto

Rekonštrukcia chodníkov dokončená v priebehu augusta

Už v máji sa začalo s rekonštrukciou chodníkov v rámci celého mesta. Celkovo sa opraví 3710 metrov štvorcových chodníkov v sume 96 000 eur. Mesto ...

16.07.2018 08:35:40 Naše mesto

Vyšplhajú sa teploty v druhej polovici júla nad tridsať?

Tohtoročné leto je zatiaľ premenlivé. Stabilné slnečné počasie sa nám akosi nevie ustáliť na dlhšie obdobie. Keď už sa počasie ...

10.07.2018 12:29:22 Naše mesto

Prevádzka materskej školy počas školských letných prázdnin

Prevádzka Materskej školy na Ul. Dr. Janského a jej elokovaných pracovísk je cez letné prázdniny v  tzv. letnom režime. To ...

04.07.2018 08:13:49 Naše mesto

Nový asfaltový koberec je aj na autobusovom nástupišti

V rámci masívnej rekonštrukcie ciest a chodníkov v meste sa opravil aj úsek vozovky na Centrálnej autobusovej stanici. Dodávateľ prác, ktorými je spoločnosť ...

03.07.2018 07:53:34 Naše mesto

Staré smetné koše zmiznú z ulíc. Nahradia ich betónové modely

Tento rok pribudne v uliciach mesta 48 kusov nových separačných smetných košov. Ide pritom o prototypy, ktoré sa vyrábajú podľa návrhu a požiadaviek ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu