Dnes je 23.05.2019, meniny má Želmíra.   

Ako triediť plasty?

Zverejnené: 14.03.2019 09:02:26 |   | vytlačiť
obr: Ako triediť plasty?

V predchádzajúcich článkoch sme venovali pozornosť komodite papier, tentokrát si povieme základné informácie, ale aj pár zaujímavostí, o ďalšej komodite – plasty. Čo patrí medzi plasty a čo nie a kam s plastmi po vytriedení.

V súčasnosti plasty patria medzi najrozšírenejšie druhy obalových materiálov a stretneme sa s nimi takmer u každého výrobku. Keď sa poobzeráme okolo seba, či už sme doma, v kancelárii, na ulici, v obchodnom dome, cestujeme autom, vlakom, alebo autobusom, ťažko by sme si vedeli predstaviť, že sa okolo nás nenachádzajú plasty. Opäť v zmysle hierarchie je najlepšie, ak nám plastový odpad vôbec nevznikne. Či už pri výrobe, balení, či bežnej spotrebe.

Kam s plastovým odpadom po vytriedení?

Vzniknutý plastový odpad umiestňujeme do zberných nádob žltej farby so štítkom s príslušným názvom druhu odpadu v stojiskách alebo pri rodinných domoch, alebo na zberný dvor. Informačné štítky slúžia pre upresnenie, čo do zbernej nádoby patrí. Ak nám odpad z plastu raz vznikne, je na nás, aby sme prispeli svojím konaním k tomu, že budú ďalej odovzdané na ich materiálové alebo energetické zhodnocovanie plastových odpadov.

Označovanie plastových materiálov

Pre lepšiu orientáciu, z čoho je odpad zložený, hľadajme na tovare alebo obale recyklačnú značku. Výrobcovia pre uľahčenie označujú obaly grafickými značkami, ktoré sú doplnené písomnými a číselnými údajmi.

Písmená a čísla upresňujú, o aký druh obalu ide. Pri obaloch, ktoré sú vyrábané z plastov sa používajú písomné skratky doplnené číselným údajom:

Plasty

Materiál

Číselné označenie

Písomné označenie

Polyetyléntereftalát

1

PET

Polyetylén vysokej hustoty

2

HDPE

Polyvinylchlorid

3

PVC

Polyetylén nízkej hustoty

4

LDPE

Polypropylén

5

PP

Polystyrén

6

PS

 

Ďalej sa stretávame s plastovými obalmi v kombinácii iných materiálov, ktoré je možné od seba oddeliť a nazývajú sa kompozity. Označujú sa písomným znakom C a skratkou materiálu, ktorý na obale prevláda:

Kompozity „C“

Materiál

Číselné označenie

Plast / hliník

90

Plast / cínový plech

91

Plast / rôzne kovy

92

Prečo triediť?

Vytriedením plastov, ktoré tvoria objemovo najväčšiu zložku komunálnych odpadov, znižujeme množstvo nevytriedeného zmesového komunálneho odpadu, ktorý dnes končí na skládke odpadov. V roku 2017 sme zrealizovali na vzorke takmer 1 tony ZKO rozbor, čo sa v odpade nachádza. Plasty tvorili 12,8% čo do váhy, ale objemovo hovoríme o 30-50% obsahu nádoby. Z toho dôvodu je stále naše triedenie nedostatočné a potenciál, ktorý ukladáme na skládky môže byť nasmerovaný inam. Nevynímajúc fakt, že za zmesový odpad platíme, za triedený odpad nie.

Ďalším dôvodom je naše prostredie. Voľne odhodené plastové obaly sú nielenže neestetické, ale vzhľadom na ich dlhú dobu a spôsob rozkladu predstavujú nebezpečenstvo pre životné prostredie. Spaľovaním takéhoto odpadu sa uvoľňuje do ovzdušia množstvo nebezpečných toxických látok. Plasty patria do triedeného zberu.

Urobme preto niečo pre seba aj naše prostredie. Po spotrebovaní napríklad rôznych čistiacich prostriedkov, plastových sáčkov a obalov či opotrebovaných nákupných plastových tašiek sa takýto plastový obal stáva ďalej nepotrebným, čiže odpadom. To však neznamená, že sa ďalej nedá použiť. V prvom rade by sme mali hľadať jeho druhotné využitie a až potom ho odhodiť do odpadu.

Ako na to?

 • Ak sme si nie istý aký druh odpadu a kam patrí, hľadajme recyklačnú značku, pre jeho zatriedenie.
 • Je dôležité, aby plastové obaly, ktoré umiestňujeme do zberných nádob boli relatívne čisté a zbavené iných materiálov.
 • Po vyčistení PET obalov zmenšíme objem obalu. Je to veľmi jednoduché. Buď uvoľníme uzáver a obal jednoducho stlačíme, alebo obal položíme na zem, pristúpime nohou a zakrútime uzáver.
 • Ak objem zmenšíme aspoň na jednu štvrtinu, zvoz zberných nádob sa nemusí vykonávať tak často, ako keď obaly dávame do zbernej nádoby nezmenšené.

Zaujímavosti:

 • Do zbernej nádoby o objeme 1100 l sa zmestí približne 733 PET obalov s objemom 1,5 l.
 • Plast je z chemického hľadiska syntetický polymérny organický materiál.
 • Napriek tomu, že celofán na prvý pohľad možno plasty pripomína, nie je to plast. Vyrába sa z chemicky regenerovanej celulózy. Keďže je nepriepustný pre vodu aj vzduch, využíva sa, napríklad, na balenie potravín.
 • Väčšina plastov, ktoré ľudia vyrobili od začiatku 50. rokov, kedy sa začalo s ich masovou produkciou, sa už stihla stať odpadom. Ľudstvo podľa záverov vedcov do roku 2015 vyrobilo celkovo 8,3 miliárd ton plastov, z čoho približne 6,3 miliárd ton je dnes už plastovým odpadom.
 • Plasty sú po oceli a cemente materiálom, ktorého ľudstvo vyrobilo počas svojej existencie najviac.
 • Termoplast nazývaný polyetylén (PE) je v súčasnosti najpoužívanejším polymérom na svete. Využíva sa na výrobu, napríklad, plastových tašiek alebo fliaš.
 • K plastovým taškám ešte jeden smutnejší fakt. Vedci ich objavili už aj na najhlbšie položenom mieste sveta – na dne Mariánskej priekopy.

Pár tipov, ako môžeme znížiť negatívny vplyvy plastových obalov na životné prostredie:

 • uprednostňujme vratné a opakovateľne použiteľné obaly
 • nepoužívajme výrobky z PVC
 • uprednostňujme potraviny v sklenených alebo kovových obaloch
 • zmenšujme objem odhodených plastových obalov jednoduchým stlačením
 • nespaľujme plasty

Čo áno?

 • plastové obaly a plastové výrobky ako číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka, prepravky fliaš, fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov, obaly od sladkostí, tégliky od jogurtov a rôzne plastové nádobky a hračky, penový polystyrén, poháriky z automatov a iné plastové nádobky, obaly z kozmetických výrobkov

Čo nie!

 • znečistené obaly chemikáliami a nepotravinovými olejmi, viacvrstvové obaly, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami), podlahové krytiny, guma, molitan, viacvrstvové obaly od kávy, vreckových polievok, pudingov, práškov od pečiva, práškového cukru, korenín, nanukov, kakaového prášku, znečistené kompozitné obaly, vrchnáky z kompozitných krabíc a iné komodity patriace do inej zložky

Do zberného dvora?

 • plastové okná a nábytok, vodoinštalačné a elektroinštalačné rúrky, iný stavebný plastový materiál, polystyrén vo veľkom množstve

 


Novinky

22.05.2019 12:51:07 Naše mesto

Rezervačný systém Sociálnej poisťovne vám uľahčí návštevu pobočky a ušetrí čas

Poistenci Sociálnej poisťovne majú od začiatku roka k dispozícii novú službu, ktorá im uľahčuje život. Môžu si rezervovať termín návštevy v ktorejkoľvek ...

21.05.2019 13:37:59 Naše mesto

Požiar poškodil dve autá, pri dokumentovaní prípadu pomáhal aj služobný pes

Polícia v Žiari nad Hronom vyšetruje požiar auta na Hviezdoslavovej ulici v Žiari nad Hronom. „K požiaru došlo v utorok 21. mája krátko pred ...

17.05.2019 09:28:04 Šport

10. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu úspešne za nami

Už 10. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu sa konal v sobotu 11. máj. Jeho organizátorom bol Atletický klub MŠK Žiar nad ...

16.05.2019 10:36:41 Kultúra

Žiarsky deň detí v netradičnom termíne

Tohtoročný Žiarsky deň detí sa uskutoční v netradičnom termíne, a to v nedeľu 9. júna v Parku Štefana Moysesa. Ako avizuje producent Mestského kultúrneho ...

15.05.2019 13:04:53 Naše mesto

Festival vína v parku už túto sobotu!

Po minuloročnom veľkom úspechu podujatia Víno v parku, ktoré je venované milovníkom dobrého a kvalitného vína, sa tento rok uskutoční jeho ...

14.05.2019 10:55:21 Naše mesto

Aj v tomto roku pokračujeme v opravách miestnych komunikácií

Ako v minulom roku, aj tento rok mesto zo svojho rozpočtu vyčlenilo finančné prostriedky na opravy miestnych komunikácií. V prvej etape sa ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Zimný štadión oficiálne otvoríme 28. júna. Zápas legiend slovenského hokeja. Viac info už čoskoro!
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019