Dnes je 24.06.2019, meniny má Ján.   

Dominika Fričová, hudobníčka s tromi doktorátmi

Zverejnené: 25.06.2015 15:10:57 |   | vytlačiť
obr: Dominika Fričová, hudobníčka s tromi doktorátmi

Žiarskej hudobníčke Dominike Fričovej vznikol prednedávnom videoklip k pesničke Rôzne druhy ľudí. Animáciu k tomuto klipu vytvorila uznávaná česká animátorka, ktorá má na svojom konte aj nomináciu na Oskara. Hoci Dominika hudbu a skladanie piesní miluje, našla sa aj vo svojom povolaní. Vo veku 27 rokov sa jej podarilo získať už tri doktoráty a v súčasnosti pracuje v Prahe na Českej akadémii vied ako vedkyňa. Aj napriek svojmu zaneprázdneniu si našla čas na naše otázky, a tak vznikol tento rozhovor.

Odkedy sa venujete hudbe?

Keď som mala 7 rokov, mamina ma prihlásila na gitaru do Ľudovej školy umenia v Žiari. Ona sama navštevovala za mlada hodiny gitary. Vtipné je, že som náhodou bola priradená k pánovi učiteľovi Nárožnému, ktorý pred rokmi učil aj moju maminu.

Akému hudobnému štýlu sa vo vašej tvorbe venujete? Kto vám skladá texty a hudbu k pesničkám?

Moje pesničky sa dajú zaradiť do žánru folk. Hudbu aj text skladám sama. Pri korekciách pesničiek mi pomáhajú moji „osobní kritici", a to hlavne môj priateľ a mamina. Tiež som mala veľké šťastie, že som náhodou natrafila na výborného hudobníka Oza Guttlera, ktorý teraz tiež zaujal popredné miesto medzi ľuďmi, s ktorými o mojich pesničkách a možných vylepšeniach diskutujem.

Aký hudobný štýl sama počúvate, keď napr. šoférujete, alebo oddychujete?

Počúvam hudbu, ktorá je pre mňa inšpiráciou pri mojej vlastnej tvorbe. Mám radšej pokojnú hudbu, v pesničkách mi veľmi záleží na slovách. A mám veľmi rada pekný mužský hlas. Mojím obľúbencom je Damien Rice a v poslednej dobe aj Fink. Zo slovenských kapiel mám veľmi rada Korben Dallas.

S kým v rámci koncertovania vystupujete v súčasnosti, s kým ste vystupovali v minulosti a ako túto spoluprácu s inými hudobníkmi hodnotíte?

Vystupujem takmer výlučne sama. Párkrát som v rámci vystúpení zahrala nejakú tú svoju pesničku s Jankom Kulichom a Kolégiom. V poslednom období sa mi naskytla možnosť spolupracovať práve s Ozom Guttlerom, bubeníkom Korben Dallas. Ozo je fakt super a okrem toho, že ho uznávam ako skvelého hudobníka, je aj super človek. Dúfam, že táto spolupráca bude pokračovať a že s ním absolvujem viac vystúpení.

Hudba je niečo ako láska

Sledujete tvorbu žiarskych hudobníkov? Je vám niekto z nich hudobne i ľudsky blízky?

V Žiari sa už nevyskytujem veľmi často, ale vďaka iniciatíve Janka Kulicha a podpore mesta som mala možnosť spoznať viacero žiarskych hudobníkov v rámci „hudobníckych nocí", ktoré organizuje. Mám blízko k už spomínanému Jankovi Kulichovi a jeho Kolégiu. Potom je to jednoznačne textár a pesničkár Peter Šrank. Sú to moji kamoši a mám ich veľmi rada. Výnimočný hudobník zo Žiaru je jednoznačne Juro Schweigert a v poslednej dobe som narazila aj na kapelu Radiopieces, ktorá bola nominovaná aj na Radiohead awards v kategórii nováčik. Až potom som zistila, že sú zo Žiaru.

Je pre vás hudba „iba" hobby, alebo pre vás znamená niečo viac?

Hudba nie je len hobby, je to niečo ako láska. Síce by som bez nej asi prežila, ale môj život by bol oveľa smutnejší a prázdnejší.

Dá sa na Slovensku hudbou uživiť?

Neviem, či sa dá na Slovensku živiť výlučne hudbou, ja by som sa neodvážila to skúšať.

Je nejaký umelec, s ktorým by ste si rada zahrala?

Nikdy som nad tým takto nepremýšľala. Ale určite by som chcela hrať s niekým, koho sama počúvam a inšpiruje ma. Zo slovenských interpretov by to bol jednoznačne Korben Dallas, pretože sú výborní. A to sa mi vlastne v zmenšenej verzii podarilo, keďže som mala možnosť vystupovať s ich bubeníkom.

Keby sme si chceli vašu tvorbu vypočuť, kde sa dostaneme k vašim piesňam? Pripravujete nejaké CD pre fanúšikov?

Najlepšie je prísť na koncert. Vystúpenia aktualizujem na mojej facebookovej fanúšikovskej stránke. Niekoľko mojich pesničiek sa dá nájsť na internete na bandzone.cz alebo na youtube. CD je v pláne a ak všetko pôjde dobre, na jeseň by sme sa pustili do nahrávania.

Dominika: Pri tvorbe ma ovplyvňuje hlavne nálada

Nedávno ste natočili videoklip k jednej z vašich piesní. Ako vznikal a kto je jeho autorom?

Klip vznikol ku pesničke Rôzne druhy ľudí. Hoci povedať to takto je trochu nepresné. Animácia použitá v tomto klipe vznikla totiž nezávisle. Ja som na túto animáciu náhodou narazila a napísala som autorke, Michaele Pavlátovej, či by súhlasila s jej použitím k mojej pesničke. A ona súhlasila. Až potom som zistila, že Michaela je uznávanou českou animátorkou a že má na konte ocenenia ako Zlatý medveď a dokonca aj nomináciu na Oskara.

Prečo videoklip práve k tejto piesni?

Klip práve k tejto piesni vznikol preto, že som v tom čase posielala pesničku do súťaže Demovnica na RádiuFM a dúfala som, že klip by mohol pesničku v súťaži podporiť. Pieseň a aj klip sú presne o tom, o čom hovorí jej názov.

O čom sú vaše skladby?

O živote a o tom, ako ho vidím ja.

Ako dlho trvá zloženie pesničky? Sú nejaké faktory, ktoré vás pri tvorbe ovplyvňujú?

Kedysi som skladala piesne pomerne rýchlo, prišiel nápad a bolo. Teraz skladám už inak. Nápady si väčšinou nahrám na telefón a počúvam ich stále dokola, najčastejšie počas toho, ako cestujem. Pesničky dlhšie zrejú. Viac rozmýšľam, ako ich vylepšiť. Potom, keď je pesnička podľa mňa hotová, zahrám ju, alebo ju pošlem mojim „osobným kritikom", ktorých som spomínala a zaujíma ma, ako pôsobí na nich a či chápu, čo som tým chcela povedať. A podľa toho robím, alebo nerobím ďalšie korekcie. Pri tvorbe ma ovplyvňuje hlavne nálada. Tiež musím byť sama, keď skladám.

Máte medzi svojimi pesničkami niektorú obľúbenú?

Vždy, keď urobím novú pesničku, je moja obľúbená, lebo hovorí o tom, čo aktuálne v sebe riešim. Momentálne je to nová pesnička, ktorá sa volá To do. Je o stereotype a o tom, že nemáme dobrý pocit z toho, že niečo urobíme, ale skôr z toho, že si to môžeme vyškrtnúť zo zoznamu vecí, ktoré treba urobiť (anglicky to do list).

Hudobná cyklotúra so zastavením v 7 slovenských mestách

Čomu okrem hudby sa venujete?

Hlavne práci.

Čím sa živíte?

Som vedkyňa. Pracujem v Prahe na Českej akadémii vied, Inštitút molekulárnej genetiky, Laboratórium transgénnych modelov ochorení. Zameraním nášho laboratória je vytvárať myšky, ktoré majú cielene zmenený genóm tak, aby nám pomohli odpovedať na otázky o funkcii rôznych génov, patológii ochorení a tiež ich možnej liečbe. Je to veľmi zaujímavé a moja práca ma baví.

Iba ako 27-ročná ste mali už tri doktoráty - z akého odboru?

Prvý doktorát bol doktor prírodných vied (RNDr.), ktorý som získala na Katedre biochémie, Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Druhý bol doktor všeobecnej medicíny (MUDr.) na lekárskej fakulte tej istej univerzity. A posledný, doktor filozofie (PhD.), som získala po absolvovaní doktorandského štúdia biochémie.

Máte nejaký hudobný, resp. životný vzor?

Ako hudobný vzor by som označila Karla Kryla. A mojim životným vzorom je moja mamina, neskutočná žena a bojovníčka a je mi cťou niesť polovicu genetickej sady od nej.

Aký je váš hudobný sen?

Jeden menší hudobný sen si idem splniť toto leto. Chystám hudobnú cyklotúru, čo znamená, že pôjdem na bicykli s gitarou. Vyrážam koncom júna zo Žiaru, idem cez Zvolen, Banskú Bystricu, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš a Kremnicu a naspäť do Žiaru. Cyklotúra je spojená s mojimi koncertami v týchto mestách, bude trvať 10 dní a ak sa všetko podarí, prejdem viac ako 350 km. Mojím veľkým hudobným snom je tiež vydať CD. Také dobré, aby som s nim bola spokojná, a to rozhodne nie je ľahké

Cyklotúra, v rámci ktorej odohrá Dominika aj koncerty, sa začína v Žiari nad Hronom: 29.6. vyráža zo ZH, 30.6. Zvolen, 1.7. Banská Bystrica, 3.7. Poprad, 5.7. Liptovský Mikuláš, 7.7. Kremnica a 8.7. Žiar nad Hronom, kedy pre domácich fanúšikov odohrá koncert.

 


Novinky

24.06.2019 12:26:47 Naše mesto

Prerušenie prevádzky MŠ a jej elokovaných pracovísk počas školských letných prázdnin

V čase školských letných prázdnin je prevádzka jednotlivých zariadení prerušená minimálne na 4 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov, dezinfekcie ...

24.06.2019 08:49:34 Naše mesto

Opäť sa vrátia pravé letné horúčavy

Po slnečných a teplých dňoch v prvej polovici júna s teplotami 30 až 33°C, nás v uplynulom týždni čakala mierna zmena. Tropické počasie vrcholilo ...

19.06.2019 09:40:16 Kultúra

V celonárodnej súťaži aj fotografie našich autorov. Podporte ich svojim hlasom

Národná sieť rozvoja vidieka SR vyhlásila už deviaty ročník súťaže o Najkrajšiu fotografiu z územia MAS. Do súťaže sa zapojilo aj naše ...

12.06.2019 11:55:55 Naše mesto

Ako zvládnuť horúčavy bez zdravotných rizík

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či ...

10.06.2019 13:23:48 Kultúra

Deň detí navštívilo viac ako 3 000 divákov

Ani netradičný termín oslavy Dňa detí neovplyvnil vysokú účasť na podujatí. Do parku prišlo viac ako tritisíc divákov. Organizátori podujatia ...

10.06.2019 09:15:02 Naše mesto

Začali prvé vlny horúčav

Počasie sa po chladnom a daždivom máji dostalo do normálu. Jún už začal pravým letným počasím, teploty nám v priebehu dňa rýchlo ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Vyberte miesto, kde postavíme nové detské ihrisko!
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu