Dnes je 18.11.2018, meniny má Eugen.   

Nórsky deň pod záštitou Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva

Zverejnené: 27.11.2017 07:59:46 |   | vytlačiť
obr: Nórsky deň pod záštitou Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva

V utorok 28. novembra sa už po tretíkrát bude konať Nórsky deň, a to pod záštitou Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva. Keďže sú nórske spoločnosti už natrvalo súčasťou nášho priemyselného parku, je preto oboznamovanie sa s nórskou kultúrou prirodzené.

Organizátorom podujatia je okrem veľvyslanectva aj mesto Žiar nad Hronom a spoločnosti priemyselného parku Slovalco a Sapa Profily, ktoré majú nórskych vlastníkov.

Nórsky deň sa uskutoční v priestoroch žiarskeho Mestského kultúrneho centra. Program bude rozdelený na dve časti. V prvej, dopoludňajšej časti, sa uskutoční seminár, ktorého sa zúčastní veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva Inga Magistad, primátor mesta a poslanec NR SR Peter Antal, Milan Chrenko, generálny riaditeľ Sekcie environmentálnej politiky, EÚ a medzinárodných vzťahov Ministerstva životného prostredia SR, Ján Košturiak zo spoločnosti IPA Slovakia, generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti Sapa Profily Teodor Kvapil a František Simančík, manažér pre vedu a výskum v Slovenskej akadémii vied. „Súčasné grantové obdobie grantov EHP a Nórska má program zameraný na inovácie a zelený priemysel. Práve toto chce nórske veľvyslanectvo na seminári o zelených inováciách a energetickej efektivite priblížiť odbornej aj laickej verejnosti,“ informuje David Winkler z nórskeho veľvyslanectva.

Návštevníci podujatia sa s Nórskom budú môcť bližšie zoznámiť v popoludňajšom programe. „Pripravujeme kvíz o Nórsku a o separácii odpadu. Pri tejto príležitosti bude k dispozícii aj stánok zameraný na výchovu o separovaní odpadu,“ približuje Winkler a dodáva, že okrem toho nebudú chýbať ani tvorivé a pohybové aktivity, spevácke vystúpenia, premietanie filmov či ukážka nórskej mytológie. Chuťové bunky návštevníkov podujatia určite pošteklia severské špeciality typické pre túto krajinu. „Podávať sa bude nórsky losos a wafle. Prekvapenia pripravujeme aj pre deti, a to v podobne darčekových balíčkov,“ dodáva na záver David Winkler.

Podujatia sa každoročne zúčastňuje aj primátor Peter Antal: „Sme veľmi radi, že sa v tradícii organizovania nórskych dní v Žiari nad Hronom pokračuje. Je to približovanie dvoch kultúr, slovenskej a nórskej, ktoré sú na prvý pohľad od seba veľmi vzdialené. Keďže nórske spoločnosti sa už natrvalo usídlili v našom priemyselnom parku, napríklad spoločnosť Norsk Hydro, ktorá tu v súčasnosti vlastní spoločnosti Slovalco a SAPA, oboznamovanie sa s nórskou kultúrou aj medzi širšími vrstvami obyvateľstva má veľký zmysel. Osobne chcem vyzdvihnúť veľmi aktívnu úlohu pani veľvyslankyne Inge Magistad, ktorá nad týmto podujatím prebrala osobnú záštitu a na druhej strane sa aj aktívne podieľa na organizovaní tohto podujatia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Sapa Profily Teodor Kvapil dodáva: „Nórska a slovenská mentalita nie sú identické, a preto je dôležité ju priblížiť nielen našim zamestnancom, ale aj ich rodinným príslušníkom a ostatným obyvateľom mesta. Nórske spoločnosti sú charakteristické svojim prístupom k ochrane životného prostredia a k bezpečnosti a ochrane zdravia svojich zamestnancov obzvlášť. Podujatie takéhoto charakteru tomu určite napomôže, veď okrem odborného bloku plného zaujímavých prednášok bude pripravený aj kultúrny program pre občanov mesta, ktorí sa budú môcť oboznámiť s nórskou kultúrou a zvykmi.

 


Novinky

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...

13.11.2018 08:24:17 Šport

Žiarski karatisti na medzinárodnej scéne s cennými medailami

V sobotu 20. októbra sa karatisti z MŠK Žiar nad Hronom zúčastnili turnaja Hungarian Open. Pre kadetské a juniorské kategórie to bol ...

08.11.2018 12:18:43 Naše mesto

Polícia hľadá dvoch mužov. Nepoznáte ich?

Polícia v Žiari nad Hronom sa obracia na občanov o pomoc a spoluprácu pri stotožnení osôb na  fotografiách. „Neznámych mužov totiž polícia potrebuje ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky