Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 30.07.2021, meniny má Libuša.   

Festival vína po prvýkrát v historickom kaštieli

Zverejnené: 14.07.2021 13:43:23 |   | vytlačiť
obr: Festival vína po prvýkrát v historickom kaštieli

V sobotu 10. júla sa po prvýkrát obľúbený vínny festival uskutočnil v areáli biskupského kaštieľa. Návštevníci mohli degustovať vína od kvalitných vinárov z regiónu, ochutnať bryndzové halušky, pečené ryby či grilované špeciality. K tomu všetkému im na nádvorí a v záhrade hrala príjemná hudba. Do kaštieľa zavítal aj Lukáš Latinák, ktorý počas festivalu vystúpil s programom IN VINO ŽIAR.

Prvý ročník vínneho festivalu v kaštieli bol úplne iný ako v parku,“ hovorí na úvod producent MsKC Janko Kulich a konkretizuje: „V kaštieli nás trochu limitoval priestor, ale myslím, že akcia bola vydarená, ľudia si pochvaľovali, i keď našli sa aj takí, ktorí tvrdili, že v parku to bolo lepšie. Ja osobne si myslím, že takéto podujatie patrí aj do kaštieľa, a preto sa teším, že v budúcnosti bude aj Víno v parku a aj Víno v kaštieli.

Návštevnosť na festivale bola tentokrát o niečo vyššia ako minulý rok a blížila sa k počtu 500 divákov, čo organizátorov veľmi potešilo. „Je veľmi ťažké pripraviť takýto typ akcie v novom priestore a v podmienkach obtiažnejších na stavbu techniky a inventáru. Všetko to pripravujeme len kvôli pár hodinám, a tak nám záležalo, aby bolo všetko v poriadku,“ vysvetľuje ďalej Janko Kulich.

Festival vína po prvýkrát v historickom kaštieli

Degustovali sa vína od deviatich vinárov

Pozvanie na festival vína aj tento rok prijalo viacero vinárov, prevažne z nášho kraja a z okolia Tekova. Víno ste tak mohli nakupovať a degustovať od Vinárstvo Anton Uhnák, Vinárstvo Kotrus, Vinárstvo Michelle, Muráni Víno Čajkov, Frtús Winery, Kalina & Kinči, Najväčšia vínna pivnica v Pukanci, Vinárstvo Kúdela a Víno Krasňanský. A ktoré z týchto vín najviac návštevníkom chutili? „Nedá sa presne určiť, ktoré vína viac chutili a ktoré nie. Všimli sme si však, že viac sa pilo biele vínko, a to najmä kvôli horúčavám a faktu, že divácke publikum tvorili najmä dámy. Ponuka vín bola plne postačujúca a na vysokej úrovni, čo si pochvaľovali aj samotní diváci,“ naznačuje Janko Kulich a prezrádza, či návštevníci vína vo väčšej miere degustovali, alebo pili, alebo boli aj takí, ktorí prišli na istotu a prišli si od osvedčených predajcov nakúpiť: „Diváci decentne degustovali, a to poctivo celý deň. Je to úplne iný typ akcie, ako máme v dramaturgii. Tu je to o kvalite a zážitkoch.

A čo na podujatí návštevníkov najviac oslovilo? „Určite to bolo hlavne výborné vínko. To bez debaty. Kombinácia tohto nápoja s nádhernými kulisami žiarskeho kaštieľa bola čarovná. Diváci milo privítali aj herca Lukáša Latináka, ktorý si pripravil niekoľko smiešno-vážnych a vážne-smiešnych vstupov priamo na nádvorí pod platanom. O skvelú zábavu sa postarali až štyri hudobné telesá. Najprv to bola ľudová hudba Majerovci na nádvorí a neskôr koncerty v záhrade, kde sa predstavila skvelá speváčka Anička Bartová, domáca skupina Banda Americano, ktorá rozprúdila skvelú zábavu a známa speváčka Lenka Piešová so skupinou Sounds2good. Atmosféra bola taká výnimočná, že sme po koncertoch zahrali ľuďom hodinovú diskotéku a končili sme až po 23-tej hodine. Veľkú radosť divákom urobili aj bryndzové halušky, ktoré sa varili priamo v záhrade kaštieľa. Vypredali sa všetky porcie,“ hovorí nadšene žiarsky producent.

Festival vína po prvýkrát v historickom kaštieli

Komentované prehliadky mali úspech

Súčasťou podujatia boli aj komentované prehliadky kaštieľa, za ktoré si návštevníci zaplatili jedno euro. Uskutočnili sa štyri prehliadky, pričom každá trvala 1,5 hodiny. Návštevníkov sprevádzal kastelán Peter Mosný. „Veľmi nás teší, že bol záujem aj o prehliadky kaštieľa. Prehliadku absolvoval dokonca aj Lukáš Latinák. Jeho veta: „Tu som ešte nikdy nebol,“ však platila takmer pre všetkých zúčastnených. Návštevníci si vynovené priestory kaštieľa pochvaľovali a užívali,“ konštatuje na margo sprístupnenie kaštieľa verejnosti Janko Kulich.

Ako sme už spomínali, Víno v kaštieli bolo pokračovaním predchádzajúcich ročníkov podujatia, ktoré sa roky predtým konalo v Parku Štefana Moysesa. Čo bolo pre vás ako organizátorov najťažšie pripraviť, vzhľadom na predchádzajúce ročníky v parku. Organizátori preto museli počítať s viacerými nástrahami, najmä pri technickej príprave. „Veľmi ťažké bolo technické zabezpečenie, keďže vstup do záhrady je veľmi komplikovaný a náročný pre techniku aj služby občerstvenia. Všetko sa muselo nosiť v rukách s predstihom pred akciou a upratovať niekoľko dní po akcii. Samostatnou kapitolou sú hygienické obmedzenia, ktoré nám niektoré veci zakazujú a potom nedokážeme posilniť a zatraktívniť ponuku občerstvenia a služieb,“ naznačuje Kulich a v tejto súvislosti tiež hovorí o tom, či sa dalo podujatie organizačne zvládnuť aj s kapacitou 500 osôb v jednom momente: „Kapacita 500 ľudí na akcii je postačujúca. Do budúcna však určite posilníme aj počet miest na sedenie v záhrade, počet stanov, či urobíme terénne úpravy, aby sme zvýšili komfort diváka.

O tom, že vínny festival je jedným z najobľúbenejších podujatí Žiarčanov, svedčí aj názor pani Evy, ktorá nevynechala ani tento ročník: „Super akcia na skvelom mieste. Takýchto mini tradičných „jarmokov“, tematických, by mohlo byť viac a častejšie. Lepšie ako mega jarmok so šmelinármi. Toto je naše, slovenské a vždy s inou témou – víno, jedlo, pivá, ručné remeslá a výrobky. To by bolo výborné.

(li)

Festival vína po prvýkrát v historickom kaštieli

 


Novinky

30.07.2021 09:54:29 Naše mesto

Malé smetné koše na území mesta ničia vandali

V meste máme malé smetné koše, ktoré slúžia na zber pouličných smetí. Niektorí občania si ich však zamieňajú s kontajnerom ...

30.07.2021 07:47:41 Naše mesto

Opravujú schody pri Mestskom kultúrnom centre

Na schodoch pred Mestským kultúrnym centrom, v časti od knižnice po kaviareň, povypadával žulový schodový obklad. Mestské Technické služby schodisko ...

28.07.2021 10:13:17 Naše mesto

Očkujeme aj bez pozvánky: Kedy a kde?

VKOC Banská Bystrica (Komenského 12, bývalý Krajský súd) Piatok 30.7.2021 od 14:00 do 18:00 – vakcína Pfizer/BioNTech Piatok 30.7.2021 od 14:00 ...

28.07.2021 10:05:10 Naše mesto

Policajti v letných detských táboroch

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom realizovalo v detských letných táboroch rôzne preventívne aktivity zamerané na bezpečnosť počas ...

27.07.2021 11:55:15 Šport

Veľká cena Slovenska v karate pre žiarskych karatistov úspešná

Po dlhých 15 mesiacoch sa na území Slovenska konečne konala medzinárodná súťaž v karate. Veľká cena Slovenska je našou najväčšou ...

27.07.2021 08:34:03 Kultúra

Beer fest v sobotu 21. augusta

Obľúbený Beer fest sa bude konať v Parku Štefana Moysesa, pri ovocnom sade aj tohto roku, a to v sobotu ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne