Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 26.03.2023, meniny má Emanuel.   

EXPEDIČNÁ KAMERA 2023

 

Objavujme – poznávajme – žime!

Kam až môžeme doplávať na lodi? Kam až môžeme vyliezť? Kde sú naše hranice?

Pripojte sa k nám na 13. ročník najväčšieho cestovateľského festivalu v ČR a SR. Tento rok ponúkame 8 unikátnych filmov, ktoré vás vtiahnu priamo do deja. Behom jedného večera objavíte nové miesta a načerpáte inšpiráciu pre vaše ďalšie dobrodružstvá.

Nechajte sa uniesť atmosférou dobrodružstva a zažite nazabudnuteľné zážitky s najlepšími cestovateľskými a dobrodružnými filmami, aj v divokej prírode, z medzinárodnej aj domácej produkcie:

 


Ticho

Občas toho začnete mať dosť a potrebujete utiecť niekam, kde nezáleží na tom, ako efektívni ste dnes boli a koľko ste toho splnili. Film sleduje Reinisa, ktorý strávil dva týždne vo švajčiarskych Alpách. Každý deň chodil hore a dole, plával v mrazivých vodách a hlavne trávil čas sám so sebou.

 

Originálny názov: Silence
Dĺžka: 9 minút
Rok: 2022
Krajina pôvodu: Kanada
Réžia: Reinis Kaspars

 

Ticho


Madagaskar - ostrov duchov a kúziel

Dokument zachytáva pátranie po údajnej záhadnej bytosti, ktorá sa volá kalanoro, žijúca na odľahlých miestach ostrova Madagaskar. Tento tvor má podľa domorodcov magickú moc, nadpriridzenú silu a telepatické schopnosti. Obyvatelia Madagaskaru v neho veria a majú k nemu velký rešpekt. Členovia expedície sa zúčastnia niekoľkých obradov, tzv. tromby, na vyvolanie tejto chlpatej, asi meter vysokej bytosti.

 

Originálny názov: Madagaskar – ostrov duchů a kouzel
Dĺžka: 46 minút
Rok: 2019
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Daniel Mackerle

 

Madagaskar – ostrov duchů a kouzel


Mallorca

Autenticky podaná zimná výprava na Mallorku v dobe omikronu cez hľadáčik telefónu. S plnou poľnou po nevyšliapaných trasách najväčšieho z Baleárskych ostrovov. Desať dní a dvaja pútnici na ostrove, ktorý si obľúbili nielen dávni piráti. Spanie pod širákom, krásne pláže a azúrové more. Nespočetné výškové metre a kilometre v nohách. To všetko pre jedinečné stretnutie, ľudia a miesta, z ktorých sa tají dych.

 

Originálny názov: Mallorca
Dĺžka:
16 minút
Rok:
2022
Krajina pôvodu:
ČR
Réžia:
Petr Neček, Milan Obrdlík

 

Mallorca


Najdlhšia svadobná cesta?

Mladí dobrodruhovia Peggy Marvanová a Adam Záviška o sebe hovoria ako o normálných ľuďoh, ktorí skrátka len idú za svojimi snami. Týmto spôsobom si už na svoje konto stihli pridať také úspechy ako napríklad víťazstvo na slávnom preteku Tour Divide (4500 km) alebo svetové prvenstvo na zimnej polárnej výzve Lapland Extreme Challenge. Ich motto znie “veľký cieľ dává životu veľký zmysel.”

 

 

Originálny názov: American Trail Race: Nejdelší svatební cesta?
Dĺžka:
35 minút
Rok:
2022
Krajina pôvodu:
ČR
Réžia:
Miroslav Náplava

 

 

 

Nejdelší svatební cesta?


Divoké vody

 

Objavte príbeh jednej z najúspešnejších kajakárok svojej generácie – Nourie Newman. Filmovému režisérovi Davidu Arnaudovi sa podarilo poodhaliť Nourii ako nikdy predtým. Zisťujeme, že zápasí s vecami ktoré občas ovplyvňujú aj ich športové výkony a možnosti posúvať svoje hranice.

 

 

Originálny názov: Wild Waters
Dĺžka:
86 minút
Rok:
2022
Krajina pôvodu:
Francúzsko
Réžia:
David Arnaud

 

(anglicky):

 

Divoké vody


Strážcovia údolia sopky Tupungato

 

Film ukazuje neuveriteľný výstup a zostup na najvyššiu horu centrálneho Chile na bicykli. Sopka Tupungato (6 570 m n. m.) je vzdialená len 80 km od hlavného mesta Santiago de Chile, ale z dôvodu zlej dostupnosti sa toho o nej veľa nevie.

 

 

Dĺžka: 20 minút
Rok: 2022
Krajina pôvodu: Chile
Réžia: Patricio Goycoolea

 

 

Strážci údolí sopky Tupungato


Vznešená

 

Efektívna komunikácia je výzva, ktorej čelí každý horolezec. Je to šport, ktorý vyžaduje intenzívne sústredenie, spoluprácu a prekonanie strachu. Pre nepočujúcu horolezkyňu Sonyu Wilson sú komunikácia a komunita životne dôležitými. Elevated je neverbálny film zdieľajúci Sonyinu skúsenosť nepočujúcej ženy a horolezkyne pracujúcej na preklenutí priepasti medzi nepočujúcimi komunitami a outdoorovým priemyslom.

 

 

Originálny názov: Elevated
Dĺžka: 15 minút
Rok: 2022
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Eddie Bauer

 

(anglicky):

 

Vznešená


Dovolenka na Baffinovom ostrove

 

Hľadáte romantickú dovolenku? Skúste Baffinov ostrov! Pamätajte: expedícia je to isté ako dovolenka, záleží len na vašom prístupe. Erik Boomer a Sarah McNair-Landry sa vo filme vydávajú na odvážnu 45 dňovú expedíciu na odľahlý Baffinov ostrov, aby hľadali skaly, na ktoré by sa dalo vyliezť a nepreskúmané rieky, ktoré by sa dali splaviť.

 

 

Originálny názov: A Baffin Vacation
Dĺžka: 12 minút
Rok: 2022
Krajina pôvodu: Kanada
Réžia: Erik Boomer, Sarah McNair-Landry

 

(anglicky):

 

Dovolená na Baffinově ostrově


 

O festivale

Expediční kamera 2023

 

!Poradie premietania filmov sa dozviete v deň konania festivalu! 

Odporúčame

John Wick 4

Kino

Niet cesty späť... John Wick (Keanu Reeves) je za porušenie pravidiel kódexu stále na úteku a Komisia ho chce ...

Invalid

Kino

Čierna komédia o kolosálnej pomste. Od režiséra filmov Kandidát a Amnestie. Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké ...

METÓDA RUŠ PRE LEPŠÍ ŽIVOT

Vzdelávanie

Prednáša Karel Nejedlý, autor metódy. Chcete zmeniť svoj život a neviete ako? Chcete vedieť, čo to tá RUŠka ...