Dnes je 07.04.2020, meniny má Zoltán.   

Zima sa chýli ku koncu

Zverejnené: 17.02.2020 09:41:32 |   | vytlačiť
obr: Zima sa chýli ku koncu

V prvej polovici uplynulého týždňa prevládalo na našom území veľmi nepríjemné veterné počasie. Prvá polovica posledného zimného mesiaca sa tak predviedla mimoriadne premenlivým počasím, ktoré pripomínalo skôr „bláznivý apríl“. 

Nárazy vetra v našom meste dosahovali 80 km/h., na horách to bolo ešte viac,“ hovorí na úvod svojej predpovede žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva, že príčinou takéhoto stavu bola hlboká tlaková níž, ktorá dostala meno „Sabina“ a nachádzala sa severne od Britských ostrovov. „Nebýva často, aby tlaková níž v severnom Atlantiku klesla pod úroveň 930 hPa. Silný vietor na našom území spôsobil hlavne výrazný tlakový gradient medzi alpskou oblasťou a stredom cyklóny (105 Pa),“ dodáva meteorológ.

Máme za sebou prvú polovicu februára a zdá sa, že zima už pomaly končí. „Koniec meteorologickej zimy (29.2.) sa na zadržateľne blíži k svojmu záveru. Prvý marcový deň je meteorológmi považovaný za začiatok jari. Počas víkendu sa naše územie nachádzalo v oblasti vysokého tlaku vzduchu, ktorý nám priniesol pokojné a príjemné predjarné počasie. Maximálna denná teplota vzduchu vystúpila na 12,5°C. Najbližšie 2 týždne sa ocitneme v pretrvávajúcom západnom prúdení. Teplé západne prúdenie bude len sporadicky prerušované prechodom teplých a studených frontov. Na základe numerických modelov sa v poslednom februárovom týždni presadí skôr anticyklonálny charakter počasia. Pravdepodobne v posledných dňoch mesiaca sa mierne ochladí,“ dodáva žiarsky meteorológ.

14-dňová predpoveď počasia od Jána Wolfa

Úvode tohto týždňa bude prevládať pomerne teplý charakter počasia. V utorok prechod studeného frontu, dostavia sa zrážky, bude aj veterno a mierne sa ochladí. V druhej polovici týždňa sa bude naše územie nachádzať v oblasti vysokého tlaku vzduchu. V závere prechod frontálneho systému so zrážkami. Čaká nás dosť premenlivé počasie.

Pondelok: Prevažne polooblačno, ráno ojedinele hmla. Denná teplota 7 až 11°C. Mierny až čerstvý južný vietor.

Utorok – streda: Oblačno až zamračené, slabý dážď alebo prehánky, ochladenie. Nočné teploty 3 až -2°C. Denné teploty 5 až 9°C. Mierny až čerstvý západný až severozápadný vietor.

Štvrtok – piatok: Polojasno až oblačno, ojedinele prehánky, prevažne snehové. Nočné teploty 0 až -4°C. Denné teploty 4 až 7°C.

Sobota – nedeľa: Oblačno až zamračené, miestami dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Nočné teploty 4 až 1°C. Denné teploty 5 až 8°C, v nedeľu aj vyššie. Mierny západný vietor.

Výhľad počasia od 24. 2. do 1. 3. 2020

Oblasť vysokého tlaku vzduchu sa presunie zo západnej Európy nad Balkánsky polostrov. Po jej okraji začne prúdiť teplý vzduch od juhozápadu. Nadpriemerne teplé a slnečné počasie očakávame do stredy, v druhej polovici tohto obdobia viac oblačnosti a zrážky. Ochladzovať sa bude postupne až v závere mesiaca a na začiatku marca, to kvôli postupu hlbokej brázdy nízkeho tlaku vzduchu zo severozápadnej Európy nad naše územie. Zatiaľ sa nedá povedať, či pôjde  o návrat zimy alebo len miernejšie predjarné ochladenie. Takže prevládať by malo oblačné až polojasné počasie, prechodne dážď, hlavne v druhej polovici týždňa, na horách sneženie. Nočné teploty 3 až -3°C. Denné teploty v intervale 5 až 8°C, pri malej oblačnosti do 10°C.

 


Novinky

07.04.2020 13:33:38 Naše mesto

Poslanci budú rokovať o zámene pozemkov pri gymnáziu

Už na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 16. apríla, budú žiarski poslanci rokovať aj o zámene ...

06.04.2020 11:52:09 Naše mesto

Gymnazista Martin pomáha slovenským zdravotníkom

Martin Čamaj je študentom žiarskeho gymnázia. Keďže momentálne vyučovanie prebieha online, rozhodol sa v období, kedy celý svet bojuje s ...

02.04.2020 12:45:07 Naše mesto

Nestretávajte sa na verejných ihriskách

Primátor mesta vydáva rozhodnutie, že nie je možné stretávať sa na ihriskách, ktoré sú verejne dostupné a otvorené na území ...

02.04.2020 08:21:53 Naše mesto

Plánovaný termín DJČ sa ruší

Mesto Žiar nad Hronom v spolupráci s Technickými službami - Žiar nad Hronom každoročne organizuje v čase na jar a ...

01.04.2020 09:29:08 Naše mesto

Od 2. apríla čakajú cestujúcich zmeny, autobusy budú premávať v režime Sobota Plus

Autobusové linky prímestskej autobusovej dopravy, ktoré prevádzkuje SAD Zvolen a SAD Lučenec, budú v Banskobystrickom kraji premávať od štvrtka 2. ...

01.04.2020 09:10:05 Naše mesto

Pripomíname si 75 rokov od oslobodenia nášho mesta

Presne dnes je tomu 75 rokov, čo bolo naše mesto oslobodené od fašistickej nadvlády a II. svetová vojna sa od ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne