Dnes je 15.07.2018, meniny má Henrich.   

Change your life 4-mesačná premena: Finále 2

Zverejnené: 04.12.2014 12:33:15 |   | vytlačiť
obr: Change your life 4-mesačná premena: Finále 2

Časť 2. - hodnotenie trénera

Pred týždňom sme vám priniesli rozhovor s poslednými dvoma účastníčkami projektu Evkou a Nikou, ktoré bilancovali uplynulé štyri mesiace. Dnes bude hodnotiť aj ich tréner, a to nielen dievčatá a ich progres za štyri mesiace, ale aj projekt globálne.

Michal, máš za sebou svoj prvý projekt. Určite sú to veľké skúsenosti, povedz, čo ti premena dala?

Presne ako hovoríš. Získal som ďalšie skúsenosti so začiatočníkmi. Každý je totiž jedinečný, a aj napriek tomu, že v rámci tréningov väčšinou spolupracujem s absolútnymi začiatočníkmi, každý reaguje inak. Veľké plus je skúsenosť s Eliškou, ktorej váha bola limitujúca pri väčšine cvikov a museli sme vymýšľať cviky špeciálne pre ňu, aby si neublížila. Predsa len je to záťaž na kĺby. Okrem skúsenosti som spoznal skvele motivované baby, ktoré to určite niekam dotiahnu.

Na dievčatá boli kladené veľké očakávania. Boli pod drobnohľadom teba, ale aj verejnosti, čo mohlo vyvolávať tlak a stres. Ako si to prežíval ty? Cítil si napätie pred meraním a vážením?

Myslím, že mám šťastie, resp. ja to považujem za svoju výhodu, že sa viem pri tréningoch odosobniť, takže žiadne stresy alebo psychická ujma u mňa určite nebola. Ja som im poskytol návod a odbornú radu. Na nich bolo, či to budú aj dodržiavať a či to vlastne chcú. Takže tam sa ani nedá byť v strese. Navyše, mne sa s babami spolupracovalo dobre. Ku koncu cvičili väčšinou samé, keďže kvôli škole a práci mali úplne iný harmonogram ako na začiatku, ale nakoniec sme to zvládli.

Pri našom prvom rozhovore si skonštatoval, že ciele, ktoré si dievčatá stanovili, sú reálne. Splnili sa?

Cieľ, ktorý bol pre mňa hlavný, a ktorý sa časom stal hlavný aj pre dievčatá bol ten, aby začali s pohybovou aktivitou. Pravidelné cvičenie, pravidelná zdravá strava. Cieľom bolo zlepšiť ich fyzickú kondíciu a zlepšiť zdravotný stav. Z toho vyplýva aj strata hmotnosti, čo sa im podarilo. To samotné číslo bolo už sekundárne. Samozrejme, ako si povedala, hodnoty, ktoré mali v pláne schudnúť boli reálne, ale do konečného výsledku vstupuje aj veľa ďalších faktorov. Napríklad: žiadna z nich predtým nikdy necvičila, takže prvé týždne sme sa skôr zoznamovali s pohybom a stravou. Vyskytli sa zranenia, choroby a, samozrejme, aj prešľapy voči stravovaciemu plánu. Budem sa opakovať, ale skutočne sme každý jedinečný. Niekto stráca kilá pomaly, iný chudne už pri pomyslení na nejaký šport. Baby mi povedali, že nekončia s tvrdou pracou na sebe, takže myslím, že časom budú mať výsledky ešte oveľa, oveľa lepšie. Teraz, keď už sú mierne pokročilé, môžeme zvoľniť tempo a zamerať sa na dlhodobé ciele.

Si spokojný s výsledkami?

Vždy je čo zlepšovať. O tom to celom je. Ak si niekto myslí, že už všetko vie, presný opak býva pravdou. Spolupracujem s poprednými trénermi z USA. Keď vidím, že každý mesiac prídu s niečím novým, nejakou zmenou, tak sa skutočne môžem len smiať nad niektorými samozvanými expertmi z okolia alebo internetu. Ako som už spomínal, pre mňa bola priorita naučiť ich stravovať sa a cvičiť. Pre dievčatá bola priorita, klesajúca ručička na váhe, ale to je problém väčšiny žien. Sú príliš fixované na váhu, na číslo. Počas projektu, ale aj ony prehodnotili tento postoj a pochopili, že to číslo nie je dôležité. Ide o to ako sa cítia, čo dokážu a že telo sa môže meniť aj keď váha neklesá resp. klesá minimálne. Takže, aby som odpovedal na tvoju otázku, áno, som spokojný. Máme výsledky, získali sme skúsenosti a baby sú motivované pokračovať ďalej. Myslím, že to hovorí za všetko.

Na začiatku ste vstupovali do projektu s veľkými otáznikmi. Nepoznali ste sa navzájom, všetko to bolo o dojmoch. Postupne, ste sa spoznali viac. Je niečo čo ťa na babách prekvapilo?

Je jedna vec, ktorá ma prekvapila a jedna, ktorá sa mi potvrdila. Prekvapilo ma, keď som videl, čo baby dokážu. Áno, boli unavene, nie vždy sa im chcelo, no tréningy, ktoré absolvovali, som kedysi robil aj ja sám a viem, že veľa chlapov by ich nezvládlo. Takže ma prekvapili svojou vytrvalosťou, húževnatosťou a odhodlaním. Bohužiaľ nie všetky týmito vlastnosťami disponovali. Potvrdilo sa mi, že úprimnosť je nadovšetko. Pretože práve tieto dve dievčatá, ktoré prišli až do finále sa vždy priznali, ak porušili stravu. Pre mňa je to signál, že to mysleli vážne. Nedá sa byť stále sto percentný a klienti sa často hanbia priznať, keď podľahnú, ale ja ako tréner potrebujem vždy vedieť pravdu, aby som vedel adekvátne prispôsobiť tréning a úpravy stravy do budúcna. Ale nedá mi nespomenúť ešte jedno prekvapenie, veľmi príjemné, a to keď som po dlhšej dobe uvidel Niku, ktorá ku koncu kvôli školským a pracovným povinnostiam trénovala sama v Banskej Štiavnici. Pravidelne mi posielala fotky, ale vidieť, ako sa v priebehu pár týždňov zmenila naživo, bolo o niečom inom! Veľmi príjemne prekvapenie!

Do projektu vstupovalo s tebou dievčat päť, do finále sa dostali iba dve a to nebola žiadna vypadávajúca súťaž. Čo vnímaš ako problém, toho, že tri dievčatá z projektu odišli?

Základom je fakt, že odhodlanie, motivácia a vytrvalosť boli u každej z dievčat na inej úrovni. Verím, že všetky vstupovali do projektu s tým, že sa chcú zmeniť, že chcú zmeniť svoj život. Postupne však zistili, že to nie je také jednoduché. Zvyk je železná košeľa, a ak máš dlhoročný návyk, ktorý nie je dobrý, nepodarí sa ti ho odstrániť lúsknutím prsta na počkanie. Vyžaduje si to úsilia, veľkú disciplínu a odhodlanie. Tento projekt všetkým zúčastneným ukázal, ako veľmi chcú zmenu, a čo všetko sú ochotné pre ňu spraviť. Je to iba nastavené zrkadlo. V každom prípade, ja som si veľmi prial, aby všetky skončili. Nestalo sa tak. Ostáva mi dúfať, že si aspoň z toho niečo odniesli, že im to niečo dalo, a aspoň nejaké časti sa podarilo, zaradiť do ich každodenného života.

Aké cenné rady si dal dievčatám na záver?

Tak, rozhodne sa žiaden záver nekoná. Áno, projekt sa oficiálne skončil, ale s babami máme dobré vzťahy a sme dohodnutí, že aj naďalej sa im budem venovať. Už nie tak intenzívne, ale aj naďalej im budem radiť s úpravou stravy a vždy, keď sa im zmení tréningový plán, tak nové cviky si precvičíme spolu, aby sa naučili správnu techniku. Posledné týždne išli vo veľmi vypätom tempe, preto som im poradil, aby zvoľnili tempo a zamerali sme sa skôr na dlhodobé ciele. Ukázalo sa, že dievčatá sú citlivé na prijem sacharidov. To je u obéznych ľudí najčastejší problém. Ku koncu neprijímali takmer žiadne cukry, teraz ten prijem trošku navýšime, aby to bolo udržateľne. Nemôžu čakať, že schudnú za pár mesiacov, to čo priberali celé roky. Samozrejme dá sa to, ale často to končí jojo efektom, psychickými problémami a poruchami prijímu potravy.

Čo máš v pláne robiť teraz? Môžeme sa tešiť na ďalší projekt?

Takýto projekt, je skvelá skúsenosť a nevylučujem, že v budúcnosti spravím ďalší, ale teraz sa chcem venovať iba súčasným klientom a trochu si oddýchnuť. V diári mám už iba pár voľných miest. Dostávam však veľa otázok na sociálnej sieti. Nestíham na ne všetky odpovedať, hlavne sa otázky často opakujú, preto by som chcel, zverejňovať odpovede aj v printovej podobe v novinách, kde by si ich mohli prečítať aj tí, ktorí nemajú prístup na internet. Ale to plánujem až s príchodom nového roku. Môj momentálny stav by sa dal zhrnúť aj slovami: „nechystám nič, nestíham nič!" Ale rovnako ani nič neľutujem, práve naopak, change your life zmenila život všetkým zúčastneným, ten môj nie je výnimka.

Premena v číslach:

Ako sme v predchádzajúcom článku avizovali, prinášame výsledky. V prvý mesiac nastúpilo do projektu päť dievčat. Ich spoločná váha bola 444,8 kg. Obvod ich bedier predstavoval dokopy 528 cm. Do druhého mesiaca vstupovali už iba štyri dievčatá a boli spolu ľahšie o 12,5 kg a o 17 cm štíhlejšie v páse. Počas prvých dvoch mesiacov, sama Eliška stratila dokopy zo svojho tela 21 cm. Do tretieho mesiaca vstúpili už iba Evka, Nika a Eliška. Ich spoločná váha na konci tretieho mesiaca bola o 19,1 kg nižšia ako tá, s ktorou do projektu vstupovali. Vo finále najviac zamakala Nika, ktorá v posledný mesiac schudla 4 kg a stratila 12 cm z celého teľa. Celkovo sa všetkým dievčatám podarilo počas ich pôsobenia v projekte schudnúť 31,6 kg a zoštíhlieť o 100 cm.

Dominika Urbánková

 


Novinky

10.07.2018 12:29:22 Naše mesto

Prevádzka materskej školy počas školských letných prázdnin

Prevádzka Materskej školy na Ul. Dr. Janského a jej elokovaných pracovísk je cez letné prázdniny v  tzv. letnom režime. To ...

02.07.2018 09:08:37 Naše mesto

Po chladnejších dňoch prichádza postupné otepľovanie

Náhle ochladenie, ktoré nás v poledných dňoch sprevádzalo, sa značne naťahuje. Ide o jedno z najvýraznejších ochladení, minimálne od konca zimy. Žiarsky meteorológ ...

29.06.2018 14:49:46 Naše mesto

Žiarčanov na voľné parkovacie miesto navedie mobilná aplikácia

Mesto Žiar nad Hronom plánuje, v rámci projektu Smart City, osadiť na parkovacie miesta v centrálnej mestskej zóne a novovybudované miesta pri bývalom ...

29.06.2018 09:36:20 Naše mesto

Jednotka si pre svojich žiakov pripravila prekvapenie. Navštívila ich futbalová hviezda Milan Škriniar

V pondelok 25. júna pripravila „Jednotka“ pre svojich žiakov veľké prekvapenie. Zorganizovala návštevu slovenského futbalového reprezentanta, a zároveň svojho bývalého žiaka ...

28.06.2018 12:53:55 Naše mesto

Začína sa nultý ročník Mestskej ligy vo futbale

Mesto plánuje organizovať Mestskú ligu vo futbale. Nadviazalo by tak na tradíciu, ktorá tu bola ešte v 90-tych rokoch. Aktuálne sa ...

28.06.2018 08:23:30 Šport

Volejbalisti veteráni s druhým miestom na medzinárodnom volejbalovom turnaji

Volejbalisti veteráni z nášho mesta sa zúčastnili na medzinárodnom turnaji veteránov v Ostrave. Domov si odniesli cenné strieborné medaily. Medzinárodný turnaj v Ostrave ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky