Dnes je 22.04.2019, meniny má Slavomír.   

Festival filmov Ekotopfilm o trvalo udržateľnom rozvoji

Zverejnené: 06.03.2018 13:19:52 |   | vytlačiť
obr: Festival filmov Ekotopfilm o trvalo udržateľnom rozvoji

Najstarší filmový festival s environmentálnou tematikou na svete aj v Žiari nad Hronom. Víťazné filmy májového ročníka 2017 svetového festivalu si budete môcť pozrieť aj v Kine Hron. Vstup na filmové premietania aj sprievodný program je už tradične zadarmo.

Ekotopfilm – envirofilm festival je určený pre širokú verejnosť. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije, určite privíta počas jedného dňa v Kine Hron päť dokumentárnych filmov, víťazov májového ročníka 2017 svetového festivalu.

Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí. Návštevníci sa môžu zapojiť aj do zaujímavej diskusie "mimo plátna" s názvom Domácnosť bez odpadov s hosťom Branislavom Moňokom, ktorý sa podelí o svoje osobné skúsenosti.

V rámci Junior festivalu, ktorého sa zúčastnia prihlásené základné a stredné školy mesta Žiar nad Hronom najprv odpremietajú vybrané dokumenty určené pre detského diváka. Následne je pre nich pripravený pútavý sprievodný program.

V popoludňajšom programe, ktorý sa začne o 16.00 hodine sa môžete tešiť na kvalitné dokumentárne filmy na rôzne aktuálne témy, ktoré budú obohatené o diskusiu. Na premietania filmov a sprievodné aktivity (prednášky, diskusie, besedy) sa vstupné neplatí. Nie je možné kúpiť lístky, ani si vopred rezervovať miesto. Odporúčame prísť v časovom predstihu.

Medzinárodný filmový festival má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa festival Ekotopfilm po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a je tak najstarším filmovým festivalom s environmentálnou tematikou na svete.

Nosnou myšlienkou aktuálneho ročníka je myšlienka "Na konci evolúcie nie je krása". „Kampaň vychádza z doby antropocénu, teda geologického obdobia, ktoré je závažne poznačené ľudskou činnosťou. Vizuálom sa zamýšľame nad evolúciou, rastlinami, živočíchmi, ktoré sa budú musieť prispôsobiť zničeným ekosystémom, ak ľudstvo včas nezakročí v pustošení životného prostredia,“ spresnil šéf festivalu Peter Lím.

(16:00 - 16:55) Život v oblakoch

Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia.

Originálny názov: Life in the Clouds
Jazyková verzia: SV, komentuje Milo Kráľ
Rok/Ročník: 2016/2017
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Erik Baláž
Hudba: Michal Novinski, Lukáš Kobela, Ľuboš Bernáth
Minutáž: 51 minút

(17:00 - 17:55) Dojedz to: Príbeh o plytvaní jedlom

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízií, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50 percent nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a zákazníkov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

Originálny názov: Just Eat It: A Food Waste Story
Jazyková verzia: SK titulky
Rok/Ročník: 2016/2017
Krajina pôvodu: Kanada
Réžia: Grant Baldwin
Hudba: Grant Baldwin
Minutáž: 57 minút

(18:00 - 18:55) DISKUSIA MIMO PLÁTNA/ Domácnosť bez odpadov

Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2015 priemerne 348 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať necelých 70 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? Pridajte sa aj vy k stále väčšiemu množstvu aktívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom životnom prostredí žijú. O osobné skúsenosti sa podelí Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. Ako a kde začať? Odpovede ako aj praktické návody sa dozviete na prednáške.

(19:00 - 20:05) Spomaľovanie rýchlej módy

Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete, aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť, ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť?

Originálny názov: Alex James: Slowing Down Fast Fashion
Jazyková verzia: SK titulky
Rok/Ročník: 2016/2017
Krajina pôvodu: Velká Británia
Réžia: Ben Akers
Minutáž: 65 minút

(20:10 - 20:30) Budúcnosť našich miest

Film je video esej zaoberajúca sa minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie. Je kokteilom osobného dobrodružstva, využitia internetu a ľudí v rôznych krajinách. Nájdeme v ňom rozhovory s urbanistami – filozofmi, ako sú napríklad Edward Glaeser, Carlo Ratti, a Janette Sadik-Khan. Filmár Oscar Boyson cestuje po celom svete a skúma najnovšie trendy, perspektívy a aktérov ovplyvňujúcich naše mestá.

Originálny názov: The Future of Cities
Jazyková verzia: SK dabing
Rok/Ročník: 2016/2017
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Oscar Boyson
Minutáž: 18 minút

(20:30 - 21:30) Ganga: Svätá (zne)svätená rieka

Film plynie po prúde najsvätejšej a zároveň najzatracovanejšej rieky sveta – Gangy. V roku 2013 sa vydali režiséri Jake Norton a Pete McBride na cestu od jej prameňa až po ústie dokumentujúc jej nespútanú krásu a boj o prežitie. Je to príbeh rieky s jej dichotómiou a zložitosťou. Je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí jej na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie.

Originálny názov: Holy (un)Holy River
Jazyková verzia: SK dabing
Rok/Ročník: 2016/2017
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Jake Norton, Pete McBride
Minutáž: 60 minút

 


Novinky

18.04.2019 09:05:01 Kultúra

V zajatí maratónu

V sobotu 4. mája si filmoví fanúšikovia prídu na svoje. V Kine Hron sa pripravuje už tretí ročník filmového maratónu. Tentokrát sa ...

17.04.2019 12:31:10 Šport

Žiar má víťaza Slovesného pohára v karate

V sobotu 13. apríla Stará Ľubovňa hostila účastníkov 3. kola Slovenského pohára žiakov v karate. O postupové body na májové Majstrovstvá Slovenskej republiky ...

17.04.2019 09:54:34 Naše mesto

Polícia pátra po nezvestnej Miriam z Poltára

Polícia v Lučenci sa obracia na občanov so žiadosťou o pomoc a spoluprácu pri pátraní po nezvestnej 41-ročnej Miriam Martišovej z Poltára. V pondelok ...

16.04.2019 13:34:04 Naše mesto

Žiarska radnica auto nepredala. Darovala ho rodine s postihnutým synom

Michal Škriniar je 36-ročný mladý muž. Od narodenia je však zdravotne postihnutý a odkázaný tak na pomoc svojich najbližších, najmä rodičov. ...

16.04.2019 08:10:27 Kultúra

Kraslice nemusia byť na našom stole iba počas Veľkej noci

Väčšina z nás si kraslice, a teda veľkonočné vajíčka, prirodzene spája s Veľkou nocou. Ukážeme vám však, že túto ozdobu môžete mať doma ...

15.04.2019 12:34:48 Šport

Basketbal: Posledné zápasy v základnej skupine proti Žiline

MŠK BK Žiar nad Hronom – MBK Victoria Žilina 44:40 (9:9, 13:9, 12:10, 12:10) Body: Horváth Filip 18, Barcík Jakub ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 TUBAPACK mestská liga v malom futbale
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019