Dnes je 23.07.2018, meniny má Oľga.   

Chladné počasie do polovice mesiaca

Zverejnené: 02.11.2016 09:11:11 |   | vytlačiť
obr: Chladné počasie do polovice mesiaca

Blížiaca sa vlna chladu bude veľmi podobná, ako tá z prvej polovice októbra. Viac nám o nastávajúcom počasí prezradí žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Počasie v utorok (Sviatok všetkých svätých), hovorí o minimálnych denných teplotách v rámci nášho regiónu od -1 do -3°C, ráno bolo mrazivé. Veľmi zle na tom ohľadom kvetov na cintorínoch budú oblasti nad 500 metrov (Kremnica, B. Štiavnica...), kde by mala väčšina chryzantém a iných druhov kvetov pomrznúť. Na výraznejší pokles minimálnej teploty (mrazy) bude treba hlavne vyjasnenie v nočných hodinách - najlepšie podmienky na prízemné mrazy budú v dňoch utorok a piatok,“ hovorí meteorológ Ján Wolf.

Čo sa týka zrážok, pravdepodobne sa črtajú v stredu, štvrtok a potom v nedeľu. „Sneženie sa vyskytne len na horách od 800 metrov. Inak by sa teploty počas prvého novembrového týždňa mali udržiavať pod dlhodobým normálom, s postupným poklesom denných teplôt, takže nás čaká taký chladnejší november,“ dodáva meteorológ.

Vstupom do druhej pentády (5. - 10. novembra) sa stredná Európa dostane do cyklonálneho riadenia počasia. „Pre naše územie to znamená možnosť výdatných zrážok, s postupným ochladzovaním, ktoré sa za vhodných poveternostných podmienok môže na prelome prvej a druhej dekády novembra ukázať ako výrazné, keďže nad severnou Európou sa bude nachádzať veľmi studený vzduch. Ak tento vzduch prenikne priamo do strednej Európy, stlačí denné teploty vzduchu aj v nižších polohách na hodnoty pár stupňov nad nulou. To by znamenalo, že „Martin príde na bielom koni“. Ľudová pranostika hovorí: “Keď na Dušičky jasné počasie panuje, príchod zimy oznamuje“,“ dodáva Ján Wolf.

14-dňová predpoveď počasia pre región od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď na obdobie od 31. 10. – 6. 11.

Pondelok - utorok: Prevládať bude polooblačné počasie, ráno ojedinele hmlisto, poprípade nízka oblačnosť. Ranné teploty pomerne nízke od -1 do -3°C, záleží od množstva oblačnosti (hmly). Denná teplota v intervale 8 až 11°C.

Streda - štvrtok: Oblačno až zamračené, miestami s dažďom, vo štvrtok prehánky od 700 metrov snehové. Nočné teploty 5 až 1°C. Denné teploty 6 až 9°C. Mierny severozápadný vietor.

Piatok - nedeľa: Spočiatku bude oblačno, neskôr len malá oblačnosť, piatok ráno veľmi chladno. V nedeľu viac oblačnosti a ojedinele s dažďom, na horách zrážky snehové. Nočné teploty 3 až -3°C, ojedinele aj nižšie. Denné teploty v intervale 6 až 10°C.

Výhľad počasia na obdobie 7. 11. – 13. 11.

V tomto týždni bude prevládať viac-menej cyklonálne a zimné počasie s občasnými zrážkami, postupne aj v nižších polohách snehovými a pomerne veterno najmä na horách.

Pondelok – streda: Premenlivá veľká oblačnosť, zrážky viac v priebehu pondelka, v ostatných dňoch prehánky. Nočné teploty 4 až 0°C. Denné teploty 6 až 9°C, v stredu len 4 až 7°C.

Štvrtok – nedeľa: Veľká oblačnosť až zamračené, občasné zrážky aj v nižších polohách, väčšinou snehové. Chladno-veterno najmä cez víkend. Nočné teploty od 2 do -2°C. Denné teploty v intervale 3 až 5°C.

Arktída je rekordne teplá

Arktída je momentálne rekordne teplá, aj o vyše 10 °C nad DP. Po vyvrcholení topenia morského ľadu v septembri spôsobila „cirkulačný kolaps“, všetky jej zásoby studeného vzduchu sa tak vyliali nad kontinenty. Októbrové dráhy cyklón, sa teda po roku 2000 značne oslabujú a prepadávajú viac smerom na juh, ako sme boli zvyknutí v minulom storočí, preto sa uprostred jesene stretávame čoraz častejšie so skorými vpádmi zimy a nečakanými vlnami chladu. Tento trend by mal pokračovať aj v priebehu novembra. Aj napriek celkovému trendu globálneho otepľovania sa nám v októbri čoraz viac ochladzuje.

Z chladnejšieho počasia uplynulých a nastávajúcich dňoch by sa mohlo zdať, že aj tohtoročná zima 2016/2017 sa konečne chystá udrieť. Tak prosté to ale, bohužiaľ, nie je. Po relatívne chladnom a na zrážky bohatom októbri, máme pred sebou posledný jesenný mesiac november s najkratšou dĺžkou slnečného svitu z celého roku. Priemerná dĺžka slnečného svitu je v Žiari počas tohto mesiaca len 50 hodín. Tohtoročný október skončil v Žiari o 0,4 °C chladnejší, ako je DP:1981-2010, s mesačným zrážkovým úhrnom 81 mm, čo je 173% z dlhodobého normálu.

 


Novinky

19.07.2018 12:37:00 Šport

Na tlačovke o nových posilách a fanshope

V utorok 17. júla sa na žiarskom štadióne konala tlačovka k začiatku sezóny 2018/2019, na ktorej športový riaditeľ Miroslav Poliaček hovoril ...

17.07.2018 09:10:08 Naše mesto

Rekonštrukcia chodníkov dokončená v priebehu augusta

Už v máji sa začalo s rekonštrukciou chodníkov v rámci celého mesta. Celkovo sa opraví 3710 metrov štvorcových chodníkov v sume 96 000 eur. Mesto ...

16.07.2018 08:35:40 Naše mesto

Vyšplhajú sa teploty v druhej polovici júla nad tridsať?

Tohtoročné leto je zatiaľ premenlivé. Stabilné slnečné počasie sa nám akosi nevie ustáliť na dlhšie obdobie. Keď už sa počasie ...

10.07.2018 12:29:22 Naše mesto

Prevádzka materskej školy počas školských letných prázdnin

Prevádzka Materskej školy na Ul. Dr. Janského a jej elokovaných pracovísk je cez letné prázdniny v  tzv. letnom režime. To ...

04.07.2018 08:13:49 Naše mesto

Nový asfaltový koberec je aj na autobusovom nástupišti

V rámci masívnej rekonštrukcie ciest a chodníkov v meste sa opravil aj úsek vozovky na Centrálnej autobusovej stanici. Dodávateľ prác, ktorými je spoločnosť ...

03.07.2018 07:53:34 Naše mesto

Staré smetné koše zmiznú z ulíc. Nahradia ich betónové modely

Tento rok pribudne v uliciach mesta 48 kusov nových separačných smetných košov. Ide pritom o prototypy, ktoré sa vyrábajú podľa návrhu a požiadaviek ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu