Dnes je 21.11.2018, meniny má Elvíra.   

Grand Prix Slovakia v karate

Zverejnené: 14.03.2018 08:26:40 |   | vytlačiť
obr: Grand Prix Slovakia v karate

Grand Prix Slovakia je najväčšia medzinárodná súťaž karate organizovaná na Slovensku. Tento rok sa konala 9. - 11. marca v Bratislave. Národné tenisové centrum zmenilo svoju tvár a namiesto antuky ho pokrývalo 7 súťažných tatami, na ktorých sa v priebehu 3 súťažných dní vystriedalo takmer 1500 súťažiacich z 26 štátov z celého sveta. V tvrdej konkurencii medailistov z najväčších svetových podujatí štartovali aj naši pretekári z Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom.

V prvý súťažný deň sme nemali pretekárske zastúpenie, no na druhý deň nastúpili naši najskúsenejší pretekári. Zo začiatku sa nám veľmi nedarilo, keď naši chalani nedokázali prejsť cez tvrdú medzinárodnú konkurenciu k medailovým pozíciám. Prvého úspechu sme sa dočkali až so štartom Niny Jelžovej v kategórii junioriek nad 59 kg. Nina v prvom kole zdolala Maďarku, v druhom kole vyradila reprezentantku z Bosny a Hercegoviny. V semifinále si poradila s českou pretekárkou. Vo finále sa stretla s kolegyňou zo slovenskej reprezentácie, kde opäť vyhrala. O tvrdej konkurencii svedčí aj to, že bronzová medailistka z Majstrovstiev Európy skončila v tejto kategórii až na 3. mieste. Hneď po tejto kategórii nasledovala kategória starších junioriek nad 68 kg, kde Nina nastúpila po ostaršení. Ani tu sa nezľakla starších súperiek a zabojovala. V prvom kole zdolala českú zástupkyňu, v druhom kole narazila na taliansku reprezentantku, kde sa už začala prejavovať únava a Nina prehrala 0:1. Talianka však postúpila do finále, a tak Nina ešte zabojovalo o bronz, kde bola úspešná a zo súťaže si tak odniesla dve cenné umiestnenia.

Poslednou našou štartujúcou v ten deň bola Dominika Veisová. V kategórii starších junioriek do 50 kg hneď v prvom kole nastúpila proti Talianke. Z predchádzajúcich skúseností vedela, že to bude ťažký boj, lebo už s ňou bola na súťaži v Chorvátsku a nepodarilo sa jej ju poraziť. Úvod zápasu mala Dominika vo svojej réžii, keď sa ujala vedenia, no neskoršie malé zaváhanie otočilo stav v jej neprospech. Keďže Talianka postúpila až do finále, Dominika ešte nastúpila v repasáži o bronz, kde to už dotiahla do víťazného konca.

Tretí súťažný deň bol venovaný najmladším vekovým kategóriám. Aj tu sa to hemžilo medzinárodnou konkurenciou a našich mladších pretekárov nečakal vôbec ľahký deň. V disciplínach súborných cvičeniach kata sa podarilo zabodovať len Šimonovi Sečkárovi, ktorý postupne porazil Maďara, Rakúšana a pretekára z Bosny a Hercegoviny. Potom narazil na slovenského kolegu, s ktorým prehral tesne 2:3. Kolega ho však potiahol do repasáže, kde Šimon ešte porazil českého reprezentanta a nakoniec v boji o bronz vyhral nad ďalším kolegom zo Slovenska.

V disciplíne športový zápas kumite sme mali viacej adeptov na medailu. Ako prvá zabodovala Olívia Černáková, ktorá prehrala vo finále s ukrajinskou pretekárkou, a tak si z kategórie 6-7 ročných dievčat do 20 kg odniesla striebro. V kategórii 10-11 ročných dievčat sme sa opäť tešili zo zlata, keď Ariana Nikoleta Čela cestou do finále postupne porazila Chorvátku, kolegyňu zo Slovenska, Maďarku a opäť kolegyňu zo Slovenska. V slovenskom finále bola opäť úspešnejšia, a tak nášmu klubu na konte pribudlo ďalšie zlaté umiestnenie. V tejto kategórii podala pekný výkon aj Ivana Gahírová, medaila jej ušla len o vlások. Ivana sa prebojovala až do semifinále, no tu už na svoju súperku nestačila a taktiež v boji o tretie miesto bola úspešnejšia jej maďarská súperka.

Ani chalani sa nedali zahanbiť. Šimon Sečkár v kategórii 12-13 ročných chlapcov do 45 kg postupne porazil Lotyššana a slovenského kolegu. Potom prehral s Bielorusom, no ten ho potiahol do repasáže, a tak mal ešte šancu na bronz. Tú využil, keď porazil slovenského kolegu a v zápase o bronz s Rakúšanom bol opäť úspešnejším.

Medailovú bodku za súťažou spravil Urban Beňo v kategórii 8-9 ročných chlapcov nad 34 kg, ktorý v prvom zápase zdolal Maďara. V druhom kole prehral so slovenským kolegom. Urban mal nakoniec možnosť nastúpiť ešte v repasáži, kde po výhre nad Ukrajincom a Maďarom skončil s bronzom.

Grand Prix Slovakia patrí medzi najstaršie medzinárodné turnaje u nás. Na tohtoročnom 38. ročníku sa zúčastnil rekordný počet pretekárov. Kvalita súťaže je známa aj v zahraničí, preto je o ňu záujem aj zo strany jednotlivých reprezentácií z iných štátov. Pre našich pretekárov to bol sledovaný turnaj zo strany štátnej reprezentácie. Sme veľmi radi, že sa im darilo a opäť sa zaradili medzi najlepších.

 


Novinky

19.11.2018 09:46:31 Naše mesto

Ocenenie pamätným listom sv. Gorazda získala Dominika Veisová

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák ocenil, pri príležitosti 17. novembra ako Medzinárodného dňa študentstva, ako ...

19.11.2018 08:24:27 Naše mesto

Prvý závan zimy

Prvá polovica novembra sa z pohľadu teplôt prejavila mimoriadne teplotne nadpriemerná. Odchýlky od dlhodobého normálu dosiahli väčšinou 5 až 10°C, teda ...

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky