Dnes je 06.08.2020, meniny má Jozefína.   

Vianočná a novoročná predpoveď počasia

Zverejnené: 23.12.2019 11:56:53 |   | vytlačiť
obr: Vianočná a novoročná predpoveď počasia

Počas druhej decembrovej dekády panovalo nad naším územím na túto ročnú dobu veľmi teplé počasie. Od utorka uplynulého týždňa prúdil do našej oblasti veľmi teplý vzduch od juhozápadu, okolo tlakovej výše nad juhovýchodnou Európou a tlakovou nížou nad západnou Európou. Viac o počasí počas sviatkov povie žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Predvianočné oteplenie spôsobilo, že najvyššie denné teploty vystupovali pomerne vysoko v intervale 7 až 11°C. O rekordné hodnoty však nejde.V roku 1989 sa vyskytla doposiaľ najteplejšia séria 5 dní v rámci decembra. Z tohto obdobia teda pochádza aj najteplejší decembrový deň. 19.12.1989 sme v našom meste namerali teplotu 17,3°C,“ hovorí na úvod Ján Wolf a dodáva, že od začiatku nového milénia sú Vianoce na blate bežné. „Najnovšie meteorologické modely naznačujú, že bielych Vianoc sa nedočkáme ani v tomto roku. Vianoce v našom regióne budú relatívne teplé a daždivé, pričom na horách asi od 600 m.n.m., môže snežiť. Nedá sa vylúčiť, že na Prvý sviatok vianočný môže aj v nižších polohách padať dážď so snehom,“ hovorí ďalej meteorológ.

Pre milovníkov sviatkov na snehu to nie su dobré správy. Sneženie alebo snehová pokrývka sa v nižších polohách nepredpokladá. Milovníci snehu musia vyraziť počas Vianoc na hory, kde tiež nebudú ideálne zimné podmienky. Pravdepodobne až po sviatkoch sa predpokladá mierne ochladenie, sneženie sa môže objaviť aj v nižších polohách.

14-dňová predpoveď pre náš región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 23. – 29. 12. 2019

V úvode týždňa prenikne od severozápadu chladnejší vzduch. Biele Vianoce opäť nečakáme. Budú síce sviatky studené, ale skôr daždivé. Sneženie sa očakáva približne od 600 metrov. V ďalších dňoch sa bude postupne ochladzovať. Naše územie bude pod vplyvom tlakovej výše nad strednou Európou, čiže prevládať by malo skôr anticyklonálne počasie.

Pondelok: Veľká oblačnosť až zamračené, dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 2°C. Denná teplota 3 až 5°C. Mierny severozápadny vietor.

Štedrý deň: Prevažne veľká oblačnosť, popoludní a večer ojedinele dážď. Nočná teplota 3 až 1°C. Denná teplota 3 až 5°C. Mierny až čerstvý severozápadny vietor.

Prvý sviatok vianočný: Oblačno až zamračené, miestami dážď alebo dážď so snehom, na horách približne od 600 m.n.m., sneženie. Nočná teplota 2 až 0°C. Denná teplota 2 až 4°C. Mierny severozápadný vietor.

Druhý sviatok vianočný: Polooblačno až oblačno, miestami prehánky, pravdepodobne snehové a postupné ochladzovanie. Nočná teplota 0 až -4°C. Denná teplota 1 až 3°C. Mierny severný vietor.

Piatok – nedeľa: Prevažovať by mala nízka inverzná oblačnosť, miestami mrholenie, ojedinele počas dňa môže byť aj polooblačno. V nedeľu, priebehu dňa, pribúdanie oblačnosti, ojedinele dážď alebo dážď so snehom. Nočné teploty 0 až -4°C. Denné teploty v intervale -1 až 3°C. Slabý premenlivý vietor.

Výhľad počasia 30. 12. 2019 do 5. 1. 2020

Na prelome rokov prepad brázdy nízkeho tlaku vzduchu od severozápadu. V silnom západnom až severozápadnom prúdení budú postupovať jednotlivé frontálne systémy spojené so zrážkovou činnosťou. Počas tohto obdobia bude prevládať prevažne veľká oblačnosť, na frontoch občas dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Pomerne veterno. Počasie bude dosť premenlivé, takže bude dochádzať k rýchlemu striedaniu teplých a studených vzduchových hmôt. Nočné tepoty v rozmedzí 1 až -4°C. Najvyššie denné teploty v intervale 1 až 4°C.

 


Novinky

06.08.2020 12:53:47 Naše mesto

Ovocný sad oficiálne zaregistrovaný

Ešte na jeseň v roku 2017 vznikol v našom Parku Štefana Moysesa prvý Mestský ovocný sad na Slovensku. Spolu sme tu vysadili ...

03.08.2020 08:44:49 Naše mesto

Začalo pravé leto

V rámci celého doterajšieho leta prevládalo dosť nestabilné počasie. Čas od času sa vyskytli dni, v ktorých sme zaznamenali aj ...

29.07.2020 11:56:37 Naše mesto

Mesto má autovraky na svojom území zmapované

Nemajú evidenčné číslo, platnú technickú ani emisnú kontrolu a dlhodobo zaberajú parkovacie miesto alebo iný priestor. V neposlednom rade ohrozujú ...

27.07.2020 13:54:30 Naše mesto

Dopoludnia testovali rizikových obyvateľov osady Pod Kortínou

Dnes dopoludnia vykonal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom testovanie obyvateľov osady Pod Kortínou, ktorí mohli prísť do ...

25.07.2020 08:49:26 Naše mesto

Koronavírus v osade Pod Kortínou. Mesto prijalo bezpečnostné opatrenia

V piatok 24.7. sme dostali informáciu o pozitívnom prípade na výskyt koronavírusu u obyvateľov v osade.  Pozitívne bola testovaná jedna ...

24.07.2020 07:57:46 Naše mesto

Mesto chce zariadenie pre seniorov sprevádzkovať koncom roka 2021

Mestský domov dôchodcov, ktorý vzniká v prístavbe kaštieľa, by mal mať po dokončení kapacitu 40 lôžok. Stavba má byť dokončená ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne