Dnes je 20.11.2018, meniny má Félix.   

Mobilná aplikácia vám nájde voľné parkovacie miesta v centre mesta

Zverejnené: 16.03.2018 09:08:40 |   | vytlačiť
obr: Mobilná aplikácia vám nájde voľné parkovacie miesta v centre mesta

V rámci projektu Smart city sa chce mesto Žiar nad Hronom posúvať ďalej a prinášať nové možnosti, ako sa stať inteligentnou samosprávou. Prvými krokmi by mala byť aplikácia na jednoduchšie parkovanie v centre mesta a snímače na kontajneroch, ktoré budú snímať ich naplnenosť.

Poslanci na ostatnom zasadnutí v rámci zmeny rozpočtu odsúhlasili zvýšenie výdavkov v rámci projektu Smart Cities, a to 5 500 eur na parkovacie miesta a 3 000 eur na odpadové hospodárstvo.

Parkovanie v centre mesta je dnes často problematické. Ako uviedol primátor Peter Antal: „Novovybudované parkovacie miesta budú označené snímačmi naplnenosti, resp. obsadenosti. Ľudia si tak budú môcť jednoducho cez aplikáciu pozrieť, kde sú voľné parkovacie miesta. Aby sa nestávalo to, čo teraz – že vodič príde s autom na námestie a musí sa otočiť, lebo nie je kde zaparkovať.“ Novou aplikáciou, ktorou sa mesto snaží byť inteligentnou samosprávou, chce radnica chrániť životné prostredie a ľuďom predovšetkým čas. „Takto osadených a označených parkovacích miest by malo byť v meste približne sto,“ podotkol ďalej primátor s tým, že osadenie snímačov sa bude robiť priebežne a zrealizované by malo byť v krátkom časovom horizonte. Bude sa to týkať najmä centra mesta a novovybudovaných parkovacích miest. Tak, aby neboli obmedzené parkovacie miesta, ktoré si na vlastné náklady vybudovali bytové spoločenstvá.

Vďaka smart riešeniu prostredníctvom mobilnej aplikácie bude môcť vedenie mesta do budúcna nastaviť model časového parkovania. „Nemôžeme akceptovať skutočnosť, že vybudujeme sto nových parkovacích mies, ktoré nám hneď ráno obsadia zamestnanci priľahlých inštitúcií a tie potom nie sú k dispozícii verejnosti. Parkovacie miesta sme budovali na to, aby si ľudia mohli vybaviť potrebné záležitosti na úradoch práve v centre mesta,“ zdôrazňuje Antal. Vylučuje však, že by týmto krokom radnica sledovala spoplatnenie parkovania v meste. „Nenazval by som to spoplatnením. Ide nám o regulovania parkovania v centre mesta. Postupne nastavíme časenky, a to tak, že prvé dve hodiny bude parkovanie zadarmo. To je čas, ktorý je postačujúci na vybavenie úradných záležitostí,“ dodáva žiarsky primátor.

Inteligentné riadenie odpadového hospodárstva

Ďalším krokom, ktorým sa má Žiar priblížiť k inteligentným samosprávam a má mu priniesť šetrenie, je osadenie snímačov na kontajneroch. Tie budú monitorovať ich naplnenie. „Dnes Žiarčania platia za plnú 1100 litrovú nádobu bez ohľadu na to, koľko je v nej uloženého odpadu. Systém chceme preto nastaviť tak, že vozidlo na zber odpadu bude kontajner vyvážať len vtedy, keď bude naplnený na 90 a viac percent. Zároveň sa tiež vozidlu vypočíta najefektívnejšia trasa zberu,“ vysvetľuje primátor Antal a ako podotýka, predsedovia bytových spoločenstiev si tak budú môcť nastaviť interval zberu, ktorý vyjde práve z týchto aplikácií.

Pilotné testovanie so snímačmi bude spustené na desiatich stojiskách, čo je približne 60 kontajnerov. Tieto sa budú presúvať po meste, aby sa pre väčšinu spoločenstiev vedelo nastaviť a zhodnotiť, aký to má prínos pre spoločenstvo. „Snímač bude na veku kontajnera. Týka sa to zmesového komunálneho odpadu aj jednotlivých separovaných zložiek odpadu,“ spresňuje ďalej Antal, podľa ktorého samospráva komunikuje s viacerými telekomunikačnými operátormi, ktorí by mohli potrebnú technológiu do Žiaru dodať. „Aj keď v súčasnosti nám na trhu takéto technológie chýbajú, tieto inovatívne riešenia chceme v meste zavádzať. Som presvedčený, že sú dobré pre mesto a pre jeho obyvateľov,“ uzatvára žiarsky primátor.

Pilotná testovacia prevádzka na približne šesťdesiatich 1100 litrových kontajneroch bude spustená ešte v tomto roku.

 


Novinky

19.11.2018 09:46:31 Naše mesto

Ocenenie pamätným listom sv. Gorazda získala Dominika Veisová

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák ocenil, pri príležitosti 17. novembra ako Medzinárodného dňa študentstva, ako ...

19.11.2018 08:24:27 Naše mesto

Prvý závan zimy

Prvá polovica novembra sa z pohľadu teplôt prejavila mimoriadne teplotne nadpriemerná. Odchýlky od dlhodobého normálu dosiahli väčšinou 5 až 10°C, teda ...

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky