Dnes je 21.10.2019, meniny má Uršuľa.   

City fest prinesie viacero hudobných premiér. Prídu Kollárovci, Metalinda aj Rytmus

Zverejnené: 28.06.2019 08:02:01 |   | vytlačiť
obr: City fest prinesie viacero hudobných premiér. Prídu Kollárovci, Metalinda aj Rytmus

V sobotu 10. augusta sa uskutoční už 14. ročník obľúbeného hudobného podujatia City fest, ktoré pravidelne láka do Parku Štefana Moysesa tisícky ľudí. Počas štrnástich rokov sa v Žiari vystriedali a odohrali koncerty viac či menej známi umelci nielen zo slovenskej, ale aj z českej hudobnej scény.

Žiarčanom zahrali také hudobné legendy ako Olympic, Katapult, Tublatanka, Turbo či Citrón. Asi si poviete, že už pomaly nie je interpret na česko-slovenskej hudobnej scéne, ktorý by mohol prísť potešiť svojich fanúšikov do Žiaru. Ako to teda je s prípravou takéhoto náročného podujatia? Rozprávali sme sa s producentom žiarskeho Mestského kultúrneho centra Jankom Kulichom, ktorý, okrem iného, hovorí: „Máme pred sebou 14. ročník City festu, vrátane nultého ročníka, ktorý niesol ešte názov mestských osláv a momentálne, okrem technického a organizačného zabezpečenia aktuálneho ročníka, vyberáme program na 15. ročník v roku 2020.

Už niekoľko mesiacov poznáme prvé mená účinkujúcich na tohtoročnom City feste. Sú nimi obľúbení Kollárovci, ktorí svojim koncertom podujatie otvoria a vystúpi aj čoraz populárnejšia speváčka Sima Martausová. Môžeme už prezradiť aj mená ďalších účinkujúcich?

Konkrétny line up, teda časový harmonogram koncertov sa ešte spracováva a prispôsobuje požiadavkám dramaturgie i umelcom a zverejníme ho až neskôr. Ale už teraz sa Žiarčania môžu tešiť na veľmi pestrý a atraktívny program, ktorý prinesie aj viacero premiér. Okrem populárnych Kollárovcov na City fest po prvýkrát zavíta aj skupina Metalinda a aj najväčšie meno slovenského hip hopu Rytmus, ktorý bude spolu s osvedčenou a divácky najžiadanejšou skupinou Iné Kafe tvoriť hlavný večerný program.

Už niekoľko ročníkov sa na podujatie vyberá aj vstupné. Mení sa nejako v tomto roku, alebo zostáva nezmenené?

Vstupné ostáva nezmenené, a to vo výške 5 eur. Deti do 120 centimetrov, ZŤP osoby a darcovia krvi, od striebornej Jánskeho plakety, majú vstup zdarma. Zmeny budú len v parkovaní, ktoré bude v okolí štadióna spoplatnené, čo sa však dotýka návštevníkov z iných miest a obcí, keďže Žiarčania chodia na festival pešo.

Pomerne vo veľkom je využívaná aj zóna s občerstvením, kedy býva k dispozícii množstvo stánkov s pitím i jedením. Čo plánujete zabezpečiť tento rok, aby sa ľudia vyhli dlhým čakaniam v radoch?

V tomto roku sa nám konečne podarilo zväčšiť gastro zónu, a to dvojnásobne. Bude v tých istých miestach ako zvyčajne, ale predlžujeme ju aj na vedľajšiu nevyužitú lúku. Doplníme stánky s občerstvením, ale aj  tzv. pivné sety, a teda lavice so stolmi na sedenie so slnečníkmi. Novinkou tiež budú ekologické vratné poháre, ktoré si budú môcť Žiarčania kúpiť hneď pri vstupe so zálohou 2 eurá, pričom táto záloha im bude vrátená pri odchode z festivalu, ak si nebudú chcieť pohár ponechať pre ďalšie akcie. V gastro zóne sa bude používať biodegradovateľný, tzv. kompostovateľný riad. Na akcii budú zriadené separačné centrá s obsluhou a košmi na triedenie odpadu, aby sme minimalizovali počet odpadu a efektívne ho roztriedili.

Autogramiáda obľúbených „oteckov“

Súčasťou City festu bývajú aj sprievodné podujatia, ktoré sú určené najmä pre rodiny s deťmi. Čo ich čaká tento rok?

Pre detského diváka sme, okrem nafukovacích atrakcií, pripravili aj jednu špecialitu, a síce autogramiádu seriálových Oteckov, ktorá sa
uskutoční vedľa pódia v čase od 13.00 do 15.00 hodiny. Svoju účasť prisľúbili všetci štyria „oteckovia“, a tak o zábavu nebude núdza.

Ako funguje dramaturgia výberu účinkujúcich? Podľa akého kľúča zabezpečujete hudobných hostí, prihliadate aj na požiadavky diváka?

Veľa sa s ľuďmi stretávam na rôznych akciách, rozprávam sa s nimi a počúvam ich názory. Niektorí mi aj píšu a posielajú mi svoje tipy do dramaturgie, ktoré veľmi často zohľadňujem. Naozaj je veľmi ťažké priniesť niečo nové po toľkých rokoch, ale stále je tu dosť kapiel, ktoré u nás ešte nehrali a s ktorými pravidelne komunikujeme. Niekedy to skončí na financiách a niekedy na tom, že koncertujú často v okolí na iných akciách, a teda nie sú pre divákov vzácni. Ale vieme o nich a určite budeme každý rok premiérovať ďalšie a ďalšie kapely zo Slovenska i Čiech. Dramaturgiu zostavujeme na základe obľúbenosti kapiel či rôznorodosti žánrov, aby si každý našiel v programe aspoň jednu skupinu, ktorá sa mu páči.

Pomaly sa u nás v Žiari vystriedali takmer všetky veľké hudobné hviezdy zo Slovenska, možno okrem Mira Žbirku či skupiny Gladiator. Je ťažké zostavovať výber účinkujúcich? Čo rozhoduje?

Ako som už spomínal, ide hlavne o peniaze. Umelci ako Žbirka, Habera, Klus, Olympic alebo skupina Kabát sú v číslach, ktoré náš rozpočet nedokáže pokryť, hoci by sme ich tu radi mali. V minulosti sme so všetkými spomínanými jednali a každoročne sa o to pokúšame zas a znovu. Máme záujem dostať sem skupiny ako sú IMT Smile alebo Kryštof, ale všetko je to o peniazoch a aj o technickej náročnosti.

Leto sa ešte len začína. Okrem City festu sa môžu Žiarčania tešiť aj napríklad na Beer fest. Je však toho určite viac. Ktoré z podujatí v réžii Céčka by ste určite dal do povedomia, aby si ho žiadny milovník letných festivalov nenechal ujsť?

Ja, ako vždy, určite odporúčam Beer fest, pretože je to moje najobľúbenejšie podujatie. Verím, že sa do súťaže prihlási množstvo tímov a že guláše budú fantastické ako vždy. Program budú tvoriť kapely rôznych žánrov od ľudoviek, cez country až po rock a pop, aby sa diváci mohli večer aj vytancovať. Oslovili sme niekoľko malých remeselných pivovarov, a tak sa Žiarčania môžu tešiť aj na výborné pivká. Po minuloročnom úspechu budeme pokračovať aj v súťažiach, a to najmä v behu v lodičkách s pivom v ruke, ktorú si muži zamilovali. Počas leta je však pripravených aj niekoľko zaujímavých podujatí v rámci Kultúrneho leta na Námestí Matice slovenskej.

 


Novinky

15.10.2019 08:53:22 Naše mesto

Žiarska nemocnica zrekonštruovala oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny

Nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom vyše dva mesiace rekonštruovala svoje priestory a pripravila nové zázemie pre pacientov a zamestnancov ...

14.10.2019 13:07:36 Kultúra

Na spoluprácu s Karlom Gottom spomína aj žiarsky producent Janko Kulich

V utorok 1. októbra odišiel navždy vo veku 80 rokov do hudobného neba Karel Gott, najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v ...

14.10.2019 09:16:42 Naše mesto

Prichádza babie leto 

Dážď, hmla, vietor, mráz aj také počasie bolo počas prvej októbrovej dekády. Sobota 5. októbra bola jedna z najnepriaznivejších víkendových ...

09.10.2019 10:12:19 Kultúra

Celoslovenská výtvarná súťaž: Rodina bez cigariet 8.ročník

Občianske združenie Rodina a spoločnosť organizuje aj pre školský rok 2019/2020 ročník výtvarnej ďalší súťaže: Rodina bez cigariet 8. ročník. ...

08.10.2019 13:50:41 Šport

Basketbal: Výhra na domácej palubovke v prvom zápase sezóny

MŠK BK Žiar nad Hronom - BK ŠKP ŠTART Bratislava 71:53 (22:7,32:22,55:38) Body: Mokráň 20, Obert 19, Dolník 11, Mátych ...

08.10.2019 10:41:43 Naše mesto

Pokyny a informácie k zimnému vykurovaciemu obdobiu

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v domácnostiach počas vykurovacej sezóny je predovšetkým nedbanlivosť a nevedomosť občanov, nesprávna inštalácia a prevádzka tepelných ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky