Dnes je 19.07.2018, meniny má Dušana.   

Škriatkovia Lolo a Piškót majú na každú boľačku pesničku

Zverejnené: 19.01.2015 13:15:20 |   | vytlačiť
obr: Škriatkovia Lolo a Piškót majú na každú boľačku pesničku

Škriatkov Lola a Piškóta prináša do sveta detí ich kamarát bocian Ján. Počas programu predstavia detskému divákovi pesničky, scénky a spoločne sa s nimi aj zahrajú. Ako svorne tvrdia, na každú boľačku majú pesničku.

Pod maskami Lola a Piškóta sa skrývajú Matúš Holečka (Lolo) a Ján Tomasovits (Piškót). V rozhovore nám predstavili svoj divadelno-hudobný program pre deti aj svojich zvieracích kamarátov.

Kto sú Lolo a Piškót?

Matúš: Lolo a Piškót sú škriatkovia, ktorí majú veľa priateľov v ríši zvierat. Spoločne o nich prišli porozprávať a zaspievať deťom.

Vystupujete ako duo. S čím predstupujete pred detského diváka?

Matúš: Vystupujeme s pesničkovým predstavením, na čo nadväzuje a úzko s ním súvisí aj hovorené slovo. Dramaturgicky mám vopred celé predstavenie pripravené a podľa daných okolností, ak sa nám naskytne možnosť na nejakú improvizáciu, alebo je to potrebné, vieme sa podľa toho zariadiť.

Koľko pesničiek obsahuje váš program?

Ján: V programe máme desať piesní, pričom celé predstavenie trvá približne 50 minút.

Kto je autorom textov, hudby a samotného predstavenia?

Ján: Texty robil Janko Kulich a hudbu tiež on spoločne s Matúšom. S programom predstavenia nám pomáhala Peťa Kulichová a Peter Luptovský.

Matúš: Pri príprave sme potrebovali najmä takého človeka, ktorý by nám vytriedil nápady a videl celý program aj z opačnej strany, ako divák. Samotný scenár predstavenia sme si vo veľkej miere pripravili sami, mali sme však aj pomocníkov a radcov, ktorí nám aj niečo doplnili.

Znamená to, že na všetko ste profesionálne a do detailov pripravení.

Matúš: Pri detskom divákovi je dosť riskantné a na tenkom ľade nechať to iba na náhodu.

Aká je cieľová skupina vašich divákov?

Ján: Je to väčšinou pre predškolákov, respektíve pre deti vo veku 5 a 6 rokov. Mali sme aj starších divákov, tých to však už aj nebavilo a počas predstavenia vyrušovali. Maličkí sa zase väčšinou boja. Plačú však len na začiatku, potom sa už pridajú a zabávajú sa s nami.

Je predstavenie pre deti poučné, s nejakým posolstvom?

Matúš: Celé je to predovšetkým veľká zábava. Ale nejaké to ponaučenie z toho určite plynie. V programe vystupujeme s pesničkami o zvieratkách, ktorých sa niektoré deti môžu báť a môžu im byť nepríjemné. Spievame o červíkovi Erikovi, rozmaznanom prasiatku, žabkách, užovke Žofke, macovi Lacovi, pande Vande či komárovi Cuckovi.

Kedy sa Lolo a Piškót dali dokopy?

Ján: Približne niekedy vo februári 2014. Keďže spolu pracujeme, o nejakom programe pre deti sme uvažovali už dávnejšie. Stále sme sa k tomu nevedeli dokopať. Impulzom, aby sme začali, bol termín predstavenia, ktorý sme dostali a museli sme sa začať pripravovať.

Matúš: Celú genézu vývoja škriatkov možno dotovať do obdobia, odkedy s Jankom Kulich hrávam v zoskupení Kolegium. On vytvoril pesničku pre svoju dcérku, ktorá bola o vláskoch malej Karolínky, v ktorých býva pavúčik. Potom sme sa zapojili aj do projektu Pozitívnych rozprávok, kde sme si vyskúšali, či pesničky pre deti skutočne vieme vytvoriť. Neskôr to začalo naberať kontúry, pridalo sa nahrávanie, pomedzi to začínal vznikať vizuál postáv až sme sa postavili spoločne pred deti.

Kto vám vytvoril kostýmy?

Matúš: Pomáhala nám Miška Mokrá, ktorá je profesionálnou kostymérkou.

Matúš, ty sám si otec dvoch dcér, spievaš doma aj im?

Matúš: Nemusím, u nás sa púšťa naše CD od rána do večera. Práve na mojej staršej dcére, ktorá má tri roky, sme piesne testovali. Zúčastnila sa projektu v rámci prvej testovacej skupiny na generálke v Žarnovici v materskom centre. Odvtedy sa stala naším obrovským fanúšikom a Lolo a Piškót sú pre ňu pojem. Najväčším trestom, keď robila neplechu, bolo pre ňu to, že sme jej odobrali plagát Lola a Piškóta. Samozrejme, nevie, že Lolo je jej otecko.

Tým sme sa dostali k vášmu CD, ktoré ste len nedávno uviedli do života. Koľko je na ňom piesní?

Matúš: Spolu je tam 12 piesní. Desať je tých, ktoré používame počas predstavení a dve sú pomalšieho razenia.

Ján: Jedna je uspávanka a druhá je práve o pavúčikovi v Karolínkiných vlasoch. Aj keď nám nezapadali do programu, bolo nám ľúto vynechať ich.

Kde sa záujemcovia dostanú k vášmu CD?

Ján: Môžu nám napísať e-mail na: loloapiskot@gmail.com, alebo prostredníctvom facebookovej stránky Lolo a Piškót. Tam si zároveň môžu pozrieť aj fotografie z našich vystúpení. CD nosíme aj na naše predstavenia, kde si ich tiež môžu zakúpiť.

S vaším predstavením Straši ZOO ste už prešli aj za „hranice" mesta. Čo vás čaká do budúcna?

Ján: Počas roka sme absolvovali 14 predstavení. Najbližšie sa predstavíme vo Zvolene v januári a potom v našom meste vo februári, kedy budeme moderovať maškarný ples. Všetky termíny našich vystúpení aktualizujeme aj na našom facebooku. Vo februári tiež začneme pripravovať nové CD, tentoraz pod názvom Lolo a Piškót v Afrike.

 


Novinky

17.07.2018 09:10:08 Naše mesto

Rekonštrukcia chodníkov dokončená v priebehu augusta

Už v máji sa začalo s rekonštrukciou chodníkov v rámci celého mesta. Celkovo sa opraví 3710 metrov štvorcových chodníkov v sume 96 000 eur. Mesto ...

16.07.2018 08:35:40 Naše mesto

Vyšplhajú sa teploty v druhej polovici júla nad tridsať?

Tohtoročné leto je zatiaľ premenlivé. Stabilné slnečné počasie sa nám akosi nevie ustáliť na dlhšie obdobie. Keď už sa počasie ...

10.07.2018 12:29:22 Naše mesto

Prevádzka materskej školy počas školských letných prázdnin

Prevádzka Materskej školy na Ul. Dr. Janského a jej elokovaných pracovísk je cez letné prázdniny v  tzv. letnom režime. To ...

03.07.2018 07:53:34 Naše mesto

Staré smetné koše zmiznú z ulíc. Nahradia ich betónové modely

Tento rok pribudne v uliciach mesta 48 kusov nových separačných smetných košov. Ide pritom o prototypy, ktoré sa vyrábajú podľa návrhu a požiadaviek ...

02.07.2018 09:08:37 Naše mesto

Po chladnejších dňoch prichádza postupné otepľovanie

Náhle ochladenie, ktoré nás v poledných dňoch sprevádzalo, sa značne naťahuje. Ide o jedno z najvýraznejších ochladení, minimálne od konca zimy. Žiarsky meteorológ ...

29.06.2018 14:49:46 Naše mesto

Žiarčanov na voľné parkovacie miesto navedie mobilná aplikácia

Mesto Žiar nad Hronom plánuje, v rámci projektu Smart City, osadiť na parkovacie miesta v centrálnej mestskej zóne a novovybudované miesta pri bývalom ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu