Dnes je 17.02.2019, meniny má Miloslava.   

Vyhodnotenie zberu biologicky rozložiteľného odpadu

Zverejnené: 11.09.2018 10:15:09 |   | vytlačiť
obr: Vyhodnotenie zberu biologicky rozložiteľného odpadu

V minulom roku mesto Žiar nad Hronom pristúpilo k zásadnému kroku v nakladaní s komunálnym odpadom, a to k zavádzaniu zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu – kuchynského odpadu z domácností (ďalej len BRKO).

Od septembra 2017 do augusta tohto roku mesto zabezpečilo 10 litrové zberné nádoby do domácností v KBV a následne vybavilo aj stojiská zbernými nádobami na tento druh odpadu. Po čase tak môžeme čiastočne vyhodnocovať zavedenie tohto druhu odpadu a zároveň upozorniť na nedostatky, ktoré vieme spoločne zodpovedným prístupom odstrániť. K dnešnému dňu sme do systému zapojili 105 stojísk, v ktorých je zahrnutých približne 6 400 domácností. Im boli odovzdané zberné nádoby na tento odpad. V minulom roku sa vyzbieralo 11,6 ton odpadu, za prvých 7 mesiacov roka 67,216 ton. Domácnostiam boli poskytnuté aj informačné letáčiky ako nakladať s týmto druhom odpadu. Interval vývozu zberných nádob na BRKO je nastavený na dvakrát týždenne, a to v utorky a piatky, po zbere sa vykonáva aj čistenie nádoby.

Od spustenia triedenia BRKO sme zaznamenali, že domácnosti reagujú na nový druh triedeného odpadu, čo sa prejavuje v množstvách vyzbieraného odpadu. Ihneď po spustení triedenia BRKO sme zistili, že obyvatelia si zberné nádoby na použitý jedlý olej a BRKO v stojiskách zamieňajú, a preto sme zabezpečili ich dodatočné označenie. V súčasnosti prebieha kontrola nádob a ich označenia, aby sa zabezpečila ich jednoznačná identifikácia.

V letných mesiacoch nás obyvatelia upozornili, že obsah nádob zapácha a tvoria sa v ňom rôzne organizmy (červy). Je potrebné vziať do úvahy, že ide o organický odpad, ktorý podlieha, za prístupu vzduchu, ale aj bez prístupu vzduchu, rozkladu, tvorbe skleníkových plynov a dekompozítorov. Tento odpad bol doteraz súčasťou zmesového komunálneho odpadu a taktiež dochádzalo k jeho rozkladu, len v súčasnosti je priamo oddelený a tento rozklad je intenzívnejší a viac vnímaný.

Žiadame obyvateľov, aby pri vhadzovaní dodržiavali určité pravidlá, aby sa predchádzalo neželaným dôsledkom, ako je zápach, rýchly rozklad, ale aj náročnejšie ďalšie nakladanie s týmto odpadom po zbere:

  1. ukladať odpad do správnej zbernej nádoby – sú jasne označené BRKO alebo olej!
  2. uzatvárať zbernú nádobu po vysypaní odpadu do nej – nenechávať veko otvorené!
  3. ukladať odpad voľne vysypaný, v papierových alebo biodegradovateľných vrecúškach – nie v plastových sáčkoch a igelitkách!

Otázky od obyvateľov ako nakladať s BRKO:

Patrí do biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu – kuchynského odpadu z domácností (ďalej len BRKO) kukurica, kôstky, kosti?

Kukurica alebo kukuričné šúľky – áno, kôstky z ovocia – áno. Čo sa týka kostí – taktiež áno, ale len menšie kostičky ako napr. kostičky z kuracieho mäsa, väčšie kosti ako sú napríklad bravčové, alebo hovädzie, nie sú vhodné z dôvodu ďalšieho bezproblémového spracovania v bioplynovej stanici.

 


Novinky

14.02.2019 10:06:52 Kultúra

Filmy, ktoré menia životný štýl prichádzajú do Žiaru nad Hronom

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta 26. februára do žiarskeho Kina Hron. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych ...

14.02.2019 08:48:12 Naše mesto

Žiarska nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Desať monitorov dychu dostalo od Nadácie Križovatka Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom. Monitory kontrolujú dýchanie dieťaťa a ...

13.02.2019 14:30:15 Šport

Basketbal: Mladší žiaci si poradili s Liptovským Mikulášom

Sobota 09.02.2019 Mladší žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom – MBK Liptovský Mikuláš 79:29 Body: Kret a Kartík po 14 b., ...

08.02.2019 09:38:13 Naše mesto

V žiarskej nemocnici sa vlani narodilo viac ako 700 detí

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa minulý rok narodilo viac ako 700 detí. Chlapcov prišlo na svet o niečo viac ...

06.02.2019 10:54:29 Kultúra

Finančná podpora pre žiarsku knižnicu

Mestská knižnica Michala Chrásteka v minulom roku získala financie  z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. Podarilo sa jej získať ...

06.02.2019 08:47:24 Naše mesto

Triedime odpad - kam s papierom?

Či si to uvedomujeme alebo nie, odpady sú našou každodennou súčasťou, sú výsledkom našej dennej spotreby doma, v práci či počas ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby prezidenta Slovenskej republiky
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019