Dnes je 21.01.2019, meniny má Vincent.   

Novoročný príhovor primátora mesta 2013

Zverejnené: 13.01.2014 10:42:32 |   | vytlačiť
obr: Novoročný príhovor primátora mesta 2013

Vážení obyvatelia Žiaru nad Hronom, verím, že sviatočné obdobie Vianoc ste strávili v kruhu vašich najbližších, v atmosfére pohody, radosti a lásky. Ak mám hovoriť o tom, čo očakávať od nastávajúceho roku v našom meste, musím sa v krátkosti obzrieť aj za rokom 2013.

V minulom roku sa mestu zmenil primátor. Po abdikácii Ivana Černaja ešte na konci roku 2012 som vedenie mesta prevzal ako zástupca. Oficiálne som do funkcie primátora mesta nastúpil až po doplňujúcich voľbách 29. júna, v ktorých som od obyvateľov dostal dôveru. Myslím, že výmena hlavného predstaviteľa mesta prebehla bez problémov, ktoré by mali dopad na stav a vývoj Žiaru nad Hronom. Dnes je mesto stabilizované, či po ekonomickej alebo personálnej stránke.

Najväčší problém, ktorému sme v minulom roku čelili, bola kríza dodávateľsko-odberateľských vzťahov pri projekte výstavby Centra zhodnocovania odpadu. Keďže je to investícia z eurofondov vo výške takmer 20 miliónov eur, jeho nezvládnutie by pre mesto znamenalo veľké dôsledky. Projekt poznačili technické zmeny, ktoré by sme nedokázali úspešne uskutočniť v rámci pôvodnej uzatvorenej zmluvy.


Odstúpili sme od nej po tom, čo sme sa presvedčili, že zo strany jedného zo zhotoviteľov nie je vôľa uzatvoriť takú dohodu, ktorá nám umožní pokračovať v projekte a dielo dokončiť s týmito zmenami. V súčasnosti je projekt zastavený a poverený tím ľudí intenzívne pracuje na tom, aby nové verejné obstarávania dopadli úspešne už na prvý raz. Ak chceme stihnúť termín dokončenia, ktorý je stanovený na august 2014, viac pokusov nemáme. Ja som presvedčený, že to zvládneme a budeme medzi prvým mestom na Slovensku, ktoré bude mať vlastnú fabriku na spracovanie a zhodnocovanie odpadu. Jej pridanou hodnotou pritom bude najmä výroba elektrickej energie, plynu a tepla, ktoré budeme môcť ďalej využiť podľa našich potrieb.

Minulý rok bol v našom meste poznačený aj mimoriadne smutnou udalosťou. 2. júla nás za tragických okolností opustil kolega poslanec a mladý človek, Marek Rakovský. Táto tragédia zasiahla asi každého obyvateľa Žiaru a spôsob, akým ho niekto poslal na druhý svet aj dnes naháňa hrôzu. Verím, že v Žiari nad Hronom už nikdy nič podobné nezažijeme. Pri tejto príležitosti vás prosím, aby ste pamiatke Mareka Rakovského venovali krátku spomienku.

Stabilizovali sa ceny za odpad aj za teplo

Avšak minulý rok bol aj o dobrých veciach. Podarilo sa nám aj niekoľko krokov smerom k obyvateľovi. Výsledkom rokovaní s dodávateľmi strategických služieb pre žiarsku verejnosť bolo, že sme stabilizovali cenu za zber a odvoz komunálneho odpadu na ďalších šesť rokov. Taktiež dodávateľ tepla a teplej vody nebude v tomto roku cenu pre našich občanov zvyšovať. Našim dôchodcom sme vyšli v ústrety a 50 percentnou úľavou na dani z bytov a rodinných domov im chceme aspoň trocha uľahčiť neľahkú ekonomickú situáciu.

Súčasťou mojej politiky vedenia mesta sú aj investície do športovísk a iných príležitostí na kultúrno-spoločenské vyžitie a oddych obyvateľov. Preto sme v minulom roku posilňovali funkciu parku ako centra prímestského relaxu obyvateľov Žiaru. Rozvíjali sme minizoo, zaviedli rybolov v jazierkach, vybudovali fitnescentrum v prírode, miesta na grilovanie a zrekonštruovali fontánu, ktorá od jarných mesiacov bude plne funkčná.

V starostlivosti o park budeme pokračovať. Už nebudeme do neho sústreďovať nové atrakcie, no posilňovať chceme zeleň, stromovú a kvetinovú výsadbu, kultivovať jeho vzhľad.

Čo sa týka športovísk, pracujeme na rekonštrukcii a rozšírení športovej haly. Verím, že už v tomto roku ju opravíme tak, aby z nej mali úžitok športovci a verejnosť, ktorí ju využívajú.

Na tzv. IV. ZŠ chceme vybudovať moderný atletický športový areál, a tým posilniť športovú profiláciu tejto školy. Malo by tu vzniknúť futbalové ihrisko s umelou trávou, bežecká dráha, a tiež plnohodnotné atletické zázemie. Rovnako avizovaný projekt oddychovej zóny na Hviezdoslavovej ulici je stále aktuálny, pracujeme na ňom a verím, že na jar by sme mali začať s realizáciou.

Pribudnú nové byty

V tomto roku chceme aktívne pracovať na zvyšovaní počtu obyvateľov v Žiari nad Hronom. Jedným z hlavných bodov je rozhýbanie bytovej výstavby. Aktuálne sa stavia 48 nových bytov, ktoré by sme mali odkúpiť z prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania a následne prenajať ľuďom. V prípade záujmu obyvateľov budeme pripravení vo výstavbe bytov pokračovať. Bytová výstavba je jedným z kľúčov k rozvoju mesta. Objektívne treba povedať, že doposiaľ v našom meste stagnovala. Veď od začiatku deväťdesiatych rokov sa u nás postavil len jeden bytový dom. Zato vo viacerých okolitých mestách či obciach nové byty pribudli. Podporovať chceme aj prípravu výstavby rodinných domov na území nášho mesta. Jednoducho, musíme vytvárať podmienky, aby sa ľudia do Žiaru sťahovali, nie naopak.

Ďalšou, veľmi dôležitou oblasťou nášho mesta je dopravná infraštruktúra - cesty a chodníky, resp. ich stav. Dôsledky minuloročnej zimy má snáď ešte každý v pamäti. Výtlkov, ktoré vznikli v dôsledku snehu a ľadu, bolo toľko, že sme ich rekonštruovali ešte v letných mesiacoch. Preto sme sa v roku 2013 rozhodli, že musíme zmeniť celkový systém údržby našich komunikácií, aby sa podobná situácia už nezopakovala. V najbližšom čase by naše technické služby mali začať používať zariadenie, ktorým dokážu výtlky opravovať priebežne. Tým pádom predídeme situácii, kedy sú naše cesty posiate výtlkmi, ktorá sa opakuje každý rok po zime. Samozrejme, budeme pokračovať v postupnej rekonštrukcii chodníkov, ktoré sú v dezolátnom stave.

V minulom roku sme urobili niekoľko zmien aj v oblasti bezpečnosti ale aj v práci mestskej polície. V nich pokračujeme aj v roku 2014. Posilnili sme kamerový systém a na monitorovanie kamier chceme zamestnať ľudí so zdravotným postihom formou chráneného pracoviska. Systému práce mestskej polície budem aj ja osobne venovať veľkú pozornosť, pretože si želám, aby to bola inštitúcia, ktorá budí u obyvateľov mesta dôveru a aby jej členovia boli ozajstnými ochrancami poriadku, bezpečnosti a majetku obyvateľov mesta.

To čo som v mojom príhovore spomínal, je len pár vecí, ktoré by sme chceli v tomto roku rozbehnúť alebo aj dokončiť. Veľa je však v štádiu príprav a rokovaní o ktorých vás včas budem informovať, keď budú aktuálne.

Na záver chcem poďakovať všetkým, ktorí pomáhajú nášmu mesta. Ďakujem všetkým partnerom mesta a organizáciám podieľajúcim sa na rozvoji Žiaru nad Hronom. Ďakujem firmám a spoločnostiam, ktoré podporujú mesto a ktoré dávajú obyvateľom prácu. Som presvedčený, že v našich obyvateľoch majú potenciál pre ich ďalší rast, čo prispeje nielen k udržaniu, ale prípadne aj k zvýšeniu zamestnanosti v našom meste. Taktiež ďakujem poslancom mestského zastupiteľstva za prístup, ochotu a záujem. Rovnako ďakujem aj svojim kolegom a všetkým pracovníkom mesta Žiar nad Hronom. A, samozrejme, ďakujem všetkým vám, Žiarčanom, za podporu, ale aj kritické slová, v oboch prípadoch je to pre nás motivácia. Všetkým nám spoločne - šťastný a úspešný rok 2014.


Novinky

21.01.2019 09:11:43 Naše mesto

Zima ešte rozhodne nepovedala posledné slovo

Meteorologická zima 2018/2019 (1. december až 14. január) sa dostala do svojej druhej polovice. Jej prvá časť bola na zrážky ...

17.01.2019 10:43:26 Naše mesto

Bonusová súťaž pre tých, ktorí hlasujú za Žihadielko od prvého dňa

Pre tých z vás, ktorí v súťaži o detské ihrisko Žihadielko hlasujete od prvého dňa, máme bonusovú súťaž. Hlasovanie začalo v pondelok 14. januára. ...

10.01.2019 12:08:55 Naše mesto

Boj o ihrisko Žihadielko začína od 14. januára

Aj tohto roku sa naše mesto zapojilo do boja o detské ihrisko Žihadielko v hodnote 87 000 eur. Hlasovanie štartuje ...

10.01.2019 10:33:34 Šport

Basketbal: Proti súperom z východu boli Žiarčania lepším tímom

MŠK BK Žiar nad Hronom - BK Slovenský Orol Levoča 134:36 (30:9, 28:10, 41:9, 35:8) Body: Kucej 29, Greguš 15, ...

08.01.2019 11:49:34 Naše mesto

Novoročný príhovor primátora mesta Petra Antala

Vážení spoluobčania, milí Žiarčania, na úvod mi dovoľte popriať vám všetkým do nového roka, veľa zdravia, radosti, pokoja, spokojnosti a mnoho ...

07.01.2019 09:39:38 Naše mesto

Dokedy potrvá toto pravé zimné počasie?

Vianoce a záver roka 2018 sa v našom regióne vyznačoval teplým počasím. Vianočné oteplenie je fenomén, ktorý prichádza rok čo rok práve ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby prezidenta Slovenskej republiky
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky