Dnes je 23.07.2019, meniny má Oľga.   

Roztomilé hračky vyrába Barborka z kvalitnej vlny

Zverejnené: 01.02.2018 13:11:18 |   | vytlačiť
obr: Roztomilé hračky vyrába Barborka z kvalitnej vlny

Barbora Vnučková vzala háčik na háčkovanie po prvýkrát do rúk iba pred dvomi rokmi. No pokojne môžeme povedať, že spod jej rúk dnes vychádzajú originálne hračky, ktoré sa u nej doma ani nestihnú dlho ohriať. Putujú do rúk deťom a robia im radosť. Na prvý pohľad a dotyk sa však do nich zamilujú nielen samotné detičky, ale aj ich rodičia. Originálnu hračku môžete mať aj vy. Viac prezrádza Barborka v rozhovore, na ktorý si našla čas popri svojich dvoch detičkách.

Háčkovať som sa začala učiť na začiatku roku 2016, pomaličky, po krôčkoch. Bol to môj záväzok do Nového roka, že proste sa to naučím a budem vyrábať hračky pre detičky,“ hovorí na úvod Barborka, mamička dvoch malých detí, ktoré jej počiatočné výtvory ako prvé otestovali v praxi. Ako prezrádza, háčkovať sa začala učiť z videí, ktoré si našla na youtube. Všetko sa učila viac-menej sama a čomu nerozumela, to jej dovysvetľovala mamina, ktorá sa tiež dlhé roky venuje ručným prácam. Barborka však tvorí iba hračky. „Na začiatok sa má vraj začínať jednoduchšími vecami, ako sú čiapky a deky, ale ja som tvor nedočkavý, a tak som rovno začala s hračkami. Do budúcna sa nebránim možno aj zaujímavým čiapkam, ale deky ma nelákajú napríklad vôbec,“ prezrádza.

Hračky, ktoré háčkovaním vyrába, sú z kvalitnej vlny, ktorá je vhodná pre detičky. Na ich výrobu Barborka nevyužíva „čo kto dal“, ale vlny si kupuje najčastejšie v žiarskych obchodíkoch alebo v e-shopoch. „Aj keď moje zásoby a dva plné perináky materiálu mi momentálne stačia a dokupujem len vtedy, keď mi nejaká farba dôjde. Každá jedna hračka je však zhotovená iba z materiálov vhodných už pre najmenšie detičky, a to zmesová vlna (bavlna a polyakryl). Hračky vypĺňam antialergickým dutým vláknom a ak je potrebné hračke dať očká či noštek, tie sú bezpečnostné, aby sa zabránilo, že dieťatko očko vytrhne a vdýchne,“ približuje Barborka a ako ďalej hovorí, častokrát sa jej pri objednávke mamičky pýtajú, či má doma domáce zvieratká (psík alebo mačka). „Je to z dôvodu, aby vedeli, v akom prostredí hračka „vyrastá“. Ale doma okrem nás nebýva žiadny štvornohý miláčik, takže hračky „vyrastajú“ bez možnosti kontaktu s alergénmi.

Aj keď teraz sú Barborkine výrobky krásne a dokonalé, prvý výrobok to šťastie nemal. „Práve som si spomenula na krivého škaredého tyrkysového psíka a z chuti som sa zasmiala,“ hovorí s úsmevom a ako dodáva, skončil v koši. „Lebo som sa na neho nemohla pozerať. Som veľký kritik a ak sa mi hračka nepáči, neposuniem ju. Vždy si poviem, či by som ja, inak v tomto smere hrozná detailistka, bola ochotná za danú hračku dať nejaké peniažky a či by som bola spokojná. Ale vďaka krivému psíkovi som vychytala rôzne detaily, veľa sa naučila a som rada, že som si vybrala práve jeho na učenie. Druhá hračka bola včielka a doteraz je to jedna z najobľúbenejších hračiek môjho synčeka.“ Zaujímavé je dozvedieť sa, že nie veľké veci, ale práve tie najmenšie sú najprácnejšie. „Možno si poviete – čím väčšia hračka, tým väčší problém. Opak je pravdou. Najťažšie sú malinké detaily. Veľakrát sa stane, že háčkujem nejaký detail a je na hračke dvakrát a oba kúsky sú rozdielne na prvý pohľad. Tak háčkujem tie detaily dovtedy, kým aspoň dva nie sú identické,“ približuje ďalej mladá mamička. No čo dodať, je jednoducho naozaj detailistka.

Vďaka krivému psíkovi som vychytala rôzne detaily. Najťažšie sa robia malinké detaily.

Zaujímalo nás, ako dlho trvá, kým je hračka hotová. Toto však bola otázka, na ktorú nám Barborka nevedela dať odpoveď. „Som mamička na materskej dovolenke a toto je moje hobby, ktoré robím popri domácnosti a deťoch a niekedy denne tomu neobetujem ani minútu. A niekedy, naopak, 3 hodiny. Keď som začala háčkovať, tak synček už mal 2,5 roka a dlhý obedný štvorhodinový spánok, tak sa veselo vyrábalo. Teraz mám doma skoro 4-mesačné, kus náročnejšie, dievčatko, a tak si hľadáme ešte ako taký režim. V háčkovaní tak prežívam akýsi „absťák“, lebo sa tomu venujem naozaj málo,“ vysvetľuje a ako dodáva, výrobky sú síce s dlhšou čakacou dobou, ale o to viac z lásky. „Poznám veľa báb, ktoré vyrábajú rôzne handmade výrobky a idú ako „pílky“. Neodsudzujem to, ale ja sa snažím do každej jednej hračky vdýchnuť kus seba a hlavne nebrať to ako formu zárobku, ale ako formu oddychu a potešenia. Niekto relaxuje spánkom, niekto pri dobrej knihe alebo filme, ja relaxujem pri vlne a háčiku,“ podotýka.

Konečnými zákazníkmi Barborky sú, samozrejme, predovšetkým detičky. Hodnota jednej takejto hračky pritom závisí od viacerých faktorov. Tými sú napríklad spotreba materiálu, veľkosť a v neposlednom rade aj náročnosť. „Dve hračky môžu vyrásť do rovnakej dĺžky, no rozdiel cenový môže byť aj cez 10 eur. Pretože jedna hračka môže byť len dlhá, lebo je nohatá a rukatá a spotreba materiálu tým pádom nie je taká veľká ako pri takom fajnom „tučnučkom“ mackovi,“ vysvetľuje Barborka a zároveň prezrádza, odkiaľ na hračky čerpá námety: „Na internete je veľa rôznych nápadov. Každý jeden deň si nad nejakým poviem, že wau, toto vyskúšam. Ale potrebujem tým pádom, aby deň mal aspoň 48 hodín.“ O tom, či bude výrobok originál, záleží od objednávky. Barborka sa vždy snaží nahovoriť objednávajúceho aspoň na inú farbu, zmenu nejakého detailu. „Niekedy mi to prejde, niekedy si vyslovene žiadajú rovnaké,“ podotýka s tým, že hračky robí aj na požiadanie, ak ju zákazník o niečo konkrétne požiada. „Známa mala požiadavku na háčkovaného bulteriéra ako darček pre bábätko do pôrodnice, ktoré sa narodilo rodičom, ktorí majú doma túto rasu psíka. Samozrejme, ten sa prispôsoboval farebne tomu ich. Čiže bol kompletne celý biely, podľa želania. A častokrát sa stane, že príde niekto s požiadavkou, že ja by som chcela takéto zvieratko, ale u mňa na stránke nenašli, že niečo podobné som už robila. Samozrejme, presne takýmto hračkám sa najviac teším, lebo môžem uháčkovať niečo nové, čo som ešte nerobila.“ Takto vznikla pred Vianocami aj háčkovaná bábika, ktorá bola Barborkiným „krstom ohňom“, keďže na nej boli nové techniky háčkovania, ktoré ešte predtým neskúšala. Prišívanie umelých parochňových vlasov bola pre ňu tiež novinka. „Ale s výsledkom som bola spokojná,“ hovorí spokojne.

Najobľúbenejšieho macíka som háčkovala pre synčeka. Ten ho priniesol do pôrodnice svojej sestričke.

Mamičky, babičky či oteckovia sú tí, ktorí si háčkované hračky objednávajú najčastejšie. Venujú ich potom detičkám, neteriam, synovcom, vnúčatkám ako darčeky, či už na sviatky, alebo len tak pre potešenie. Ako však Barborka priznáva, vlastné návrhy zatiaľ pre nedostatok času nemá. Aj keď v hlave už nejaké nosí. „Mojím najobľúbenejším výtvorom je asi macko pre moju dcérku. Háčkovala som ho synčekovi, ktorý ho daroval svojej sestričke pri ich prvom stretnutí v pôrodnici,“ hovorí s láskou o svojom najobľúbenejšom výtvore, ktorý je zo špeciálnej mäkkej polyamidovej vlny a zároveň to bol jej prvý výrobok z tohto materiálu. „Je krásny a mäkkučký a vždy, keď na neho pozriem, pripomína mi to dojímavé prvé stretnutie mojich detičiek.

Háčkovanú včielku Maju venujem tomu, kto v súťaži o detské ihrisko zahlasuje za Žiar.

A keďže Barborka podľa vlastných slov veľmi rada spája príjemné s užitočným, rozhodla sa jednu krásnu hračku venovať tomu, kto v súťaži o detské ihrisko Žihadielko zahlasuje za Žiar nad Hronom. „Môj synček je „včielkomajomaniak“ a včielku Maju veľmi ľúbi. Miluje ihriská, detské kútiky a viem, že aj on by sa veľmi ihrisku potešil. Taktiež dcérka raz vyrastie a ihrisku by sa isto tešila. Hoci nežijeme priamo v Žiari, ale v susednej Starej Kremničke, nič nám nebráni sadnúť do auta a za 10 minút sa hrať u vás. Je smutné, že pred rokom, kedy sa mesto nezapojilo do tohto projektu, tak každý nadával a teraz proste stále chýba dostatok hlasujúcich, čo by túto skvelú vec podporili. A tak som sa rozhodla, že skúsim aspoň takouto formou pomôcť,“ dodáva na záver mamička Barborka. V prípade, že sa do súťaže prihlásite a splníte podmienky hlasovania, ste v hre o 30-centimetrovú háčkovanú včielku Máju. Jej hodnota je pritom viac ako 30 eur.

V prípade, že si chcete pozrieť prácu Barborky Vnučkovej, nájdete ju na facebookovej stránke S láskou háčkované od Barborky.

 


Novinky

23.07.2019 08:30:48 Naše mesto

Školský dvor premenili na rozprávkový sen

V dňoch od 13. do 15. júla, v čase uzatvorenia Materskej školy – elokovaného pracoviska na Ulici A. Kmeťa č. 17, sa ...

22.07.2019 09:38:03 Naše mesto

Horúce dni sa opäť vrátia

Začiatkom júla síce pokračovalo počasie v podobnom duchu ako bolo v júni, no v ďalších dňoch sa leto doslova odmlčalo. Po relatívne takmer ...

17.07.2019 09:06:25 Naše mesto

ÚVZ SR: Ponúknite deťom vodu, odnaučte ich od sladených a energetických nápojov

Najvhodnejší nápoj pre deti je voda, na spestrenie pitného režimu im môžete ponúknuť nesladený bylinkový či ovocný čaj alebo nesýtenú ...

16.07.2019 14:37:12 Kultúra

Preneste sa do stredoveku. Pätnásty ročník Šášovských hradných hier klope na dvere

Obľúbené Šášovské hradné hry sa vracajú k osvedčenému scenáru. Kým vlani bol program po prvýkrát v rukách šermiarov, tento rok sa opäť ...

11.07.2019 08:42:15 Šport

Atletika: Adam Hriň dvojnásobným majstrom Slovenska

Prvý júlový víkend sa v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska atletického dorastu. Farby nášho Atletického klubu zastupovalo šesť atlétov. Najlepšie sa darilo ...

11.07.2019 08:38:39 Šport

Cyklistika: Simona Záhorcová sa stala juniorskou vicemajsterkou Slovenska

Na spoločných Majstrovstvá Slovenska a Čiech v časovke jednotlivcov na 20,5 km štartovali aj juniorky a juniori z Cyklistického klubu MŠK Žiar ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky