Dnes je 20.11.2018, meniny má Félix.   

Vyhodnotenie zberu biologicky rozložiteľného odpadu

Zverejnené: 11.09.2018 10:15:09 |   | vytlačiť
obr: Vyhodnotenie zberu biologicky rozložiteľného odpadu

V minulom roku mesto Žiar nad Hronom pristúpilo k zásadnému kroku v nakladaní s komunálnym odpadom, a to k zavádzaniu zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu – kuchynského odpadu z domácností (ďalej len BRKO).

Od septembra 2017 do augusta tohto roku mesto zabezpečilo 10 litrové zberné nádoby do domácností v KBV a následne vybavilo aj stojiská zbernými nádobami na tento druh odpadu. Po čase tak môžeme čiastočne vyhodnocovať zavedenie tohto druhu odpadu a zároveň upozorniť na nedostatky, ktoré vieme spoločne zodpovedným prístupom odstrániť. K dnešnému dňu sme do systému zapojili 105 stojísk, v ktorých je zahrnutých približne 6 400 domácností. Im boli odovzdané zberné nádoby na tento odpad. V minulom roku sa vyzbieralo 11,6 ton odpadu, za prvých 7 mesiacov roka 67,216 ton. Domácnostiam boli poskytnuté aj informačné letáčiky ako nakladať s týmto druhom odpadu. Interval vývozu zberných nádob na BRKO je nastavený na dvakrát týždenne, a to v utorky a piatky, po zbere sa vykonáva aj čistenie nádoby.

Od spustenia triedenia BRKO sme zaznamenali, že domácnosti reagujú na nový druh triedeného odpadu, čo sa prejavuje v množstvách vyzbieraného odpadu. Ihneď po spustení triedenia BRKO sme zistili, že obyvatelia si zberné nádoby na použitý jedlý olej a BRKO v stojiskách zamieňajú, a preto sme zabezpečili ich dodatočné označenie. V súčasnosti prebieha kontrola nádob a ich označenia, aby sa zabezpečila ich jednoznačná identifikácia.

V letných mesiacoch nás obyvatelia upozornili, že obsah nádob zapácha a tvoria sa v ňom rôzne organizmy (červy). Je potrebné vziať do úvahy, že ide o organický odpad, ktorý podlieha, za prístupu vzduchu, ale aj bez prístupu vzduchu, rozkladu, tvorbe skleníkových plynov a dekompozítorov. Tento odpad bol doteraz súčasťou zmesového komunálneho odpadu a taktiež dochádzalo k jeho rozkladu, len v súčasnosti je priamo oddelený a tento rozklad je intenzívnejší a viac vnímaný.

Žiadame obyvateľov, aby pri vhadzovaní dodržiavali určité pravidlá, aby sa predchádzalo neželaným dôsledkom, ako je zápach, rýchly rozklad, ale aj náročnejšie ďalšie nakladanie s týmto odpadom po zbere:

  1. ukladať odpad do správnej zbernej nádoby – sú jasne označené BRKO alebo olej!
  2. uzatvárať zbernú nádobu po vysypaní odpadu do nej – nenechávať veko otvorené!
  3. ukladať odpad voľne vysypaný, v papierových alebo biodegradovateľných vrecúškach – nie v plastových sáčkoch a igelitkách!

Otázky od obyvateľov ako nakladať s BRKO:

Patrí do biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu – kuchynského odpadu z domácností (ďalej len BRKO) kukurica, kôstky, kosti?

Kukurica alebo kukuričné šúľky – áno, kôstky z ovocia – áno. Čo sa týka kostí – taktiež áno, ale len menšie kostičky ako napr. kostičky z kuracieho mäsa, väčšie kosti ako sú napríklad bravčové, alebo hovädzie, nie sú vhodné z dôvodu ďalšieho bezproblémového spracovania v bioplynovej stanici.

 


Novinky

19.11.2018 09:46:31 Naše mesto

Ocenenie pamätným listom sv. Gorazda získala Dominika Veisová

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák ocenil, pri príležitosti 17. novembra ako Medzinárodného dňa študentstva, ako ...

19.11.2018 08:24:27 Naše mesto

Prvý závan zimy

Prvá polovica novembra sa z pohľadu teplôt prejavila mimoriadne teplotne nadpriemerná. Odchýlky od dlhodobého normálu dosiahli väčšinou 5 až 10°C, teda ...

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky