Dnes je 18.12.2018, meniny má Sláva/Slávka.   

Žiarska nemocnica oslavuje 60. výročie

Zverejnené: 29.11.2018 12:49:58 |   | vytlačiť
obr: Žiarska nemocnica oslavuje 60. výročie

Nemocnica v Žiari nad Hronom oslavuje 60. výročie od položenia základného kameňa. Jej výstavba totiž odštartovala v roku 1958 a už o päť rokov neskôr sa začala starať o prvých pacientov. V stredu 28. novembra si nemocnica slávnostne pripomenula svoje výročie a zároveň ocenila 17 výnimočných zamestnancov, ktorí sú jej verní už desiatky rokov.

Naša nemocnica sa snaží pomáhať všetkým, ktorí to potrebujú a vyliečiť, alebo aspoň uľaviť pacientom od bolesti, už dlhých 55 rokov. Za tie roky v nej pôsobilo 14 riaditeľov, desiatky primárov, stovky lekárov či zdravotných sestier, pričom niektorí zamestnanci v nemocnici pracujú aj vyše 40 rokov a mnohí z nich sú výnimočnými osobnosťami. Som hrdý na to, že aj ja môžem byť súčasťou nemocnice. Verím, že čoskoro nájdeme definitívne riešenie pre jej generálnu obnovu a výrazne tak prepíšeme jej históriu,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom Ivan Mokrý.

V nemocnici pracuje 43 rokov

Okrúhle 60. výročie položenia základného kameňa v žiarskom kultúrnom centre nemocnica oslávila slávnostným popoludním. Pripomenula si počas neho nielen svoju históriu, ale ocenila aj 17 zamestnancov, ktorí v nemocnici pracujú 35 až 43 rokov.

Najdlhšie v nemocnici pôsobí 62-ročná sestra Darina Paulíková zo Žiaru nad Hronom, ktorá sa o pacientov stará už neuveriteľných 43 rokov. Po ukončení štúdia začala v roku 1975 pracovať na chirurgickom oddelení nemocnice a po desiatich rokoch sa stala inštrumentárkou na operačnej sále. Chirurgii je verná až dodnes.

Možno sú oddelenia, kde nie je toľko napätých chvíľ, ako na tej operačnej sále, ale ja som sa do chirurgie zaľúbila. Neviem ani vysvetliť prečo. A hoci by som už mohla odísť do dôchodku, ešte chcem byť toho súčasťou, lebo je krásne pomáhať ľuďom a na oddelení sme už taká rodina,“ povedala Darina Paulíková, ktorá si vďaka nemocnici našla aj manžela – záchranára.

Vysvetľuje, že počas desiatok rokov prešla aj chirurgia výraznými zmenami – od medicínskych prístrojov, ktoré sú dnes neporovnateľné iné, až po spôsob práce. To, čo sa predtým operovalo chirurgicky, dnes rieši laparoskopia, podotýka. Počas desiatok rokov sa Darina stretla s množstvom príbehov, ktoré ju chytili za srdce. Na jeden spred asi 20 rokov si však spomína obzvlášť rada.

Budúca mamička potrebovala akútne podstúpiť sekciu, avšak vtedy sme nemali toľko operačných sál ako dnes a v pôrodnici nebola žiadna voľná. Rýchlo sme preto preložili jednu našu plánovanú operáciu a bábätko sa narodilo na chirurgickej operačnej sále. Jeho zdravotný stav však nebol dobrý, prítomný anestéziológ, hoci to nebola jeho špecializácia, ho ale hneď zaintuboval a všetko dobre dopadlo. Bol to nádherný moment,“ priblížila Paulíková.

Postavená aj vďaka závodu

Základný kameň nemocnice bol poklepaný 21. septembra 1958. K zámeru postaviť v regióne nemocnicu prispel rýchlo sa rozvíjajúci ťažký priemysel a výstavba Závodu Slovenského národného povstania, ktorý bol jedným z najväčších a najvýznamnejších producentov hliníka v Európe. Nová nemocnica tak mala poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pracovníkom závodu a ich rodinám.

Žiarsku nemocnicu slávnostne otvorili 31. augusta 1963. V tomto čase mala 235 lôžok a štyri oddelenia - interné, detské (vrátane neonatológie), gynekologicko-pôrodnícke a chirurgické. S postupným nárastom pracovníkov závodu sa rozširovali aj obvodné lekárske služby a pribudla lekáreň.

V roku 1969 bolo v nemocnici vybudované anestéziologicko-resuscitačné oddelenie a o dva roky neskôr nemocnica zriadila aj oddelenie klinickej mikrobiológie. Na internom oddelení tiež pribudla jednotka intenzívnej starostlivosti, ktorá zabezpečovala sledovanie a liečenie kritických stavov pacientov.

V roku 1974 začala v priestoroch žiarskej základnej školy fungovať ambulancia školskej zdravotnej služby, dve zubné ambulancie a zubná ortodontická ambulancia. Snaha o poskytovanie komplexnejších služieb zdravotnej starostlivosti, ako aj nárast počtu obyvateľov na jedného lekára viedli v roku 1975 k vzniku dermatovenerologického, neurologického a psychiatrického oddelenia. Pracoviská boli spolu s logopedickou poradňou umiestnené mimo hlavného areálu nemocnice na žiarskom sídlisku. Nemocnica sa stala hlavným poskytovateľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti v regióne.

Súčasťou siete regionálnych nemocníc

Začiatkom 90-tych rokov sa v nemocnici vybudoval centrálny rozvod kyslíka, ktorý zjednodušil obsluhu kyslíkovej terapie pre pacientov. V roku 1994 nová plynová kotolňa nahradila starú, ktorá teplo vyrábala ešte parou. Ešte pred prelomom milénia sa začalo pracovať na stavbe novej polikliniky, ktorá bola v roku 2002 odovzdaná do užívania.

Od 1. apríla 2014 sa nemocnica stala súčasťou siete nemocníc Svet zdravia. Od tohto obdobia odštartovala intenzívna rekonštrukcia a modernizácia priestorov nemocnice i nákup novej medicínskej techniky. Celkovo bolo dosiaľ preinvestovaných už 2,6 milióna eur.

Nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom dnes zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre viac ako 100-tisíc obyvateľov, a to nielen zo žiarskeho okresu, ale aj širšieho okolia, ako je Žarnovica, Kremnica, Banská Štiavnica či Nová Baňa.

Žiarska nemocnica od roku 1991 každoročne spoluorganizuje odbornú konferenciu s prednáškami na témy starostlivosti o ženu, matku a dieťa, ktorá je zároveň spomienkou na primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice MUDr. Jána Straku. Od roku 2011 tiež organizuje odborný seminár pre zdravotné sestry a pôrodné asistentky z celého Slovenska.

 


Novinky

18.12.2018 12:16:47 Naše mesto

Nádej na biele Vianoce sa rozplynula

Začiatok tohtoročnej zimy sa zatiaľ vyznačoval veľkou premenlivosťou. Do Štedrého dňa od našej predpovedi zostáva ešte týždeň, čo je z pohľadu ...

12.12.2018 14:33:15 Šport

MŠK Žiar nad Hronom najúspešnejším klubom Majstrovstiev republiky

Začiatok decembra patrí už tradične najvýznamnejšej domácej súťaži v karate – Majstrovstvám republiky. Majstrovstvá republiky sú náročným turnajom, na ktorý si ...

12.12.2018 11:56:23 Naše mesto

Prerušenie prevádzky materskej školy a elokovaných pracovísk

Mesto Žiar nad Hronom ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení vydáva v súlade s vykonaným prieskumom záujmu o materskú školu počas školských prázdnin organizačný ...

12.12.2018 08:12:51 Naše mesto

V žiarskej nemocnici liečia aj zriedkavé choroby

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa zaoberajú aj chorobami, ktoré sú zriedkavé. Tie postihujú menej ako jednu osobu z 2000 ...

11.12.2018 10:22:15 Naše mesto

Na rozvoj odborného vzdelávania získala technická škola 1,3 milióna eur

Banskobystrický samosprávny kraj vytváraním strategických partnerstiev úspešne získava mimorozpočtové zdroje a tým znásobuje investície do rozvoja kraja. Na rozvoj odborného ...

10.12.2018 10:22:56 Šport

Minibasketshow po druhýkrát

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom úzko spolupracuje so Slovenskou basketbalovou asociáciou (SBA) pri realizácii viacerých významných projektov. MINIBASKETSHOW, úspešný ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky