Dnes je 22.06.2018, meniny má Paulína.   

City fest 2013 nesklamal

Zverejnené: 14.08.2013 07:02:05 |   | vytlačiť
obr: City fest 2013 nesklamal

Žiarsky Park Štefana Moysesa patril v sobotu 10. augusta fanúšikom dobrej hudby a zábavy. Konal sa ďalší ročník obľúbeného a jedinečného City festu.

Dramaturgia podujatia ani tento rok nesklamala. Hudobné hviezdy česko-slovenskej scény si prišlo pozrieť viac divákov ako minulý rok. Už pred polnocou sa na základe o počte predaných lístkov hovorilo o viac ako osemtisícovej návštevnosti.


City fest počas svojej existencie hostil už mnoho zvučných mien a do histórie sa určite zapíšu aj umelci tohto ročníka. Už tradične hudobný festival, ktorý v širokom okolí nemá konkurenciu, navštívili fanúšikovia nielen zo Žiaru a jeho blízkeho okolia. V dave sa zabávali hostia zo Zvolena, Banskej Štiavnice, Prievidze, ale aj vzdialenejších miest a dokonca aj z Košíc, Nitry či Bratislavy.

Úvod patril mladšej generácii


Ako prvý sa tento rok na pódium postavili hip hoperi z kapely Moja reč a Komplot. Slovenské hip hopové duo, ktoré tvoria raperi s umeleckými menami Supa a Delik sú rodáci z neďalekej Handlovej. Na koncertoch spolupracujú najčastejšie práve s kapelou Komplot. V taktom zložení potešili aj hip hopovú komunitu na žiarskom City feste. Napriek tomu, že vystupovali ako prví, ich vystúpenie si prišla pozrieť tisícka fanúšikov.


Po raperoch sa na pódium postavili Spins - pop-rocková kapela z Nitry, minuloroční víťazi súťaže City fest Challenge. Spins už mohli fanúšikovia vidieť na menších či väčších pódiách a hudobných súťažiach. Kapela vznikla v roku 2009.


Hip hoperov a rockerov vystriedali blázniví hudobníci zo zaujímavého zoskupenia Rusín Čendeš orchestra. Rusínsky miš maš z Banskej Bystrice je silne ovplyvnený rôznorodou hudbou ako sú rusínsky, slovenský, rómsky či balkánsky folklór, ale v ich tvorbe nájdete aj klasickú hudbu, argentínske tango, pop či jazz. Moderné úpravy tradičných piesní, ktoré vychádzajú z klasickej hudby či džezových a popových prvkov, mladí umelci predstavili aj na žiarskom festivale. Šesťčlenný orchester svojou hudbou pritiahol aj ľudí, ktorých klasický folklór až tak nezaujíma. Aj vďaka tomu, že hudobníci z tohto zoskupenia spájajú moderné prvky a ľudové piesne, môžu mladí ľudia spoznať piesne našich predkov.


Svojich fanúšikov si našli aj ďalší účinkujúci. Z ďalekých Michaloviec prišli fanúšikov do Žiaru potešiť The Fusion. Koncert charizmatickej speváčky a autorky Klaudie Hossu so svojou skupinou prináša na slovenskú hudobnú scénu nový vietor a kvalitu. Inak tomu nebolo ani v sobotu na žiarskom festivale.

Dara prišla na Slovensko špeciálne kvôli City festu


Krátko pred osemnástou hodinou už bol dav fanúšikov vo vare. Na pódium sa mala postaviť jedna z najväčších hviezd večera, Dara Rolins. Česko-slovenská ikona popovej scény sa na City feste predstavila po prvýkrát a špeciálne kvôli Žiaru prišla z Prahy a do Prahy zase aj odišla. Nechýbala tanečná show, príťažlivé tanečníčky a remixy starých aj nových hitov. Potešila aj fanúšikov, nechýbalo spoločné fotenie a podpisovanie. Dara je naozaj hviezda prvej veľkosti. Ochotne čakala, usmievala sa a nemala problém podať si ruku a vyfotiť sa s každým, kto prejavil záujem a podarilo sa mu k nej dostať.

Do Žiaru ma priviedlo podujatie, ktoré sa koná vo vašom parku," povedala počas rozhovoru Dara a pokračovala: „Leto má tú výhodu, že sa dá vystupovať aj vonku na čerstvom vzduchu. Čo, samozrejme, ja ako speváčka - žena vítam, pretože predsa len, pri tretej pesničke v klube sa už väčšinou začínam potiť a všetko je náročné. Takto, keď vystupujem vonku je okolo mňa prirodzený ventilátor, tak je to bomba. A aj ľudia majú podľa mňa inú, lepšiu letnú náladu. Sú viacej komunikatívni a dobre naladení. Predpokladám, že majú v sebe už minimálne dve deci, takže si možno so mnou aj zaspievajú." V play-liste obľúbenej speváčky nechýbali nové piesne, ale na svoje si prišli aj fanúšikovia, ktorí Daru počúvali už ako malú Darinku. „V play-liste mám všehochuť. Väčšinou práve preto, že som na scéne už tak dlho tak viem, že ľudia a publikum je pestrofarebné. Na mňa chodia mladí, ktorí ma registrujú ako Daru, ale, naopak, špeciálne na takýchto akciách stretávam aj ich rodičov a prarodičov a tí si ma zase pamätajú ako Arabelu. Spravili sme preto blok, prierez všetkým, tak dúfam, že boli spokojní," povedala vždy milá a usmiata Dara.

Made in ZH


Daru vystriedala na pódiu ďalšia česko-slovenská legenda. Populárny český spevák, muzikant, textár, autor muzikálov a megahitov ako Pěkná, pěkná, pěkná, Na ptáky jsme krátký či Proklínám - Janek Ledecký. Do Žiaru prišiel v sprievode svojej kapely. Koncert najväčších hitov potešil nielen tých skôr narodených, ale aj mladšiu generáciu. Podobne ako Dara, aj Janek bol príjemný a milý, nešetril úsmevmi a ochotne sa vyfotil so svojimi fanúšikmi.


Po tomto vystúpení prišlo na rad oceňovanie Made in ZH, odovzdávanie cien Zlatý klinec. Ocenenia sa odovzdávajú vždy v troch kategóriách - Cena primátora mesta, Cena Nadácie ZSNP a Slovalco a Cena riaditeľky MsKC.


Ako prvá oceňovala práve riaditeľka žiarskeho kultúrneho stánku, Michaela Pribilincová. Za celoživotný prínos k rozvoju neprofesionálneho divadla v meste a regióne získal cenu zaslúžilý divadelník Eduard Šebian. Tento herec, režisér, dramaturg začínal vo Folklórnom súbore Hron a dlhé roky pôsobil v divadelnom súbore pri Závodnom klube ZSNP (neskôr divadelný súbor v MsKS). V súčasnosti spolupracuje s divadelníkmi v Mestskom kultúrnom centre aj celom regióne ako režisér a dramaturg (DS Žarnovica, Hliník nad Hronom, Celkom malé divadlo Levice). Šesťdesiatročný divadelník tiež spolupracuje v rámci žiarskeho Céčka s Experimental Duo na ich novom predstavení, ktoré bude mať premiéru v októbri.


Cenu Nadácie ZSNP a Slovalco odovzdal Rudolf Knapp súboru Seniori Optimisti za 10-ročnú vynikajúcu reprezentáciu mesta na kultúrnych podujatiach.


Cena primátora mesta bola tento rok odovzdaná in memoriam. Primátor Peter Antal ju venoval za celoživotný prínos k zachovávaniu ľudových tradícií regiónu a nezabudnuteľnú reprezentáciu mesta na kultúrnych podujatiach nedávno zosnulému Dušanovi Záhorcovi. Cenu prevzal jeho vnuk, ktorého na pódium sprevádzali dlhoroční kolegovia a kamaráti zosnulého folkloristu, muzikanti a speváci z Mužskej speváckej skupiny Sekera, v ktorej Dušan Záhorec dlhé roky pôsobil.

Kreyson predviedli nadupanú hudobnú i svetelnú šou


Ocenenia však na pódiu opäť vystriedal spev a hudobné nástroje. Fanúšikov slovenskej populárnej hudby potešila svojím koncertom plných hitov jedna z najlepších slovenských speváčok, Katarína Knechtová. Na City feste nebola po prvýkrát, tento rok však so svojou kapelou vystupovali v netradične, s akustickým koncertom a s klavírom.


Mám jednu ruku dlouhou, František Dobrota, Nad stádem koní, Krtek či nový megahit Píseň práce priniesli na žiarsky festival skvelí českí hudobníci zo skupiny Buty. Skvelú zábavu, smiech a dokonalý muzikantský prejav predviedla jedna z najväčších českých festivalových hviezd na čele s nenapodobiteľným Radkom Pastrňákom.


Pred polnocou už začínal dav doslova vrieť. Fanúšikovia sa nevedeli dočkať českej heavy-metalovej legendy Kreyson. Do Žiaru prišla táto kapela, samozrejme, so svojím frontmanom Láďom Krížkom. Okrem známych hitov ako Anděl na úteku, Čarovná noc či Kreyson predstavili aj nové skladby z albumu, ktorý vyjde na jeseň a ktorí hudobníci pripravovali vo Švédsku. Na albume sa podieľali aj ľudia, ktorí spolupracujú napríklad s legendárnymi Iron Maiden. Zaujímavosťou je bezpochyby to, že v legendárnom Kreysone pôsobí ako gitarista rodák z nášho mesta, talentovaný Peter Boška.


Heavy-metalovú legendu na pódiu vystriedala hudba z Ameriky, rock´n´roll a rockabilly v podaní unikátnej bratislavskej kapely The Cellmates. Ako sa už pomaly začína stávať tradíciou, hudobný festival v krásnom prostredí parku uzatvorila alko-punk-rocková smršť zo Žiaru v podaní domácich hudobníkov z kapely Sitňan.


Môžeme skonštatovať, že ďalší ročník najväčšieho hudobného festivalu v širokom okolí sa opäť vydaril. Nesklamalo počasie, účinkujúci a zrejme nikomu nevadilo ani eurové vstupné. Veď práve vďaka tejto symbolickej sume, ktorou každý návštevník festivalu prispel, bude žiarsky park opäť o niečo krajší. V ankete si obyvatelia vybrali, že za vyzbieranú sumu chcú znovuobnoviť a spustiť starú fontánu a chýbať nebude ani kohútik s pitnou vodou. City fest nám na záver zhodnotil aj producent Céčka, Janko Kulich, ktorý už teraz pracuje na dramaturgii budúcoročného City festu: „Program sa oproti vlaňajšku predĺžil, tento rok sme začali o hodinu skôr. Minulý rok bola hlavnou hviezdou na úvod skupina Arakain, prevažne pre strednú generáciu a tento rok sme na úvod vybrali niečo pre mládež. Vystúpenie sme posunuli už na 14-tu hodinu a určite na Moju reč a Komplot prišla tisícka ľudí. To bolo výborné, pretože sa tu už zdržali celý deň. Jedno je isté, keď som sa na to pozeral z pódia, za vidna prišlo určite viac ľudí ako minulý rok. Všetky vystúpenia prebehli bez problémov, dodržiavali sme časový harmonogram, nevyskytla sa ani jedna zmena v programe, takže za organizátora môžem povedať, že aj s priebehom tohto ročníka City festu sme veľmi spokojní." Súčasťou podujatia boli opäť aj stánky s občerstvením, cukrovinkami a nechýbalo ani množstvo detských atrakcií. Na bezpečnosť opäť dohliadali štátni i mestskí policajti a v prípade potreby bola k dispozícii aj zdravotná pomoc.

Moja Reč na City feste 2013 Spins na City feste 2013 Spins na City feste 2013 Rusín Čendeš orchestra na City feste 2013

Rusín Čendeš orchestra na City feste 2013 The Fusion na City feste 2013 The Fusion na City feste 2013 Dara Rolins na City feste 2013

Dara Rolins na City feste 2013 Janek Ledecký & band na City feste 2013 Katarína Knechtová & band na City feste 2013 Katarína Knechtová & band na City feste 2013

Katarína Knechtová & band na City feste 2013 Buty na City feste 2013 Buty na City feste 2013 Kreyson na City feste 2013

Kreyson na City feste 2013 Kreyson na City feste 2013 Kreyson na City feste 2013 Kreyson na City feste 2013

Kreyson na City feste 2013 The Cellmates na City feste 2013 The Cellmates na City feste 2013 Sitňan na City feste 2013

Sitňan na City feste 2013 Sitňan na City feste 2013 Zlatý klinec na City feste 2013 Zlatý klinec na City feste 2013


Novinky

20.06.2018 09:09:26 Šport

Na Čokoládovej tretre sme mali zastúpenie aj my

Len 48 z celkovo 14 000 súťažiacich detí z Čiech, Poľska a Slovenska si vybojovalo právo štartu na medzinárodnom Superfinále Čokoládovej Tretry v Ostrave. ...

19.06.2018 12:22:31 Šport

FK Pohronie hľadá hlásateľa

FK Pohronie vyhlasuje konkurz na hlásateľa domácich zápasov mužov. Podmienky: Znalosť futbalových pravidiel Schopnosť pracovať pod tlakom Práca na PC Skúsenosti s prácou s mikrofónom ...

19.06.2018 12:11:05 Naše mesto

Hasiči opäť vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva požiaru

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme ...

18.06.2018 12:24:24 Šport

22. ročník Streetballu úspešne za nami

Organizátorom žiarskeho Streetballu sa druhýkrát stal Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom. Ako už býva v poslednom období zvykom, aj 22. ...

18.06.2018 08:33:40 Naše mesto

Do začiatku letných prázdnin nás čakajú horúce dni

Séria veľmi teplých a dusných dní pokračovala až do polovice minulého týždňa. Vo veľmi vlhkom a teplom vzduchu sa vyvárali početné prehánky ...

15.06.2018 10:52:54 Kultúra

Janko Kulich & Kolegium s novým singlom Mala si

Folkrocková skupina Janko Kulich & Kolegium pokrstila v decembri minulého roka spolu s českým muzikantom Ivanom Mládkom svoj 4. štúdiový ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky