Dnes je 23.05.2019, meniny má Želmíra.   

Primátor Peter Antal: Zimný štadión otvoríme v júni

Zverejnené: 06.05.2019 10:23:14 |   | vytlačiť
obr: Primátor Peter Antal: Zimný štadión otvoríme v júni

Od otvorenia zimného štadióna nás delí už iba niekoľko týždňov. Primátor Peter Antal avizuje termín na druhú polovicu júna. Pri tejto príležitosti sa plánuje slávnostné otvorenie s exhibičným zápasom.

Ako je už na prvý pohľad vidieť, stavba ako celok dostáva svoj špecifický tvar. „Hlavné stavebné práce sú určite za nami a dnes už finišujeme s dokončením zimného štadióna,“ hovorí primátor Peter Antal a ako konkretizuje: „Dokončuje sa posledná časť tribún, ktoré budú okolo celej ľadovej plochy. V súčasnej dobe sa už zavesila a sfunkčnila LED kocka, ktorá bude na žiarskom zimnom štadióne osadená ako na jednom z mála štadiónov na Slovensku. Nie všetky štadióny, dokonca ani extraligové, takúto LED kocku majú.

Na zimnom štadióne sa pracuje nielen z vonkajšej časti, práce pokračujú aj vo vnútri budovy. Robia sa vnútorné inštalácie, dlažby, obklady a záverečné práce na šatniach či toaletách. „Nasledovať bude dokončenie technologickej budovy, ktorá sa začala stavať pred niekoľkými dňami. Montujú sa sedačky a stupne na tribúnach. Keď bude väčšia časť sedačiek namontovaná, namontujú sa aj mantinely. Dôležité však bude zvládnuť nielen technické a fyzické dokončenie, ale aj papierovú časť spustenia prevádzky,“ podotýka primátor. Dôležitou časťou stavby bude aj už spomínaná technologická budova, v ktorej bude tzv. snežná jama. „Keď rolba vyčistí ľad od snehu, ten je potrebné vypustiť a práve na to slúži snežná jama. Tu sa sneh premení na vodu, ktorá sa opätovne použije v rolbe,“ vysvetľuje Antal.

Zimný štadión by mal byť otvorený deväť mesiacov v roku, a to nielen pre hokejistov, ale aj pre širokú verejnosť a žiarske školy. „Uvidíme časom, aký bude záujem o prevádzku. Ale vieme, že ľudia sú doslova hladní po hokeji a po tom, aby si mohli užívať ľadovú plochu. Na rozdiel od futbalového štadióna, kde sa na trávnik dostanú len futbalisti, ľadová plocha bude určená pre každého, kto si ju bude chcieť užívať, či už na verejnom korčuľovaní, alebo hobby hokejisti. Verím preto, že zimný štadión bude intenzívne využívané športovisko,“ konštatuje Peter Antal.

Žiarsky zimák bude patriť k najmodernejším štadiónom na Slovensku

Chod zimného štadióna sa bude financovať tak, ako tomu bolo aj v predchádzajúcom období. To znamená v kombinácii finančných prostriedkov z rozpočtu mesta a z finančných prostriedkov získaných za prenájom ľadovej plochy. Ako Antal avizuje, mesto má už v tohtoročnom rozpočte plánovanú sumu na prevádzku štadióna. „Zimný štadión bude moderný štadión, ktorý aj z energetického hľadiska bude jedným z najlepších na Slovensku. Ako som si vypočul od viacerých ľudí, ktorí dnes pracujú v hokeji a boli sa u nás pozrieť, žiarsky zimák bude určite aj jeden z najkrajších zimných štadiónov. Určite to je aj tým, že je robený na spôsob kotla, to znamená, že zo všetkých strán je bezprostredne za mantinelom hľadisko. Takýchto štadiónov je veľmi málo na Slovensku. Dokonca, podľa mojich informácií, sú možno iba tri, vrátane tých najväčších v Bratislave a Košiciach,“ podotýka ďalej žiarsky primátor.

So spustením zimného štadióna sa počíta aj so znovuobnovením činnosti hokejového klubu. Ambíciou dokonca je, aby sa v Žiari opäť hrával aj mužský hokej. „To však nie je tak jednoduché, pretože sa tu posledných jedenásť rokov nevychovávali žiadni hokejisti. Máme však predstavu, ako by sme to urobili tak, aby sa možno už od prvej sezóny hral v Žiari zaujímavý hokej pre ľudí a aby sa na štadión opäť chodili, tak ako v minulosti, početné návštevy pozerať na hokej,“ približuje hokejové plány Antal. Hokejový klub sa podľa slov primátora ide intenzívne venovať najmä mládeži, a to na všetkých stupňoch vekových kategórií, aby sa čo najviac detí naučilo korčuľovať: „K dispozícii by malo byť minimálne 50 párov korčúľ a základnej výstroje, ktorú si budú môcť deti zo škôl požičať a učiť sa korčuľovať. Spoločnosť SportTrend, ktorá hokejový klub v našom meste zastrešuje, nám predstavila projekt, ktorý je zameraný na to, aby sa opätovne rozbehla činnosť mládežníckych hokejových kategórií. Počíta sa aj so vznikom tzv. hokejovej triedy, ktorá by bola v Základnej škole na Jilemnického ulici,“ naznačuje najbližšie plány s mládežou primátor Antal.

Suma, ktorá sa doposiaľ na rekonštrukciu zimného štadióna preinvestovala, je približne 3,5 milióna eur. „Jeden a pol milióna eur nám poskytol Úrad vlády SR, dva milióny sa použili z rozpočtu mesta a od Slovenského zväzu ľadového hokeja sme dostali dotáciu 46-tisíc eur na kúpu mantinelov. Je možné, že bude potrebné ešte niečo malé dofinancovať a sme tomu z rozpočtu mesta pripravení pomôcť. Hľadáme však aj sponzorov, pretože tým, že pri zimnom štadióne ide o rekonštrukciu, tak nedá sa na 100 percent vypočítať, čo je ešte potrebné urobiť. Všetko sa robí len s predpokladanými číslami. Ešte aj dnes, keď sa pozrieme, tak sa niektoré veci obstarávajú,“ podotýka Peter Antal.

Slávnostné otvorenie za účasti bývalých slovenských hokejových hviezd

Otvorenie zimného štadióna je naplánované na druhú polovicu júna. Na túto príležitosť žiarski poslanci z mestského rozpočtu odklepli sumu 15-tisíc eur. „Keďže na rekonštrukciu štadióna nám poskytol Úrad vlády SR 1,5 milióna eur, chceme na jeho slávnostné otvorenie pozvať premiéra Petra Pellegriniho. V rámci otvorenia tiež plánujeme exhibičný zápas bývalých slovenských hokejových hviezd proti bývalým žiarskym hokejistom. Predviesť by sa mali aj krasokorčuliari a súčasťou otvorenia bude aj šou a hudobné vystúpenia,“ prezrádza detaily k slávnostnému otvoreniu žiarsky primátor.

Po znovuspustení bude mať zimný štadión štyri tribúny a kapacitu 2 100 miest na sedenie aj na státie. Slúžiť bude nielen športovcom, ale aj verejnosti a žiarskym školám. Návštevníci štadióna budú mať k dispozícii aj novovybudované parkovisko. „V týchto dňoch už svoju činnosť avizovali aj krasokorčuliari, pričom družstvo bude súčasťou nášho nového mládežníckeho klubu. Dohodnutých už máme aj trénerov tohto športu,“ dodáva na záver primátor Peter Antal s tým, že aj keď sa zimák otvorí v polovici júna, podľa záujmu verejnosti sa uvidí, či bude hneď aj v prevádzke. Ako však avizuje, najneskôr sa uvedie do plnej prevádzky v auguste.

 


Novinky

22.05.2019 12:51:07 Naše mesto

Rezervačný systém Sociálnej poisťovne vám uľahčí návštevu pobočky a ušetrí čas

Poistenci Sociálnej poisťovne majú od začiatku roka k dispozícii novú službu, ktorá im uľahčuje život. Môžu si rezervovať termín návštevy v ktorejkoľvek ...

21.05.2019 13:37:59 Naše mesto

Požiar poškodil dve autá, pri dokumentovaní prípadu pomáhal aj služobný pes

Polícia v Žiari nad Hronom vyšetruje požiar auta na Hviezdoslavovej ulici v Žiari nad Hronom. „K požiaru došlo v utorok 21. mája krátko pred ...

17.05.2019 09:28:04 Šport

10. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu úspešne za nami

Už 10. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu sa konal v sobotu 11. máj. Jeho organizátorom bol Atletický klub MŠK Žiar nad ...

16.05.2019 10:36:41 Kultúra

Žiarsky deň detí v netradičnom termíne

Tohtoročný Žiarsky deň detí sa uskutoční v netradičnom termíne, a to v nedeľu 9. júna v Parku Štefana Moysesa. Ako avizuje producent Mestského kultúrneho ...

15.05.2019 13:04:53 Naše mesto

Festival vína v parku už túto sobotu!

Po minuloročnom veľkom úspechu podujatia Víno v parku, ktoré je venované milovníkom dobrého a kvalitného vína, sa tento rok uskutoční jeho ...

14.05.2019 10:55:21 Naše mesto

Aj v tomto roku pokračujeme v opravách miestnych komunikácií

Ako v minulom roku, aj tento rok mesto zo svojho rozpočtu vyčlenilo finančné prostriedky na opravy miestnych komunikácií. V prvej etape sa ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Zimný štadión oficiálne otvoríme 28. júna. Zápas legiend slovenského hokeja. Viac info už čoskoro!
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019