Triedenie odpadu má zmysel

19.02.2019 11:18:44
Triedenie odpadu má zmysel

Medziročne produkcia komunálnych odpadov na Slovensku, ale aj v našom meste postupne stúpa. Pred pár rokmi sme na Slovensku vyprodukovali na obyvateľa 336 kíl komunálneho odpadu, dnes už štatistiky hovoria o 400 kilách. Pri už vyprodukovaných odpadoch je potrebné pristupovať zodpovedne a odpady dôsledne triediť a odovzdať na miesta vytvorené mestom.

Medzi najvýznamnejšie separované zbierané zložky odpadu patrí: papier a lepenka, plasty, sklo, kovy, biologicky rozložiteľný kuchynský odpad, biologický odpad zo záhrad, tetrapaky, vyradené elektrické a elektronické zariadenia, batérie či akumulátory. Pod pojmom triedený zber rozumieme oddelený zber týchto zložiek komunálneho odpadu, po ktorom sa môže zaradiť takáto zložka ako samostatný druh odpadu a následne s touto zložkou nakladať.

NIE, VŠETOK VYTRIEDENÝ ODPAD NEKONČÍ NA JEDNEJ KOPE! ANI NA SKLÁDKE!

V médiách ste sa viackrát mohli stretnúť so situáciou, kedy auto zberovej spoločnosti, ktoré bežne vyváža kontajnery na zmesový odpad, prišlo vyviezť viaceré kontajnery vytriedeného odpadu za sebou. Na základe tohto ste mohli prísť veľmi jednoducho k záveru, že je zbytočné doma triediť odpad, veď aj tak sa to všetko odvezie na jednu kopu, ktorá skončí na skládke. Skutočnosť je však úplne iná. Separovať odpad má určite veľký význam – finančný aj environmentálny. V prvom rade si musíme uvedomiť, že vytriedený odpad je surovina, s ktorou sa obchoduje a následne sa využíva na výrobu nových výrobkov. Triedením a recykláciou šetríme prírodné zdroje, aj zásoby nerastných surovín. Správne vytriedený odpad je opätovne spracovaný a využitý.

Ako to s tým zberom teda v skutočnosti je?

Na vývoz odpadu existuje niekoľko typov zberných vozidiel, ktoré majú rôzne technické riešenia. Často sa stáva, že zberová spoločnosť používa to isté vozidlo na zber zmesového odpadu a tiež na zber triedeného odpadu.

Na území nášho mesta prebieha zberom vytriedených zložiek odpadu po jednotlivých druhoch. Auto odvezie podľa zberového kalendára napríklad papier a to isté auto sa iný deň prázdne vráti a vyzbiera plasty. Vytriedený odpad ďalej putuje na triediacu linku do Centra zhodnocovania odpadov, kde sa delí podľa materiálu. Na linke sa ďalej dotrieďuje na jednotlivé druhy. Plasty, ktoré sa zbierajú spolu s kovovými obalmi a tetrapakmi, sa dotrieďujú na jednotlivé druhy a plasty sa ešte triedia na niekoľko frakcií, u nás 10-13 samostatných druhov (PET podľa farieb, DDPE, LDPE). Pracovníci z pásu vyhadzujú i nečistoty, ktoré do triedeného zberu nepatria. Mnohokrát je v nádobách na triedený odpad iný odpad, ktorý mal byť odovzdaný na zberný dvor (elektrospotrebiče a pod.). Občas však skutočne nastanú výnimky, kedy môže odpad z farebnej zbernej nádoby skončiť na skládke. V zmysle zákona triedený zber financuje OZV (organizácia zodpovednosti výrobcov), v prípade, že nádoba obsahuje viac než 45 % nečistôt – čiže iného, napríklad zmesového odpadu, nie je možné jeho následné dotriedenie (či už z finančného alebo hygienického hľadiska). Navyše takúto nádobu musíme zaplatiť ako zmesový komunálny odpad, my pôvodcovia a nie OZV!

Celý proces triedenia môžeme zhrnúť do 3 krátkych bodov, a to:

  • Primárne triedenie (rozdeľovanie) komunálneho odpadu v domácnostiach,
  • triedenie na triediacej linke,
  • lisovanie alebo balíkovanie,
  • odovzdávanie druhotnej suroviny na recykláciu.

Triediť odpad má zmysel

Čím viac sa budú zložky odpadu ako papier, sklo, plasty separovať, tým menej sa ich dostane do zmesového komunálneho odpadu, čo sa v konečnom dôsledku pozitívne odzrkadlí na znížení množstva zmesového komunálneho odpadu, ktorý sa ďalej nedá využívať ako druhotná surovina na výrobu nových výrobkov. ​​Len vytriedený odpad sa dá zhodnotiť a recyklovať. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI - PAK. Separovanie nás stojí len chvíľku času, je to naša zákonná, ale aj environmentálna povinnosť, zatiaľ čo zvyšovanie produkcie zmesového komunálne odpadu nás stojí už reálne náklady. Keď odpad vyprodukujeme, musíme sa oň aj postarať. Najvhodnejším prístupom však zostáva snažiť sa odpad netvoriť vôbec.

Triedime odpad: Postup

Zdroj: ENVI – PAK, a. s.
Upravil: OŽP

 

Ďalšie články - Naše mesto

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového
18.04.2024 07:12:20

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní...

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob
16.04.2024 11:50:03

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob

V dňoch od 22. do 26. apríla sa v našom meste uskutočnia Dni jarnej čistoty. Počas týždňa majú občania možnosť zadarmo zbaviť sa nadrozmerného odpadu zo svojich domácností. Objemného odpadu by sa však mali zbaviť aj zo stojísk zberných nádob...

Naplánované sú tri kosby mesta. S prvým kosením sa začalo na začiatku apríla
15.04.2024 09:10:53

Naplánované sú tri kosby mesta. S prvým kosením sa začalo na začiatku apríla

S prvým tohtoročným kosením mesta sa začalo už v pondelok 8. apríla. Na kosení sa podieľa približne trinásť pracovníkov mestských Technických služieb, ďalší zamestnanci sú zapojení do prác, ktoré súvisia s odburiňovaním. V tomto roku sú plánované tri...

Dni jarnej čistoty 2024 začínajú 22. apríla
15.04.2024 08:06:07

Dni jarnej čistoty 2024 začínajú 22. apríla

Mesto Žiar nad Hronom v spolupráci s Technickými službami – Žiar nad Hronom, a. s. organizuje od pondelka 22. apríla do piatka 26. apríla Dni jarnej čistoty 2024, v rámci ktorých majú obyvatelia mesta možnosť zbaviť sa hlavne objemného odpadu...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png