Dnes je 25.06.2019, meniny má Tadeáš.   

Basketbal: Mladší žiaci sa stali majstrami Slovenska

Zverejnené: 28.05.2019 10:45:42 |   | vytlačiť
obr: Basketbal: Mladší žiaci sa stali majstrami Slovenska

Mladší žiaci sa po vynikajúcej sezóne, ktorú skončili len s jedinou prehrou, opäť kvalifikovali na záverečný turnaj Majstrovstiev Slovenska, ktorý sa konal 24. – 26. mája v Košiciach.

Hneď prvý hrací deň nás v prvom zápase čakal veľmi silný súper, ktorý sa spoločne s nami kvalifikoval z našej oblasti, a to tím z Prievidze. Chceli sme dobrou hrou vstúpiť do turnaja, nič nepodceniť, vybudovať si rešpekt a pozitívne sa naladiť na celý turnaj. Tento cieľ sa nám podarilo splniť. Žiarčania neponechali nič na náhodu a od úvodného rozskoku vzali do rúk zápas veľmi zodpovedne, ako v obrannej tak i v útočnej fáze. Keďže sme súpera spoznali už v základnej časti sezóny, vedeli sme o jeho silných a slabých stránkach. Dobre sme pokrývali súperových hráčov v útoku, bránili sme súperovi v ľahkom zakončení a hlavne sme od začiatku narúšali jeho rozohrávku. Chceli sme súpera neustále držať pod tlakom, čo sa nám darilo a vďaka našej obrane sa súper dopúšťal chýb v rozohrávke a donútili sme ho k veľkému počtu stratených lôpt. Naopak naša útočná fáza fungovala tak, ako sme si naplánovali. Hrali sme rýchlo a kolektívne. Chlapci vedeli, čo v tomto zápase chceli a išli si tvrdo za tým. Hrali sme bez strachu zo súpera, nebáli sme sa zakončovať a na doskoku sme sa vedeli pobiť, z čoho sme ťažili a vedeli sme sa presadiť z druhých šancí. Náš náskok postupne narastal a po prvom polčase sme išli do šatne s 19-bodovým náskokom v pomere 36:17. Našim cieľom v tretej štvrtine bolo nedovoliť súperovi vrátiť sa do zápasu, čo sa nám nielen podarilo splniť, ale ešte sme si svoj náskok navýšili na pohodlných 30 bodov. V poslednej štvrtine, kedy bolo obom tímom jasné, kto vybojuje prvú výhru na turnaji, dostali priestor na ihrisku všetci hráči a my sme sa mohli tešiť z veľmi dôležitého víťazstva v pomere 68:37.                      

Po obede nás čakal prvý z košických tímov na turnaji, a to Abovia 96 Košice. Boli sme si vedomí, že kvalita je na našej strane, no nechceli sme nič podceniť a do zápasu sme opäť vbehli naplno. Dokazovali sme svoju kvalitu, keď sa nám podarilo vyhrať prvú štvrtinu v pomere 28:7 a druhú štvrtinu 28:8. Druhý polčas sme využili na doladenie niektorých útočných prvkov. Opäť si z chuti zahrali všetci hráči a po druhom zodpovednom výkone sme prvý hrací deň ukončili pohodlným víťazstvom v pomere 88:39.      

V sobotu sme nastúpili v prvom zápase proti ďalšiemu zástupcovi Košíc a zároveň usporiadateľovi turnaja BA Čaňa. Naši chlapci tento zápas podcenili, pretože sa mentálne sústreďovali na poobedňajší zápas, ktorý bol zároveň finále turnaja, no zabudli na to, že predtým nás čaká ešte jeden krok. Súper bol veľmi nepríjemný a hral tvrdú obranu. Najmä dvaja hráči súpera, ktorí skončili v All Stars turnaja spôsobovali veľké problémy v našej obrane. Zápas bol od začiatku veľmi vyrovnaný a do polčasu sme šli s náskokom štyroch bodov za stavu 27:23. V druhom polčase zabrali naši chlapci o niečo viac a dokázali sme si vypracovať dvojciferný náskok. Ten sa nám síce nepodaril navýšiť a definitívne tak zlomiť súpera, ale dokázali sme si ho stále udržiavať a nepripustili sme drámu. Nevyšiel nám plán, aký sme mali v predošlom zápase, a to vypracovať si postačujúci náskok. Tak sa naša rotácia hráčov zúžila, no chlapci si aspoň uvedomili, že nič nepríde samo od seba a že každý zápas treba brať vážne a hrať naplno celý turnaj. Náš tretí zápas sme zvládli v pomere 51:40 a mohli sme si ísť schladiť hlavy, odpočinúť si a pripraviť sa na najdôležitejší zápas na turnaji, v ktorom sa malo rozhodnúť o všetkom.

V sobotu poobede nastúpili proti sebe jediné dva tímy, ktoré ešte neokúsili prehru, a teda tento zápas mal rozhodnúť o tom, kto získa titul majster Slovenska. Našim súperom v tomto zápase bol, ako po minulé roky, tím BK Inter Bratislava. Dôležitosť zápasu bolo cítiť nielen na ihrisku, ale aj v hľadisku, kde fanúšikovia, rodičia i všetci, ktorí si chceli pozrieť finále turnaja, zaplnili celú tribúnu. Zápas začal veľmi opatrne z oboch strán. Žiadny z tímov sa nehrnul do rýchleho a nepripraveného zakončenia, ale naopak, oba tímy sa snažili vypracovať si voľné pozície. Úspešnosť streľby bola taktiež vyrovnaná a po prvej štvrtine naši chlapci vyhrávali 17:16. Druhá štvrtina bola síce bohatá na pekné akcie, no tak ako našim hráčom i súperovi zväzoval tlak na ihrisku ruky pri zakončení, a tak padlo minimum bodov. Za celú druhú štvrtinu padlo dovedna len 13 bodov. Hráči Interu nastrieľali 7 bodov a naši chlapci 6, a tak sa do polčasovej prestávky tímy rozišli tak, ako všetci predpokladali, za nerozhodného stavu 23:23.

Aj tretia štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu, ak sme sa dokázali presadiť my, súper hneď odpovedal. Ak išiel do vedenia Inter Bratislava, naši chlapci nepotrebovali veľa a hneď bolo zas vyrovnané. Nakoniec sme dokázali vyhrať tretiu štvrtinu 13:11 a do posledného dejstva sme šli s dvojbodovým náskokom. Chlapci vedeli, že potrebujú odohrať svojich najlepších 8 minút v sezóne. A tak k tomu aj pristúpili. Chlapci pochopili, že musia poslúchať pokyny trénera a že sa zápas rozhodne na našej obrannej polovici. A presne tu prišiel zlom v zápase. Hlavne dvaja hráči súpera nám robili problém počas prvých troch štvrtín. V tej poslednej sme jedného úplne eliminovali a druhého sme zamkli na 4 body. Toto bol pre našich chlapcoch impulz a prišlo to, čo sme potrebovali. Súperovi sme uzavreli náš kôš a len s veľkými problémami a dlhými útokmi vedel vôbec nejako vystreliť. Za celú štvrtinu sme súperovi dovolili nastielať len 8 bodov. Naopak, náš útok sa výrazne zlepšil, chlapci sa v útoku videli a keď sme upustili z individuálnej hry a začali sme hrať omnoho viac kolektívne a nesebecky, dokázali sme dať súperovi až 18 bodov. Chlapci teda zabrali v najdôležitejšej fáze zápasu a keď sme dve minúty pred koncom držali súpera na rozdiel 10 bodov, chlapci zmobilizovali všetky svoje sily v obrane a dokázali sme tak obhájiť titul majstra Slovenska a víťazstvom v tomto zápase sme sa tak tretíkrát po sebe stali najlepším tímom. Chlapci si v tomto zápase siahli na dno a po zápase musel súper uznať, že takto sa bojuje o titul.

V nedeľu na nás čakal posledný zápas na turnaji Loko Sereď. Chlapci vedeli, že tento zápas už nebude mať dopad na tabuľku, no aj napriek tomu potešili rodičov a divákov peknou nesebeckou hrou. Priestor v tomto zápase dostali všetci hráči, najmä tí, ktorí nemali až taký priestor v priebehu turnaja a všetci sme si zápas užili. S turnajom sme sa rozlúčili v podobe víťazstva 61:51. Až štyria naši hráči boli hlasovaním trénerov, rozhodcov a usporiadateľov vybraní medzi desať najlepších hráčov turnaja, menovite Filip Horváth, Marian Kartík, Matej Kret a Oliver Ondrík.

Chlapci si za výkon v tejto sezóne takéto vyvrcholenie zaslúžili. Počas celej sezóny hrali nielen svoju súťaž, ale hrali súťaž aj proti o rok starším súperom, v ktorej s nimi na zápasy chodil tréner Ján Valent a nesklamali, práve naopak, príjemne prekvapili. Počas celej sezóny sme zodpovedne pracovali, a rovnako ako my tréneri, tak aj hráči mali už od letného sústredenia jasný cieľ. Nevyhýbali sa nám zranenia, choroby či poklesy formy. Posledné týždne sme spoločne s trénerom Ladislavom Baloghom vypracovali tréningový mikrocyklus zameraný na vybičovanie formy na záverečný turnaj a lepšie to vyjsť nemohlo. Chlapci pochopili, na čo boli dobré hodiny strávené v telocvični, na čo boli tie kilometre v parku, a že veta „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“, platí v športe bezpochyby. Boli sme na turnaj pripravení, či už po fyzickej tak i po hrateľnej stránke.

Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí pri nás stáli počas celej sezóny. Ďakujeme rodičom, ktorí nás povzbudzovali na zápasoch doma a cestovali s nami aj na vonkajšie zápasy, a dokonca aj na turnaji v Košiciach pripravili chlapcom domácu atmosféru. Ďakujeme rovnako všetkým sponzorom, vďaka ktorým sme mali vytvorené vhodné podmienky. A nakoniec chceme poďakovať samotným hráčom, ktorí spoločne bojovali počas dlhej náročnej sezóny. Vďaka nim sme sa mohli my tréneri, rodičia či všetci fanúšikovia pozerať na najlepší mládežnícky basketbal. Veríme, že chlapci vo svojom úsilí nepoľavia a s rovnakou chuťou, dravosťou a láskou k športu, vbehnú aj do sezóny nasledujúcej.  

Tréner: Jozef Oravec
Asistent: Ladislav Balogh

Výsledky MŠK BK Žiar nad Hronom

MŠK BK Žiar nad Hronom : MBA Prievidza 68:37

Body: Ondrik 19b., Horvath 11b., Kret, Kartik a Caban po 8b., Melaga a Kaša po 4b., Juhász a Barcík po 3b.
Hrali: Kondra, Truben, Valent, Laho, Tóth, Herich, Kňažko

Abovia 96 Košice : MŠK BK Žiar nad Hronom 39:88

Body: Kartík 18b., Caban 12b., Horváth 11b., Juhász 9b., Ondrík 8b., Kaša 7b., Herich 6b., Valent 4b., Barcík 3b., Kňažko, Melaga, Kondra, Tóth a Laho po 2b.
Hrali: Truben, Kret

BA Čaňa : MŠK BK Žiar nad Hronom 40:51

Body: Caban 12b., Kartík 10b., Kret a Ondrík po 8b., Juhász 4b., Horváth, Melaga, Valent a Kaša po 2b, Barcík 1b.
Hrali: Kňažko, Kondra, Truben, Laho, Tóth, Herich

MŠK BK Žiar nad Hronom: BK Inter Bratislava 54:42

Body: Caban 12b., Ondrík 10b., Kartík 8b., Kaša 7b., Kret 6b., Horváth 5b., Melaga 4b., Juhász 2b.
Hrali: Kňažko, Kondra, Truben, Valent, Laho, Tóth, Barcík, Herich

MŠK BK Žiar nad Hronom : Loko Sereď 61:51

Body: Kartík 13b., Ondrík 11b., Kaša 6b., Juhász, Horváth Herich, Truben a Caban po 4b., Kret, Kňažko, Barcík, Valent a Kondra 2b, Laho 1b.
Hrali: Tóth a Melaga

All Stars „B“

  • Oliver Ondrík
  • Matej Kret

All Stars „A“

  • Marian Kartík
  • Filip Horváth

 


Novinky

24.06.2019 12:26:47 Naše mesto

Prerušenie prevádzky MŠ a jej elokovaných pracovísk počas školských letných prázdnin

V čase školských letných prázdnin je prevádzka jednotlivých zariadení prerušená minimálne na 4 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov, dezinfekcie ...

24.06.2019 08:49:34 Naše mesto

Opäť sa vrátia pravé letné horúčavy

Po slnečných a teplých dňoch v prvej polovici júna s teplotami 30 až 33°C, nás v uplynulom týždni čakala mierna zmena. Tropické počasie vrcholilo ...

19.06.2019 09:40:16 Kultúra

V celonárodnej súťaži aj fotografie našich autorov. Podporte ich svojim hlasom

Národná sieť rozvoja vidieka SR vyhlásila už deviaty ročník súťaže o Najkrajšiu fotografiu z územia MAS. Do súťaže sa zapojilo aj naše ...

12.06.2019 11:55:55 Naše mesto

Ako zvládnuť horúčavy bez zdravotných rizík

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či ...

10.06.2019 13:23:48 Kultúra

Deň detí navštívilo viac ako 3 000 divákov

Ani netradičný termín oslavy Dňa detí neovplyvnil vysokú účasť na podujatí. Do parku prišlo viac ako tritisíc divákov. Organizátori podujatia ...

10.06.2019 09:15:02 Naše mesto

Začali prvé vlny horúčav

Počasie sa po chladnom a daždivom máji dostalo do normálu. Jún už začal pravým letným počasím, teploty nám v priebehu dňa rýchlo ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Vyberte miesto, kde postavíme nové detské ihrisko!
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu