Predstavitelia cirkví sa dnes stretli s vedením mesta

Išlo o prvé priateľské stretnutie s predstaviteľmi duchovného života v meste. Na Mestskom úrade v Žiari nad Hronom debatovali zástupcovia vedenia mesta a cirkvi o viacerých aktuálnych témach, nevynímajúc 780.výročie založenia mesta. Stretnutie v takomto zložení sa na pôde mesta konalo prvýkrát.
Rozoberali aktuálne témy
Za mesto sa na stretnutí zúčastnili primátor Peter Antal, viceprimátor Ladislav Kukolík, prednosta Martin Majerník, zástupkyňa prednostu Adriana Giláňová a vedúci odboru ekonomiky a financovania Martin Sebechlebský. Primátor Peter Antal poďakoval farnostiam za ich doterajšiu činnosť, spoluprácu a prínos pre komunitný život v meste: „Spoločne sme si sadli k priateľským raňajkám a otvorene sme diskutovali o témach, ktoré sa dotýkajú života nás všetkých. Riešili sme témy, ktoré sa dotýkajú života obyvateľov, pravdaže aj jednotlivých farností, keďže boli prítomní duchovní zo všetkých farností, vrátane predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi, pánov farárov Jána Flajžíka a Vladimíra Václavíka a diakona a p. doktora Štefana Palúcha. Nechýbal ani zástupca evanjelickej cirkvi v našom meste, Jozef Pacek. Otvorili sme priestor na rozhovor, povedali sme si, čo funguje a čo by sa dalo zlepšiť a ponúkli sme partnerstvo mesta pri aktivitách, ktoré pomáhajú ľuďom, rodinám, seniorom, mladým či komunitám. Hovorili sme aj o tom, ako našu spoluprácu rozvíjať do budúcna. Duchovných predstaviteľov som pozval na oslavy 780. výročia mesta, veľmi ma teší, že prisľúbili účasť.“
Mesto sa snaží v rámci svojich možností pomáhať každej jednej farnosti a zároveň bolo požiadané napríklad o pomoc pri údržbe a skrášlení areálu, ale aj o starostlivosť o hroby duchovných na našom cintoríne. Ide o miesta, o ktoré sa dnes už často nemá kto starať.
Štefan Paľúch je diakonom rímskokatolíckej Farnosti Sedembolestnej Panny Márie a zároveň pracuje ako lekár v anestéziologickej ambulancii. Dnešné stretnutie si pochvaľoval: „Išlo o to, aby sme si vydebatovali, vyrozprávali problémy, ktoré nás ťažia, s ktorými sa stretávame. Vedenie mesta nás poprosilo, aby sme apelovali na ľudí, čo sa týka dobrého správania, dobrého života, aby sme mesto robili lepším a krajším. Každý máme na to svoje možnosti. My sme poprosili vedenie o spoluprácu napríklad pri oprave hrobov na miestnom cintoríne, ktoré sú v dezolátnom stave. Hovorili sme aj o kaštieli, kaplnke, ktorá by sa mala reštaurovať, je to pre nás dôležitý sakrálny priestor. Celkovo sme hovorili o praktických problémoch, ktoré nás trápia, sme veľmi radi, že primátor inicioval toto stretnutie, bolo to prvýkrát, čo sme boli na pracovných raňajkách, je dôležité, aby sme sa stretávali a plánovali veci do budúcnosti.“
Atraktívny priestor na sobáše
Medzi témami nechýbala ani rekonštrukcia kaštieľa a renovácia kaplnky, ktorú by mesto mohlo obnoviť, ak sa mu podarí získať financie. „Ak sa to podarí, vznikne krásny priestor aj pre cirkevné sobáše. Teší ma, že aj projekt kaplnky postúpil do ďalšieho kola a nebol zamietnutý. Verím, že ho dotiahneme do úspešného konca,“ podotkol primátor.
Na to, aby sa v kaplnke v kaštieli mohli opäť konať cirkevné sobáše, museli by priestor opätovne vysvätiť: „Vieme si predstaviť, že by sme požiadali biskupa o povolenie mať tam sobáše či bohoslužby. Je to pôvodne sakrálny priestor, len sa to musí dať do poriadku, aby sa tam mohli konať sväté omše alebo vysluhovanie sviatostí, napríklad sobášov. Oficiálne by sme museli požiadať o to, aby to bolo znovu zaradené medzi sakrálne objekty a sakrálne priestory, ak sa povolenie získa, urobíme posviacku, ktorú môže vykonať hociktorý duchovný,“ poznamenal Štefan Paľúch.
Prítomný bol aj evanjelický farár
Na stretnutí duchovných predstaviteľov bol aj Jozef Pacek zo Zvolenského seniorátu ECAV na Slovensku, z cirkevného zboru Kremnica. „Preberali sme rôzne témy, aj spoločenské, nielen cirkevné, ktoré sa nás priamo dotýkajú, ale možno z tých konkrétnych vecí bola reč aj o pomoci zo strany mesta, ako vedia napomôcť aj pri skrášľovaní areálu alebo údržbe. Reč bola aj o neslávnej budove, ktorá stojí vedľa nášho evanjelického kostola, je dôležité o veciach hovoriť, aj keď sa nenájdu riešenia hneď. Ja som vďačný za pozvanie a stretnutie, ktoré sa uskutočnilo,“ povedal evanjelický farár.
Pri poslednom sčítaní v roku 2021 sa k Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku hlásilo v Žiari nad Hronom necelých 400 veriacich. Je to pokles, ale podľa Jozefa Paceka počty v okolitých dedinách stúpli: „To možno hovorí o tom, že ľudia zo Žiaru odchádzajú, klesá tu počet obyvateľov. Vo farskej evidencii máme okolo 150-160 veriacich, vieme o nich, občas sa vidíme, navštevujeme. Do kremnického cirkevného zboru patrí Žiar nad Hronom ako dcéro-cirkev k matko-cirkvi a okrem týchto dvoch miest tam patrí ďalších 29 okolitých obcí, to sú malé dedinky s malým počtom veriacich evanjelikov, tvoria diaspóru. Bohoslužby sú pravidelne v Kremnici a Žiari, z ostatných obcí prichádzajú do miest, výnimkou sú Krahule, kde máme sporadicky stretnutia po domácnostiach a raz za mesiac - dva aj v DSS v Janovej Lehote - tam chodia aj občania z dediny.“
Aj dnešok bol dôkazom, že konštruktívny dialóg má zmysel a že ak spolu vieme hovoriť vecne a otvorene, máme šancu posúvať naše mesto dopredu.
(mdeb)
Foto: Peter Vörös
Ďalšie články - Naše mesto
Biskupský kaštieľ po rozsiahlej obnove otvorili pre verejnosť. Ďalšou investíciou bude obnova kaplnky a arkádovej chodby
V piatok 5. júna 2026 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie renesančno- barokového kaštieľa, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky mesta. Po dvoch rokoch sa tak obyvatelia môžu tešiť na krásny priestor, ktorý bude slúžiť verejnosti, a to...
Stretnutie s riaditeľmi stredných škôl podporilo myšlienku výstavby internátu
V stredu 3.júna 2026 sa na pôde Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Žiari nad Hronom uskutočnilo priateľské stretnutie vedenia mesta s riaditeľmi stredných škôl v našom meste. Počas viac ako dvoch hodín sa diskutovalo o viacerých témach, pričom do
Kaplnku v Biskupskom kaštieli čaká obnova. Mesto získalo 200-tisíc eur z Ministerstva kultúry SR
Mesto Žiar nad Hronom získalo 200-tisíc eur z Ministerstva kultúry SR na obnovu historickej kaplnky v Biskupskom kaštieli. Po komplexnej obnove exteriéru kaštieľa, na ktorú mesto získalo 2,5 milióna eur z Plánu obnovy, ako aj po obnove nádvoria a...
Vo veku 69 rokov nás navždy opustila bývalá poslankyňa MsZ Soňa Lukyová
S hlbokým zármutkom sme prijali správu, že nás vo veku 69 rokov navždy opustila pani Soňa Lukyová, bývalá mestská poslankyňa a bývalá vedúca útulku DSS. Soňa Lukyová sa narodila 8. mája 1957 v Žiari nad Hronom. Svoj život spojila s naším mestom, jeho...
Najnovšie články
Stretnutie s riaditeľmi stredných škôl podporilo myšlienku výstavby internátu
Leto v Žiari bude v znamení osláv 780. výročia založenia mesta
Vo veku 69 rokov nás navždy opustila bývalá poslankyňa MsZ Soňa Lukyová
Kúpalisko v Žiari by mal opäť prevádzkovať nájomca









