Dnes je 24.06.2018, meniny má Ján.   

Nová publikácia mapujúca históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu z pera Milana Barniaka

Zverejnené: 18.08.2017 13:03:41 |   | vytlačiť
obr: Nová publikácia mapujúca históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu z pera Milana Barniaka

Svetlo sveta uzrela ďalšia futbalová publikácia z pera autora Milana Barniaka. Mapuje históriu futbalu nášho mesta od roku 1929 až do roku 2016. Symbolicky bola uvedená do života škvárou z futbalového ihriska z 50-tych rokov.

Milan Barniak je bývalý futbalový brankár, úspešný tréner, športový komentátor, publicista, ktorý sa po celý život venoval futbalovej histórii a zbieraniu výsledkov, tabuliek či zaujímavostí, ktoré súviseli s futbalom v regióne. Je autorom podrobnej publikácie Futbal stredného Pohronia v premenách času. Na 125 stranách s viac ako 120 fotografiami mapuje úspechy a aj pády tohto najpopulárnejšieho športu v meste, ktoré sa postupne stalo okresným sídlom a tiež prioritným nositeľom kvality futbalu na strednom Pohroní. Kniha zachytáva všetko podstatné, čo sa v okrese Žiar nad Hronom na futbalových ihriskách odohralo za posledných 110 rokov. V roku 2013 vydal aj ďalšiu publikáciu 90 rokov futbalu v Kremnici. „Verím, že sa kniha dostane najmä k mladej generácii, aby vedela, kto pred ňou hrával a kto sa zaslúžil o to, že dnes tu máme taký krásny areál,“ povedal na margo svojej novej knihy Milan Barniak.

Ako dlho ste dávali dohromady materiál na novú publikáciu?

Musím sa vrátiť k 75. výročiu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu, keď bola na štadióne malá oslava. Vtedy ma oslovili funkcionári klubu, že o päť rokov bude osemdesiatka, aby sme niečo pripravili. Päť rokov som teda pripravoval materiál do knihy a všetko bolo pripravené na vydanie. Žiaľ, nebolo to možné, pretože žiarsky klub sa vtedy z jarnej súťaže odhlásil a na tom to všetko padlo. Nezrealizovalo sa to tak, ako som si predstavoval. Neskôr som sa stretol s primátorom Petrom Antalom a Bohumilom Glezgom a som im toto všetko pospomínal. Na to mi povedali, aby som dopísal zvyšné roky, keďže sa blížila rekonštrukcia štadióna, a že vydáme publikáciu ako Históriu svätokrížskeho a žiarskeho futbalu. Dopísal som tak zvyšné roky a kniha je na svete.

Aké futbalové obdobie publikácia mapuje?

Je to mapovanie od roku 1929, kedy sa prvýkrát začal hrať vo Svätom Kríži futbal. A je to až do ročníka 2016.

Kde sa vám podarilo zohnať všetok ten materiál, najmä staršie ročníky?

Bola to nádherná robota, pretože najmä tí starší mi veľmi vyšli v ústrety. Našli staré publikácie, staré noviny, nádherné staré fotografie. Bola to radosť robiť. Už o čosi ťažšie bolo pre mňa písať o novšom období, keď je prakticky všetko na internete. Ale podarilo sa. Hlavne obdobie, keď bola klasická fotografia, na papieri, to bolo nádherné.

Určite je v knihe zachytené aj obdobie, keď ste ako brankár pôsobili v Žiari. Ktoré je to obdobie?

Futbal je môj život. Od chlapca som sa venoval futbalu aj tým, že môj otec bol futbalista. Sme rodina, ktorá je vyložene založená na šport. Prostredný brat hrával v Handlovej I. basketbalovú ligu, najmladší hrával v rodnej Kremnici za mužstvo dorastu a mužov futbal a neskôr bol aj trénerom. Futbal bol vždy môj život. Viac ako 15 rokov som aktívne chytával v bráne, potom som 25 rokov trénoval. Medzitým som sa začal trochu venovať publicistike. Na staré kolená je to doslova môj koníček.

Je vaša trénerská kariéra spojená iba so žiarskym futbalom?

Ako tréner som začínal v Žiari pri B mužstve, v Žiari som trénoval aj žiakov a potom som prešiel do mužstiev v rámci nášho okresu. Bol som v Hliníku, Kremnici, na Sandriku. Chvíľu som trénoval aj žiarske Áčko. Na rad prišla aj funkcionárska práca. Viac ako 10 rokov som bol predsedom trénerskej rady pri okresnom Futbalovom zväze v Žiari.

Na ktoré momenty žiarskeho futbalu si najradšej spomínate?

Boli to tri postupy za sebou. Keď som prišiel do Žiaru, tak z prvej A triedy sme postupovali na majstrovstvá kraja, kde sme boli 2 – 3 roky. Potom sme postúpili do divízie, tu sme pôsobili dve sezóny a postúpili sme do 1. Slovenskej národnej ligy, čo bola tretia najvyššia súťaž v Československu. V nej sme pôsobili sedem rokov. Tu som v roku 1974 skončil aktívnu futbalovú kariéru a začal som sa venovať trénerskej činnosti. Tie roky v Žiari nad Hronom v mužstve TJ ZSNP boli skutočne nádherné.

Budeme ešte váš hlas počuť aj z komentátorskej stoličky na žiarskom futbale?

Povedal som si, že komentátorskú prácu skončím. Budem sa venovať ešte venovať publicistike, písať nejaké krátke reporty do okresných novín.

A čo tak materiál na ďalšiu knihu, bol by?

Pravdaže, chystám ďalšiu knihu. Bude o ženách, ktoré hrali futbal. V Žiari sme mali kvalitný ženský tím, ktorý bol dvakrát majsterkami Slovenska za sebou. Táto publikácia by mala prísť v krátkom čase. Mám ju už v rukopise hotovú a čakám iba na vhodnú príležitosť, aby sme ju dali do tlače. To by bol záver mojej športovej, trénerskej aj publicistickej činnosti.


Novinky

20.06.2018 09:09:26 Šport

Na Čokoládovej tretre sme mali zastúpenie aj my

Len 48 z celkovo 14 000 súťažiacich detí z Čiech, Poľska a Slovenska si vybojovalo právo štartu na medzinárodnom Superfinále Čokoládovej Tretry v Ostrave. ...

19.06.2018 12:22:31 Šport

FK Pohronie hľadá hlásateľa

FK Pohronie vyhlasuje konkurz na hlásateľa domácich zápasov mužov. Podmienky: Znalosť futbalových pravidiel Schopnosť pracovať pod tlakom Práca na PC Skúsenosti s prácou s mikrofónom ...

19.06.2018 12:11:05 Naše mesto

Hasiči opäť vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva požiaru

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme ...

18.06.2018 12:24:24 Šport

22. ročník Streetballu úspešne za nami

Organizátorom žiarskeho Streetballu sa druhýkrát stal Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom. Ako už býva v poslednom období zvykom, aj 22. ...

18.06.2018 08:33:40 Naše mesto

Do začiatku letných prázdnin nás čakajú horúce dni

Séria veľmi teplých a dusných dní pokračovala až do polovice minulého týždňa. Vo veľmi vlhkom a teplom vzduchu sa vyvárali početné prehánky ...

15.06.2018 10:52:54 Kultúra

Janko Kulich & Kolegium s novým singlom Mala si

Folkrocková skupina Janko Kulich & Kolegium pokrstila v decembri minulého roka spolu s českým muzikantom Ivanom Mládkom svoj 4. štúdiový ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky