Dnes je 23.02.2019, meniny má Roman(a).   

Mesto nadviaže na úspešný uplynulý rok, rozvíjať sa bude aj v roku 2016

Zverejnené: 14.01.2016 15:06:39 |   | vytlačiť
obr: Mesto nadviaže na úspešný uplynulý rok, rozvíjať sa bude aj v roku 2016

Verím, že sviatočné obdobie Vianoc ste strávili v atmosfére pokoja, radosti a lásky. Ak mám hovoriť o tom, čo očakávať od nastávajúceho roku v našom meste, musím sa v krátkosti obzrieť aj za rokom 2015.

Môžem smelo povedať, že aj tento rok bol pre naše mesto úspešný. Napriek tomu, že presné čísla hospodárskeho výsledku budeme vedieť až v prvom štvrťroku, už dnes vieme, že sme hospodárili so slušným prebytkom bežného rozpočtu. Hospodárime s plusovými hodnotami, napriek tomu sme počas roka realizovali viaceré väčšie investície a množstvo rekonštrukcií, drobných opráv a vylepšení. Najväčšiu pozornosť sme venovali najväčšej investícii mesta a vôbec najväčšiemu environmentálnemu projektu, aký kedy na Slovensku realizovalo mesto alebo obec - projektu Centra zhodnocovania odpadov. Investícia do výstavby nového závodu na spracovanie odpadov sa pohybuje na úrovni 18,5 milióna eur, pričom 95% z tejto sumy predstavuje dotácia z európskych fondov. Aktuálne sa ukončujú procesy kolaudácie všetkých stavebných a technologických častí projektu a pripravujeme sa na jeho spustenie, ktoré bude v prvých mesiacoch tohto roku. Ďalšou podstatnou investíciou mesta Žiar nad Hronom bola rekonštrukcia a rozšírenie športovej haly v celkovom objeme 700-tisíc eur. Projekt sme realizovali prostredníctvom našej spoločnosti Technické služby. Rekonštrukcia haly sa podarila na výbornú a naše mesto má malé moderné športové zariadenie, z ktorého sa tešia jednak športovci a jednak diváci, ktorí navštevujú jednotlivé zápasy. V roku 2015 sme začali s výstavbou oddychovej zóny Etapa. Pokračujeme tak vo výstavbe športovo-relaxačných zón pre širokú verejnosť, ktoré som sľúbil vo svojom volebnom programe. Dominantou oddychovej zóny Etapa je asfaltová in-line dráha, ale aj detské 3D prvky, detské ihrisko a taktiež workout, resp. vonkajšie fitnescentrum. Všetky podstatné práce sme ukončili v roku 2015 a na jar ju chceme otvárať. Ak hovoríme o roku 2015 a investíciách mesta, nemôžeme zabúdať na opravy komunikácií. V uplynulom roku sme v meste, a to najmä časti Etapa, zrekonštruovali viac ako 3 km chodníkov a časť cesty na Ul. Svitavskej. Komplexné opravy komunikácií sme riešili aj v iných častiach mesta, aj keď nie v takom rozsahu. Za všetky spomeniem opravy úsekov ciest na konci Ul. Š. Moysesa a vo vnútroblokovom priestore pri tzv. Hygiene.

Futbalový aj zimný štadión sa dočkajú rekonštrukcie, na námestí pribudne sezónna oddychová zóna

V roku 2016 budeme pokračovať v nastolenom trende. V blízkej dobe spustíme práce na rekonštrukcii futbalového štadióna. Ako veľmi dobre viete, nakoniec sme sa dostali medzi mestá, ktorým bude pridelená dotácia 750-tisíc eur na rekonštrukciu štadiónov. Ešte v tomto roku chceme zmodernizovať ten náš. Podobne ako v prípade športovej haly. aj z neho vznikne malý moderný futbalový stánok, ktorý bude lákať ľudí už len pre príjemné prostredie, ktoré tam vytvoríme. A verím, že lákať bude aj na zápasy, pretože po ukončení rekonštrukcie sa na ňom budú hrať zápasy II. ligy nášho klubu FK Pohronie. Pripravujeme aj spustenie tretej oddychovej zóny v našom meste. Táto bude mať iný charakter ako zóny Hviezdoška a Etapa. Vznikne na Námestí Matice slovenskej, konkrétne v časti kruhového námestia. Pracovne ju nazývame letný pavilón. Bude to len sezónna oddychová zóna. Obyvateľom a návštevníkom mesta má priniesť tieň, zeleň a možnosti posedieť či občerstviť sa počas teplých jarných či horúcich letných dní. Práve to, čo nám na kruhovej betónovej časti námestia dnes chýba. Verím, že sa tento zámer podarí k spokojnosti všetkých Žiarčanov.

Ak som hovoril o rekonštrukcii futbalového štadióna, nemôžem zabudnúť ani na hokejový štadión. Aj v jeho prípade intenzívne pracujeme na jeho zastrešení a znovuspustení. S podporou Slovenského zväzu ľadového hokeja by sme mali vytvoriť komplexný športový stánok s novými tribúnami a hokejovým zázemím tak, aby spĺňal všetky aktuálne štandardy. Čiže nepôjde len o nejaké čiastkové alebo provizórne riešenie, ale o komplexný projekt a výsledok bude skutočne stáť za to. V súčasnej dobe už pracujeme na projektovej dokumentácii a stavebnom povolení.

Okrem spomínaných veľkých investícií budeme aj naďalej riešiť drobné opravy a rekonštrukcie či už komunikácií, alebo iného mestského majetku. V tomto roku chceme opäť rozšíriť aj portfólio služieb pre obyvateľa mesta. V roku 2015 sme spustili tzv. sociálny taxík, ktorý sa stretol s veľkou odozvou. V priebehu jedného roka sme zaznamenali takmer 10 000 tisíc jázd. Keďže je o túto službu veľký záujem, budeme v nej pokračovať naďalej. V roku 2015 sme služby pre obyvateľov posilnili aj otvorením zariadenia Dúha, ktoré tvoria 2 krízové byty pre týrané ženy. V tomto roku chceme rozbehnúť avizovanú službu Náramky života, prioritne určenú pre seniorov a zdravotne postihnutých, ktorý žijú sami v domácnosti. Prostredníctvom náramku si kedykoľvek dokážu privolať pomoc, ak sa dostanú do situácie, ktorá si pomoc vyžaduje.

Primátorom mesta zostanem aj v prípade zvolenia do NR SR

Rok 2016 je pre naše mesto zaujímavý aj tým, že oslavujeme už 770. výročie od udelenia mestských práv. Žiar nad Hronom, kedysi Kríž alebo neskôr Svätý Kríž, bol v poradí ôsmym mestom na území dnešného Slovenska, ktorý dostal práva mesta. Toto výročie si chceme počas celého roka pripomínať. Už 5. februára chystáme pre vás oslavy, počas ktorých uvidíte slávnostný historický sprievod mestom a historický program na Svätokrížskom námestí. 770. výročiu mesta bude prispôsobený charakter viacerých podujatí v Žiari nad Hronom.
V marci tohto roka sa uskutočnia aj voľby do NR SR. Slovensko si zvolí nových poslancov, z ktorých vzíde nová vláda. Ako veľmi dobre viete, v týchto voľbách kandidujem aj ja. Akokoľvek výsledky volieb skončia, chcem vás všetkých ubezpečiť, že nebudú mať dopad na chod nášho mesta a jeho ďalší vývoj. V prípade, že by som sa stal poslancom NR SR, určite sa nevzdám postu primátora mesta. Žiar bude pre mňa priorita č. 1 aj naďalej a budem v prvom rade primátorom, až potom poslancom. Keďže mám okolo seba dosť schopných ľudí, nemám obavu, že by sme to nezvládli. V prípade, že by som do parlamentu zvolený nebol, nič sa nedeje a život ide ďalej. Možno nebudem mať taký dosah na riešenie problémov, na ktoré už primátorské kompetencie nestačia, no mesta ako takého sa to v žiadnom prípade nedotkne.

Vážení spoluobčania, chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľajú na rozvoji mesta Žiar nad Hronom, na jeho reprezentácii či na šírení jeho dobrého mena. Ďakujem aj všetkým, ktorí nám počas celého roka dávate podnety na zlepšenia a pripomienky, ktoré nás a celé mesto posúvajú ďalej. Do roku 2016 vám všetkým prajem veľa zdravia, šťastia, tvorivých síl, aby každý deň tohto roku bol pre vás úspešným.

Peter Antal, primátor mesta

 


Novinky

20.02.2019 08:35:26 Šport

Žiarski karatisti patria medzi európsku špičku

Upršané mesto Aalborg na severe Dánska sa 8. - 10. februára 2019 stalo dejiskom juniorských Majstrovstiev Európy v karate. Na šampionáte ...

19.02.2019 11:18:44 Naše mesto

Triedenie odpadu má zmysel

Medziročne produkcia komunálnych odpadov na Slovensku, ale aj v našom meste postupne stúpa. Pred pár rokmi sme na Slovensku vyprodukovali na ...

18.02.2019 08:35:32 Naše mesto

Zima pomaly poľavuje. Aký bude koniec februára?

Výrazné teplotné skoky z posledných dní mnohých možno prekvapili, no z pohľadu počasia nejde o tak nezvyčajný jav. Je bežné, že v zimných mesiacoch ...

14.02.2019 10:06:52 Kultúra

Filmy, ktoré menia životný štýl prichádzajú do Žiaru nad Hronom

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta 26. februára do žiarskeho Kina Hron. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych ...

14.02.2019 08:48:12 Naše mesto

Žiarska nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Desať monitorov dychu dostalo od Nadácie Križovatka Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom. Monitory kontrolujú dýchanie dieťaťa a ...

13.02.2019 14:30:15 Šport

Basketbal: Mladší žiaci si poradili s Liptovským Mikulášom

Sobota 09.02.2019 Mladší žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom – MBK Liptovský Mikuláš 79:29 Body: Kret a Kartík po 14 b., ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby prezidenta Slovenskej republiky
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019