Hurvínek a kúzelné múzeum

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info).

V PONDELOK - UTOROK je možné zakúpiť si lístok LEN v Mestskej knižnici M. Chrásteka (pozri Predaj vstupeniek).

Platí zákaz nosenia jedla do kinosály (VP str. 2). Ďakujeme.

 

Je čas sa odviazať! Legendárni hrdinovia, ktorých dobre poznáte, prichádzajú v animovanej komédii pre celú rodinu.

Filmový príbeh Hurvínek a kúzelné múzeum ponúka úplne nové dobrodružstvo. Pán Spejbl pracuje ako strážca Múzea bábok, ktorému hrozí zbúranie. Hurvínek opäť nepočúva a podarí sa mu preniknúť do uzavretých priestorov múzea, kde objaví svet, skrytý pred zrakmi návštevníkov. A práve v podzemí je ukryté nielen tajomstvo čarovného múzea, ale aj kľúč k jeho záchrane.

Hurvínka čaká najväčšie dobrodružstvo v živote, pri ktorom musí preukázať chytrosť, šikovnosť, odvahu a zmysel pre priateľstvo, aby zachránil 'taťuldu', ale aj kúzelné múzeum a celé mesto spod nadvlády zločineckého Pána bábok.

"Spejbl a Hurvínek sú súčasťou životov mnohých generácií detí, väčšina z nich, ktoré na ich príbehoch vyrástli, sú už dnes vo veku, kedy samy majú vnúčatá. Príbehy S + H, či už v divadle alebo v televíznych seriáloch, boli doteraz rozprávané tradičnou formou - teda ako bábkové filmy. Formálne postupy a technológie sa posunuli dopredu, ale to, čo zostáva je príbeh a hrdina, s ktorým sa môže detský divák stotožniť. Hurvínek je nezbedník s dobrým srdcom, ktorý robí vylomeniny, nepočúva 'taťuldu', ale nakoniec si vždy uvedomí, čo je správne. Je to chlapec, s ktorým sa chcete kamarátiť. A to bol ideálny východiskový bod pre projekt, ktorý divákom prinesie spojenie tradície a moderných technológií a zároveň bude zrozumiteľný aj pre medzinárodné publikum." hovorí Martin Kotík.

Nový film Hurvínek a kúzelné múzeum vznikal viac ako osem rokov pod vedením producenta a hlavného režiséra Martina Kotíka a výtvarníka Martina Záhradníka. Pracoval na ňom tím špičkových scenáristov, animátorov a trikárov z rôznych európskych krajín. Pri vzniku filmu boli využité najmodernejšie technologické postupy, film je natočený v 3D a pritom nestráca nič z poetiky a humoru založenom na neustálych škriepkach otca so synom.

 

Originálny názov: Hurvínek a kouzelné muzeum; Harvie and the Magic Museum
Žáner: animovaná komédia
Rok: 2017
Krajina pôvodu: ČR, Belgicko, Rusko
Réžia: Martin Kotík, Inna Evlannikova
Hrajú (v slovenskom znení): Jozef Benedik (Spejbl), Peter Krajčovič (Hurvínek), Eva Matejková (P. Katarína), Lenka Debnárová (Mánička), Peter Rúfus (Chytrák), Jozef Švoňavský (Popletko), Vladimír Jeďlovský (Hundroš), Pavol Topoľský (Bastor), Tomáš Vravník a Juraj Hrčka (Diabolskí pomocníci), Martina Horňáková "MOMA" (BábkaBábika), Eva Kramerová "Evelyn" (Bábkaspeváčka), Ivan Vojtek ml. "Tuli" (Starosta), Soňa Ulická (Pěnkava), Milada Rajzíková (Sýkorová) a i.
Hudba: Jiří Škorpík

 

 

 

 

Film o filme (česká verzia):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Hurvínek a kúzelné múzeum, (česky): Hurvínek a kouzelné muzeum, Rolling Pictures, Facebook, YouTube (Rolling Pictures).

Zo zákulisia: Presskit (pdf), Slávnostná premiéra, (česká verzia): PostavyV dabingu, O filme, Hudba, Ako sa robí animovaný film, Prečo ísť na film.

 

Zaujímavosti

Nový film Hurvínek a kúzelné múzeum vznikal viac ako sedem rokov. Príbeh legendárnych postavičiek dostal úplne novú, modernú podobu. Film vznikal pod vedením producenta a hlavného režiséra Martina Kotíka a pracoval na ňom tím špičkových scenáristov, výtvarníkov a animátorov z rôznych európskych krajín. Autorompríbehu a členom režijného tímu je Jesper Møller, okrem iného režisér filmu Asterix a Vikingovia (2006).

Na začiatku celého projektu bola myšlienka vytvoriť pôvodný, napínavý a dobrodružný film, ktorý by dokázal pobaviť detské publikum školského veku, a zároveň vrátil dospelých divákov k hrdinom, ktorých si v detstve obľúbili.

Vývoj príbehu, príprava a samotné výtvarné a animačné práce trvali sedem rokov. Niekoľkokrát sa tvorcovia vrátili na samý začiatok, než našli optimálnu podobu príbehu a jeho prerozprávanie. Na filme sa koprodukčne podieľajú spoločnosti z Čiech, Belgicka a Ruska, pričom film vznikal v animačných štúdiách aj v ďalšíc heurópskych krajinách, ako je Nemeck oalebo Dánsko. Pri vzniku filmu boli využité najmodernejšie technologické postupy, film je natočený v 3D a tvorcovia veria, že je schopný obstáť v konkurencii zahraničnej animovanej produkcie a pritom nestratiť poetiku a humor, založený na neustálých škriepkach otca so synom.

"Kľúčové pre vývoj celého projektu bolo, aby sa s ním od začiatku stotožnil ití, ktorí sú pokračovateľmi legendárnej tradície v dnešnom Divadle Spejbla a Hurvínka. Bez ich podpory by sme si nedokázali film predstaviť, " vysvetľuje Martin Kotík.

Riaditeľka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová sa rozhodla, že jej chránenci sa na nové dobrodružstvo vydajú. "Keď som bola pred viac ako siedmimi rokmi oslovená s ponukou dať súhlas k natočeniu celovečerného animovaného filmu so Spejblom, Hurvínkom, Žerykom, Máničkou a jej Bábikou Katarínou, zvažovala som, či podstúpiť riziko, ktorým bolo preniesť poetiku týchto divadelných kultových postáv do filmovej podoby, kde je nutná úprava ich podoby, posun pohybovej škály, ktorú animácie vyžadujú a pri zachovaní ich charakteru pristúpiť na akčný spôsob rozprávania filmového príbehu, " spomína Helena Štáchová.

"Prijala som toto dobrodružstvo z viacerých dôvodov. Predovšetkým vďaka filmu sa významne spopularizuje Divadlo S + H a s touto bábkovou rodinkou sa zoznámia diváci nielen u nás, ale aj v zahraničí, kde tieto rýdzo české bábky ešte nepoznajú. A ďalej - tradícia je pamäťou doby, na ktorú treba nadväzovať, a nie v nej ustrnúť. Naše bábky vďačia za svoju obľúbenosť u mnohých generácií predovšetkým tomu, že forma i obsah rozprávania sa menili spolu s časom, pri zachovaní toho podstatného - charakterov, svojbytnej poetiky a ich nadčasového humoru. Chcem veriť, že diváci prijmú istý posun vo forme rozprávania, ktorú si animovaný film vyžiadal, " praje si riaditeľka Divadla S + H Helena Štáchová.

 

Náročnosť projektu Hurvínek a kúzelné múzeum charakterizujú čísla a fakty:

Ako dlho trval vznik filmu - od prvého nápadu po premiéru? Celkovo to bolo dlhých 9 rokov. Prvý nápad urobiť film prišiel v auguste 2008.

Koľko postavičiek sa vo filme objaví? Okrem postáv z divadla ako je Spejbl, Hurvínek, Mánička, Žeryk a pani Katarína, bolo pre film vytvorených viac ako 120 nových postáv.

Koľko tvorcov sa na ňom podieľalo? Keď sa sčítajú tvorcovia zo všetkých zúčastnených krajín, tak to vychádza cez 250 ľudí.

V koľkých krajinách sa realizoval? Hurvínkov film si prešiel výrobou celkom v 5 krajinách - Česko, Nemecko, Dánsko, Belgicko a Rusko.

Dá sa povedať koľko trikov je celkovo vo filme? Vo filme je cez 1000 trikov vo viac ako 400 záberoch. Je to film plný kúziel a mágie...

Ktorá postavička je animačne najnáročnejšia? Najťažšie na animáciu bol hlavný záporák Bastor. Má totiž 4 ruky, 2 nohy a veľmi výraznú mimiku. A potom tiež Drak, ktorý má 4 nohy, 2 krídla a veľmi dlhý chvost.

Aký je najdrahší trik vo filme? Najdrahšie bolo praskanie a prepadanie krajiny okolo čarovného múzea. To zabralo niekoľko mesiacov práce trikárom v dvoch krajinách.


Príď do kina a dostaneš malý darček!

Čas a miesto konania

Newsletter

Dostávajte pravidelne oznamy a správy z diania v meste Žiar nad Hronom priamo do vašej e-mailovej schránky. Služba je pre príjemcov správ bezplatná a s plnou ochranou súkromia.