Dnes je 18.07.2019, meniny má Kamila.   

Premenlivý apríl, prídu mrazy i horúčavy?

Zverejnené: 15.04.2019 09:39:36 |   | vytlačiť
obr: Premenlivý apríl, prídu mrazy i horúčavy?

Po veľmi teplom počasí v marci odštartoval v podobnom duchu aj mesiac apríl. Teploty nad 20°C sa objavovali dosť často, výnimkou bola sobota 6. apríla. Zdá sa, že tohtoročný apríl neostane nič dlžný svojej premenlivej povesti. Je to prechodový mesiac, kedy je z pohľadu počasia možné azda všetko. V tomto mesiaci sa môžu vyskytnú ako mrazy, tak aj letné, ba dokonca tropické teploty, môžu sa objaviť búrky, ale aj sneženie. Aké počasie predpovedá žiarsky meteorológ Ján Wolf?

V posledných rokoch sa stáva pravidlom, že v období na konci zimy a v prvých jarných týždňoch začnú dlhodobo absentovať zrážky. Je to obdobie, kedy sa cirkulačné pomery na severnej pologuli postupne menia zo zimných na letné a v strednej Európe dochádza k akémusi hluchému obdobiu bez zrážok. Po relatívne teplom začiatku uplynulého týždňa, keď sme v pondelok 8. apríla zaznamenali v našom meste najteplejší deň v tomto roku, s maximálnou dennou teplotou 24,5°C, prišlo citeľné ochladenie. Veľmi teplú prvú aprílovú dekádu na krátku dobu vystriedal chlad, ojedinele slabé zrážky. Kým pred pár dňami sme mali takmer prvý letný deň, v piatok (12.4.) vystúpila maximálna denná teplota vzduchu len na 9,4°C. Apríl je jednoducho nevyspytateľný a aj tento rok si budeme musieť prejsť jeho vrtochmi,“ hovorí Ján Wolf s tým, že nasledujúce dni, od utorka, bude lepšie počasie, viac slnka a teploty porastú až na 20°C. „Zatiaľ to vyzerá tak, že Veľký piatok a následne aj sobota ešte prinesú slnečné a pomerné teplé počasie. Navyše, predpoveď počasia na Veľkonočnú nedeľu aj pondelok sa trochu komplikuje. Zo západnej Európy by sa mala presunúť nad naše územie brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá prinesie viac oblačnosti a zrážky,“ dodáva meteorológ.

14-dňová predpoveď počasia na región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 15. - 21. 4. 2019

Rozloženie tlakových útvarov by sa počas tohto týždňa nemal meniť. Nad Škandináviou sa bude nachádzať stred mohutnej a rozsiahlej tlakovej výše. Zároveň od juhovýchodu bude zasahovať vyplňujúca sa plytká tlaková níž. Medzi týmito tlakovými útvarmi bude v prvých dňoch tohto týždňa prúdiť od severovýchodu chladnejší a suchší vzduch, od stredy sa prúdenie zmení na teplejšie juhovýchodne.

Pondelok – streda: Polooblačno, neskôr takmer jasno. Rána pomerne chladné a hrozia prízemné mrazy (utorok, streda). Nočné teploty 4 až -1°C. Denné teploty v intervale 15 až 18°C. Slabý až mierny severovýchodný, neskôr juhovýchodný vietor.

Štvrtok – piatok: Jasno až polooblačno, ojedinele prehánky, hlavne vo štvrtok. Nočné teploty 5 až 3°C. Denné teploty 17 až 20°C. Slabý juhovýchodný vietor.

Sobota – nedeľa: Prevažne len malá oblačnosť, cez deň pomerne teplo. V nedeľu popoludní pribúdanie oblačnosti a ojedinele prehánka. Nočné teploty 7 až 4°C. Denné teploty 18 až 21°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 22. - 28. 4. 2019

Predpoveď počasia na posledný aprílový týždeň je tak trochu neistá, čo sa týka vývoja počasia. V úvode tohto týždňa by sa mala nad strednou Európou nachádzať výšková tlaková níž. Prevládať bude oblačné počasie so zrážkami. V strede týždňa postúpi z južnej Európy nad naše územie brázda nízkeho tlaku vzduchu. Po jej prednej strane začne od juhovýchodu prúdiť veľmi teplý vzduch, ktorý prinesie viac oblačnosti, zrážky, ojedinele búrky. Ešte je to ďaleko a všetko môže byť inak.

Pondelok – streda: V pondelok veľká oblačnosť, miestami dážď, v ďalších dňoch polooblačno až oblačno, pri zväčšenej oblačnosti slabé prehánky. Nočné teploty 6 až 4°C. Denné teploty 13 až 16°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Štvrtok – nedeľa: Polooblačno až oblačno, miestami prehánky, neskôr viac zrážok. Nočné teploty 10 až 7°C. Denné teploty 20 až 23°C. Prevažne len slabý východný až juhovýchodný vietor.

 


Novinky

17.07.2019 09:06:25 Naše mesto

ÚVZ SR: Ponúknite deťom vodu, odnaučte ich od sladených a energetických nápojov

Najvhodnejší nápoj pre deti je voda, na spestrenie pitného režimu im môžete ponúknuť nesladený bylinkový či ovocný čaj alebo nesýtenú ...

16.07.2019 14:37:12 Kultúra

Preneste sa do stredoveku. Pätnásty ročník Šášovských hradných hier klope na dvere

Obľúbené Šášovské hradné hry sa vracajú k osvedčenému scenáru. Kým vlani bol program po prvýkrát v rukách šermiarov, tento rok sa opäť ...

11.07.2019 08:42:15 Šport

Atletika: Adam Hriň dvojnásobným majstrom Slovenska

Prvý júlový víkend sa v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska atletického dorastu. Farby nášho Atletického klubu zastupovalo šesť atlétov. Najlepšie sa darilo ...

11.07.2019 08:38:39 Šport

Cyklistika: Simona Záhorcová sa stala juniorskou vicemajsterkou Slovenska

Na spoločných Majstrovstvá Slovenska a Čiech v časovke jednotlivcov na 20,5 km štartovali aj juniorky a juniori z Cyklistického klubu MŠK Žiar ...

11.07.2019 08:35:44 Kultúra

Pripomenuli sme si 150 rokov od smrti Štefana Moysesa

Pri príležitosti 150. výročia úmrtia Štefana Moysesa sa vo štvrtok 4. júla uskutočnilo spomienkové stretnutie Pocta Moysesovi. Spomienkové stretnutie organizoval ...

09.07.2019 13:29:44 Naše mesto

Odkrývame históriu: Výskum v kaštieli I.

V týchto dňoch bol ukončený historicko - architektonický výskum v kaštieli, ktorý realizovali študenti Univerzity v Trnave pod vedením Ing. arch. Ivana Gojdiča. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky