Dnes je 05.06.2020, meniny má Laura.   

Elektroodpad z domácností

Zverejnené: 17.09.2019 13:17:53 |   | vytlačiť
obr: Elektroodpad z domácností

Čo si predstaviť pod pojmom elektroodpad? Je to elektrozariadenie vrátane všetkých komponentov, spotrebných a konštrukčných dielcov, ktoré sú súčasťou elektrozariadenia v čase, keď sa ho zbavujeme.

Nefunkčné alebo staré spotrebiče, ako sú napr. pračky, chladničky či televízory nepatria do kontajnerov, ktoré sú určené na komunálny odpad. Možností, ako zabezpečiť ekologickú likvidáciu rozličných nepotrebných kusov a zároveň zabrániť ich neodbornému rozoberaniu alebo v mnohých prípadoch dokonca aj vzniku nelegálnych skládok, ktoré musí mesto na vlastné náklady odstrániť, je niekoľko:

1. Odvoz elektroodpadu na zberný dvor

Obyvatelia mesta môžu na zbernom dvore (na Ul. SNP 131, 965 01 Žiar nad Hronom) bezplatne odovzdať elektroodpad od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 19.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 17.00 hod. Ide o bezplatný odber a obyvatelia mesta sú povinní sa preukázať platným občianskym preukazom.

2. Odovzdanie elektroodpadu do predajne elektronických výrobkov = spätný zber

Predajne elektroniky majú povinnosť odobrať tzv. „malý elektroodpad“ - nepotrebné spotrebiče (napr. monitor, žehličky, holiace strojčeky, telefóny, kulmy, chladničky, práčky a pod.). Ide o tzv. spätný zber elektroodpadu a napríklad pri kúpe novej chladničky je možnosť odovzdať starú. V prípade, že obyvateľ nekupuje nový výrobok, nie je možné takýto spotrebič v predajni odovzdať. Ak sa potrebujete zbaviť drobností ako napr. žiarovky alebo baterky, je možné ich zaniesť do boxov na to určených, ktoré zvyknú byť umiestnené aj v predajniach s elektronikou, ale aj na iných verejne prístupných miestach ako je pošta, lekáreň či predajňa potravín. 

3. Mobilný odber elektrospotrebičov v meste

Výhodou tohto zberu je najmä to, že si nemusíme zabezpečovať si pomoc pri nakladaní väčšieho spotrebiča, alebo sa zaujímať o otváracie hodiny zberných dvorov. Vo všeobecnosti platí väčšinou pravidlo, čím viac spotrebičov, tým je cena za odvoz nižšia. Do takéhoto zberu patria ďalej okrem bežných domácich spotrebičov aj rôzne zariadenia, ktoré majú motor a fungujú na elektriku ako sú napr. čerpadlá alebo plynové kotly. Mesto uzatvorilo zmluvu o umožnení zberu elektroodpadu z domácností na území nášho mesta so spoločnosťou ARGUSS, s.r.o., Záhranícka 27, 811 07 Bratislava a so združením právnických osôb ELKOMIN, s.r.o., Tomášikova 26, 821 01 Bratislava. Prostredníctvom mobilného zberu sa obyvatelia mesta v stanovený deň zbavia elektroodpadu prostredníctvom pristavenej nádoby/zberného auta. V prípade záujmu je potrebné sa obrátiť priamo na spoločnosť ARGUSS, s.r.o. alebo ELKOMIN, s.r.o., prípadne na oddelenie odpadového hospodárstva.

Výnimka: autobatérie, odovzdávajú sa priamo na špecializované pracoviská alebo na zberný dvor.

Na území nášho mesta majú teda obyvatelia možnosť zbaviť sa elektroodpadu celoročne bezplatne na zbernom dvore na Ulici SNP 131, prostredníctvom mobilného zberu, ktorý mesto vopred vyhlási na webovom sídle mesta, v miestnych novinách, alebo na verejných tabuliach, alebo pri príležitosti konania tzv. „Dní čistoty“, ktoré sa konajú dvakrát do roka, a to vždy na jar a na jeseň. 

Zakazuje sa odovzdať elektroodpad iným subjektom, akými sú napr. pouliční zberači a podobne, ktorí nemajú uzatvorenú zmluvu na vykonávanie tejto činnosti s mestom. Dôležité je odovzdať zariadenie kompaktné, to znamená celé, nerozoberané, v opačnom prípade nemá preberajúci subjekt povinnosť takýto rozobratý elektroodpad prevziať.

 


Novinky

04.06.2020 13:21:45 Naše mesto

Pristupujeme k znovuotvoreniu Mestských detských jaslí

Otváracia doba bude dočasne pozmenená, a to od 6.30 do 15.30 hodiny. Zatiaľ môžeme oznámiť, že sa nám vracia 93,3% ...

03.06.2020 09:26:02 Šport

Oddnes sú otvorené vnútorné športoviská. FK Pohronie odohrá dva domáce zápasy

Od stredy 3. júna sú opäť otvorené vnútorné športoviská. A-tím FK Pohronia v rámci skrátenej nadstavby odohrá päť zápasov, z ...

29.05.2020 10:33:45 Kultúra

Hvezdáreň v Žiari ožije znova od 1. júna

S potešením oznamujeme, že od 1. júna 2020 otvárame všetky organizačné súčasti Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v našom ...

29.05.2020 09:42:58 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Berchtoldt staviteľ

Príchod Grófa Berchtoldta znamenal pre kaštieľ a aj pre celý Sv. Kríž nové obdobie zveľaďovania a stavebného rozvoja. Ako sme ...

28.05.2020 08:16:27 Naše mesto

Retro v Úliku na Dvojke

V máji sa v ŠKD na našej Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika konala celoklubová aktivita pod názvom Retro ...

27.05.2020 08:31:32 Naše mesto

Od 1. júna posilní Banskobystrický samosprávny kraj školské spoje

Spolu s otváraním základných a materských škôl pribudnú v cestovných poriadkoch prímestských autobusov SAD Zvolen a SAD Lučenec ranné a ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne