Dnes je 20.02.2019, meniny má Lívia.   

Grand Prix Slovakia v karate

Zverejnené: 14.03.2018 08:26:40 |   | vytlačiť
obr: Grand Prix Slovakia v karate

Grand Prix Slovakia je najväčšia medzinárodná súťaž karate organizovaná na Slovensku. Tento rok sa konala 9. - 11. marca v Bratislave. Národné tenisové centrum zmenilo svoju tvár a namiesto antuky ho pokrývalo 7 súťažných tatami, na ktorých sa v priebehu 3 súťažných dní vystriedalo takmer 1500 súťažiacich z 26 štátov z celého sveta. V tvrdej konkurencii medailistov z najväčších svetových podujatí štartovali aj naši pretekári z Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom.

V prvý súťažný deň sme nemali pretekárske zastúpenie, no na druhý deň nastúpili naši najskúsenejší pretekári. Zo začiatku sa nám veľmi nedarilo, keď naši chalani nedokázali prejsť cez tvrdú medzinárodnú konkurenciu k medailovým pozíciám. Prvého úspechu sme sa dočkali až so štartom Niny Jelžovej v kategórii junioriek nad 59 kg. Nina v prvom kole zdolala Maďarku, v druhom kole vyradila reprezentantku z Bosny a Hercegoviny. V semifinále si poradila s českou pretekárkou. Vo finále sa stretla s kolegyňou zo slovenskej reprezentácie, kde opäť vyhrala. O tvrdej konkurencii svedčí aj to, že bronzová medailistka z Majstrovstiev Európy skončila v tejto kategórii až na 3. mieste. Hneď po tejto kategórii nasledovala kategória starších junioriek nad 68 kg, kde Nina nastúpila po ostaršení. Ani tu sa nezľakla starších súperiek a zabojovala. V prvom kole zdolala českú zástupkyňu, v druhom kole narazila na taliansku reprezentantku, kde sa už začala prejavovať únava a Nina prehrala 0:1. Talianka však postúpila do finále, a tak Nina ešte zabojovalo o bronz, kde bola úspešná a zo súťaže si tak odniesla dve cenné umiestnenia.

Poslednou našou štartujúcou v ten deň bola Dominika Veisová. V kategórii starších junioriek do 50 kg hneď v prvom kole nastúpila proti Talianke. Z predchádzajúcich skúseností vedela, že to bude ťažký boj, lebo už s ňou bola na súťaži v Chorvátsku a nepodarilo sa jej ju poraziť. Úvod zápasu mala Dominika vo svojej réžii, keď sa ujala vedenia, no neskoršie malé zaváhanie otočilo stav v jej neprospech. Keďže Talianka postúpila až do finále, Dominika ešte nastúpila v repasáži o bronz, kde to už dotiahla do víťazného konca.

Tretí súťažný deň bol venovaný najmladším vekovým kategóriám. Aj tu sa to hemžilo medzinárodnou konkurenciou a našich mladších pretekárov nečakal vôbec ľahký deň. V disciplínach súborných cvičeniach kata sa podarilo zabodovať len Šimonovi Sečkárovi, ktorý postupne porazil Maďara, Rakúšana a pretekára z Bosny a Hercegoviny. Potom narazil na slovenského kolegu, s ktorým prehral tesne 2:3. Kolega ho však potiahol do repasáže, kde Šimon ešte porazil českého reprezentanta a nakoniec v boji o bronz vyhral nad ďalším kolegom zo Slovenska.

V disciplíne športový zápas kumite sme mali viacej adeptov na medailu. Ako prvá zabodovala Olívia Černáková, ktorá prehrala vo finále s ukrajinskou pretekárkou, a tak si z kategórie 6-7 ročných dievčat do 20 kg odniesla striebro. V kategórii 10-11 ročných dievčat sme sa opäť tešili zo zlata, keď Ariana Nikoleta Čela cestou do finále postupne porazila Chorvátku, kolegyňu zo Slovenska, Maďarku a opäť kolegyňu zo Slovenska. V slovenskom finále bola opäť úspešnejšia, a tak nášmu klubu na konte pribudlo ďalšie zlaté umiestnenie. V tejto kategórii podala pekný výkon aj Ivana Gahírová, medaila jej ušla len o vlások. Ivana sa prebojovala až do semifinále, no tu už na svoju súperku nestačila a taktiež v boji o tretie miesto bola úspešnejšia jej maďarská súperka.

Ani chalani sa nedali zahanbiť. Šimon Sečkár v kategórii 12-13 ročných chlapcov do 45 kg postupne porazil Lotyššana a slovenského kolegu. Potom prehral s Bielorusom, no ten ho potiahol do repasáže, a tak mal ešte šancu na bronz. Tú využil, keď porazil slovenského kolegu a v zápase o bronz s Rakúšanom bol opäť úspešnejším.

Medailovú bodku za súťažou spravil Urban Beňo v kategórii 8-9 ročných chlapcov nad 34 kg, ktorý v prvom zápase zdolal Maďara. V druhom kole prehral so slovenským kolegom. Urban mal nakoniec možnosť nastúpiť ešte v repasáži, kde po výhre nad Ukrajincom a Maďarom skončil s bronzom.

Grand Prix Slovakia patrí medzi najstaršie medzinárodné turnaje u nás. Na tohtoročnom 38. ročníku sa zúčastnil rekordný počet pretekárov. Kvalita súťaže je známa aj v zahraničí, preto je o ňu záujem aj zo strany jednotlivých reprezentácií z iných štátov. Pre našich pretekárov to bol sledovaný turnaj zo strany štátnej reprezentácie. Sme veľmi radi, že sa im darilo a opäť sa zaradili medzi najlepších.

 


Novinky

19.02.2019 11:18:44 Naše mesto

Triedenie odpadu má zmysel

Medziročne produkcia komunálnych odpadov na Slovensku, ale aj v našom meste postupne stúpa. Pred pár rokmi sme na Slovensku vyprodukovali na ...

18.02.2019 08:35:32 Naše mesto

Zima pomaly poľavuje. Aký bude koniec februára?

Výrazné teplotné skoky z posledných dní mnohých možno prekvapili, no z pohľadu počasia nejde o tak nezvyčajný jav. Je bežné, že v zimných mesiacoch ...

14.02.2019 10:06:52 Kultúra

Filmy, ktoré menia životný štýl prichádzajú do Žiaru nad Hronom

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta 26. februára do žiarskeho Kina Hron. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych ...

14.02.2019 08:48:12 Naše mesto

Žiarska nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Desať monitorov dychu dostalo od Nadácie Križovatka Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom. Monitory kontrolujú dýchanie dieťaťa a ...

13.02.2019 14:30:15 Šport

Basketbal: Mladší žiaci si poradili s Liptovským Mikulášom

Sobota 09.02.2019 Mladší žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom – MBK Liptovský Mikuláš 79:29 Body: Kret a Kartík po 14 b., ...

08.02.2019 09:38:13 Naše mesto

V žiarskej nemocnici sa vlani narodilo viac ako 700 detí

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa minulý rok narodilo viac ako 700 detí. Chlapcov prišlo na svet o niečo viac ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby prezidenta Slovenskej republiky
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019