Dnes je 19.07.2018, meniny má Dušana.   

Change your life: 4-mesačná premena

Zverejnené: 01.08.2014 15:18:40 |   | vytlačiť
obr: Change your life: 4-mesačná premena

Poznáte ten pocit, keď viete, že stojíte na začiatku niečoho veľkého? Ste plní očakávaní a v bruchu máte motýle, ako keď ste zaľúbení? Bez pocitu deficitu vyžijete aj s menej hodinami spánku, jesť a piť nemusíte vôbec a ešte vás vzadu v hlave príjemne pošteklí ten hlas, čo našepkáva: „Aspoň schudneš". A práve chudnutie je téma dňa!


Minule sme priniesli rozhovor s certifikovaným osobným trénerom a začínajúcim kulturistom Michalom Mišurdom, ktorý si povedal, že má dosť všetkých tých nezdravých diét a zavádzajúcich „rád", ktorými si skôr ublížime, ako pomôžeme. Preto pred pár dňami odštartoval projekt premeny piatich mladých žien.


Michal, pustiť sa do akéhokoľvek projektu, nie je len tak, čo mu predchádzalo? Prečo si sa nato odhodlal? Povedz nám o ňom viac.

Spustil som projekt, ktorému sme dali oficiálny názov Change your life: 4-mesačná premena. Odštartoval 6. júla a potrvá presne štyri mesiace do 6. novembra tohto roku. Začať s niečím takým nie je jednoduché rozhodnutie a nerodí sa z večera do rána, ale cítim, že to je potrebné. Z rozhovorov s ľuďmi som naozaj zdesený, aká dezinformácia okolo cvičenia a stravy existuje. Chcem ukázať, že keď sa chce a vie, ako na to, všetko je možné. Na túto ukážku som vybral päť dievčat, ktorým chcem pomôcť schudnúť čo najrýchlejšie, najzdravšie a tak, aby im to vydržalo bez jojo efektu. Ukážem im, že rozumiem tomu, čo robím a naučím ich rozumieť tomu tiež! Priveľa trénerov ma totiž len veľké reči, ale keď sa spýtaš na výsledky, alebo dokonca žiadaš nejaké dôkazy, stratia slová. Ja ukazujem reálne výsledky od reálnych ľudí.


Spomínal si, že si vybral päť dievčat, aké boli kritéria výberu?

Bolo iba jedno kritérium, a to nadváha alebo obezita. Ozvali sa naozaj mnohé, niektoré chceli len schudnúť do plaviek 3 kg, ale ja som potreboval väčšiu výzvu. Vyberal som dievčatá, ktoré sú ešte študentky, ale mám tam aj dve mamičky na materskej dovolenke. Mnohokrát sa totiž stretávam práve s argumentom, že: „Nemám čas na seba, pretože mám dieťa." Je to len výhovorka. Aj tieto ženy majú deti a čas si našli. Stačí len chcieť.


Aké ciele si dievčatám stanovil? Koľko kilogramov idete schudnúť?

Toto je klasická chyba žien. Sú veľmi upnuté na čísla. Niekedy až posadnuté. Viem, že dievčatá majú váhové hranice, na ktoré sa chcú prepracovať. Ja sa však nerád riadim číselnými cieľmi, preto sme si nestanovili žiadne konkrétne množstva kilogramov, ktoré schudneme. Jednoducho, ideme od začiatku naplno, resp. tak, aby to bolo čo najefektívnejšie a podľa výsledkov v priebehu projektu budeme pravidelne meniť jedálničky a tréningové plány. Riadime sa predovšetkým zrkadlom. Chceme, aby to, čo dosiahneme, vyzeralo dobre, čo je najdôležitejšie. Zbytočne bude váha ukazovať o 10 kg menej, keď dievčatá budú stále pri tele, akurát stratia pár kilogramov vody. Na druhej strane, keďže sú začiatočnícky, v prvých týždňoch bude rýchlo rásť svalová hmota a spaľovať sa tukové tkanivo, takže rozdiel vo váhe nemusí byt veľký, ale vyzerať to bude úplne inak.


Hovorili ti dievčatá, čo vyskúšali predtým, ako sa prihlásili?

Niektoré už skúšali rôzne diéty z internetu alebo časopisov. Väčšinou boli založené len na veľkej strate vody zo začiatku, takže autori mohli pokojne tvrdiť, že za týždeň schudneš 5 kg. Dlhodobo sa rozhodne držať nedali, či už z psychického, fyziologického alebo zdravotného hľadiska. Taktiež sa už všetky pokúšali jest zdravšie - viac ovocia a zeleniny. Tu je problém s tým, že ľudia si neuvedomujú, že jesť zdravo ešte neznamená, že schudnú. Poviem to stručne - potrebuješ spáliť viac energie, ako prijmeš. Môžeš celý deň jesť banány a melóny, pokiaľ nevyvinieš dostatočnú aktivitu, neschudneš! Potom je tu, samozrejme, veľa iných dôležitých faktorov - pomer makroživín v strave, načasovanie jednotlivých jedál, zloženie, množstvo, druh fyzickej aktivity a iné. Jeden z najdôležitejších faktorov je genetika - často síce len výhovorka, ale skutočne vie spraviť veľa. Keď dáš dvoch ľudí na rovnakú diétu, nebudú mať nikdy rovnaké výsledky. Samozrejme, dá sa s tým bojovať, takže u mňa to ako výhovorka neobstojí.Bolo niečo, čo ťa prekvapilo? Našiel si v ich stravovaní nejaké spoločné ukazovatele?

Nepravidelnosť v stravovaní, nízka frekvencia jedál, impulzívne prejedanie sa. Taktiež množstvo „akože" zdravých potravín, ktoré jedli dievčatá, čo už skúšali schudnúť samé, napr. spracované cereálie, „celozrnný" chlieb, fit tyčinky a množstvo iných.


Našťastie už majú novú stravu, aká je? Naordinoval si im niečo extra?

Každá má individuálny jedálniček, podľa toho, ako sa stravovala doteraz. Zbytočne jej napíšem, aby jedla 6 x denne kuracie prsia s ryžou, keď viem, že to nezvládne. Vždy po jednom až dvoch týždňoch skontrolujeme výsledky a podľa toho upravíme súčasný jedálniček. Toto je veľmi dôležité, pretože telo si vždy zvykne na to, čo momentálne robíme. Je nastavene na prežitie a tukových zásob sa nechce zbaviť, necháva si ich na horšie časy. Preto vždy po chvíli súčasný kalorický príjem alebo zloženie stravy treba zmeniť, aby si telo nezvyklo a stále spaľovalo tuky ako zdroj energie.


Niekoľkokrát som ťa počula hovoriť, že strava nestačí, tak ako to majú dievčatá s tréningom? Robia niečo špeciálne?

Robia niečo špeciálne, hýbu sa a hýbu sa správne! Zatiaľ má vlastný plán len najťažšia účastníčka Eliška, ktorá má obmedzený rozsah pohybu u väčšiny cvikov. Všetky dievčatá sú začiatočníčky, nemajú žiadne zdravotné obmedzenia ani príliš zaostávajúce partie, takže môžu robiť ten istý program. Rozdiel je, samozrejme, v použitých záťažiach, každá vládze inak. Ak to rozmeníme na drobné, tak robíme dva druhy tréningov - tréning so závažiami a kardio tréning. Klasický tréning so závažiami bude 3 - 4x do týždňa a trvá cca hodinu. Kardio tréning je napríklad bicykel alebo beh. Začali na spodnej hranici asi 3 x 20 min. do týždňa a postupne budeme pridávať, u každej individuálne. Takáto frekvencia je vhodná pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Je to dostatočný stimul pre telo, aby spaľovalo tuk, ale stále majú aj dostatok času na regeneráciu, čo je tiež veľmi dôležité.


O dva týždne si predstavíme účastníčky programu Change your life: 4-mesačná premena a zbilancujeme ich prvé výsledky. Ak chcete sledovať cestu dievčat v boji s kilogramami, či dozvedieť sa cenné rady, tipy a triky ako dať svojím kilogramom K.O., prečítajte si ich na FB profile: Osobný tréner - Žiar nad Hronom alebo webových stránkach www.TrenerZiar.sk, www.MegaTrener.sk.


Dominika Urbánková


Novinky

19.07.2018 12:37:00 Šport

Na tlačovke o nových posilách a fanshope

V utorok 17. júla sa na žiarskom štadióne konala tlačovka k začiatku sezóny 2018/2019, na ktorej športový riaditeľ Miroslav Poliaček hovoril ...

17.07.2018 09:10:08 Naše mesto

Rekonštrukcia chodníkov dokončená v priebehu augusta

Už v máji sa začalo s rekonštrukciou chodníkov v rámci celého mesta. Celkovo sa opraví 3710 metrov štvorcových chodníkov v sume 96 000 eur. Mesto ...

16.07.2018 08:35:40 Naše mesto

Vyšplhajú sa teploty v druhej polovici júla nad tridsať?

Tohtoročné leto je zatiaľ premenlivé. Stabilné slnečné počasie sa nám akosi nevie ustáliť na dlhšie obdobie. Keď už sa počasie ...

10.07.2018 12:29:22 Naše mesto

Prevádzka materskej školy počas školských letných prázdnin

Prevádzka Materskej školy na Ul. Dr. Janského a jej elokovaných pracovísk je cez letné prázdniny v  tzv. letnom režime. To ...

03.07.2018 07:53:34 Naše mesto

Staré smetné koše zmiznú z ulíc. Nahradia ich betónové modely

Tento rok pribudne v uliciach mesta 48 kusov nových separačných smetných košov. Ide pritom o prototypy, ktoré sa vyrábajú podľa návrhu a požiadaviek ...

02.07.2018 09:08:37 Naše mesto

Po chladnejších dňoch prichádza postupné otepľovanie

Náhle ochladenie, ktoré nás v poledných dňoch sprevádzalo, sa značne naťahuje. Ide o jedno z najvýraznejších ochladení, minimálne od konca zimy. Žiarsky meteorológ ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky