Dnes je 15.11.2018, meniny má Leopold.   

Po chladnejších dňoch prichádza postupné otepľovanie

Zverejnené: 02.07.2018 09:08:37 |   | vytlačiť
obr: Po chladnejších dňoch prichádza postupné otepľovanie

Náhle ochladenie, ktoré nás v poledných dňoch sprevádzalo, sa značne naťahuje. Ide o jedno z najvýraznejších ochladení, minimálne od konca zimy. Žiarsky meteorológ Ján Wolf predpovedá, aká je vyhliadka počasia na najbližšie dva týždne.

Ochladením nám začala „Medardova kvapka.“ Tá nemusí byť výlučne iba o dažďoch, ale celkovo o premenlivom a relatívne chladnom ráze počasia pri prúdení z Atlantiku či od Severného mora. „Takéto  premenlivé počasie je inak v tomto období jún – júl pomerne bežné a nemusí začať presne 8. júna, čiže na Medarda,“ vysvetľuje Ján Wolf a ako podotýka, napriek tomu, že 21. júna začalo astronomické leto, tak sa vďaka prechodu výrazného studeného frontu citeľne ochladilo o 10 až 15°C. „Víkend oproti predchádzajúcim dňom bol pomerne chladnejší. V porovnaní s minulým víkendom bolo aspoň o niečo viac slnka. Začiatok prázdnin prinesie nižšie teploty, najmä rána budú chladné, no v nasledujúcich dňoch sa začne postupne oteplovať a počasie sa vráti k letným, možno aj tropickým hodnotám,“ hovorí optimisticky žiarsky meteorológ.

14 – dňová predpoveď pre región

Predpoveď počasia na obdobie (2. - 8.7.2018)

Priaznivý vplyv na počasie u nás bude mať tlaková výš. Studené severné prúdenie sa zmení na teplejšie juhozápadne, vďaka čomu sa k nám vráti pravé letné počasie.

Pondelok – utorok: Jasno až polojasno, ráno pomerne chladno. Nočné teploty 10 až 6°C. Denné teploty 20 až 24°C. Slabý premenlivý vietor.

Streda – štvrtok: Polojasno, v priebehu dňa pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky, najmä v horských oblastiach. Nočné teploty 13 až 11°C. Denné teploty v intervale 24 až 28°C. Slabý až mierny juhozápadny vietor.

Piatok - nedeľa: Jasno až polojasno, pri prechodne zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 14°C. Denná teplota 26 až 30°C. Slabý južný vietor.

Výhľad počasia na obdobie (9. – 15.7.2018)

Naše územie sa bude nachádzať v nevýraznom tlakovom poli. Od soboty sa presadí brázda nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou. Neskôr sa pridajú zrážky a búrky.

Pondelok – piatok: Polooblačno až oblačno, prehánky, ojedinele búrky (streda, štvrtok). Nočné teploty 16 až 14°C. Denné teploty v intervale 23 až 27°C. Slabý severozápadný vietor.

Sobota – nedeľa: Spočiatku polojasno, v priebehu nedele postupne veľká oblačnosť, neskôr prehánky, dážď, ojedinele búrka. Nočné teploty 15 až 13°C. Denné teploty 26 až 28°C,  v nedeľu do 24°C. Mierny západný vietor.

Aké bude leto 2018

Na aké počasie sa môžeme tešiť počas tohtoročného leta? Znamenajú vysoké teploty, ktoré na Slovensko prišli už v priebehu apríla a mája, že nás čaká aj rovnako teplé leto, alebo naopak, bude to príroda prudkým nástupom letných teplôt kompenzovať chladnými prázdninami? „Podľa meteorologických predpovedí, na prelome júna a júla bude ešte premenlivo, ale v priebehu prvého prázdninového týždňa sa dočkáme pomerne vysokých teplôt do 30°C. Začiatok druhej júlovej dekády síce bude v znamení prehánok, ale tie budú iba pár dní a letné teploty a modrá obloha sa opäť vrátia,“ prezrádza ďalej Ján Wolf a upozorňuje: „Mierne ochladenie príde v polovici mesiaca, keď teploty môžu klesnúť na 20°C. Posledná dekáda bude premenlivá. Občas zaprší, ale väčšinou nás čakajú pomerne teplé dni s teplotami do 30°C. Tie so sebou ale prinesú také typické letné búrky, ktoré by mohli byť na niektorých miestach aj silné. Júl by tak mal byť zrážkovo priemerny (závisí od búrok), ale teplotne nadpriemerný.“ Podľa predpovede, teplo bude aj na začiatku augusta, kedy sa očakávajú teploty okolo 30°C. Občas sa objavia búrky a letné prehánky. Koncom prvej augustovej dekády by sa mali búrky objavovať často pri daždi s nižšími teplotami. „S príchodom druhej dekády sa o slovo opäť naplno prihlási typické leto. Obloha sa vyjasní a teploty budú atakovať tropickú hodnotu. V poslednej tretej augustovej dekáde sa opäť dajú očakávať častejšie búrky. Občas búrky vystrieda jasná obloha s teplotami okolo 25°C. Mesiac august sa javí ako teplotne nadpriemerný a zrážkovo podpriemerný,“ uzatvára žiarsky meteorológ Ján Wolf.

 


Novinky

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...

13.11.2018 08:24:17 Šport

Žiarski karatisti na medzinárodnej scéne s cennými medailami

V sobotu 20. októbra sa karatisti z MŠK Žiar nad Hronom zúčastnili turnaja Hungarian Open. Pre kadetské a juniorské kategórie to bol ...

08.11.2018 12:18:43 Naše mesto

Polícia hľadá dvoch mužov. Nepoznáte ich?

Polícia v Žiari nad Hronom sa obracia na občanov o pomoc a spoluprácu pri stotožnení osôb na  fotografiách. „Neznámych mužov totiž polícia potrebuje ...

06.11.2018 12:46:38 Naše mesto

Žiar ako prvé mesto na Slovensku so snímačmi obsadenosti parkovania napojených na mobilnú aplikáciu

Mesto Žiar nad Hronom, ako prvé na Slovensku, v rámci projektu Smart City, osadilo na parkovacie miesta v centrálnej mestskej zóne a novovybudované ...

06.11.2018 10:03:55 Naše mesto

22. ročník Stredoškoláka

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiari nad Hronom v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom v Žiari nad Hronom pozývajú žiakov a ich rodičov na ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu