Environmentálnu akciu Dotyk lesa navštívilo tento rok okolo 400 žiakov

V stredu 21. mája sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom už po tretíkrát konalo veľké environmentálne podujatie s názvom „Dotyk lesa,“ ktoré bolo určené pre žiakov tretieho a štvrtého ročníka základných škôl. Podujatie bolo zamerané na environmentálnu výchovu detí a mládeže, spojenú s aktívnym využitím voľného času, objavovaním a učením v prírode. Viac ako 400 detí zo žiarskych základných škôl tak mohlo na celkovo 16 stanoviskách pútavým a odborným výkladom spoznať prírodu a pochopiť význam rastlín a zvierat na Slovensku.
Dotyk lesa si aj tento rok aj pod patronát vzali Centrum voľného času v Žiari nad Hronom, Obvodná poľovnícka komora v Žiari nad Hronom, Slovenský poľovnícky zväz, regionálna organizácia Stredné Pohronie, Mesto Žiar nad Hronom a podporilo ich aj Múzeum vo Svätom Antone.
Podujatia sa za mesto zúčastnil viceprimátor Ladislav Kukolík. „Som veľmi rád, že toto podujatie sa tu koná už opakovane a som presvedčený, že deti si to užili, počasie vyšlo a ďakujem veľmi pekne organizátorom za túto akciu. Ja si myslím, že deti sa dozvedeli, uvideli a počuli veľa zaujímavých vecí o lese o prírode, o zvieratkách, o poľovníctve, že ich to určite obohatilo, pretože my ľudia sme neoddeliteľnou súčasťou prírody, a tú si musíme vážiť, rešpektovať a chrániť ju,“ dodal.
Včelárstvo, zvukové hádanky, živé zvieratá aj laserová strelnica
Ako uviedol Miroslav Garaj, predseda Obvodnej poľovníckej komory v Žiari nad Hronom, podujatie Dotyk lesa je zamerané na zážitkové poznávanie, vzdelávanie mladej generácie v prospech lesníctva, poľovníctva a ochrany prírody. „Spojili sme to lesníctvo, poľovníctvo, aj štátnu ochranu prírody, pretože sme všetci ľudia, ktorí chránime a staráme sa o našu prírodu,“ vysvetlil Garaj a pokračoval: „Podujatie sme určili prioritne pre deti tretieho a štvrtého ročníka základných škôl mesta Žiar nad Hronom s tým, že chceme podchytiť tie najmladšie generácie, ktoré nejakým spôsobom vnímajú tú prírodu a ľudí, ktorí sa o ňu starajú.“
Približne 400 žiakov 3. a 4. ročníkov sa po úvode rozpŕchli po celom parku, kde zbierali na každom stanovisku nielen informácie a vedomosti, ale aj pečiatky a sladké odmeny.
„Stanovísk máme 16. Máme stanoviská, ktoré zabezpečujú Lesy SR, včelárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a kynológiu. Potom máme stanovisko Strednej odbornej školy lesníckej, ktorá zabezpečuje stanovisko stromy a rastliny, sokoliarstvo a samozrejme trubačstvo, pretože je to neoddeliteľná súčasť poľovníctva, potom máme stanovisko zvykov a tradícií poľovníckych, stanovisko ochrany prírody a jaskyniarstva, stanovisko Štátnej ochrany prírody, stanovisko Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, deti si môžu vyrobiť vtáčiu búdku, ktorú si zoberú so sebou, máme zvukové hádanky, hlasové, kde sa imitujú rôzne zvuky zveri, deti hádajú, učia sa, ako sa jednotlivé druhy zveri ozývajú v prírode. Máme tu aj CVČ, maľovanie na tvár, záchrannú zdravotnú službu, ktorá deťom ukazuje prvú pomoc, pri poraneniach priamo v prírode. Máme tu Múzeum sv. Antona, ktoré prezentuje zvieratká a preparáty, aj laserovú strelnicu,“ vymenoval Garaj.
Do podujatia chcú zapojiť žiakov, ale aj ich rodičov
Zastúpenie na environmentálnej akcii malo aj spomínané Múzeum vo Svätom Antone, akcie sa zúčastnil jeho riaditeľ Miroslav Hudák a kolegovia z poľovníckeho oddelenia. „Pre žiakov sme si pripravili ukážky zvierat a vtákov, takisto nejaké zvuky, aby mali možnosť identifikovať druh vtáčika alebo cicavca, ktorý žije v našom lese,“ vysvetlil Hudák. A ako vníma toto podujatie? „Vnímam to ako veľmi pozitíve, pretože v dnešnej dobe je veľmi dôležité ťahať ľudí, deti lebo ich výchova je prioritná pre nás, ťahať ich do lesa, aby spoznávali prírodu a vedeli ju chrániť a vnímali tie hodnoty, ktoré nám príroda dáva,“ dodal riaditeľ Múzea vo Svätom Antone.
Za Slovenskú lesnícku komoru sa podujatia zúčastnila podpredsedníčka Mária Biesová: „Do akcie sme sa zapojili preto, pretože sponzorujeme v rámci svojich všetkých aktivít aj lesnú pedagogiku. Je to nesmierne dôležitá činnosť, pretože chceme, aby verejnosť pochopila, ktoré je lesník, čo robí lesník a že je to dôležité poslanie,“ dodala s tým, že budúci rok, ak sa im podarí, by chceli do tohto podujatia zapojiť nielen žiakov, ale aj ich rodičov. „To je len taká vízia, uvidíme, možno sa o rok podarí,“ dodala.