Dnes je 21.07.2019, meniny má Daniel.   

Ďalšie prvenstvo pre Žiar. Už onedlho sa spustí systém tiesňových hlások

Zverejnené: 06.09.2017 08:25:39 |   | vytlačiť
obr: Ďalšie prvenstvo pre Žiar. Už onedlho sa spustí systém tiesňových hlások

Onedlho sa v uliciach mesta spustí systém tiesňových hlások. Ich prepojením s už existujúcim monitorovacím kamerovým systémom sa vytvoria tzv. bezpečné zóny s priamym spojením na bezpečnostné zložky. Ide pritom o novinku, ktorá bude na Slovensku jedinečná.

Komunikačný bezpečnostný systém tiesňových hlások bude pokrývať sedem vytipovaných lokalít v meste. Ide o Centrálnu autobusovú stanicu, križovatku ulíc A. Kmeťa a Dukelských hrdinov pri planetáriu, parkovisko pri Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika, parkovisko a oddychovú zónu pri Hoteli Luna, križovatku ulíc Chrásteka a Svitavskej pri bytovom dome Jadran, križovatku ulíc Jilemického s Bernolákovou oproti parkovisku na „Štvorke a rozprávkový lesík v Parku Štefana Moysesa. Navrhované miesta pritom vychádzajú zo štatistík mestskej a štátnej polície. „Pri lokáciách sme brali do úvahy, ako je potrebné mať tam takéto zariadenie a či a ako často sú v danej lokalite páchané protiprávne konania,“ približuje náčelník MsP Róbert Šiška a ďalej vysvetľuje: „Takým miestom je aj nástupište, kde je vysoká migrácia obyvateľov a v minulosti sa tam vo zvýšenej miere vyskytli lúpežné prepadnutia či krádeže na osobách. Zvolili sme však aj také miesta, ktoré majú význam z bezpečnostného hľadiska, predovšetkým s dôrazom na najviac chránené osoby spoločnosti, a to sú mládež a deti. Najmä menšie deti ešte nenosia so sebou mobily a môže sa stať, že sa stanú obeťou šikany v blízkosti školy a práve takýmto spôsobom sa môžu dovolať pomoci. Tiesňové hlásky sú tak aj v blízkosti škôl a školských zariadení. U niektorých hlások sme nepatrne pozmenili ich umiestnenie vzhľadom na aktuálnu potrebu alebo z technicko-konštrukčných dôvodov, ale lokalita, ktorá sa navrhla, bola dodržaná. Príkladom je park. Pôvodne malo byť zariadenie umiestnené pri fitnes zóne. Keďže však mesto medzičasom vybudovalo detský rozprávkový lesík a osadili sme tam kameru, rozhodli sme sa na toto miesto umiestniť aj tiesňovú hlásku.“ Ako ďalej náčelník konkretizuje, budovaním tiesňových hlások sa sledovali dva dôležité ciele: „Prvým bolo vytvoriť ďalší nový komunikačný kanál, ktorým môžu občania nahlásiť protiprávne konanie. Je to pritom kanál, ktorý nerieši prioritne to, či má občan mobilný telefón. Človek, ktorý vidí, že v lokalite, kde je tiesňová hláska sa pácha nejaké protiprávne konanie, môže naň upozorniť jednoduchým stlačením tlačidla, uviesť, o čo ide a ďalej pokračovať v ceste a to aj bez toho, že by sa predstavil. Operátor kamerového systému už prostredníctvom kamery nasníma danú udalosť ako dôkaz a oznamovateľ tak môže zostať v anonymite, ak si to výslovne želá a jeho svedectvo nie je potrebné. Druhým cieľom bolo intenzívnejšie a efektívnejšie využívanie kamerového systému. Kamerové systémy mnohých miest a obcí Slovenska sú síce dostatočne prepracované, sofistikované a dobre fungujú, ale možnosti, ktoré súčasná monitorovacia technika poskytuje, nie sú až tak využívané, ako by sme si predstavovali.

Funkcia aktívneho príposluchu a antivandal prevedenie

Technické normy presne stanovujú parametre, v akej výške má byť tlačidlo na hláske umiestnené. „V praxi tiesňové hlásky fungujú tak, že majú dve tlačidlá. Jedna je na úrovni 80 centimetrov, čo je určené pre vozičkárov či malé deti a druhá je vo výške 140 centimetrov, určené pre dospelého človeka. Toto by nám však projekt značne predražilo. Preto sme volili kompromis a tlačidlo sme umiestnili približne vo výške 120 centimetrov,“ spresňuje Róbert Šiška. Ako podotýka, aj keď je tlačidlo vo vyššej výške ako je napríklad malé dieťa, netreba sa obávať toho, že by hlásku nemohlo efektívne použiť. „Mikrofón je dostatočne citlivý, čiže keď ste aj vo väčšej vzdialenosti od neho, je to v poriadku. Zariadenie má totiž funkciu aktívneho príposluchu. Ak sa v jeho okolí, približne do 10 metrov, deje niečo protiprávne, bez toho, že by tlačidlo niekto stlačil, ale spozoruje to stála služba mestskej polície cez kamerový systém, tak vie hlásku aktivovať tak, že vidíme a aj počujeme, čo sa tam deje.“ Tiesňové hlásky sú tiež v tzv. antivandal vyhotovení. Keďže zariadenie musí byť chránené proti poškodeniu, je tam niekoľko úrovní ochrany. „Prvá spočíva v samotnom vyhotovení hlásky, ktorá je z dostatočne robustného materiálu, silne ukotvená k betónovému podkladu špeciálnymi skrutkami, ktoré nie je vidieť. Aj samotné zariadenie má vzadu kryt so špeciálnymi skrutkami. Druhá úroveň je v tom, že zariadenia majú v sebe ukryté tzv. otrasové čidlá, ktoré v prípade, že do toho silno udriete alebo kopnete, tak sa automaticky spustí poplach. Kamera sa natočí, začne blikať maják a otvorí sa komunikačný kanál. Vtedy už operátor alebo policajt môže dotyčného upozorniť a na miesto sa vysiela hliadka MsP. Tretia úroveň ochrany spočíva v povrchovej úprave, kde okrem toho, že sú hlásky opatrené špeciálnym náterom, majú aj špeciálny antivandalový nástrek, čo znamená, že sa na ňom nedržia sprejerské farby,“ vymenúva stupne ochrany náčelník.

Pocit bezpečia už po privolaní pomoci

Náčelník mestskej polície si tiež stojí za názorom, že tiesňové hlásky majú svoj význam aj v dnešnej dobe, kedy takmer každý so sebou nosí mobilný telefón a pomoc si tak môže privolať kedykoľvek z akéhokoľvek miesta. „Voči tomu by som sa ohradil. V prípade, že občan zavolá na telefónnu linku, že sa niekde niečo deje, policajt toto volanie zaregistruje a okamžite na miesto vysiela hliadku. Ale situácia sa ešte nerieši, lebo nevie a nevidí, čo sa tam deje. Rozdiel pri SOS hláskach je v tom, že keď sa už stlačí tlačidlo, kamera sníma, za ňou sedí operátor, ktorý si vie miesto priblížiť, vie nahrať, čo sa v okolí deje a takýmto spôsobom sa zbierajú informácie a dôkazy na príp. súdne konanie. Občan by tak mal zažívať relatívny pocit bezpečia už len preto, že je v zóne, ktorá je monitorovaná kamerou a aj v zóne, ktorá je odpočúvaná,“ presviedča Róbert Šiška s tým, že súčasťou tiesňovej hlásky je aj maják, ktorý plní orientačnú funkciu, čo je dôležité z hľadiska orientácie záchranných zložiek. „Keď sa na to pozrieme z hľadiska prevencie viktimizácie, väčšinou sú obete bezprostredne po spáchaní trestného činu v šoku. Nedokážu spracovať udalosť, ktorá sa odohrala, triezvo. V šoku si nedokážu spomenúť, kam majú volať, čo povedať, kde sú... V prípade SOS hlásky sa všetko vyrieši stlačením tlačidla bez toho, aby obeť musela hľadať v mobile telefónne čísla, alebo zisťovať adresu, kde sa nachádza,“ vysvetľuje ďalej Šiška a ako prízvukuje, zariadenie má slúžiť aj mládeži a najmä malým deťom, a to v situáciách, kedy budú chcieť či už ako svedkovia, alebo obete nahlásiť protiprávne konanie.

Informačná tabuľa ako súčasť SOS hlásky

V prípade, že sa využívanie tiesňových hlások stretne s pozitívnym ohlasom, mali by byť v budúcnosti doplnené o informačnú tabuľu s mapkou lokality. „Keď zatlačíte tlačidlo, ukáže vám, kde sa v tej chvíli nachádzate vy a na mapke budú zobrazené miesta s tiesňovými hláskami a kde sa nachádzajú kamery. Dá sa tak napríklad naplánovať, predovšetkým v noci, trasa cesty, kadiaľ je najbezpečnejšie prejsť mestom,“ hovorí o ďalších plánoch náčelník. Ako tiež podotýka, až budúcnosť ukáže, či bude potrebné posilniť policajné hliadky. Mestskí policajti sú však pripravení aj na to, že zariadenia sa rôzni delikventi budú snažiť zneužívať. „Sú to verejnoprospešné a tiesňové zariadenia a ich poškodenie je trestné. Rovnako trestné je aj ich zneužívanie. Je to možné definovať ako prečin zneužívania tiesňovej linky. Ak si teda niekto z toho bude robiť srandu, okrem toho, že stlačí tlačido, hneď vieme, kto to stlačil, keďže ho nasníma kamera. Predpokladáme však, že ľudia sú dnes dostatočne uvedomelí, aby zariadenie ocenili a nebudú ho zneužívať,“ dodáva na záver náčelník MsP Róbert Šiška.

Ako funguje systém tiesňových hlások

Zatlačením tiesňového tlačidla sa uskutoční okamžité hlasové spojenie na operačné pracovisko mestskej polície. V prípade aktivácie sa na operačnom pracovisku prenáša obraz z príslušnej kamery. Automaticky sa aktivuje prídavná optická signalizácia, ktorá upozorní okoloidúcich občanov alebo policajtov na tiesňovú situáciu a umožní zásahovým jednotkám lepšie sa zorientovať. Následne na to prebehne hlasová komunikácia. Prostredníctvom reproduktorov môže operačný vysielať hlasové upozornenie a aktivovať príposluch z ľubovoľnej hlásky, napríklad ak odhalí prostredníctvom kamerového systému podozrivé konanie v jej blízkosti.

Na vybudovanie tiesňových hlások získalo mesto dotáciu z Úradu vlády SR pre prevenciu kriminality a inej protispoločenskej činnosti vo výške 34-tisíc eur. Projekt spolufinancuje aj mesto Žiar nad Hronom, a to vo výške 20 percent z obstarávacej hodnoty diela.

"Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality".

 


Novinky

17.07.2019 09:06:25 Naše mesto

ÚVZ SR: Ponúknite deťom vodu, odnaučte ich od sladených a energetických nápojov

Najvhodnejší nápoj pre deti je voda, na spestrenie pitného režimu im môžete ponúknuť nesladený bylinkový či ovocný čaj alebo nesýtenú ...

16.07.2019 14:37:12 Kultúra

Preneste sa do stredoveku. Pätnásty ročník Šášovských hradných hier klope na dvere

Obľúbené Šášovské hradné hry sa vracajú k osvedčenému scenáru. Kým vlani bol program po prvýkrát v rukách šermiarov, tento rok sa opäť ...

11.07.2019 08:42:15 Šport

Atletika: Adam Hriň dvojnásobným majstrom Slovenska

Prvý júlový víkend sa v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska atletického dorastu. Farby nášho Atletického klubu zastupovalo šesť atlétov. Najlepšie sa darilo ...

11.07.2019 08:38:39 Šport

Cyklistika: Simona Záhorcová sa stala juniorskou vicemajsterkou Slovenska

Na spoločných Majstrovstvá Slovenska a Čiech v časovke jednotlivcov na 20,5 km štartovali aj juniorky a juniori z Cyklistického klubu MŠK Žiar ...

11.07.2019 08:35:44 Kultúra

Pripomenuli sme si 150 rokov od smrti Štefana Moysesa

Pri príležitosti 150. výročia úmrtia Štefana Moysesa sa vo štvrtok 4. júla uskutočnilo spomienkové stretnutie Pocta Moysesovi. Spomienkové stretnutie organizoval ...

09.07.2019 13:29:44 Naše mesto

Odkrývame históriu: Výskum v kaštieli I.

V týchto dňoch bol ukončený historicko - architektonický výskum v kaštieli, ktorý realizovali študenti Univerzity v Trnave pod vedením Ing. arch. Ivana Gojdiča. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky