Dnes je 25.05.2019, meniny má Urban.   

Žiarska nemocnica oslavuje 60. výročie

Zverejnené: 29.11.2018 12:49:58 |   | vytlačiť
obr: Žiarska nemocnica oslavuje 60. výročie

Nemocnica v Žiari nad Hronom oslavuje 60. výročie od položenia základného kameňa. Jej výstavba totiž odštartovala v roku 1958 a už o päť rokov neskôr sa začala starať o prvých pacientov. V stredu 28. novembra si nemocnica slávnostne pripomenula svoje výročie a zároveň ocenila 17 výnimočných zamestnancov, ktorí sú jej verní už desiatky rokov.

Naša nemocnica sa snaží pomáhať všetkým, ktorí to potrebujú a vyliečiť, alebo aspoň uľaviť pacientom od bolesti, už dlhých 55 rokov. Za tie roky v nej pôsobilo 14 riaditeľov, desiatky primárov, stovky lekárov či zdravotných sestier, pričom niektorí zamestnanci v nemocnici pracujú aj vyše 40 rokov a mnohí z nich sú výnimočnými osobnosťami. Som hrdý na to, že aj ja môžem byť súčasťou nemocnice. Verím, že čoskoro nájdeme definitívne riešenie pre jej generálnu obnovu a výrazne tak prepíšeme jej históriu,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom Ivan Mokrý.

V nemocnici pracuje 43 rokov

Okrúhle 60. výročie položenia základného kameňa v žiarskom kultúrnom centre nemocnica oslávila slávnostným popoludním. Pripomenula si počas neho nielen svoju históriu, ale ocenila aj 17 zamestnancov, ktorí v nemocnici pracujú 35 až 43 rokov.

Najdlhšie v nemocnici pôsobí 62-ročná sestra Darina Paulíková zo Žiaru nad Hronom, ktorá sa o pacientov stará už neuveriteľných 43 rokov. Po ukončení štúdia začala v roku 1975 pracovať na chirurgickom oddelení nemocnice a po desiatich rokoch sa stala inštrumentárkou na operačnej sále. Chirurgii je verná až dodnes.

Možno sú oddelenia, kde nie je toľko napätých chvíľ, ako na tej operačnej sále, ale ja som sa do chirurgie zaľúbila. Neviem ani vysvetliť prečo. A hoci by som už mohla odísť do dôchodku, ešte chcem byť toho súčasťou, lebo je krásne pomáhať ľuďom a na oddelení sme už taká rodina,“ povedala Darina Paulíková, ktorá si vďaka nemocnici našla aj manžela – záchranára.

Vysvetľuje, že počas desiatok rokov prešla aj chirurgia výraznými zmenami – od medicínskych prístrojov, ktoré sú dnes neporovnateľné iné, až po spôsob práce. To, čo sa predtým operovalo chirurgicky, dnes rieši laparoskopia, podotýka. Počas desiatok rokov sa Darina stretla s množstvom príbehov, ktoré ju chytili za srdce. Na jeden spred asi 20 rokov si však spomína obzvlášť rada.

Budúca mamička potrebovala akútne podstúpiť sekciu, avšak vtedy sme nemali toľko operačných sál ako dnes a v pôrodnici nebola žiadna voľná. Rýchlo sme preto preložili jednu našu plánovanú operáciu a bábätko sa narodilo na chirurgickej operačnej sále. Jeho zdravotný stav však nebol dobrý, prítomný anestéziológ, hoci to nebola jeho špecializácia, ho ale hneď zaintuboval a všetko dobre dopadlo. Bol to nádherný moment,“ priblížila Paulíková.

Postavená aj vďaka závodu

Základný kameň nemocnice bol poklepaný 21. septembra 1958. K zámeru postaviť v regióne nemocnicu prispel rýchlo sa rozvíjajúci ťažký priemysel a výstavba Závodu Slovenského národného povstania, ktorý bol jedným z najväčších a najvýznamnejších producentov hliníka v Európe. Nová nemocnica tak mala poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pracovníkom závodu a ich rodinám.

Žiarsku nemocnicu slávnostne otvorili 31. augusta 1963. V tomto čase mala 235 lôžok a štyri oddelenia - interné, detské (vrátane neonatológie), gynekologicko-pôrodnícke a chirurgické. S postupným nárastom pracovníkov závodu sa rozširovali aj obvodné lekárske služby a pribudla lekáreň.

V roku 1969 bolo v nemocnici vybudované anestéziologicko-resuscitačné oddelenie a o dva roky neskôr nemocnica zriadila aj oddelenie klinickej mikrobiológie. Na internom oddelení tiež pribudla jednotka intenzívnej starostlivosti, ktorá zabezpečovala sledovanie a liečenie kritických stavov pacientov.

V roku 1974 začala v priestoroch žiarskej základnej školy fungovať ambulancia školskej zdravotnej služby, dve zubné ambulancie a zubná ortodontická ambulancia. Snaha o poskytovanie komplexnejších služieb zdravotnej starostlivosti, ako aj nárast počtu obyvateľov na jedného lekára viedli v roku 1975 k vzniku dermatovenerologického, neurologického a psychiatrického oddelenia. Pracoviská boli spolu s logopedickou poradňou umiestnené mimo hlavného areálu nemocnice na žiarskom sídlisku. Nemocnica sa stala hlavným poskytovateľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti v regióne.

Súčasťou siete regionálnych nemocníc

Začiatkom 90-tych rokov sa v nemocnici vybudoval centrálny rozvod kyslíka, ktorý zjednodušil obsluhu kyslíkovej terapie pre pacientov. V roku 1994 nová plynová kotolňa nahradila starú, ktorá teplo vyrábala ešte parou. Ešte pred prelomom milénia sa začalo pracovať na stavbe novej polikliniky, ktorá bola v roku 2002 odovzdaná do užívania.

Od 1. apríla 2014 sa nemocnica stala súčasťou siete nemocníc Svet zdravia. Od tohto obdobia odštartovala intenzívna rekonštrukcia a modernizácia priestorov nemocnice i nákup novej medicínskej techniky. Celkovo bolo dosiaľ preinvestovaných už 2,6 milióna eur.

Nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom dnes zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre viac ako 100-tisíc obyvateľov, a to nielen zo žiarskeho okresu, ale aj širšieho okolia, ako je Žarnovica, Kremnica, Banská Štiavnica či Nová Baňa.

Žiarska nemocnica od roku 1991 každoročne spoluorganizuje odbornú konferenciu s prednáškami na témy starostlivosti o ženu, matku a dieťa, ktorá je zároveň spomienkou na primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice MUDr. Jána Straku. Od roku 2011 tiež organizuje odborný seminár pre zdravotné sestry a pôrodné asistentky z celého Slovenska.

 


Novinky

22.05.2019 12:51:07 Naše mesto

Rezervačný systém Sociálnej poisťovne vám uľahčí návštevu pobočky a ušetrí čas

Poistenci Sociálnej poisťovne majú od začiatku roka k dispozícii novú službu, ktorá im uľahčuje život. Môžu si rezervovať termín návštevy v ktorejkoľvek ...

21.05.2019 13:37:59 Naše mesto

Požiar poškodil dve autá, pri dokumentovaní prípadu pomáhal aj služobný pes

Polícia v Žiari nad Hronom vyšetruje požiar auta na Hviezdoslavovej ulici v Žiari nad Hronom. „K požiaru došlo v utorok 21. mája krátko pred ...

17.05.2019 09:28:04 Šport

10. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu úspešne za nami

Už 10. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu sa konal v sobotu 11. máj. Jeho organizátorom bol Atletický klub MŠK Žiar nad ...

16.05.2019 10:36:41 Kultúra

Žiarsky deň detí v netradičnom termíne

Tohtoročný Žiarsky deň detí sa uskutoční v netradičnom termíne, a to v nedeľu 9. júna v Parku Štefana Moysesa. Ako avizuje producent Mestského kultúrneho ...

15.05.2019 13:04:53 Naše mesto

Festival vína v parku už túto sobotu!

Po minuloročnom veľkom úspechu podujatia Víno v parku, ktoré je venované milovníkom dobrého a kvalitného vína, sa tento rok uskutoční jeho ...

14.05.2019 10:55:21 Naše mesto

Aj v tomto roku pokračujeme v opravách miestnych komunikácií

Ako v minulom roku, aj tento rok mesto zo svojho rozpočtu vyčlenilo finančné prostriedky na opravy miestnych komunikácií. V prvej etape sa ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Zimný štadión oficiálne otvoríme 28. júna. Zápas legiend slovenského hokeja. Viac info už čoskoro!
 Voľby do Európskeho parlamentu 2019