Terénna sociálna práca

Terénna sociálna práca je odborná činnosť, ktorá je prevažne vykonávaná v prirodzenom prostredí človeka (v byte, komunite, vo voľnom priestranstve) s cieľom predchádzať sociálnemu vylúčeniu alebo jeho prehlbovaniu, zmierňovať negatívne dopady a zvyšovať kvalitu života ľudí žijúci v podmienkach sociálneho vylúčenia a generačnej chudoby. 

Terénna sociálna práca je predovšetkým zameraná na prácu s jednotlivcom a jeho sociálnym prostredím (rodina, skupina, komunita), pričom rešpektuje  potreby človeka a jeho návrhy na riešenie sociálnej situácie a stavia na schopnostiach jeho vnútorných síl.

Aktivity programu TSP sú zacielené na dve cieľové skupiny, a to: 

  • osoby sociálne vylúčené, príp. ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením, ktoré sú koncentrované najmä v rómskych komunitách  
  • ľudia zažívajúci bezdomovectvo alebo ľudia ohrození stratou bývania 

Našim poslaním a cieľom je poskytnúť podporu a pomoc osobám, ktoré sa ocitli na okraji spoločnosti, snažíme sa ich motivovať k zlepšeniu ich životnej situácie prostredníctvom odborného poradenstva, pomoci v rôznych smeroch a ľudskej podpory. Naša práca je síce náročná, nakoľko veľakrát spočíva v drobných krokoch a posunoch jednotlivcov a rodín, ktoré možno nie je až tak vidieť, ale o to viacej nás tieto aj drobné úspechy tešia.  

V súčasnosti je aktivita Terénna sociálna práca (ďalej len TSP) na území nášho mesta realizovaná vďaka zapojeniu sa do Národného projektu Spolu pre komunity. Výkon TSP je zabezpečený prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníčok a terénnych pracovníčok. 

Projekt: Terénna sociálna práca a komunitné centrá (NP Spolu pre komunity) – projekt sa realizuje

Terénnu prácu v Žiari nad Hronom v súčasnosti zabezpečujú títo zamestnanci nášho mesta:

Terénna sociálna pracovníčka: Mgr. Martina Marťušev Selecká
e-mail: martina.martusev.selecka@ziar.sk
tel. kontakt: 0917 552 817

Terénna sociálna pracovníčka: Mgr. Adriana Šarköziová
e-mail: adriana.sarkoziova@ziar.sk
tel. kontakt: 0918 880 306

Terénna pracovníčka: Ingrid Spodniaková
e-mail: ingrid.spodniakova@ziar.sk

Terénna pracovníčka: Michaela Šarköziová
e-mail: michaela.sarkoziova@ziar.sk

Adresa kancelárie: M. Chrásteka 19, 965 01  Žiar nad Hronom

Terénna sociálna práca Žiar nad Hronom na Facebooku


Novinky z terénnej sociálnej práce

Monitoring záškoláctva

Apríl 2024

Monitoring záškoláctva

V rámci našich pravidelných aktivít dlhodobo spolupracujeme so Špeciálnou základnou školou a zameriavame sa na monitoring záškoláctva. Účelom mapovania je zistiť, koľko detí si plní školskú dochádzku a či sa pravidelne zúčastňujú vyučovacieho procesu. Sústreďujeme sa na deti, u ktorých je s dochádzkou problém, ale tiež na žiakov, u ktorých sa vyskytuje nejaký typ nežiadúceho správania, ktorý je potrebné riešiť. Po mapovaní záškoláctva na škole a po rozhovore s jednotlivými triednymi učiteľmi, vždy navštívime konkrétne rodiny a zisťujeme príčiny absencie detí v škole, ktoré sa snažíme spolu riešiť a tým aj predchádzať problémom do budúcna.


Pri prevencii sme sa zamerali na požívanie alkoholu

Apríl 2024

Pri prevencii sme sa zamerali na požívanie alkoholu

Pri našich prevenčných aktivít sme sa v poslednej dobe zamerali aj na monitorovanie detí, ktoré mali v zmysle podnetu zo Špeciálnej základnej školy požívať alkoholické nápoje s miestnymi bezdomovcami. Opakovane sme preto navštívili komunitu ľudí bez domova a viedli sme s nim rozhovor ohľadne tohto nežiadúceho správania, pričom sme ich nabádali k zjednaniu nápravy. Plánujme aj naďalej situáciu monitorovať a v prípade potreby aj opäť zasiahnuť.


Obyvateľov motivujeme k lepšiemu využívaniu Stanice osobnej hygieny

Apríl 2024

Obyvateľov motivujeme k lepšiemu využívaniu Stanice osobnej hygieny

V ostatnom období sme sa sme sa tiež zamerali na motivovanie obyvateľov z marginalizovanej rómskej komunity na efektívnejšie využívanie Stanice osobnej hygieny, ktorá je zriadená práve pre samotných obyvateľov priamo v miestnej osade Pod Kortínou. Nachádza sa tu sprchový kút a je tu aj možnosť využívania práčky, pričom obe služby je možné využívať po uhradení stanoveného poplatku. Orientovali sme sa najmä na rodiny s malými deťmi a deťmi, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Rodinám sme vysvetlili výhody využívania SOH, vysvetlili postup a pravidlá SOH. Tiež sme im pri tejto príležitosti odovzdali menší balíček s hygienickým potrebami od darcu. Navštívili sme 28 rodín.


Spolupráca so SČK pri oslovení osôb v hmotnej núdzi

Apríl 2023

Na základe požiadania o spoluprácu sme sa zúčastnili pomoci SČK pri výdaji potravinovej pomoci a tiež balíkov s hygienou. Osoby, ktorým pomoc bola adresovaná boli určené Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, a to na základe ich údajov o občanoch v hmotnej núdzi. Pomoc pri výdaji balíkov, na ktorej sme sa zúčastnili, sa realizovala v meste Žiar nad Hronom. Naša pomoc spočívala predovšetkým v oslovení osôb z MRK na Kortíne a tiež osôb bez domova, ktoré spĺňali podmienky výdaja balíkov, teda osoby, ktoré sú v hmotnej núdzi. Išlo o osoby, ktoré nemajú konkrétnu adresu a zdržiavajú sa Pod Kortínou alebo na „ulici“.  Oslovené osoby sme informovali o mieste a čase výdaja balíkov. Následne sme sa na základe spolupráce so SČK aj aktívne zúčastnili pri samotnom výdaji. Ľudia boli za ponúknutú pomoc vďační, v balíkoch si našli základné trvanlivé potraviny, rodiny s deťmi aj základnú hygienickú výbavu.


Spolupráca s OŠ pri zápise detí do 1. ročníka a do MŠ

Marec 2023

Pri výkone terénnej sociálnej práce sa zameriavame aj na informovanie rodín o zápise ich detí do základných a materských škôl. V tomto smere spolupracujeme s vedúcou odboru školstva na MsÚ, Adrianou Giláňovou, ktorá nám každý rok pripraví zoznam detí z našej cieľovej skupiny. Rodiny následne navštevujeme a informujeme ich o čase a mieste zápise ich detí do školy, neskôr aj o termínoch zápisu do materských škôl. Je potrebné navštíviť spomínané rodiny, keďže sa zdržiavajú na mieste, kde im nemá byť ako doručená pošta, všeobecne ich prístup k informáciám je v mnohých smeroch obmedzený a často tak nemajú vedomosť a bližšie informácie o zápisoch. 


Znovuotvorenie stanice charity

December 2022

Po niekoľkých rokoch sa opäť otvára stanica charity. Charitu plánujú terénni sociálni pracovníci v spolupráci s MsÚ otvoriť ku dňu 1.12.2022. Priestory, kde záujemcovia charitu nájdu, sa nachádzajú na Ul. M. Chrásteka 19 – najbližší „Jadran“ pri plavárni. Priestory stanice charity sú zabezpečené prostredníctvom MsÚ, ktorý terénnym sociálnym pracovníkom poskytol priestor a tiež poličky pre uskladnenie oblečenia a obuvi. Charita s oblečením a obuvou je prioritne určená pre osoby a rodiny, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi alebo sú nízkopríjmové.  V prípade záujmu musí občan navštíviť osobne kanceláriu terénnych sociálnych pracovníkov (tiež M. Chrásteka 19 – 2. poschodie), a to ktorýkoľvek pracovný deň do 9.00 (vzhľadom na prácu v teréne). Bude potrebné nahlásiť presnú požiadavku – druh, veľkosť oblečenia, prípadne podľa okolností a zásob v charite aj obuvi. Výdaj šatstva bude následne prebiehať vždy len raz v týždni, a to vo štvrtok v čase od 13.00 do 15.00.

Touto cestou by sme tiež chceli osloviť prípadných darcov, ktorí by mali zimné oblečenie a obuv po svojich deťoch. Potrebovali by sme zimné šatstvo a obuv pre deti do 10 rokov. Vzhľadom na naše kapacitné priestory a na účelnosť výdaju šatstva  prosíme potencionálnych darcov o čisté oblečenie, v dobrom stave, bez poškodení, ktoré reálne môžeme odovzdať ďalej našim záujemcom. Šatstvo a obuv by sme vás prosili doručiť na adresu M. Chrásteka 19, najvhodnejšie bude vopred sa telefonicky dohodnúť na čase odovzdania šatstva, a to na tel. čísle: 0917 552 817 (v čase od 7.00 – 15.30).


Mapovanie ľudí bez domova

Apríl 2022

Našou cieľovou skupinou sú aj osoby bez domova. V pravidelných intervaloch sa zameriavame aj na mapovanie týchto ľudí, ich počet, zloženie a pod. Úroveň bezdomovectva sa u nás pohybuje cca na úrovni 30 osôb. V roku 2018 sa na území mesta Žiar nad Hronom nachádzalo 33 osôb bez domova. V roku 2022 sme zaznamenali 29 osôb, z toho 24 mužov a 5 žien. Väčšina týchto ľudí má trvalý pobyt v meste Žiar nad Hornom, resp. aj tí, čo nemajú sa dlhodobo zdržiavajú na území mesta. Problém bezdomovectva je stále aktuálny a živý vo všetkých menších či väčších mestách po celom Slovensku. 

Na území mesta máme viacero sociálnych služieb určených pre ľudí bez domova, resp. aj pre ľudí bez domova, a to útulok pre mužov, práčovňu, stredisko osobnej hygieny, komunitné centrum a síce nie registrovanú sociálnu službu, ale aj terénnu sociálnu prácu. Chýbajú nám však sociálne služby, typu nocľaháreň, ktoré by nám umožnili posunúť problém bezdomovectva aspoň na hranicu humánneho prežívania ľudí na ulici, a to najmä v zimných mesiacoch. 

V minulosti sme ako terénni sociálni pracovníci viedli aj výdaj šatstva pre ľudí v núdzi, tento návrh sme predostreli aj v rámci výstupu mapovanie ľudí bez domova aj vedeniu mesta, nakoľko požiadavky na výdaj šatstva pretrvávajú. Vhodným miestom by boli priestory v budove mestského nájomného bývania na Jadrane. V prízemí sa nachádza miestnosť s výdajným okienkom, priestor je dostatočne veľký na umiestnenie skríň s policami, kde by mohlo byť uložené šatstvo a iné veci určené pre ľudí v núdzi.


Pomoc odídencom z Ukrajiny 

Február 2022

V rámci našej činnosti sme sa aktívne zúčastňovali aj na pomoci odídencom z Ukrajiny. Po vypuknutí vojny na Ukrajine vo februári 2022 prišli utečenci aj do mesta Žiar nad Hronom. Išlo o ľudí, ktorých mestá boli vojnou priamo zasiahnuté. V rámci výkonu našej práce sme týmto rodinám poskytli predovšetkým sociálne poradenstvo a sprievody do rôznych inštitúcii, napr. asistencia pri zakladaní účtov v banke (ktoré boli nevyhnuté pre ďalší pobyt v krajine), pri vybavení mobilných operátorov (aby vedeli byť v kontakte so svojim partnermi, ktorí už krajinu nemohli opustiť), pri evidencii na ÚPSVaR, poskytli sme im poradenstvo ohľadne zdravotnej starostlivosti, poradenstvo ohľadne vzdelávania ich detí a zaradení do vyučovacieho procesu, prípadne mimoškolských aktivít, zisťovali sme možnosti zamestnania sa, komunikovali sme so všetkými zainteresovanými inštitúciami a zisťovali aktuálne podmienky a možnosti pre odídencov, o ktorých sme ich aj informovali.


Mapovanie lokality Kortína

Jún 2021 a február 2023

V mesiaci jún 2021 a mesiaci február 2023 sme vykonali v osade pod Kortínou pravidelne sa opakujúci monitoring a mapovanie zloženia obyvateľstva, ktorí tu žijú. 

Nové prístrešky sme nezaznamenali. Zaznamenali sme naopak úbytok počtu obyvateľstva v MRK, a to v porovnaní s rokom 2021.

Vo februári 2023 sme zaznamenali tieto štatistiky:

Počet spolu – 354 z toho: 

  • muži – 104
  • ženy – 100
  • deti do 18. r. – 150 (chlapci – 83, dievčatá – 67)

Zbúraných, už neexistujúcich alebo prázdnych obydlí je 31. Viacero obyvateľov sa odsťahovalo za prácou do Čiech, ale tiež sa odsťahovali do prenajatých bytov v meste.

Pre porovnanie v štatistiky z júna 2021:

 Počet spolu – 443 z toho: 

  • muži – 122
  • ženy – 125
  • deti do 18. r. – 150 (chlapci – 97, dievčatá – 83)

Dlhodobý problém s požívaním omamných látok

2020 - 2023

Pri výkone terénnej sociálnej práce sa dlhodobo stretávame s nežiaducim problémom u maloletých detí, ktoré fetujú toluén. Veková hranica fetujúcich detí sa posunula nižšie a pohybuje sa približne medzi 8 až 17-ročnými deťmi. V rámci TSP sme vykonali najmä tieto aktivity na zmiernenie, elimináciu a riešenie problému s fetovaním:

  • mapovanie situácie a počtu fetujúcich detí, vytvorenie ich zoznamu
  • návštevy dotknutých rodín, vedenie rozhovorov zameraných na zvyšovanie rodičovských kompetencií a rodičovskej zodpovednosti
  • pracovné stretnutie s náčelníkom MsP, ohľadne súčinnosti pri eliminácii problému s fetujúcimi deťmi, dohodnutie postupných krokov a večerného mapovania lokality pracovníkmi TSP spolu s MsP
  • kontaktovanie OR PZ za účelom pracovného stretnutia a súčinnosti pri eliminácii problému s fetujúcimi deťmi – stretnutie prebehlo s policajnými špecialistami, dohodnutie spoločnej návštevy dotknutých rodín za účelom zvyšovania právneho povedomia (trestno-právna zodpovednosť) a večerného mapovania lokality
  • kontaktovanie SPOD a súčinnosť pri riešení problému s fetovaním u maloletých
  • delegovanie maloletých detí do KC, pracovníčky KC následne vykonali prevenčné aktivity pre deti
  • stretnutie s obyvateľmi MRK na tému: fetujúce deti
  • pracovné stretnutie s pracovníčkou regionálnej kancelárie Ministra vnútra na prevenciu kriminality – dohodnutie ďalších postupov a krokov
  • poskytujeme sprievody k odborníkom v oblasti psychického zdravia 

S rodinami týchto maloletých detí pracujeme aj naďalej a snažíme sa situáciu aj naďalej riešiť po vlastnej línii, ale aj v rámci spolupráce s ÚPSVaR, kedy sú deti umiestňované do rôznych zariadení, ktoré majú slúžiť k náprave nežiaduceho správania. Realizujeme aj náhodné kontroly v spolupráci s ÚPSVaR a Mestskou políciou, kedy monitorujeme stav aj vo večerných hodinách.


Pomoc rodine, ktorá kvôli požiaru prišla dočasne o bývanie

10.11.2020

Pomoc rodine, ktorá kvôli požiaru prišla dočasne o bývanie

Dňa 10.11.2020 nás telefonicky kontaktovala sociálna pracovníčka z MsÚ, ktorá nás informovala, že na Šášovskom Podhradí, v časti Píla, zhorela časť tamojšieho domu. Ihneď sme vyrazili na miesto, kde sme zistili, že doma v čase požiaru nikto nebol, zrejme došlo ku skratu, v dôsledku ktorého zhorela celá časť ich strechy, zariadenia vo vnútri domu boli zničené (šatstvo,  elektronika, postele, skrine, potraviny). Išlo o manželov so štyrmi deťmi. Požiarom boli zasiahnuté ešte ďalšie dve rodiny, ktoré prišli v jeho dôsledku o elektrickú energiu, jedna rodina tiež o časť strechy. Rodinám mesto poskytlo dočasne pomoc prostredníctvom náhradného bývania. Poskytli sme im šatstvo, tiež základné potraviny, ktoré nám dodal Úrad splnomocnenca vlády pre rómske menšiny, rodinám sme poskytli tiež sprievod do náhradného bývania, mapovanie ich potrieb a základné poradenstvo. Rodiny si postupne svojpomocne a v rámci príspevku z humanitárnej pomoci od ÚPSVaR (ktorú sme im pomohli vybaviť), svoje príbytky opravili a neskôr sa do svojich obydlí aj vrátili.


Povodeň v lokalite Pod Kortínou

15.10.2020

Povodeň v lokalite Pod Kortínou

V priebehu mesiaca október 2020 došlo k povodniam na viacerých miestach na území Slovenska. Tok rieky sa rozlial aj v blízkosti osady Pod Kortínou, kde bolo vytopených niekoľko obydlí. Zasahovať tu musel Dobrovoľný hasičský zbor mesta a prvú základnú pomoc poskytlo aj samotné mesto. „Dočasnú pomoc sme poskytli 14 ľuďom, ktorých sme ubytovali na Jadrane. Ide o matky s deťmi,“ informuje vedúci Kancelárie primátora mesta Martin Baláž a ako dodáva, do dočasného ubytovania im poskytli deky aj potraviny. Keď voda opadne, budú si už musieť sami riešiť situáciu s ubytovaním. „Našťastie, všetko sa zaobišlo bez zranení. Touto cestou chceme poďakovať dobrovoľným hasičom, ako aj pracovníkom Odboru starostlivosti o obyvateľa MsÚ za koordináciu pri riešení situácie,“ uzatvára Martin Baláž.

Ako hovorí vedúca Odboru starostlivosti o obyvateľa MsÚ Monika Minárová, mesto uvoľnilo byt na Jadrane pre matky s maloletými deťmi, ostatné ženy zo zaplavených obydlí ubytovanie odmietli. Muži so staršími deťmi zostali v osade. „Matkám s deťmi sme zabezpečili okrem diek aj čaj, polievku a chlieb, časť stravy dostanú aj muži v osade a časť sa zavezie ženám s deťmi,“ spresňuje Minárová.

Priamo v osade bol spolu s dobrovoľnými hasičmi aj František Páleník, ktorý je zároveň profesionálnym hasičom. „V blízkosti obydlí je potok, ktorý sa vlieva do Hrona. Ten už mal takú vysokú hladinu, že sa voda preliala a zaplavila niekoľko obydlí. Najskôr sme chceli vodu odčerpávať, ale na základe skúseností spred piatich rokov sme sa dohodli, že vodu odčerpáme až potom, ako sa dážď upokojí a hladina rieky klesne. V tejto chvíli by to totiž nemalo žiadny zmysel,“ konštatuje na margo situácie. 

V rámci terénnej sociálnej práce sme sprevádzali Františka Páleníka do osady Kortína a do dotknutej lokality pre lepšie zmapovanie situácie. Tiež sme pracovali s rodinami postihnutými záplavami. Chlapi z dotknutých rodín sa snažili zachraňovať, čo sa dalo, ženy s deťmi sa zdržiavali v náhradnom ubytovaní, ktoré poskytlo mesto. 

Vzhľadom na opakujúce sa záplavy v danej lokalite boli obyvatelia poučení o premiestnení svojich obydlí do priľahlého svahu. Pomoc im bola poskytnutá aj prostredníctvom ÚPSVaR – humanitárna pomoc, ktorá im pomohla zrevitalizovať svoje zničené obydlia a umiestniť ich na úroveň, kde by ich už nemala v budúcnosti postihnúť povodeň.


Ukážka poľnohospodárskej a chovateľskej činnosti na Šášovskom Podhradí

September 2020

Ukážka poľnohospodárskej a chovateľskej činnosti na Šášovskom Podhradí

Terénni sociálni pracovníci a Komunitné centrum si na posledný septembrový deň pripravili aktivitu pre deti z Pod Kortíny. Deti sme sprevádzali do Šášovského Podhradia, do časti Píla, kde si miestny obyvateľ spolu s rodinou pekne upravil okolie a už dávnejšie sa rozhodli realizovať práve v oblasti pestovania zeleniny a drobného chovu hydiny a ďalších domácich úžitkových zvierat. Deťom sme chceli predviesť tento pozitívny vzor a krásny príklad, ako si zveľadiť svoje okolie. Rodine na Šášovskom Podhradí pomáhali v minulosti terénni sociálni pracovníci napísať žiadosť o prenájom mestského pozemku, na ktorom si mali záujem pestovať zeleninu a chovať viacero druhov zvieratiek. Mesto bolo v tomto smere veľmi ústretové a aj vzhľadom na to, že ide o pozitívny príklad úpravy okolia a vlastnej snahy zlepšiť svoju životnú situáciu, rodine bol schválený prenájom mestského pozemku pred ich obydlím a stanovená aj ročná suma nájmu, ktorú si rodina bude hradiť. Deťom sa aktivita veľmi páčila, mali možnosť vidieť naživo domáce úžitkové zvieratká v prirodzenom prostredí, rozprávať sa s majiteľmi o chove a o starostlivosti o ne. V neposlednom rade však veľká vďaka patrí aj rodine Lenky a Štefana, ktorí si pre nás prichystali nádherné pohostenie, pre deti aj malé sladké prekvapenie a dokonca mysleli aj na nepriazeň počasia a prichystali posedenie pod nepremokavou plachtou. Preto ešte raz, všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujeme.


Karanténa v lokalite Pod Kortínou

11. august 2020

Karanténa v lokalite Pod Kortínou

Ani naša osada sa nevyhla pandémii, situácia však bola dobre zvládnutá a napokon pri kontrolnom testovaní boli všetky osoby negatívne. COVID - 19 sa potvrdil len u jedného obyvateľa, ktorý sa vrátil z Čiech, kde pracoval. Tiež u jeho manželky, ktorá však bola vzhľadom na zdravotný stav hospitalizovaná. Vďaka disciplíne, zodpovednosti a súdržnosti ľudí v osade Pod Kortínou sa podarilo vírus prekonať. Nám ako pracovníčkam TSP vyplynulo veľa ďalších činností, ktoré boli síce náročné, ale zvládli sme ich, napr. účasť na krízovom štábe, kde sme navrhovali spoločné riešenia, zabezpečovali sme nákup potravín pre ľudí, ktorí boli v karanténe. Boli sme súčinní s RÚVZ pri testovaní a odovzdávaní rozhodnutia o povinnej karanténe. Ďalej sme vykonávali prevenčnú aktivitu pre ľudí v osade, ktorí bývajú v okolí miesta karantény. Zároveň sa touto cestou chceme poďakovať za skvelú spoluprácu s členmi MOPS, pracovníkmi KC, RÚVZ, tiež s príspevkovou organizáciou Zdravé regióny - Jozef Pišta a s úradom splnomocnenca – Maroš Balog, ktorí nám aj poskytli materiálnu pomoc formou dezinfekčných prostriedkov a rúšok. Veríme, že vzhľadom na skúsenosť s COVID - 19 v osade budeme aj do budúcnosti viac pripravení zvládnuť takéto náročné situácie. 

BUĎME AJ NAĎALEJ ZODPOVEDNÍ, SPOLU TO ZVLÁDNEME!


Aktivity v súvislosti s ochorením Covid - 19

2020 - 2021

V súvislosti s ochorením Covid - 19, a to od doby jeho prepuknutia a vyhlásení celosvetovej pandémie v začiatku roka 2020, sme realizovali množstvo aktivít a krokov, ktorých cieľom bolo eliminovať alebo aspoň zmierniť výskyt vírusu v lokalitách, kde sa zdržiava naša cieľová skupina z MRK. Išlo predovšetkým o tieto činnosti: monitorovanie stavu situácie v MRK na Kortíne, na STS ubytovni a Šášovskom Podhradí v súvislosti s výskytom a šírením ochorenia Covid 19, informovanie ľudí o nových nariadeniach vlády prostredníctvom informačných letákov (napr. zákaz vychádzania, celoplošné testovanie a pod.), distribúcia rúšok a ochranných pomôcok, monitorovanie a informovanie obyvateľov o povinnej karanténe (aj po príchode zo zahraničia), mapovanie situácie v súvislosti s dodržiavaním povinnej karantény, monitorovanie stavu v MRK – nosenie rúška, dodržiavanie nariadení vlády SR, účasť na krízovom štábe, kde aj TSP navrhovali spoločné riešenia na zabránenie šírenia pandémie, návšteva dotknutých rodín a zisťovanie potrebných údajov pre RÚVZ – dohľadávanie kontaktov, informovanie o zatváraní škôl a následne o možnosti nástupu detí do škôl a mnoho ďalšieho. Ako dobrovoľníci sme sa v čase pracovného voľna viackrát zúčastnili aj na celoplošnom testovaní v lokalite Pod Kortínou. S odstupom času, môžeme vyhlásiť, že pandémia bola v našich lokalitách zvládnutá, uzatvorená bola len raz, aj to len malá časť osady Pod Kortínou. Ohniská nákazy sa inak vyskytovali len v jednotlivých rodinách a nebolo potrebné iné uzatváranie lokalít kvôli šíreniu vírusu.


Návšteva pani prezidentky a ocenenie terénnym sociálnym pracovníkom v Žiari nad Hronom 

15.5.2020

Návšteva pani prezidentky a ocenenie terénnym sociálnym pracovníkom v Žiari nad Hronom 

Nesmierne si vážime, že pani prezidentka prišla osobne podporiť a oceniť výkon našej práce. Ďakujeme.

Prezidentka Slovenskej repubiky dňa 15.5.2020 obchádzala viaceré mestá, v ktorých osobne ďakovala pracovníkom, ktorí pomáhali a pracovali počas koronakrízy v prvej línii a boli tak vystavení väčšiemu riziku nákazy. Jej program sa skončil v Žiari nad Hronom, kde poďakovala terénnym sociálnym pracovníkom, ktorí vykonávajú pravidelnú sociálnu činnosť medzi obyvateľmi osady Pod Kortínou a v ďalších lokalitách.


Buďme pozitívni, ale nie na COVID-19!

14.4.2020

Buďme pozitívni, ale nie na COVID-19!

Očakávané a zásadné opatrenia v súvislosti s rizikom šírenia pandémie v marginalizovanej rómskej komunite (MRK) zatiaľ nová vláda nepriniesla. A tak každá samospráva sa snaží riešiť aktuálny stav vlastnými možnosťami a silami. 

Naše mesto prostredníctvom odboru starostlivosti o obyvateľa zabezpečilo pre seniorov nad 70 rokov rúška. Snaží sa svoju sieť pomoci rozšíriť, a preto sa v meste začal realizovať aj nákup potravín pre túto najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva. Okrem pomoci seniorom sa mesto zaujíma aj o situáciu v osade Pod Kortinou, v ktorej terénni sociálni pracovníci distribuovali jej obyvateľom provizórne ochranné pomôcky na prekrytie úst a nosa. 

Terénni sociálni pracovníci spolu s členmi MOPS a pracovníkmi komunitného centra však každý deň monitorujú situáciu v osade. „Informujeme ľudí v osade o nových nariadeniach vlády v súvislosti s koronavírusom prostredníctvom informačných letákov, ktoré sú zrozumiteľné a písané v jednoduchej forme,“ približuje Adriana Šarköziová, terénna sociálna pracovníčka s tým, že okrem dôležitých informácii o nariadeniach vlády informujú obyvateľov osady aj o povinnej karanténe. Rozhodli sa tiež informovať ľudí, čo s použitými rúškami, kam patria, ako ich správne používať a dezinfikovať. „Chceme aktivizovať rómske ženy, a preto sme vyrobili leták s obrázkami, ako si vyrobiť jednoduché rúška. Zároveň sme zisťovali záujem o praktickú ukážku šitia, respektíve výrobu týchto rúšok, ktoré by sme vyrábali so ženami z osady,“ spresňuje Adriana Šarköziová. Letáky roznášajú terénni sociálni pracovníci do každej rodiny, pretože nie každá domácnosť má televíziu či internet. Poukazujú na dôležitosť dodržiavania vydaných opatrení vlády, na dôležitosť zvýšenej hygieny a obmedzenie pohybu osôb. „Zisťovali sme záujem o výrobu rúšok medzi ženami. Niektoré prejavili záujem, a preto plánujeme v blízkej budúcnosti túto aktivitu realizovať. Samozrejme, s dodržaním všetkých bezpečnostných opatrení,“ podotýka Šarköziová. 

Terénni pracovníci, pracovníci komunitného centra a tiež členovia MOPS dostali od mesta základné pracovné ochranné pomôcky, a to látkové rúška, rukavice, dezinfekčné prostriedky a boli poučení o správaní sa pri dodržaní bezpečnostných opatrení pri výkone svojej činnosti. To znamená dodržiavať odstup od osôb, s ktorými prichádzajú do kontaktu a aj u nich platí dodržiavanie zvýšenej hygieny. Okrem osady Pod Kortinou monitorujú terénni sociálni pracovníci aj ďalšie lokality, kde žijú rómski obyvatelia, ako je Šášovské Podhradie a ubytovňa STS. 

Práca terénnych sociálnych pracovníkov sa v týchto epidemiologických časoch sústreďuje hlavne na prevenciu, ktorá je veľmi dôležitá v boji proti riziku šírenia COVID-19. „Uvedomujeme si, že dnes je lepšie venovať sa dôslednej prevencii ako neskôr dopadu, ktorý môže mať fatálne následky pandémie v osadách.  Buďme všetci zodpovední a pozitívni v myslení, než nezodpovední a pozitívni na COVID-19,“ uzatvára Adriana Šarköziová.


Koronavírus a opatrenia v osade Pod Kortínou

20.3.2020

Koronavírus a opatrenia v osade Pod Kortínou

 

Koronavírus nás už niekoľko týždňov všetkých trápi. Stal sa všade aktuálnou témou číslo jedna. Keďže sme všetci ohrození, neostáva nám nič iné, ako sa chrániť dodržiavaním hygieny a nosením rúška.

Rúška sú však ťažko dostupné, a aj preto sa väčšina ľudí rozhodla, že si rúška svojpomocne sami ušijú. Dnes ľudí bez ochrany tváre nevpustia do žiadnych obchodov, na poštu či na rôzne iné úrady a inštitúcie. Sú medzi nami ľudia, ktorí si však nemajú ako zabezpečiť rúška a sú odkázaní na pomoc. Medzi nich patria hlavne seniori a ľudia z MRK. Z tohto dôvodu vznikla myšlienka, ako promptne riešiť túto situáciu. Mesto Žiar nad Hronom zabezpečilo krajčírku, ktorá ušila vyše 2 tisíc rúšok pre seniorov. Je to však časovo aj materiálne náročné, preto sa terénni sociálni pracovníci v spolupráci s odborom starostlivosti o obyvateľa rozhodli vyrobiť vystrihnutím bavlnených tričiek provizórne rúška, resp. nákrčníky, ktoré si občania dokážu prevliecť cez tvár a zakryť si tak ústa aj nos. Nákrčníky následne rozdali terénni sociálni pracovníci v osade Pod Kortínou.

Zároveň urobili osvetu, ako sa chrániť pred nakazením koronavírusom, rozdali im letáky s návodom, ako používať tieto nákrčníky a poučili ich, ako postupovať v prípade nákazy. Samozrejme, upozornili ich aj na dodržiavanie karantény. Mesto zároveň sprístupnilo prívod pitnej vody v osade Pod Kortínou pre všetkých obyvateľov osady, aby tak mali zabezpečenú nutnú hygienu.

Provizórne „rúška“ (nákrčníky) sú umiestnené aj pri vstupe na mestský úrad, kde si ich v prípade potreby môže zobrať každý, kto nemá žiadnu ochranu tváre. Terénni sociálni pracovníci budú rozdávať nákrčníky v najbližších dňoch aj pre ľudí bez domova a v lokalitách, kde žijú sociálne slabé rodiny, napr. na ubytovni STS, či na Šášovskom Podhradí. Na záver len toľko, aby sme boli voči druhým zodpovední a držme si navzájom palce pri prekonaní tohto nákazlivého stresujúceho obdobia.


Terénni sociálni pracovníci evidujú 656 klientov

28.5.2019

Terénni sociálni pracovníci evidujú 656 klientov

Terénna sociálna práca sa vykonáva v našom meste od roku 2008 na základe účasti mesta Žiar nad Hronom v národných projektoch Terénnej sociálnej práce (TSP) v obciach realizovaných Implementačnou agentúrou MPSVR.

Kancelária TSP sa nachádza na Ulici M. Chrásteka 509/19, na 2. poschodí, č. dverí 16. Pracovníkov môžete zastihnúť v čase od 7.30 – 15.30 hod. každý pracovný deň. Nie je potrebné sa vopred objednávať, stačí ich osobne navštíviť v kancelárií alebo ich môžete telefonicky kontaktovať na telefónnych číslach, ktoré sú uvedené na dverách kancelárie TSP. Čo je náplňou práce terénnych sociálnych pracovníkov? V akých oblastiach a s akými problémami sa môžete obrátiť na TSP, prípadne ako žiadať o ich pomoc? Poskytujú sociálne poradenstvo a služby cieľovým skupinám ako sú obyvatelia MRK, sociálne vylúčené rodiny, nízkopríjmové rodiny či jednotlivci, ktorí potrebujú sociálnu pomoc alebo poradenstvo. K aprílu tohto roka evidujú TSP 656 klientov, ktorým bola poskytnutá aspoň jedna intervencia v priebehu súčasného projektu, realizovaného od roku 2016, a to vo forme pomoci v rôznych oblastiach týkajúcich sa zamestnania, bývania, zdravia, riešenia exekúcií a dlhov, sociálneho zabezpečenia, sociálno-patologických javov alebo na základe spolupráce s rôznymi inštitúciami, ako sú napr. Sociálno-právna ochrana detí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Sociálna poisťovňa, základné školy či Centrum právnej pomoci. S prevažnou väčšinou klientov pravidelne pracujú a poskytujú im komplexné poradenstvo vo všetkých oblastiach. Niektoré intervencie na seba nadväzujú. Ak chcú s klientom vyriešiť otázku napr. bývania, potrebujú s ním pracovať aj v iných kategóriách intervencií, napr. zamestnanie či exekúcie. Sociálna práca nespočíva len v poskytnutí jednej intervencie (sociálne poradenstvo, služba či pomoc), ale využíva systematickosť práce s človekom, ktorý potrebuje pomoc. Pri rozhovore s takýmto človekom sa dá odhaliť množstvo iných súvisiacich problémov, na ktoré je potrebné sústrediť sa a riešiť ich. Bez úvodnej konzultácie a diagnostického rozhovoru nie je možné ísť hlbšie do problému, ktorý sa časom môže nabaľovať a prehĺbiť do oveľa väčších rozmerov. Preto je dôležitá systematickosť práce s človekom, ktorý požiada o sociálnu pomoc.

Bežný pracovný deň začína od 7.30, kedy TSP prichádzajú do svojej kancelárie. V ranných hodinách sa venujú administratívnej činnosti, prípadne riešia problémy a potreby jednotlivcov, ktorí ich navštívia v kancelárií so žiadosťou o pomoc. Dvaja TSP sa vyberú do terénu a dvaja TSP ostávajú v kancelárií. Keďže ich hlavnou pracovnou náplňou je práca v teréne, pravidelne navštevujú rodiny a jednotlivcov, u ktorých sa vyskytujú problémy. Takto veľa potrieb a problémov klientov riešia práve v teréne. Okrem pomoci pri riešení už vzniknutých problémov, sa TSP venujú aj preventívnej a osvetovej činnosti, ktorými chcú predísť k vzniku sociálno-patologických javov, sociálnym problémom či nepriaznivým životným situáciám, ktoré by mohli človeka existenčne ohroziť. Náplňou ich práce sú aj sprievody na rôzne inštitúcie či napr. vedenie rôznych motivačno-ventilačných rozhovorov, ktorých hlavným cieľom je ľudí usmerniť a posunúť.

Sociálna práca je jedna z profesií, pri ktorej nie sú ihneď viditeľné či hmatateľné výsledky a častokrát ide o tzv. mravenčiu prácu. Ale nebyť sociálnej pomoci tým, ktorí ju najviac potrebujú, ich problémy by sa len nabaľovali ako snehová guľa a vypukli by do obrovských rozmerov, ktoré by mohli zasiahnuť nie len konkrétnych jednotlivcov, ktorých sa to týka, ale aj celú širokú verejnosť. Preto mottom TSP je výrok od matky Terezy: „Všetko, čo robíme, je len kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala“.


Prednáška v Kremnici pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov

9.4.2019

Prednáška v Kremnici pri príležitosti Medzinárodného dňa RómovMilí priatelia, tohto roku sme boli, pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, pozvaní na Špeciálnu základnú školu internátnu v Kremnici, kde nás požiadali, aby sme žiakom priblížili históriu Rómov, a zároveň predstavili deťom významné rómske osobnosti. Neskôr, po prezentácii, sme so žiakmi ŠZŠ viedli diskusiu o úspešných Rómoch a snažili sme sa im vysvetliť, prečo je dôležité vzdelanie pre ich ďalší život a lepšiu budúcnosť. Snažili sme sa ich motivovať a nabádať k tomu, že aj oni môžu byť vo svojom živote úspešní, môžu si plniť svoje sny a tak niečo v živote dokázať. Žiakom sa naša prednáška veľmi páčila a na budúce stretnutie by sa chceli dozvedieť niečo viac o II. svetovej vojne. Veríme, že práve takéto činnosti dokážu pozitívne ovplyvniť ich myslenie a budú ďalej študovať, aby sa z nich nestali profesionálni poberatelia dávok a ľudia bez nádeji na lepšiu budúcnosť. Na záver nám žiaci ŠZŠ pripravili kultúrny program, kde nám ukázali svoj talent. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pedagógom za pozvanie a príjemnú atmosféru, ktorú pripravili spolu s deťmi.


Hudobný sprievod k Medzinárodnému dňu Rómom aj v Žiari nad Hronom

10.4.2018

 Hudobný sprievod k Medzinárodnému dňu Rómom aj v Žiari nad Hronom

V nedeľu 8. apríla sa uskutočnil Medzinárodný deň Rómov. Tento deň si pripomíname historicky prvý svetový kongres Medzinárodnej rómskej únie, ktorý sa konal v roku 1971 v Londýne. Na medzinárodnom kongrese sa zúčastnení uzniesli na podobe rómskej vlajky, ako aj rómskej medzinárodnej hymny. Účastníci stretnutia odmietli označenie cigáň a požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného mena Róm, Rómovia. Tento deň si pripomenuli aj terénni sociálni pracovníci, ktorí v meste Žiar nad Hronom zorganizovali hudobný sprievod. Okrem domácich sa na ňom zúčastnili aj pracovníčky spriateleného komunitného centra v Starej Kremničke, či mnoho ďalších. Hlavnou myšlienkou sprievodu bola tolerancia, vzájomné rešpektovanie a snaha o pokojné spolunažívanie.


Vianočná kapustnica

2.1.2018

Vianočná kapustnica

Aj tento rok vďaka MsÚ Žiar nad Hronom, šikovným kuchárkam z X. MŠ a Radničnej reštaurácie sa terénnym sociálnym pracovníčkam opäť podarilo spríjemniť Vianoce sociálne znevýhodneným obyvateľom. Vďaka študentom súkromnej Pedagogickej a sociálnej akadémie, ktorí urobili zbierku pre deti, dostali aj tí najmenší hračky a sladkú odmenu za krátky úryvok vianočnej básničky, alebo pesničky. Pri tejto charitatívnej činnosti im pomáhali aj pracovníčky Komunitného centra. Pozrite si krátku reportáž, ktorú o tomto podujatí odvysielala lokálna televízia ATV.


Prevenčná aktivita pre deti základných škôl

27.04.2016

V mesiaci apríl terénni sociálni pracovníci a komunitní pracovníci mesta Žiar nad Hronom, v spolupráci s CPPPaP,  zrealizovali na základných školách prevenčné aktivity určené pre žiakov druhého stupňa. Pracovníci si pripravili pre deti interaktívnu aktivitu s názvom „Postavenie človeka v spoločnosti“, ktorá bola zameraná na odbúravanie stereotypov a predsudkov a zároveň poukazovala na dôležitosť zachovania ľudských práv, hodnôt a dodržiavania morálnych zásad.  Žiaci sa aktívne zapájali a privítali túto aktivitu, ktorá im spestrila školské vyučovanie a umožnila im vytvoriť si iný pohľad na spoločnosť.


O Rómoch trochu inak

24.03.2016

O Rómoch trochu inakSociálna práca nie je len o poskytovaní sociálnych služieb, poradenstva, či dávok. Má širokospektrálny rozsah a záber v rôznych oblastiach a jej dopad  ovplyvňuje a mení životy ľudí. Taktiež má silu meniť pohľad, správanie, postoj a názor na spoločnosť.

Terénni sociálni pracovníci mesta Žiar nad Hronom si uvedomujú a vnímajú túto skutočnosť, a preto sa rozhodli Svetový deň sociálnej práce zviditeľniť aj pre naše deti a mladých ľudí. Vďaka finančnej podpore Slovenskej komory sociálnych pracovníkov, ktorá zverejnila výzvu na možnosť realizácie aktivít sociálnych pracovníkov s cieľom zviditeľnenia sociálnej práce, mohli terénni sociálni pracovníci zrealizovať v mesiaci marec 2016 sériu prednášok o sociálnej práci, ktorá súvisí aj s prácou v rómskej marginalizovanej komunite. Nosnou témou prednášky, ktorú viedol Branislav Oláh, (rómsky novinár, bloger, spisovateľ, občiansky aktivista a streetworker), bola história Rómskeho národa.

Cieľom tejto aktivity bola prezentácia rómskej histórie, kultúry a významných rómskych osobností, poukázanie na kultúrne rozdiely a iné špecifiká, ktoré sú častokrát prekážkou vo vzájomnom porozumení a bránia interkultúrnemu dialógu.  

Prednáška sa uskutočnila na všetkých základných školách v meste Žiar nad Hronom v dňoch 21.3.2016 a 22.3.2016.  Žiaci druhého stupňa, ktorým bola určená, pozorne načúvali a kládli otázky na témy, ktoré ich zaujímali a podľa ich vyjadrenia bola veľmi zaujímavá a interaktívna. Ako propagačný materiál a zároveň spomienku na prednášku, účastníci dostali odznaky so symbolom sociálnej práce ako pomocnej ruky a so symbolom rómskej vlajky.


Svetový deň sociálnej práce

18.03.2016

Svetový deň sociálnej práce

Vedeli ste, že aj sociálna práca má svoj svetový deň? Tento rok ním je utorok 15. marec a nosnou témou, vyhlásenou Medzinárodnou federáciou sociálnych pracovníkov, je podpora dôstojnosti ľudí a rešpektovanie ľudských práv. Terénni sociálni pracovníci mesta Žiar nad Hronom v mesiaci marec, za podpory Slovenskej komory SP a ASP, organizujú série prednášok pre žiakov druhého stupňa základných škôl v meste Žiar nad Hronom o histórii Rómov, rómskej kultúre a sociálnej práci v rómskej komunite, aj v súvislosti s aktuálnym dianím na Slovensku.

Tento odznak bude ako propagačný materiál symbolizovať sociálnu prácu ako pomoc v súvislosti s rómskou komunitou a preto je vo farbách rómskej vlajky.


Zbierka zimného šatstva

21.01.2016

Terénni sociálni pracovníci zorganizovali charitatívnu akciu pre sociálne slabé rodiny vo forme zbierky šatstva. Cieľom zbierky bolo pomôcť rodinám s deťmi, ktoré sa ocitli v hmotnej núdzi a ich život je sprevádzaný nepriaznivými situáciami. Zbierka sa týkala zimného detského šatstva, vzhľadom k chladnému ročnému obdobiu. Rodiny si mohli prísť prevziať ošatenie do priestorov Pohronského osvetového strediska. Darované oblečenie pomohlo rodinám s deťmi, ktoré sa ocitli v nepriaznivej situácii. Všetkým darcom z celého srdca ďakujeme a poďakovanie samozrejme patrí aj vedeniu POS za poskytnutie priestorov.


Otvárajte dvere dokorán, nech šťastie, zdravie vojde k vám...

21.12.2015

Podobne ako znejú slová tohto vinšu, tak isto otvorili dokorán svoje srdcia študenti Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG v Žiari nad Hronom, ktorí sa rozhodli zorganizovať zbierku hračiek a sladkostí, pre deti zo sociálne slabých rodín, aby aj oni prežili Vianoce plné radosti a šťastia. Táto myšlienka v nich skrsla na základe toho, že počas praxe, ktorú vykonávali u terénnych sociálnych pracovníkov, mali možnosť na vlastné oči vidieť v akých biednych podmienkach tieto deti žijú. No a práve vďaka tomuto šľachetnému gestu všetky detské očká pod Kortínou žiarili šťastím.

O krásne a príjemné prežitie vianočných sviatkov sa postaralo aj mesto Žiar nad Hronom a jeho terénni pracovníci. Tak ako vlani, tak aj tento rok Mestský úrad Žiar nad Hronom, odbor starostlivosti o občana poskytol finančné prostriedky na túto akciu. Terénni sociálni pracovníci spolu s komunitnými tak mohli zakúpiť ingrediencie na vianočnú kapustnicu, ktorú opäť uvaril kolektív kuchárov z MŠ na Ul. A. Kmeťa 11 v Žiari nad Hronom. A už tradične, aj so sociálnej kurately chceli osladiť deťom vianočné sviatky a napiekli voňavé vianočné medovníčky pre najmenších.

Dnes terénni a komunitní pracovníci zavítali do osady pod Kortínou, kde nachystali pre najmenších vianočný stromček a každému, kto mal záujem, rozdávali kapustnicu. To, že o kapustnicu bol značný záujem a naozaj chutila všetkým, je vidieť z fotodokumentácie a svedčí o tom aj fakt, že všetka kapustnica sa rozdala a nič neostalo nazmar. Zároveň študenti pedagogickej a sociálnej akadémie v rámci vlastnej zbierky nachystali asi 50 kusov balíčkov, ktoré rozdávali deťom ako odmenu za básničky a pesničky, ktoré im deti recitovali a spievali. Okrem balíčkov sa rozdávali aj hračky, ktoré terénni pracovníci svojpomocne získali od dobrých ľudí - darcov.

Srdečná vďaka patrí všetkým tým, ktorí sa postarali o skutočné posolstvo čarokrásnych Vianoc - šírenie lásky, šťastia, pokoja, dobra a ľudskosti.


Vianočné pečenie

18.12.2015

V mesiaci december 2015 terénni sociálni pracovníci, v spolupráci s pracovníkmi Komunitného centra Žiar nad Hronom, zorganizovali vianočné pečenie v priestoroch KC. Tento rok sme si za cieľovú skupinu vybrali žiakov zo Špeciálnej základnej školy, dievčatá vo veku od 14 - 16 rokov. Finančné prostriedky na nákup ingrediencií sme získali vďaka Centru voľného času cez Kalendár prevenčných aktivít. Dievčatá boli veľmi šikovné, napiekli tradičné vianočné pečivo, ktoré všetkým chutilo a ktoré si potom odniesli domov.


Medzinárodný deň Rómov: Čo mi chceš povedať? (So mange kames te phenel?)

24.05.2015

Medzinárodný deň Rómov: Čo mi chceš povedať? (So mange kames te phenel?)V piatok 24. apríla v priestoroch žiarskeho Céčka terénni sociálni pracovníci zorganizovali nultý ročník kultúrneho podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov s názvom Čo mi chceš povedať? (So mange kames te phenel?).

Cieľom tohto podujatia bolo poukázať na významné rómske osobnosti, ktoré by mohli byť pozitívnym vzorom pre širokú verejnosť, priblížiť verejnosti rómsku históriu, kultúru a jej tradície, gastronómiu. „Cieľom akcie tiež bolo odbúrať stereotypy a predsudky a zmierniť napätie medzi minoritou a majoritou," vysvetľuje Adriana Šarköziová, terénna sociálna pracovníčka. V rámci kultúrneho programu vystúpili talentovaní žiaci zo Špeciálnj základnej školy pod vedením pedagogičky Márie Pudišovej a vychovávateľky Vlasty Bahnovej, ktorí si pripravili recitácie, rómske piesne a pásmo rómskej svadby. „Medzi účinkujúcimi bola aj Ingrid Lacková, ktorá predniesla prózu, ďalej účinkovala rómska kapela Gypsi Žiarband, nadaný spevák Zoltán Goral a gitarista a spevák Miroslav Kakúr," konkretizuje ďalej Adriana Šarköziová. Kultúrne podujatie bolo spojené s galériou významných rómskych osobností a s ochutnávkou tradičnej rómskych jedál. „Poďakovanie patrí všetkým účinkujúcim za výbornú atmosféru a jedinečný umelecký zážitok, ako aj rómskym ženám Nadi Vlačuhovej, Anne Goralovej a komunitným pracovníkom za pomoc s prípravou jedál, riaditeľke MsKC Michaele Pribilincovej za poskytnutie priestorov a za technické zabezpečenie a mestu Žiar nad Hronom za finančnú pomoc," dodáva Šarköziová.


Zápis detí do I. ročníkov

02.03.2015

Zápis detí do I. ročníkovAj tento rok tak, ako po iné, terénni sociálni pracovníci v spolupráci s odborom školstva sa zamerali na sociálne slabé rodiny, ktoré majú deti v predškolskom veku a ich ratolesti by čoskoro mali nastúpiť do školských lavíc od septembra 2015. Adriana Giláňová zo školského úradu MsÚ poskytla TSP zoznam detí, ktoré sa mali zúčastniť zápisu do I. ročníka. Tieto rodiny viackrát navštívili a pripomenuli im termín zápisu, zdôraznili im nutnosť účasti na zápise a tiež objasnili rodinám postihy v prípade ich neúčasti na zápise. S týmito rodičmi treba dlhodobejšiu komunikáciu a celkovú soc. prácu. Tí rodičia, ktorí sa nezúčastnili prvého termínu zápisu, prostredníctvom TSP boli opäť informovaní o náhradnom termíne zápisu, ktorý sa uskutoční v dňoch od 2.3.2015 do 5.3.2015 v čase od 08.00 hod. do 13.30 hod. na IV. ZŠ.


Požiar na Šašovskom Podhradí

01.09.2015

Požiar na Šašovskom Podhradí Pre rómsku rodinu na Šašovskom Podhradí Nový rok nezačal šťastne. Dňa 9.1.2015 v ich obydlí vypukol požiar, ktorý spôsobil rodine obrovskú škodu. Našťastie však nie stratu na životoch. Rodina prišla o obydlie, v ktorom bývali, zhorelo im do tla úplne všetko: nábytok, ošatenie, doklady, potraviny. Aby toho nebolo málo, požiar čiastočne zasiahol obydlie aj ďalšej rodiny, ktorá bývala v ich blízkosti. Našťastie v druhej rodine požiar nespôsobil tak rozsiahlu škodu ako rodine, u ktorej požiar vypukol. Plamene ohňa zasiahli v druhej rodine strechu ich obydlia a z časti horel aj interiér domácnosti. Terénni sociálni pracovníci ihneď po zistení nešťastia ponúkli rodinám pomoc. Vyhlásili zbierku šatstva a vybavenia do domácnosti, ktorá však nebola úspešná, a preto oslovili charitu vo Zvolene, kde p. Gallová rodinám poskytla okrem šatstva aj nábytok, deky, potraviny a vybavenie do domácnosti. Terénni sociálni pracovníci rodinám pomohli získať jednorazovú finančnú výpomoc z MsÚ mesta Žiar nad Hronom, na pokrytie aspoň základných vecí, ako je vybavenie dokladov totožnosti. Taktiež požiadali za rodiny o humanitárnu pomoc z MPSVaR. Aspoň týmto spôsobom sa snažili zmierniť utrpenie a nešťastie rodín, ktoré v zúfalstve nedúfali, že im niekto pomôže znova postaviť sa na nohy.


Aby všetci mali šťastné Vianoce

24.12.2014

Aby všetci mali šťastné VianoceVianoce nie sú pre každého šťastné a veselé, najmä nie pre sociálne slabých a bezdomovcov. Terénni sociálni pracovníci sa aj vďaka mestu Žiar nad Hronom postarali o spríjemnenie vianočnej atmosféry ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Vianočnú kapustnicu si tak tento rok mohli dva dni pred štedrým večerom vychutnať aj sociálne odkázaní ľudia. „Mesto Žiar nad Hronom poskytlo finančné prostriedky na charitatívnu akciu, vďaka ktorým terénni sociálni pracovníci mohli nakúpiť suroviny na vianočnú kapustnicu," informuje asistentka terénnych sociálnych pracovníkov, Adriana Šarkoziová. Kapustnicu terénni sociálni pracovníci rozdávali tým najchudobnejším. A nielen kapustnicu. „Anjeli nežijú len v nebi, ale aj  tu, medzi nami. Svedčí o tom skutočnosť, že súkromné fyzické osoby podarovali prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov veľmi zachovalé hračky pre najmenšie deti z chudobných rodín, aby aj oni prežili čaro krásnych Vianoc," konkretizuje Adriana Šarkoziová a dodáva: „Ani sociálna kuratela a jej pracovníci nezabudli, že Vianoce sú plné lásky a porozumenia. Sociálna kurátorka, pani Štefanová, napiekla pre detičky medovníky, ktoré všetkým veľmi chutili a priblížili im vôňu Vianoc."


Prevenčné aktivity v spolupráci s CPPPaP

15.06.2014

Aj tento rok sme pokračovali v realizácii prevenčných aktivít na ZŠ v spolupráci s CPPPaP. Súčasťou aktivít bola prednáška spojená s hrou, zameranou na predsudky, stereotypy, xenofóbiu a rasizmus. So žiakmi deviateho ročníka sme realizovali aktivitu s názvom „Postavenie človeka v spoločnosti". Žiaci dostali informácie týkajúce sa vzdelania, vierovyznania, zamestnania a národnosti rôznych ľudí, kde úlohou žiakov bolo zoradiť ich podľa ich uváženia do virtuálneho rebríčka spoločnosti s dôrazom na ich sociálny status a na rebríček morálnych hodnôt. Reakcie niektorých žiakov boli veľmi zarážajúce. Mnohí odkryli svoje predsudky a xenofóbiu k rôznym národnostiam. Zároveň sme mali možnosť vidieť ako deti pohlcuje konzumný spôsob života a konzumná spoločnosť, ktorá ich ovplyvňuje, čo bolo cieľom tejto aktivity. Dúfame, že práve táto aktivita im pomohla uvedomiť si nedostatky, predsudky a nevhodné prejavy správania sa, ktoré budú zmierňovať a eliminovať.


Aktivity pre obyvateľov Šašova

12.06.2014

sasov_problemy.jpgV náväznosti na sťažnosť od obyvateľa zo Šašovského podhradia, ktorá poukazovala na nežiaduce javy v tejto lokalite (výskyt exkrementov po okolí lokality, hluk, čierne skládky a neprispôsobivé správanie sa od obyvateľov MRK), sme sa zamerali na plán aktivít so zámerom na znormalizovanie vyostrených vzťahov MRK a ostatného obyvateľstva, za účelom zlepšenia susedských vzťahov, na prevenčné aktivity zamerané ako na dospelých - rodičov detí, tak aj na samotné deti, na voľnočasové a prevenčné aktivity. Navštívili sme lokalitu na Šašove pod mostom za účasti pracovníkov MsÚ z odboru životného prostredia a z odboru starostlivosti o občana (vedúci odborov) a viedli sme s obyvateľmi rozhovor. Obyvateľov komunity sme oboznámili so zámerom ich zapojenia do nového systému nakladania s odpadom, ako je zavedený aj na Kortíne, čo obyvatelia privítali. Na mieste sme vybrali zodpovedného človeka, ktorý bude zodpovedný za výber poplatku za odvoz KO + bude mať na zodpovednosti uzamykanie a otváranie veľkokapacitného kontajnera. Rodiny sme oboznámili, že v prípade ich nezáujmu o likvidáciu fekálií a odpadu, budeme nútení k výkonu sankcií prostredníctvom dávok, na ktoré majú niektoré rodiny zavedený IOP. Iniciovali sme likvidáciu fekálií, za našej prítomnosti, aby zas nedošlo k porušeniu dohody a výhovoriek zo strany obyvateľov. Zorganizovali sme aktivity a osvetu zameranú na prácu s deťmi - deti sa hrávajú na blízkej ceste, kde hlukom vyrušujú susedov a hrozí im nebezpečenstvo úrazu. Našim cieľom bolo podnietiť u obyvateľov MRK uvedomenie si zodpovednosti za svoje správanie, u detí usmerniť postoje k využívaniu voľného času. Vzhľadom na prostredie, v ktorom žijú tieto deti, je dôležité pravidelne sa im venovať, zamerať sa na zvýšenie ich sebavedomia, zlepšiť ich komunikačné zručnosti, hygienické návyky, ukázať im, ako sa dá efektívne využívať voľný čas a v neposlednom rade poukázať, aké je dôležité starať sa o svoj život a zdravie. Dôležité je však súčasne pracovať aj s dospelými a snažiť sa ovplyvniť najmä ich postoj k povinnostiam.


Spolupráca s UPSVaR

05.06.2014

Pri výkone terénnej sociálnej práce, nás oslovili mnohí nezamestnaní obyvatelia osady pod Kortínou s požiadavkou o pomoc. Radi by sa zamestnali a keďže je vysoká miera nezamestnanosti a nedokážu sa umiestniť na trhu práce z rôznych dôvodov, prejavili nezamestnaní záujem o aktivačnú činnosť, ktorou si môžu prilepšiť svoj rodinný rozpočet o aktivačný príspevok, ktorý je vo výške 63,07 €. Na základe podnetu od záujemcov o výkon aktivačnej činnosti, sme sa rozhodli zistiť záujem o aktivačnú činnosť aj u ostatných nezamestnaných. Vytvorili sme si zoznam záujemcov a v spolupráci s UPSVaR sme zisťovali podmienky na zaradenie do systému AČ. Tí, ktorí spĺňali podmienky zaradenia do systému, boli neskôr zamestnaní formou aktivačnej činnosti cez mestský úrad Žiar nad Hronom a cez TS mesta Žiar nad Hronom.

V súvislosti zo zavedením novelizácie zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý nadobudol účinnosť od januára 2014, sme veľmi úzko spolupracovali s UPSVaR - oddelenie aktivačného centra. Koordinátorky AC nás požiadali o asistenciu a sprievod pri návštevách poberateľov DvHN, ktorí majú trvalý pobyt len ZH a nemajú im ako doručiť listové zásielky s upovedomením, že sa k nim majú dostaviť. Pracovníčky UPSVaR nám poskytli zoznam poberateľov, zväčša šlo o našich klientov z MRK. Pracovníčky nevedia kde sa nachádzajú, kde bývajú, preto sme im asistovali, išli sme s nimi na Kortinu, kde sme poberateľom DvHN ponúkali možnosť odpracovania DvHN podľa novely zákona. Mnohým sme museli vysvetľovať podmienky, informácie o povinnosti a objasňovať im zákon.


Pomoc rodinám pri finančnom hospodárení

26.5.2014

Pomoc rodinám pri finančnom hospodáreníPravidelne dva krát do týždňa sa v priestoroch našej kancelárie stretávame s rodinami, ktoré majú zavedený inštitút osobitného príjemcu z dôvodu výskytu záškoláctva v rodine, prípadne zo sociálnych dôvodov (zanedbávanie starostlivosti o dieťa, zlé hospodárenie s finančnými prostriedkami). Realizujeme s rodinami intervencie zamerané na zvyšovanie ekonomickej gramotnosti a poskytujeme rodinám poradenstvo smerujúce k zlepšeniu ekonomickej situácie domácností. Snažíme sa rodiny viesť k efektívnemu hospodáreniu s ich finančnými prostriedkami. Túto činnosť vykonávame aj priamo v ich domácom prostredí. Snažíme sa ich naučiť ako si správne zadeliť peniaze, aby si pokryli základné životné potreby. V spolupráci so sociálnou pracovníčkou MsÚ sú im poplatené rôzne výdavky, ako sú poplatky do škôl, obedy, el. energia, nájomné a pod. Zvyšok peňazí rozdelíme a pravidelne ich sprevádzame na nákupy potravín vždy v utorok a v piatok. Takto zabezpečíme pre rodinu potraviny v priebehu celého mesiaca. Nakupujeme vždy čo najlacnejšie základné potraviny, hygienické potreby a pod. Vysvetľujeme rodinám hodnotu peňazí, ale aj to, že musia nakupovať základné potraviny nie podľa pekného obalu, ale podľa ceny tovaru a jeho kvality. Zároveň ich motivujeme k plneniu ich záväzkov, týkajúcich sa rôznych platieb a splátkových kalendárov.


Riešenie problému s odpadom

12.5.2014

Riešenie problému s odpadomKaždý druhý týždeň pravidelne monitorujeme problémové lokality, kde zisťujeme okrem výskytu nelegálnych stavieb aj výskyt čiernych skládok. Realizujeme preventívne aktivity zamerané k zabráneniu vzniku týchto čiernych skládok, najmä v osade pod Kortinou, na Šašovskom podhradí a pri družstve. Aj v minulosti sme uskutočnili prednášku o správnom nakladaní s tuhým komunálnym odpadom, ktorú sme zrealizovali v spolupráci s OŽP pre žiakov ŠZŠ v Žiari nad Hronom I. a II. stupeň. O správnom nakladaní TKO sme poučili aj dospelých. Priamo v osade pod Kortínou sme v spolupráci s OŽP realizovali stretnutie s obyvateľmi marginalizovanej rómskej komunity s pracovníčkami odboru životného prostredia, kde im vysvetľovali ako nakladať s odpadom. Hovorilo sa najmä o životnom prostredí, ako sa delí odpad a ako je potrebné ho triediť, prípadne s ním nakladať. Na Kortine bol zavedený nový systém nakladania s TKO, obyvatelia platia mesačný poplatok za jeho vývoz a odpad sa zbiera do veľkokapacitných kontajnerov, ktoré sú rozmiestnené po celej lokalite na troch stanovištiach. V rámci tejto aktivity pravidelne monitorujeme v spolupráci s OŽP stav platieb a navštevujeme rodiny, ktorým pripomíname povinnosť platby za vývoz TKO a upozorníme ich na povinnosť zaplatenia dlhu, nakoľko im bude hroziť exekučné konanie. V prípade výskytu nových obyvateľov na Kortine ich hneď informujeme o zavedenom systéme do ktorého sa musia zapojiť.


Futbal nás baví

06.05.2014

Futbal nás bavíDňa 6. mája 2014 sa nám podarilo zorganizovať v spolupráci so Základnou školou na Ul. Jilemnického č.2 futbalový zápas na mini ihrisku. Vzniklo to na základe záujmu a iniciatívy, ktorá vzišla priamo od detí, ktoré v minulosti sa zúčastnili futbalových zápasov, znova mali chuť zahrať si priateľský futbalový turnaj. Proti sebe sa postavili naši chlapci zo Žiaru nad Hronom a mužstvo z rómskeho gymnázia z Kremnice. Hralo sa s plným nasadením a aj napriek tomu, že hráči nie sú profesionáli, ale bolo sa na čo pozerať. Videli sme množstvo krásnych gólov, skvelých technických hráčov a brilantné zákroky brankárov. Zápas mal aj celkom slušnú účasť divákov. Deti prišli povzbudiť nielen ich rodičia, ale aj kamaráti a ich známi. Naši žiarski chlapci prežívali radosť a nadšenie, keďže znova vyhrali nad teamom žiakov z Kremnického gymnáziá. Opäť sme s deťmi a mládežou strávili pekné chvíle a vhodne využili voľný čas.


Záškoláctvo

6.3.2014

ZáškoláctvoZáškoláctvu detí sa venujeme dlhodobo, nakoľko tento problém je veľmi vypuklý a dlho pretrvávajúci i napriek tomu, že sa intenzívne snažíme o jeho riešenie. Pravidelne monitorujeme situáciu záškoláctva (počas celého školského roka) najmä u detí, ktoré navštevujú ŠZŠ. Navštevujeme rodiny, kde sa vyskytuje problém záškoláctva, zisťujeme príčiny a následne rodiny upozorňujeme na možné dôsledky, ktoré rodinu môžu postihnúť v prípade neriešenia problému. Záškoláctvo je postihnuteľné a v rodinách, ktoré ignorujú tento problém sa aplikuje represívne opatrenie, a to formou odňatím prídavkov na deti, ktoré idú cez IOP a v prípade, kde počet neospravedlnených vymeškaných hodín presiahne určitú hranicu, rodičia sú trestne stíhaní a v niekoľkých prípadoch sme zaznamenali aj výkon trestu odňatia slobody. Rodiny, ktoré majú zavedený inštitút osobitného príjemcu majú obmedzený prístup k finančným prostriedkom. Finančné prostriedky, ktoré dostanú cez IOP môžu minúť len na nákup základných potravín, a to pod dohľadom sociálneho pracovníka.


Fetujúce deti v MRK

19.2.2014

 Fetujúce deti v MRKJedným zo závažných problémov, s ktorým sa stretávame už dlhodobo, je aj problém s užívaním návykových látok (vdychovanie toluénu u maloletých detí). Problém s fetovaním sme zaznamenali už v roku 2012. Od tohto času sme realizovali množstvo aktivít na elimináciu a zmiernenie tohto problému. Uskutočnilo sa pracovné stretnutie zainteresovaných inštitúcii, ktoré majú kompetencie určené na riešenie tohto problému. Informovali sme detských lekárov, pediatrov o tom, že ich detskí pacienti užívajú návykové látky a vyzvali sme aj ich na súčinnosť pri riešení problému s fetovaním. Podarilo sa nám situáciu na určitý čas stabilizovať, avšak nevhodné sociálne prostredie v ktorom deti vyrastajú a žijú ich vracia opäť k fetovaniu. Tieto deti nevyužívajú efektívne svoj voľný čas, nemajú možnosť navštevovať rôzne záujmové krúžky a to je dôsledok ich konania a závislosti. Preto tento problém naďalej pretrváva a momentálne je znova veľmi aktuálny. Preto pravidelne realizujeme pracovné stretnutie so sociálnou kuratelou, vykonávame spoločné šetrenia v rizikových rodinách, spolupracujeme na umiestnení detí do ReC, tiež pri hospitalizácii týchto detí, ktorým je odporučená liečba a neustále pracujeme s dotknutými rodinami. V spolupráci s odborníkmi a s policajnou preventistkou kapitánkou Janou Šmondrkovou, realizujeme pre deti, ktoré pochádzajú zo znevýhodneného a málo podnetného prostredia, rôzne prevenčné aktivity, prednášky zamerané na túto tému, kde poukazujeme na riziká a dôsledky tejto závislosti. Aj naďalej plánujeme v týchto prevenčných aktivitách pokračovať.


Zápis detí do I. ročníkov

9.2.2014

Zápis detí do I. ročníkov V spolupráci s Odborom školstva v Žiari nad Hronom, ktoré nám každoročne poskytuje zoznam detí, ktoré sa majú zúčastniť zápisu do I. ročníka na základných školách, sme navštevovali rodiny v lokalite pod Kortinou a informovali ich o termíne a mieste konania zápisu. Zároveň v súvislosti so zápisom do I. ročníka sme úzko spolupracovali aj s CPPPaP, kde sme v prípade nutnosti zabezpečovali psychologické vyšetrenia. Následne po zápise do I. ročníkov boli niektoré deti preradené do nultého ročníka, ktorý tento rok prebieha na II. ZŠ na Ul. M. R. Štefanika. S vedením školy spolupracujeme v prípade nutnosti, ak sa vyskytne akýkoľvek problém s deťmi z nultého ročníka, ktorý zväčša navštevujú deti z lokality pod Kortínou (neprítomnosť detí na vyučovacom procese, problém so zanedbávaním hygieny, problém so všami atď). Keďže ide o deti z chudobných rodín, zrealizovali sme pre tieto deti zbierku šatstva a školských potrieb, ktoré sme poskytli rodinám a tiež škole, aby ich mali k dispozícii v prípade nutnosti. Tiež sme spolupracovali s CPPPaP (Centrum pedagogicko-psychologickej poradne a prevencie) pri diagnostikovaní školskej spôsobilosti. S CPPPaP spolupracujeme aj v rámci prevenčných aktivít, ktoré sa uskutočňujú každoročne na všetkých základných školách v našom meste. Tieto aktivity sú zamerané proti vzniku sociálno-patologických javov, na zlepšenie medziľudských vzťahov a proti predsudkom.


Žltačka na Kortíne

10.1.2014

Žltačka na KortíneV osade Pod Kortínou v Žiari nad Hronom, kde žijú v zlých hygienických podmienkach sociálne slabí obyvatelia, vypukla epidémia žltačky typu A začiatkom decembra minulého roka. V súvislosti s výskytom hepatitídy na Kortine sme v mesiaci január 2014 promptne začali s osvetou a navštevovali sme všetky rodiny v lokalite, aby sme zabránili rozširovaniu choroby. V rámci osvety sme pripravili informačný leták, kde sme opísali priebeh ochorenia, príznaky, ako sa pred ochorením chrániť a ako jej predchádzať. Tento leták sme roznášali rizikovým rodinám a viedli sme s nimi konzultácie. Spolupracovali sme aj s lekármi a Regionálnym Úradom verejného zdravia, zabezpečovali sme dohľad nad pravidelnými lekárskymi kontrolami počas celého obdobia, kým sa ochorenie nedostalo pod kontrolu. . Z finančných prostriedkov ktoré sme získali z Kalendára aktivít prevencie sme zakúpili hygienické balíčky - antibakteriálne mydlá a vreckovky, ktoré sme rozdali postihnutým rodinám a taktiež poskytli aj na ŠZŠ. Deti sme v rámci prednášok informovali o dôležitosti dodržiavania základných hygien. návykov ako prevencie proti žltačke. Dotknuté rodiny sme nabádali na zvýšenie hygieny. Včasným zásahom sme zabránili väčšiemu šíreniu ochorenia.


Pamätník

11.11.2013

PamätníkDňa 11. 11. 2013 sme spoločne s deťmi zo ŠZŠ v Žiari nad Hronom a ich triednou učiteľkou navštívili pamätník na Slnečnej stráni, ktorý je venovaný 26 členom rodiny Šarköziových. Práve táto rodina bola počas druhej svetovej vojny fašistami upálená za živa vo vlastnom dome. Na pomník sme položili kyticu a zapálili sviečku. Spolu s deťmi sme si pripomenuli túto tragickú udalosť. Priblížili sme im historické udalosti z tohto obdobia a aj takýmto spôsobom sme chceli poukázať na hrozné udalosti z minulosti, na ktoré by sa nemalo zabúdať a mali by slúžiť ako memento aj pre ďalšie generácie.


Futbalový turnaj pre deti a mládež

23.08.2013

Dňa 23. augusta sociálni pracovníci a ich asistenti zorganizovali ďalší futbalový turnaj pre deti a mládež. Turnaj sa uskutočnil v spolupráci so Základnou školou na Ul. Jilemnického na ich ihrisku. Akcie sa zúčastnili štyri družstvá: Kortína, Jadran, Šášovské podhradie a Ghetto. Víťazmi sa stali chlapci z mužstva Jadran. Všetci zúčastnení mali zabezpečené občerstvenie. Aktivita sa účastníkom natoľko páčila, že aj po skončení jej oficiálnej časti ostali na ihrisku hrať futbal.


Polícia na Kortíne

21.06.2013

Polícia na KortíneDňa 21. júna 2013 sa priamo na Kortíne uskutočnilo záverečné stretnutie v rámci projektu „Viem, čo chcem a čo smiem", ktorý realizuje Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi a ich asistentmi.

Stretnutie bolo určené pre všetkých obyvateľov Kortíny. Za účasti policajnej preventistky a špecialistov im bol predvedený zásah zatýkania vodiča, ktorý odmieta policajnej hliadke zastaviť. Policajti so sebou priniesli aj nepriestrelnú vestu, výstroj proti potlačovaniu rozvášneného davu a ochranný štít. Na záver si účastníci mohli na sebe vyskúšať ako ťažko sa policajt pohybuje, keď má na sebe ťažkú vestu, alebo mohli skúsiť preraziť policajta so štítom.


Futbalový turnaj v Detve

08.06.2013

Futbalový turnaj v DetveFutbal je nesporne najpopulárnejší šport na svete, ktorý má v sebe moc ľudí spájať i rozdeľovať. Cez futbal dokážeme šíriť myšlienky a ideály. Využiť potenciál, ktorý futbal v sebe má sa rozhodli ľudia z občianskeho združenia DAR - Detvianska aliancia Rómov, v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi z nášho mesta Žiar nad Hronom, ktorí dňa 8.6.2013 usporiadali v rámci 2. ročníka turnaj v minifutbale. Tento turnaj sa uskutočnil na minifutbalovom ihrisku letného štadióna MFK Detva.

Ako sme už uviedli, išlo o druhý ročník futbalového turnaja, v ktorom si zmerali svoje sily dve mužstvá zo Žiaru nad Hronom a dve mužstvá z Detvy. Prvý ročník futbalového stretnutia zorganizovali terénni sociálni pracovníci mesta Žiar nad Hronom, ktorý sa uskutočnil v našom meste dňa 21.9.2012 v spolupráci so IV. ZŠ na Ul. Jilemnického, kde suverénne vyhralo mužstvo z STS Žiar nad Hronom. Naši žiarski chlapci sa denne poctivo pripravovali a trénovali, čo sa im v konečnom výsledku futbalového zápasu odzrkadlilo a oplatilo. Aj tento krát mali najlepšiu športovú formu hráči STS Žiar nad Hronom, ktorí zvíťazili pred mužstvom Jadran Žiar nad Hronom. Až tretie miesto získal team Atletico Roma Detva a posledný skončili chlapci z Výberu T/20. Dôležitejšie než samotné výsledky však bolo to, že zvíťazil šport a cez šport sa šíri myšlienka ľudí o spájaní sa a odkaze, na ktorý by žiadny človek nikdy nemal zabudnúť.


Obchodovanie s ľuďmi

29.05.2013

Dňa 29. mája 2013 sa uskutočnila ďalšia beseda v rámci preventívneho projektu „Viem čo chcem a čo smiem", ktorý sa realizuje v spolupráci s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Žiari nad Hronom. Toto stretnutie bolo na tému obchodovania s ľuďmi. Prednáška sa uskutočnila na Špeciálnej ZŠ v Žiari nad Hronom a bola určená pre žiakov II. stupňa. Bola doplnená premietaním dokumentárneho filmu týkajúceho sa danej problematiky. Venovali sme sa nie len obchodovaniu s ľuďmi, ale aj zneužívaniu ľudí na prácu a žobranie.


Dočasné uzavretie Stanice Charity

06.05.2013

Vážení darcovia a prispievatelia, terénni sociálni pracovníci a ich asistenti sídliaci na Ul. Dr. Jánského č. 9 vám touto cestou oznamujú, že šatstvo, obuv, prípadne iné predmety od 6.5.2013 už neprijímajú, a to z dôvodu dočasného uzavretia Stanice charity - zber a výdaj. V prípade znovu otvorenia Stanice charity - zber a výdaj šatstva a obuvi budú o tejto skutočnosti terénni sociálni pracovníci a ich asistenti verejnosť včas informovať ako cez webovú stránku mesta, tak aj prostredníctvom Mestských novín, oznamom na dverách kancelárie TSP a ATSP, prípadne oznamom na úradnej tabuli mestského úradu. Zároveň chceme všetkým minulým darcom a prispievateľom vyjadriť poďakovanie za ich pomoc! Ďakujeme za pochopenie.


Prednáška o TKO

16.04.2013

Prednáška o TKODňa 16. apríla 2013 sa uskutočnila prednáška o životnom prostredí a odpade, ktorú organizoval Odbor životného prostredia v spolupráci s Odborom starostlivosti o obyvateľa, terénnymi sociálnymi pracovníkmi a ich asistentmi. Prednáška bola určená pre žiakov Špeciálnej základnej školy, ktorí boli rozdelení na dve skupiny: I. stupeň (37 žiakov) a II. stupeň (41 žiakov). Deti sa tu mohli dozvedieť o životnom prostredí a jeho ochrane, hovorilo sa o vzduchu a vode, ako sa delí odpad a ako je potrebné ho triediť. Získané informácie môžu sami doma využívať, ďalej šíriť vo svojej rodine a blízkom okolí.


Viem povedať NIE 2

25.03.2013

Viem povedať NIE 2V rámci súboru stretnutí na prevenciu proti drogám s názvom „Viem povedať NIE" sa dňa 25. 3. 2013 uskutočnilo ďalšie stretnutie na Špeciálnej základnej škole v Žiari nad Hronom. Stretnutia sa zúčastnili žiaci II. stupňa, ktorí mali možnosť porozprávať sa s abstinujúcim narkomanom, ktorý v súčasnosti vedie plnohodnotný život. Prednáška deti veľmi zaujala a aktívne sa zapájali do diskusie.


Viem povedať NIE

06.03.2013

Viem povedať NIETerénni sociálni pracovníci a ich asistenti pripravili súbor stretnutí zameraných na prevenciu proti drogám s názvom „Viem povedať NIE". Cieľovou skupinou sú rodičia a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Formou osvetového pôsobenia na rizikovú skupinu, chceme eliminovať možné riziká spojené s užívaním omamných látok. Prvé stretnutie sa uskutočnilo dňa 6. marca 2013 na Špeciálnej základnej škole v Žiari nad Hronom. Tohto stretnutia sa zúčastnili rodičia, pedagógovia, riaditeľka školy a sociálny kurátor. Na stretnutí sa hovorilo o právach a povinnostiach v rámci starostlivosti o dieťa. Sociálny kurátor opisoval ako je potrebné postupovať v prípade, ak rodič zistí, že jeho dieťa začalo drogovať. Bolo to úvodné stretnutie a plánujeme pokračovať aj v spolupráci s inými inštitúciami a organizáciami, ktoré môžu v rámci prevencie prispieť.


Viem čo chcem a čo smiem

19.02.2013

Viem čo chcem a čo smiemDňa 19. februára 2013 terénni sociálni pracovníci a ich asistenti začali spolupracovať s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Žiari nad Hronom na pokračovaní realizácie preventívneho projektu „Viem čo chcem a čo smiem". Ide o dlhodobý projekt a jeho realizácia bude prebiehať v priestoroch terénnych sociálnych pracovníkov. Projekt je určený deťom rómskej komunity z lokality pod Kortínou, žiakom Špeciálnej základnej školy ako aj rodičom. Cieľom projektu je zvyšovanie právneho vedomia, podnietiť u respondentov uvedomenie si zodpovednosti za svoje správanie, rozvoj ich komunikačných zručností, sebahodnotenie, sebapoznanie a usmerniť postoje k využívaniu voľného času. Subjekty, ktoré budú spolupracovať pri realizácii sú: Mesto Žiar nad Hronom, Terénni sociálni pracovníci mesta Žiar nad Hronom a ich asistenti, Centrum voľného času, Mestská polícia a Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Prvé stretnutie bolo zamerané na tému „Informovaný sa vie chrániť". V spolupráci s policajnou preventistkou, pacovníkom Centra voľného času a preventistom MsP boli účastníci zaujímavou formou a za pomoci prezentácie upozornení na nástrahy ulice, kriminalitu detí a mládeže a následné riešenie vzniknutých problémov. Lektori kládli dôraz na aktívne zapájanie detí, a to najmä vyjadrením svojich postojov k problematike a riešením modelových situácií.


Príprava preventívnych aktivít

06.01.2013

Vo štvrtok 31. januára realizovali sociálni pracovníci pracovné stretnutie, ktoré bolo zamerané na prípravu preventívnych a osvetových aktivít v súvislosti so sociálno-patologickými javmi. Stretnutia sa zúčastnili všetky zainteresované strany, s ktorými by chceli tieto aktivity realizovať. Išlo o príslušníkov štátnej, mestskej polície, sociálneho kurátora z ÚPSVaR, zamestnancov Mestského úradu - Odbor starostlivosti o obyvateľa, pracovníkov Špeciálnej základnej školy, člena svojpomocnej skupiny a terénnych sociálnych pracovníkov a ich asistentov ako organizátorov stretnutia. V rámci stretnutia si dohodli intenzívnejšiu spoluprácu, ako aj kroky a postupy, ktorými budú sledovať spoločný cieľ - pokúsiť sa eliminovať alebo aspoň z časti odstrániť viaceré sociálno-patologické javy, ktorými sú ohrozené nielen deti, ale aj ich rodičia a predísť tak ich prípadnému nežiadúcemu nárastu.


Prednášky sociálnych pracovníkov pokračujú

10.01.2013

Prednášky sociálnych pracovníkov pokračujúV decembri 2012 zrealizovali sociálni pracovníci v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva dve prednášky na Špeciálnej základnej škole v Žiari nad Hronom. Išlo o prednášku na tému antikoncepcia. Prednáška bola určená pre žiakov druhého stupňa a realizovala sa zvlášť pre chlapcov a zvlášť pre dievčatá. Tu sa žiaci mohli dozvedieť o antikoncepčných metódach, o spoľahlivosti antikoncepcie, ako aj o rizikách užívania hormonálnej antikoncepcie. Druhá prednáška bola na tému zdravý životný štýl. Prednáška bola určená pre žiakov prvého stupňa, kde im bol premietnutý poučný film, po ktorom boli pre nich pripravené rôzne aktivity týkajúce sa témy. Cieľom tejto prednášky bolo naučiť deti ako predchádzať, alebo liečiť takzvané civilizačné choroby a ako je dôležité viesť zdravý životný štýl.


Terénna sociálna práca pokračuje ďalším projektom

28.11.2012

V stredu 7. novembra sa uskutočnila slávnostná akadémia k príležitosti ukončenia projektu Terénna sociálna práca v meste Žiar nad Hronom. Projekt splnil svoj očakávaný účel a mal veľmi pozitívne ohlasy. Terénni sociálni pracovníci a ich asistenti usporiadali slávnostné podujatie, kde spojili kultúrny program s prezentáciou svojej činnosti za štyri roky. „Výstava bola nainštalovaná pred vstupom do Divadelnej sály Mestského kultúrneho centra, kde boli umiestnené aj ukážky výrobkov a fotografií detí z voľnočasových aktivít, ktoré sa stretávajú v kancelárii terénnych sociálnych pracovníkov," hovorí sociálny pracovník, Pavel Horváth a dodáva: „Výrobky detí natoľko zaujali mnohých hostí, že prejavili záujem o ich kúpu. V rámci programu vystúpili aj šikovné deti zo Špeciálnej základnej školy s tancami a prekrásnou recitáciou od slovenských spisovateľov. Na toto kultúrne podujatie pripravili program s deťmi ich učiteľky." Okrem toho mali hostia možnosť zažiť tanečné vystúpenie súboru Knam zo Zvolena, ktorý predviedol rytmy latinsko-amerických tancov.

Medzi účinkujúcimi bol aj Jakub Dunko, úspešný recitátor na rôznych súťažiach. „Súbor Romano Jilo už mnohí poznajú. Tento tanečný súbor je zložený z detí, ktoré navštevujú voľnočasové aktivity v našom komunitnom centre. Na mnohých súťažiach dosiahli úspech a ocenenie aj vďaka ich vedúcej Lucii Vlačuhovej, ktorá ich vedie od založenia tanečného súboru," konkretizuje ďalej Pavel Horváth. Terénni sociálni pracovníci poskytli možnosť zviditeľnenia sa širokej verejnosti aj začínajúcej hudobnej skupine mladých chlapcov zo Žiaru nad Hronom Gypsy Stars. „Počas programu sme hosťom predstavili aj aktivity, ktoré sme realizovali počas celého obdobia našej pôsobnosti v meste a aj pomocou prezentácie s fotkami sme priblížili našu každodennú prácu," dodáva Pavel Horváth.

Slávnostné podujatie sa vydarilo, zožalo úspech, hosťom sa páčilo a všetci prítomní si odniesli veľa krásnych kultúrnych zážitkov. Získali aj mnoho zaujímavých a užitočných informácií o práci terénnych a sociálnych pracovníkov. „Touto cestou by sme sa chceli ešte raz srdečne poďakovať všetkým, ktorí s nami spolupracovali. Od novembra 2012 sa prechádza na národný projekt Terénna sociálna práca v obciach, takže naša práca nekončí a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu," vysvetľuje na záver Pavel Horváth.

Slávnostná akadémia vznikla vďaka finančnej podpore spoločností Kaufland, COOP Jednota Žarnovica, Nadácia ZSNP a Slovalco Žiar nad Hronom. Organizačne pomohli mesto Žiar nad Hronom, MsKC Žiar nad Hronom a Romano Kher z Bratislavy, ktorá zapožičala výstavu zameranú na históriu Rómov po roku 1989.


Futbalový turnaj

28.09.2012

V piatok 21. septembra sa v spolupráci s OFutbalový turnajdborom školstva a športu mesta Žiar nad Hronom a so Základnou školou na Jilemnického ulici uskutočnil turnaj v mini futbale. Turnaja sa zúčastnili tri mužstvá zo Žiaru nad Hronom a jedno z Detvy. Ako povedal Pavel Horváth, sociálny pracovník, cieľom podujatia bolo aktívne využiť voľný čas, poukázať, že šport prospieva zdraviu, je lepšie si zlepšiť kondíciu ako sa len tak bezcieľne potulovať po meste a v neposlednom rade upevniť vzťah rómskej komunity s majoritnou spoločnosťou. „Na tento turnaj sa mužstvá tvrdo pripravovali a trénovali. Z jednotlivých zápasov bolo cítiť, že každý chce uspieť a tým pádom bol futbal lahodiaci oku divákov, ktorí sa tu zišli v hojnom počte," hovorí Pavel Horváth. Sociálni pracovníci a ich asistenti pripravili pre účastníkov turnaja občerstvenie - vlastnoručne vyrobené obložené chlebíčky a minerálnu vodu. Turnaj vyhralo žiarske mužstvo zložené prevažne z obyvateľov ubytovne na bývalej STS-ke, ktoré zdolalo vo finále chlapcov z Detvy. „Podujatie malo obrovský úspech, turnaj poriadne ešte ani neskončil a už sa účastníci dohadovali na ďalšom stretnutí. Hlavne futbalisti z Detvy žiadali čo najskôr odvetu. Aj vďaka tomuto sa v budúcnosti budeme snažiť zorganizovať podobnú aktivitu," dodáva na záver Pavel Horváth.


Prednáška o histórii Rómov

28.09.2012

V pia  Prednáška o histórii Rómovtok 21. septembra sa konala v priestoroch komunitného centra Nadácie škola dokorán prednáška na tému História Rómov. Prednáška bola určená pre žiakov II. stupňa zo Špeciálnej základnej školy v Žiari nad Hronom. Lektorom bol Branislav Oláh, ktorý je asistent sociálneho pracovníka v Detve, ako aj žurnalista a novinár RNĽ (Romano nevo ľil - rómsky nový list), čo sú nezávislé kultúrno-spoločenské noviny Rómov na Slovensku. Na tejto prednáške sa žiaci mohli dozvedieť niečo o histórii Rómov vo svete a na Slovensku. Taktiež sa oboznámili so známymi osobnosťami, ktoré nemali, alebo nemajú problém s priznaním sa k rómskej národnosti. Lektor zaujímavo poukázal na úspechy týchto slávnych ľudí a zdôraznil účastníkom, aké je dôležité mať v živote ciele a vedieť čo chce človek dosiahnuť. Branislav Oláh mal túto prednášku skvele pripravenú a bola podaná veľmi zaujímavým spôsobom, ktorý deti bavil a nedával žiadny priestor na nudu.


Záškoláctvo nie je nepostihnuteľné

26.09.2012

V poslednom období rezonujú v spoločnosti návrhy opatrení vlády na zamedzenie zneužívania sociálnych dávok ich poberateľmi a jedným z opatrení je aj odobratie rodinných prídavkov rodičom, ktorých deti zanedbávajú povinnú školskú dochádzku a majú vymeškané v mesiaci viac ako 15 neospravedlnených hodín.

Mesto Žiar nad Hronom na základe Zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa už od roku 2003 vykonáva funkciu osobitného príjemcu práve na tento štátny príspevok. V praxi to znamená, že škola, či už základná alebo stredná, oznámi mestskému úradu a ÚPSVaR v Žiari nad Hronom meno žiaka a počet vymeškaných neospravedlnených hodín. ÚPSVaR pozastaví vyplácanie RP rodičovi, príp. určenému zákonnému zástupcovi a táto čiastka je zasielaná na mestský úrad. Tu nasleduje mravenčia práca Odboru starostlivosti o obyvateľa, s rodinou, úzka spolupráca so školou a ÚPSVaR, aby sa finančné prostriedky využili čo najefektívnejšie a splnil sa účel na ktorý ich rodičia poberajú.

Zároveň je to aj prostriedok ako motivovať rodičov k plneniu si povinností v starostlivosti o dieťa a aj v komunikácii so školou. Vždy sa v prvom rade uhradia poplatky v škole, internátne poplatky a v ďalšom kroku sa vykonávajú nákupy bežnej domácej potreby. Tu sú už spolusúčinní aj terénni sociálni pracovníci, ktorí nákupy s rodinou realizujú, dohliadajú na obsah nákupného košíka - prakticky - učia ich nakupovať. Mesačne sa výkon osobitného príjemcu dotýka cca 30 rodín, čo je cca 50 detí.

Nákupy s rodinami realizujeme každú stredu. Sme dohodnutí na určitej hodine, kedy k nám prídu do kancelárie a spoločne vyrazíme na nákup. Peniaze si prevezmeme na mestskom úrade. Rozdeľujeme ich tak, aby mohli urobiť nákup každý týždeň. Snažíme sa kupovať lacnejšie základné potraviny a hygienické potreby. Vedieme s nimi aj poradenskú činnosť v hospodárení s finančnými prostriedkami, kde sa snažíme viesť ich k tomu, aby si sami vedeli naplánovať, čo je potrebné kúpiť a kedy to kúpiť. S týmito rodinami pracujeme intenzívnejšie a chodíme k nim aj na šetrenia priamo do domácností, kde mimo iného kontrolujeme aj zásoby potravín.


Opekanie v prírode

25.09.2012

Opekanie v prírode

Začiatkom septembra sme pre deti, ktoré sa pravidelne zúčastňujú voľnočasových aktivít v priestoroch kancelárie sociálnych pracovníkov a ich asistentov, pripravili aktivitu v prírode spojenú s opekaním rôznych lahôdok. Deti mali možnosť zahrať sa, súťažiť, zaspievať si pri ohni, opiecť si rôzne pochutiny, uvoľniť sa a zažiť niečo nezvyčajné. Zameriavali sme sa predovšetkým na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, u ktorých cieľom bolo pôsobiť aj pozitívnym rozmerom. Išlo o deti, u ktorých vidíme snahu, či už v rámci voľnočasových aktivít, vzdelávania sa v školskom systéme, ale aj celkového životného napredovania. Dalo by sa povedať, že danú aktivitu sme si pripravili ako odmenu za ich úsilie a úprimnú snahu.


Úspešný postup do ďalšieho ročníka

24.09.2012

Už v minulosti sme vás informovali, že v priestoroch kancelárie sociálnych pracovníkov a ich asistentov sa realizuje pravidelné doučovanie detí. Deti mali možnosť si doplniť a zopakovať učivo z predmetov, v rámci ktorých neprospievali a ak chceli pokračovať v ďalšom ročníku štúdia, museli na konci prázdnin úspešne zvládnuť komisionálne skúšky. Doučovania sa zúčastňovali 3 deti, ktorým sme sa podľa ich potrieb a druhu predmetov pravidelne venovali. Doučovanie prebiehalo dva a v prípade nutnosti aj viackrát do týždňa. Deti sme doučovali z predmetov anglický jazyk, geografia, chémia a matematika. Deti sa naozaj snažili a ich snaha bola odmenená vo forme úspešného zvládnutia komisionálnych skúšok a v konečnom dôsledku tým aj postupom do ďalšieho ročníka.


Doučovanie

31.07.2012

Počas letných prázdnin prebieha v kancelárii sociálnych pracovníkov doučovanie pre deti, ktoré prepadajú z rôznych predmetov a budú absolvovať opravné komisionálne skúšky. Takýchto žiakov sme oslovili a ponúkli možnosť chodiť k nám kde sa im venujeme a spoločne si prechádzame učivo. Chodia k nám aj deti, ktoré prišli z vlastnej iniciatívy a majú záujem zlepšiť svoje školské výsledky. Deti doučovanie navštevujú v priemere raz do týždňa cca na 2 hodiny. Niektoré chodia aj častejšie, čo záleží od množstva učiva a predmetov z ktorých majú skúšky.


Zbierka šatstva

31.07.2012

Máte doma šatstvo po deťoch, ktoré už nepotrebujete a neviete čo s ním? Mestský úrad Žiar nad Hronom, Odbor starostlivosti o obyvateľa organizuje zbierku použitého detského oblečenia a obuvi. Budeme zbierať len detské šatstvo (0 - 18 rokov) pre dievčatá a chlapcov, šatstvo musí byť čisté a v zachovalom stave. Zbierka sa uskutoční v dňoch od 1. do 17. augusta 2012 v čase od 7.30 do 10.00 hod. každý pracovný deň. Použité detské oblečenie môžete nosiť do kancelárie terénnych sociálnych pracovníkov na Ul. Dr. Janského 9, vedľa materského centra Mravenisko. V prípade, že by ste si chceli dohodnúť iný termín, kontaktujte pracovníkov na telefónnom čísle 0917 552 817. Ďakujeme za vašu pomoc.


Návšteva planetária s deťmi zo špeciálnej školy

05.06.2012

V piatok 1. júna navštívili Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella pri príležitosti Dňa detí sociálni pracovníci s deťmi zo Špeciálnej základnej školy. Návštevy sa zúčastnili niektorí žiaci z I. stupňa. Program podujatia bol prispôsobený vekovej kategórií detí. Pozostával z troch častí. Prvou bolo premietanie v hviezdnej sále - Alexov svet vesmírnych tajomstiev, zaujímavo spracovaný program, ktorý jednoducho vysvetľuje pojmy ako slnečná sústava, galaxia, súhvezdie a stručne hovorí o starovekých mýtoch, ktoré dali častiam našej hviezdnej oblohy ich mená. Druhou časťou programu bola návšteva UFO sály. Lektori vysvetlili žiakom interaktívnym spôsobom na trojrozmerných modeloch vznik, vývoj a rozdelenie telies v slnečnej sústave. Tu bol aj priestor na otázky detí a spoločné hľadanie odpovedí. Posledným bodom programu bolo pozorovanie slnka.


Fajčenie a jeho dôsledky

05.06.2012

Koncom mája sociálni pracovníci v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva zorganizovali prednášku na tému Fajčenie a jeho dôsledky. Prednáška sa uskutočnila v priestoroch Špeciálnej základnej školy v Žiari nad Hronom a určená bola pre žiakov II. stupňa. Žiaci sa dozvedeli fakty o histórii fajčenia a pestovaní tabaku, prečo je fajčenie také škodlivé či rady a tipy ako je najľahšie s týmto zlozvykom prestať. Na záver prednášky si žiaci vyskúšali fúkanie do CO prístroja, ktorý meria percento oxidu uhoľnatého naviazaného na červené krvné farbivo, čím sa vlastne meria hladina CO v tele.

Dochádzka rómskych detí do škôl sa zlepšila

28.05.2012

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi mesta Žiar nad Hronom realizujú množstvo aktivít a podujatí pre rómsku komunitu. V lokalite Šášovské Podhradie - pod mostom ešte v septembri minulého roku začali realizovať preventívny projekt pod názvom Viem, čo chcem a čo smiem.

Cieľom projektu je zvyšovanie právneho vedomia, podnietiť u respondentov uvedomenie si zodpovednosti za svoje správanie, rozvoj ich komunikačných zručností, sebahodnotenie, sebapoznanie, usmerniť postoje k využívaniu voľného času. „Význam a efektívnosť projektu spočíva v tom, že ide o projekt dlhodobý a nie o jednorazové podujatie," vysvetľuje kapitánka Jana Šmondrková, pracovníčka skupiny prevencie vnútorných odborov OR PZ Žiar nad Hronom a dodáva: „Dôraz kladie na aktivitu účastníkov, ako aj na ich potreby a zameraný je nielen na prácu s deťmi, ale aj s dospelými. Vzhľadom na prostredie, v ktorom žijú tieto deti, je dôležité pravidelne sa im venovať, zamerať sa na zvýšenie ich sebavedomia, zlepšiť ich komunikačné zručnosti, hygienické návyky, ukázať im, ako sa dá efektívne využívať voľný čas a v neposlednom rade poukázať, aké je dôležité starať sa o svoj život a zdravie. Dôležité je však súčasne pracovať aj s dospelými a snažiť sa ovplyvniť najmä ich postoj k povinnostiam."

Pre zúčastnených dospelých aj deti sú pripravené nielen prednášky prispôsobené ich potrebám, ktoré sú dopĺňané rôznym propagačným materiálom, ale spestrené sú aj vzdelávacími aktivitami. Aktivity pre účastníkov sú pravidelne v mesačných intervaloch v období dávok, resp. dôchodkov organizované priamo v ich domácom prostredí. „Veľký význam vidíme v spolupráci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiari nad Hronom s terénnymi sociálnymi pracovníkmi mesta Žiar nad Hronom, pretože sú to ľudia, ktorí sa práci s rómskou komunitou už dlhší čas venujú, majú adekvátne vedomosti a skúsenosti o danej komunite. Dôraz budeme klásť na to, aby dospelí aj deti zapojení do projektu, komunikovali so svojimi rovesníkmi a odovzdávali im svoje vedomosti a skúsenosti získané počas našich spoločných stretnutí," konkretizuje Jana Šmondrková, podľa ktorej projekt a jeho význam môžu hodnotiť veľmi pozitívne. „Vo veľkej miere sa zlepšila komunikácia nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. Tým, že sme pravidelne navštevovali respondentov zapojených do projektu, mali sme možnosť ovplyvniť ich postoje pri riešení niektorých životných situácií. Spočiatku to bolo náročné, no postupom času sa situácia pozitívne zmenila. Čo sa týka správania detí, ich dochádzky do školy a taktiež výsledkov v škole, tu došlo taktiež k pozitívnej zmene v postoji detí. Záškoláctvo nie je potrebné riešiť, správanie v škole sa zlepšilo a plnenie povinností taktiež." Policajti aj terénni sociálni pracovníci sa priamo na mieste rozprávajú s deťmi o škole, ukazujú im svoje zošity aj žiacke knižky.

V minulosti sa v spomínanej lokalite Šášovského Podhradia nachádzalo viac nelegálnych skládok a občania z tejto lokality si produkovaný odpad zhromažďovali aj priamo pri svojich obydliach. „Nemali zabezpečený, resp. vybavený odvoz komunálneho odpadu, kvôli čomu vlastne skládky vznikali. V spolupráci s Mestským úradom - Odborom životného prostredia a Technickými službami, a. s. sa nám podarilo vybaviť občanom nádoby na odpad. Zároveň sledujeme platby za vývoz tohto odpadu," dopĺňa informácie Pavel Horváth, sociálny pracovník. V rámci Dní jarnej čistoty tiež terénni sociálni pracovníci spoločne s OŽP zrealizovali likvidáciu čiernych skládok v blízkom okolí, ktorej sa zúčastnili aj samotní Rómovia. „Musím ale podotknúť, že čierne skládky odpadu v tejto lokalite nevytvorili len Rómovia zo Šášovského okolia," dodáva na záver Pavel Horváth.


Stretnutie so sociálnymi pracovníkmi z Bánoviec nad Bebravou

10.05.2012

V stredu 2. mája navštívili sociálnych pracovníkov v Žiari nad Hronom pracovníci z mesta Bánovce nad Bebravou. Vo svojom meste začínajú s terénnou sociálnou prácou od marca tohto roku. „Prostredníctvom webovej stránky mesta Žiar nad Hronom sa dozvedeli o našej práci a požiadali nás o stretnutie. Podelili sme sa s nimi o naše skúsenosti s touto prácou, chceli vedieť, s akými problémami sme sa stretávali v začiatkoch našej činnosti, a hlavne sa zaujímali o naše aktivity s deťmi," vysvetlil Pavel Horváth, sociálny pracovník. S aktivitami určenými mládeži majú žiarski sociálni pracovníci skúsenosti od samého začiatku trvania projektu. „Vypočuli sme si ich názory, plány a v neposlednom rade hovorili o problémoch, s ktorými sa stretávajú vo svojom meste. Dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci a nie je vylúčené, že v budúcnosti budeme mať aj nejakú spoločnú aktivitu," dodal na záver Pavel Horváth.


Pamätník na Slnečnej stráni je opäť prístupný verejnosti

30.04.2012

Na tzv. Slnečnej stráni v Žiari nad Hronom sa nachádza pamätník, ktorý je venovaný členom rómskych rodín vyvraždených na tomto mieste počas 2. svetovej vojny. Už dlhšiu dobu sa o tento pamätník niktoPamätník na Slnečnej stráni je opäť prístupný verejnosti nestaral, okolie tak zarástlo burinou a kríkmi, čím bol znemožnený prístup k samotnému pamätníku. „Prišli sme preto s nápadom zrevitalizovať pamätník a jeho okolie," uvádza sociálny pracovník, Pavel Horváth a dodáva: „Keďže sa nám však na túto aktivitu nepodarilo zohnať žiadne fi nančné prostriedky, rozhodli sme sa, že ju zrealizujeme samostatne, s pomocou dobrovoľníkov z radov Rómov." Nakoniec sa to sociálnym pracovníkom a Rómom podarilo aj vďaka pomoci mestských Technických služieb. „Okolie sme zbavili divoko rastúcej vegetácie a s pomocou dobrovoľníkov upravili terén do takej podoby, aby bol pamätník bez väčších problémov prístupný širokej verejnosti. V súčasnosti sme zabezpečili aj obnovu písma na pamätníku, ktoré bolo už ťažko čitateľné," vysvetľuje ďalej Pavel Horváth. V najbližších dňoch majú sociálni pracovníci v pláne s deťmi, ktoré navštevujú voľnočasové aktivity v Komunitnom centre, zaniesť na pamätník veniec. „V budúcnosti sa budeme s našimi dobrovoľníkmi o okolie pamätníka starať a udržovať ho v stave, aby bol naďalej prístupný. Chceli by sme tu umiestniť aj tabuľu, kde by boli informácie o danej nezmyselnej udalosti, ktorá sa tu počas vojny odohrala," dodáva na záver Pavel Horváth.


Hygienické zásady

27.03.2012

Dňa 26. 3. 2012 sociálni pracovníci v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva zorganizovali prednášku na tému „Hygienické zásady". Táto prednáška sa uskutočnila v priestoroch ŠZŠ v Žiari nad Hronom a bola určená pre žiakov I. stupňa. Na tejto prednáške sa deti mohli dozvedieť o zásadách a dôležitosti čistých rúk, čistenia zubov, intímnej hygieny a pod. S úradom budú sociálni pracovníci spolupracovať aj v budúcnosti pri organizovaní školení na témy ako sú napr. fajčenie a jeho dôsledky pre zdravie, drogy a drogové závislosti, alkoholizmus, dospievanie a puberta (sexuálna výchova), antikoncepcia, prevencia pohlavných a infekčných chorôb.


Karneval v komunitnom centre

14.03.2012

Karneval v komunitnom centreV piatok 2. marca sa v priestoroch Nadácie škola dokorán v Komunitno-inegračnom centre uskutočnil už 3. ročník karnevalu. Karnevalu sa zúčastnili deti, s ktorými sociálni pracovníci a ich asistenti pracujú v rámci voľnočasových aktivít. Pavel Horváth, sociálny pracovník: „Deti si masky vyrábali sami a pripravili si aj tanečné vystúpenie. Program bol zložený z rôznych súťažných disciplín, pri ktorých sme sa všetci poriadne zabavili. Víťazi súťaží boli odmenení a v kategórii najkrajšia maska bol odovzdaný aj diplom." Ako porota boli prizvaní aj sociálni pracovníci z Detvy, ktorí určili víťaza a odovzdali ceny.


Odchyt túlavých psov na Kortíne

29.02.2012

V piatok 17. februára sociálni pracovníci v spolupráci s Občianskym združením Strážni anjeli navštívili oblasť pod Kortínou. Spoločným zámerom bolo odchytiť túlavých psov. Odchytu túlavých psov asistoval aj veterinárny lekár. Pavel Horváth, sociálny pracovník: „Odchytili sme štyroch psov, ktorí boli následne umiestnení v miestnom útulku. S pracovníčkami sme sa tiež dohodli na častejších návštevách problematických oblastí a prípadne aj na vykonaní sterilizácie sučiek, ak s tým bude súhlasiť i majiteľ psa. Týmto spôsobom by sa mohlo zabrániť šíreniu túlavých psov." Vo štvrtok 23. februára danú lokalitu navštívili sociálni pracovníci opäť, tento raz v spolupráci s Mestskou políciou v Žiari nad Hronom. „Policajti majiteľov psov v rámci preventívnych aktivít oboznámili aj s povinnosťami vlastníka psa. Poskytli im tiež základné rady v rámci bezpečnosti, informovali ich o tom, že pes musí byť zabezpečený voči voľnému pohybu, o povinnosti psa prihlásiť na mestskom úrade, o nosení identifikačnej známky či povinnej platby dane za psa," spresnil ďalej Pavel Horváth. Sociálni pracovníci s majiteľmi psov hovorili aj o povinnosti očkovania.


Antikoncepcia a pravidelné povinné očkovanie

15.02.2012

V priebehu januára 2012 sociálni pracovníci realizovali priamo v komunite aktivity zamerané na témy antikoncepcia a povinné očkovanie. V rámci týchto aktivít chodili priamo za občanmi a snažili sa im podať informácie o antikoncepcii, jej druhoch, finančnej dostupnosti a v neposlednom rade o jej výhodách. Chceli im vysvetliť, že je dôležité uvedomiť si koľko detí som schopný vychovať, postarať sa o ne a zabezpečiť im všetky životné potreby. Hovorili s nimi o tom, že dnešná doba je zlá, je pomerne ťažké sa riadne zamestnať, všetko je drahé, ľudia nemajú adekvátne bývanie. Preto je potrebné si uvedomiť, či chceme a koľko chceme detí, o ktoré sa dokážeme postarať. Súčasťou aktivity bolo aj informovanie komunity o očkovaní detí, že cieľom povinného očkovania je čo najúčinnejšie chrániť dieťa, ale aj celú spoločnosť pred rôznymi infekčnými chorobami. Oboznámili ich s pravidlami podávania jednotlivých vakcín, veku kedy má byť dieťa očkované, s časovými odstupmi, že očkovanie je bezplatné a inými detailmi. Všetci zúčastnení občania dostali v rámci aktivít aj letáčiky, kde boli jednoduchou formou napísané informácie o antikoncepcii, povinnom očkovaní ako aj rozpis v akom veku je dieťa očkované proti akému ochoreniu. Samozrejme aj napriek ich snahe sa v komunite nájdu občania, ktorým je očkovanie svojich detí ľahostajné a lekára nenavštevujú pravidelne. Na druhej strane ale musím spomenúť aj to, že je medzi nimi mnoho rodičov, ktorí v tomto smere nepotrebujú upozorňovať a očkovanie svojich detí vzorne dodržujú.


Pracovné stretnutie sociálnych pracovníkov a ich asistentov

14.02.2012

V stredu 1. februára sa v priestoroch komunitno-integračného centra uskutočnilo pracovné stretnutie sociálnych pracovníkov a ich asistentov zo Žiaru nad Hronom, Detvy a Starej Kremničky. Na tomto stretnutí sme si vymieňali pracovné skúsenosti v oblasti práce s klientmi, konzultovali sme konkrétne prípady, navrhovali riešenia, ako aj vzájomnú spoluprácu. Tohto stretnutia sa zúčastnila aj regionálna koordinátorka z Fondu sociálneho rozvoja, ktorá zúčastneným poskytla základné informácie o národnom projekte terénnej sociálnej práce.


Vianočné pečenie 

13.01.2012

Vianočné pečenie

Dňa 22. 12. 2011 sociálni pracovníci organizovali aktivitu pre svoje klientky, ktoré nemajú možnosti si upiecť na sviatky koláče. Túto aktivitu robili už tretí rok. V minulosti sa aktivity zúčastnili ženy a dievčatá. Tento krát sa rozhodli spojiť cieľovú skupinu, a preto koláče piekli matky spolu s deťmi. Išlo o päť dvojíc, ktoré piekli trvanlivé vianočné pečivo, ktoré si potom zobrali domov. Suroviny potrebné na pečenie sociálni pracovníci zakúpili vďaka peňažnej poukážke, ktorú venovala spoločnosť Kaufland. Aktivita sa uskutočnila v priestoroch komunitno-integračného centra, ktoré patrí Nadácii škola dokorán. Samotná aktivita sa vydarila, zúčastnení sa pobavili, upiekli chutné pečivo a už teraz sa tešia na spoločné stretnutie na budúce Vianoce.


Triedenie odpadu na Kortine 

06.12.2011

V polovici novembra sociálni pracovníci v spolupráci s pracovníčkami Mestského úradu z Odboru životného prostredia navštívili občanov priamo v lokalite Kortina. Hlavným cieľom spoločnej aktivity bolo poukázať na možnosť a dôležitosť triedenia komunálneho odpadu. Pavel Horváth, sociálny pracovník: „Chceli sme, aby pochopili že keď budú separovať odpad, ktorého odvoz je zdarma, tak v konečnom dôsledku budú produkovať menej komunálneho odpadu za ktorý musia platiť. Na tejto aktivite sme ich tiež poučili o tom, ako správne triediť komunálny odpad a vysvetlili im, aké je dôležité odpad triediť."Občanom z tejto lokality mesta poskytli pracovníci aj rôzne letáčiky, na ktorých boli popísané postupy ako správne separovať odpad. Občania aktivitu prijali a zúčastnili sa jej v hojnom počte.


Pamätník vyvraždenej rómskej rodiny sprístupnený verejnosti

15.11.2011

V Žiari nad Hronom sa na tzv. Slnečnej stráni nachádza v blízkosti čadičového lomu skromný pamätník venovaný rómskej rodine, ktorá tu bývala. Udial sa tu masaker, ktorý uskutočnila nemecká jednotka vracajúca sa z povstaleckého frontu pri Pitelovej. Táto jednotka narazila na dva domy rómskej osady, ktoré obývali dve hudobnícke rodiny. Tieto rodiny odmietli evakuáciu do okolitých dedín a lesa. Nemeckí vojaci tu zlikvidovali 24 členov Šarközyovskej rodiny - mužov, žien a detí. Rómski občania, ktorí prežili streľbu, údajne neprestávali hrať, ale ich domy boli poliate benzínom a zapálené. Tento pamätník je na vyvýšenom mieste a je dosť ťažko prístupný, pretože okolie je neudržiavané a zarastené vysokou trávou a kríkmi. Máme v záujme toto miesto s pomocou dobrovoľníkov upraviť, vyčistiť, vytvoriť chodník a udržiavať okolie pamätníka prístupné širokej verejnosti. Tento tím dobrovoľníkov je pripravený začať s prácami už na jar budúceho roka.


Cesta k pripomenutiu smutnej histórii Rómov

04.10.2011

Koncom augusta zrealizovali sociálni pracovníci aktivitu pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorá bola zameraná na tragické historické udalosti z čias 2. svetovej vojny. S deťmi navštívili v neďalekej obci Lutila pamätník venovaný rómskym obetiam z tohto obdobia. Pamätník bol v obci osadený v rámci projektu Ma bisteren! (Nezabudnite!) ako pripomienka vyvraždenia 40-člennej rómskej komunity žijúcej v tejto obci. Deťom na mieste pamätníka sociálni pracovníci sprostredkovali historické udalosti z obdobia 2. svetovej vojny, dozvedeli sa bližšie informácie o holokauste a o zverstvách páchaných nacistami na nevinných (aj) rómskych obetiach. Pre deti pripravili aj fotodokumentáciu z jedného z najväčších koncentračných táborov v Osvienčime v Poľsku. Na záver si spravili vedomostný test, ktorý dokázal, že deti si zapamätali veľa informácií, ktoré im predostreli. Aj takéto aktivity sú pre deti veľmi prínosné, nakoľko majú možnosť dozvedieť sa viaceré, aj keď mnohokrát smutné udalosti z histórie vlastného ľudu.


Sociálni pracovníci sa venovali problematike túlavých psov

01.10.2011

V októbri navštívili sociálni pracovníci v spolupráci s OZ Strážni anjeli, ktoré má v správe žiarsky Útulok pre psov, lokalitu Pod Kortínou. Pri tejto príležitosti s občanmi hovorili o problematike túlavých psov a ich odchytoch. Dobrovoľníci z útulku im taktiež ponúkli možnosť bezplatnej sterilizácie sučiek, aby sa zabránilo zbytočnému rozmnožovaniu týchto psov. Sú ochotní sučku od majiteľa odobrať, vykonať zákrok u veterinára a následne aj doniesť psa naspäť majiteľovi. Informovali občanov aj o dôležitosti očkovaní.


Doučovanie detí zo znevýhodneného prostredia

31.08.2011

Od septembra 2011 sa znova začalo s aktivitou doučovania detí zo znevýhodneného prostredia. Ide o 10 detí rôzneho veku z rôznych školských zariadení v Žiari nad Hronom. Týmto deťom sa venuje dobrovoľníčka každý utorok v poobedňajších hodinách a pomáha im s domácimi úlohami, s učivom, ktoré im robí problémy, pri tvorbe projektov a referátov, pri práci s internetom a pod. Cieľom tejto aktivity je zlepšenie školských výsledkov, zabránenie prepadaniu, dosiahnutie úspešného ukončenia povinnej školskej dochádzky a v neposlednom rade pokračovanie v štúdiu na strednej škole.


Vystúpenie tanečného súboru „Romano Jilo"

31.08.2011

Začiatkom augusta vystupoval tanečný súbor Romano Jilo v rámci podujatia „Spoznajme sa", ktorý organizovalo Slovenské národné múzeum v Martine. Členky súboru sa prezentovali s tromi rôznymi choreografiami, ktoré si nacvičovali v komunitnom centre v rámci voľnočasových aktivít. Počas aktivít môžu deti kreatívne a zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Majú k dispozícii priestor, kde môžu nacvičovať tanec, spev, môžu sa venovať kresleniu, maľovaniu, spoločenským hrám, a taktiež môžu použiť aj športové náčinie.


Rómovia Pod Kortinou nechcú žiť medzi odpadom

01.08.2011

Občanom z osady Kortina bola poskytnutá možnosť zabezpečiť si vývoz komunálneho a triedeného odpadu, ktorú uvítali. Odpad sa vyváža v množstve a v časovom intervale, aký si sami stanovili (podľa množstva vyprodukovaného odpadu). Týchto klientov pravidelne navštevujeme a prostredníctvom konzultácie poukazujeme na povinnosť zaplatiť si vývoz odpadu. Treba povedať, že klienti si svoju situáciu uvedomujú a majú záujem o platenie vývozu odpadu, nakoľko chcú mať vo svojom okolí čisto. Klientom sme v rámci osvetovej činnosti ponúkli tiež možnosť odkladať si potvrdenia za platby v priestoroch našej kancelárie, kde sa im bude viesť evidencia. Aktivitu sme začali realizovať v spolupráci s Odborom životného prostredia na Mestskom úrade a z našej strany bude orientovaná na pravidelné návštevy týchto klientov. Počas týchto návštev (v spolupráci s klientmi) si určíme postup, aby bola celková určená suma za konkrétny rok uhradená.

Týmto by sme chceli osloviť aj ostatných občanov mesta, aby svojim zodpovedným prístupom neprispievali k rozširovaniu čiernych skládok na Kortine, ktoré sa často akoby riadili porekadlom - malá kopa pýta viac.


Júnové aktivity

01.07.2011

V júni 2011 sme začali intenzívnejšie pracovať s tehotnými ženami z rómskej komunity. Ide hlavne o to, aby pravidelne navštevovali poradňu, absolvovali lekárske vyšetrenia. Pomáhame im s vybavovaním príspevkov a príplatkov, na ktoré majú po narodení dieťaťa nárok. Mapujeme a kontrolujeme situáciu priamo v domácnosti nastávajúcich matiek a ak je to potrebné, vieme poskytnúť aj nejaké oblečenie, hračky ap.


Úspešné ukončenie počítačového kurzu

01.07.2011

Už v minulosti sme informovali o aktivite ohľadne zdokonaľovania sa rómskych žien v počítačovej gramotnosti. Aktivita sa realizovala od apríla tohto roku. Ženy mali možnosť získať základné zručnosti pri práci s počítačom, učili sa pracovať so základnými kancelárskymi programami, získali vedomosti a zručnosti pri písaní žiadosti o zamestnanie, životopisov, ako aj zručnosti pri práci s internetom. Všetky získané zručnosti by im mali uľahčiť v budúcnosti cestu pri hľadaní zamestnania. Klientkam sme poskytli aj informačné materiály so vzormi žiadostí pri hľadaní si práce, ktoré môžu využívať. Kurz sme ukončili v mesiaci jún a dúfame, že ženám daný kurz pomôže pri kvalitnejšom uplatnení sa v rámci profesijného života.


Opekačka ku dňu detí

01.07.2011

Pri príležitosti Dňa detí sme chceli potešiť deti, ktoré sa zúčastňujú voľnočasových aktivít v našich priestoroch. Rozhodli sme sa usporiadať opekačku, ktorú sme si síce pôvodne chceli spojiť aj s menšou túrou na Šibeničný vrch, ale napokon kvôli nepriazni počasia sme zašli k Lutilskému potoku, kde si deti mohli opiecť špekačkové dobroty. Týmto by sme sa aj touto cestou chceli poďakovať MsÚ, ktorý nám na ne poskytol finančné prostriedky. Neskôr sme sa kvôli hroziacemu dažďu presunuli na detské ihrisko za našou kanceláriou, kde sme pre deti usporiadali viacero zaujímavých hier a súťaží, pričom tí najlepší boli odmenení. Deti mali radosť z akcie a odchádzali spokojné s pocitom, že mali možnosť prežiť ďalší zaujímavý deň.


Hľadáme dobrovoľníkov na doučovanie detí

14.06.2011

Sociálni pracovníci a ich asistenti hľadajú dobrovoľníka na poobedňajšie doučovanie detí. Bližšie info na t. č.: 0917 552 817.


Rodinám pomáhame efektívne hospodáriť

14.06.2011

V priebehu mesiaca máj začali terénni sociálni pracovníci a ich asistenti realizovať aktivitu zameranú na efektívne hospodárenie v domácnosti. Do aktivity sme zapojili štyri klientky, ktoré smei vopred vytipovali. Vybrali sme ženy, ktoré pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia a bol u nich stanovený osobitný príjemca na prídavok na dieťa. Celý kurz hospodárenia je rozdelených do dvoch hlavných častí. Teoretickú časť predstavuje poskytnutie základných informácii o efektívnom hospodárení, na ktorú úzko nadväzuje praktická časť. Tá pozostáva zo sprievodu pri nákupe našich klientok, a taktiež návštev priamo v domácom prostredí, pri ktorých si samotné ženy určujú a hodnotia svoju situáciu, ako sú napríklad zostatok z nakúpených potravín, finančná situácia či rozloženie finančných prostriedkov v ďalšom týždni. Aktivita je plánovaná aj na ďalšie mesiace, keďže je potrebná dlhodobejšia intenzívna práca, počas ktorej by klientky mali získať lepší prehľad v rámci hospodárenia a naučiť sa tak efektívne využívať prostriedky, ktorými disponujú.


Deti získavali vedomosti o možnostiach antikoncepcie

14.06.2011

V spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva a Špeciálnej základnej školy terénni sociálni pracovníci a ich asistenti pravidelne usporadúvajú prednášky a diskusie na rôzne témy z oblasti zdravotníctva. Tentokrát sme v mesiaci máj zrealizovali prednášku o možnostiach antikoncepcie, ktorá bola určená pre žiakov 2. stupňa Špeciálnej základnej školy v Žiari nad Hronom. Deti mali možnosť získať základné informácie o rôznych druhoch antikoncepcie, spôsobe ich použitia, účinku či cenových kategóriách.


Rómske ženy sa zdokonaľujú v počítačovej gramotnosti

24.05.2011

Od apríla 2011 v popoludňajších hodinách prebieha v priestoroch kancelárie sociálnych pracovníkov a ich asistentov počítačový kurz, ktorý vedú sami sociálni pracovníci a asistenti mesta Žiar nad Hronom. Počítačový kurz prebieha vždy vo štvrtok, každý týždeň v rovnakom čase. Cieľovou skupinou sú rómske ženy, ktoré prejavili záujem o ponúknutý počítačový kurz.

Hlavným cieľom tohto kurzu nie je len podnietiť záujem o zamestnanie, ale aj pomôcť vyhľadávaniu vhodných pracovných ponúk a iných informácií na internete. Je všeobecne známe, že najviac ľudí si dnes hľadá prácu na internete. Vzhľadom na obmedzený počet PC zostáv v kancelárii sa kurzu zúčastňuje šesť rómskych žien, ktoré sme vyberali na základe ich schopností a možností využívať nadobudnuté vedomosti v praxi. Tento počítačový kurz sme navrhli pre našu cieľovú skupinu, a to s cieľom naučiť tieto ženy aspoň základy práce s PC, aby v budúcnosti tieto vedomosti mohli uplatniť pri hľadaní zamestnania, napríklad pri vyhľadávaní pracovných ponúk na webových stránkach, samostatne a svojpomocne si napísať žiadosť do zamestnania, životopis, vedieť si ich poslať z vlastnej mailovej schránky a pod. Klientkam sme poskytli informačný materiál - vzory žiadostí o zamestnanie, motivačný list, životopis a pod. Keďže sa kurz stretol s veľkým záujmom, jeho pokračovanie plánujeme na dlhšie obdobie (pôvodne bol plánovaný len na mesiac apríl). Tento pracovný nástroj je v súčasnosti najviac využívaný, ale Rómovia si len pomaly k nemu otvárajú dvere. Aj týmto spôsobom ich chceme motivovať k zlepšeniu svojej životnej situácie.


Dievčatá si tancom vybojovali 2. miesto

16.05.2011

Talentárium 2011

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov usporiadalo Pohronské osvetové stredisko a Materské Rómske centrum Hviezdička regionálnu súťažnú prehliadku rómskych talentov s príznačným názvom Talentárium 2011.

Deti a mládež tak opäť raz mali možnosť ukázať svoj talent, ktorý sa v nich nesporne nachádza. Naše dievčatá z tanečného súboru Romano Jilo, ktoré sa pravidelne zúčastňujú voľnočasových aktivít, v rámci ktorých majú možnosť si nacvičovať tanečné choreografie, získali za svoj tanečný prejav výborné 2. miesto. Z regionálnej súťaže tak postúpili na krajské kolo, ktoré sa bude realizovať v septembri. Umiestnenie dievčat je tak nielen zadosťučinením za ich snahu trénovať a zlepšovať sa, ale takisto aj povzbudením do ďalšej činnosti.


Karneval

28.03.2011

Dňa 18. 3. 2011 sa v Komunitno-integračnom centre konal karneval druhý ročník karnevalu. Túto aktivitu sme zorganizovali pre deti, ktoré navštevujú voľnočasové aktivity. Masky si vyrábali deti samy a na samotnom karnevale sa mohli zapojiť do niekoľkých súťaží o hodnotné ceny.

Karneval v Komunitno-integračnom centre Karneval v Komunitno-integračnom centre Karneval v Komunitno-integračnom centre Karneval v Komunitno-integračnom centre


Prednáška na tému Infekčné ochorenia

28.03.2011

Prednáška na tému "Infekčné ochorenia" sa konala v priestoroch ŠZŠ v Žiari nad Hronom 17. marca 2011 v spolupráci so Slovenským červeným krížom a lektorkami z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Cieľovou skupinou prednášky boli žiaci II. stupňa ŠZŠ ZH, ktorých sa zúčastnilo 29. Cieľom prednášky bolo oboznámenie účastníkov s rôznymi druhmi infekčných ochorení ako aj prevencia proti takýmto ochoreniam.

Prednáška na tému Infekčné ochorenia Prednáška na tému Infekčné ochorenia Prednáška na tému Infekčné ochorenia

Prednáška na tému Infekčné ochorenia Prednáška na tému Infekčné ochorenia Prednáška na tému Infekčné ochorenia


Prednáška o antikoncepcii

28.03.2011

 Prednáška o antikoncepcii

Dňa 15. 3. 2011 sa v Komunitno-integračnom centre konala prednáška na tému "Antikoncepcia". Cieľovou skupina boli dospelí z radov našich klientov. Prednáška bola organizovaná v spolupráci so Slovenským červeným krížom a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Cieľom tejto prednášky bolo oboznámenie sa so všetkými dostupnými metódami antikoncepcie, a s nebezpečenstvom pohlavných chorôb a poskytnúť rady, ako sa pred nimi správne chrániť.


Záškoláctvo na II. stupni ZŠ

08.03.2011

V piatok 4. marca sme odštartovali súbor stretnutí psychologičky p. Bírošovej a detí z II. stupňa ŠZŠ v Žiari nad Hronom , ktoré majú problém so záškoláctvom. Hlavným  zámerom týchto stretnutí je zistiť, prečo tieto deti toľko vymeškávajú a nechodia pravidelne do školy. Psychologička bude s nimi robiť aktivity, ktoré budú viesť k zmierneniu záškoláctva. Ide o skupinu 11 - 12 detí s ktorými rátame v tejto aktivite.  Stretnutia budú raz mesačne až do júna 2011.


Plánované rodičovstvo

08.03.2011

Prednášku o plánovanom rodičovstve sme organizovali 24.2.2011 v spolupráci so Slovenským červeným krížom. Cieľovou skupinou boli žiaci II. stupňa ŠZŠ v Žiari nad Hronom.  Zúčastnili sa v počte cca 50. Cieľom tejto prednášky bolo poučiť žiakov o psychologických a sociálnych aspektoch manželstva, rodiny a rodičovstva, vychovávať ich k osobnej zodpovednosti a k príprave na manželstvo a rodičovstvo a zdôrazniť zodpovednosť rodičov za výchovu dieťaťa. Žiaci boli rozdelení na chlapcov a dievčatá preto, aby boli otvorenejší a nehanbili sa. Na konci prednášky mali možnosť anonymne napísať akúkoľvek otázku, na ktorú potom prednášajúcie odpovedali. Prednášku viedli lektorky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Plánované rodičovstvo - prednáška Plánované rodičovstvo - prednáška Plánované rodičovstvo - prednáška Plánované rodičovstvo - prednáška


Záškoláctvo

07.03.2011

V priestoroch komunitno-integračného centra na Ul. Dr. Janského 9 sa dňa 27.1.2011 konala prvá aktivita zameraná na deti, ktoré majú problém so záškoláctvom. Aktivitu viedla policajná preventistka p. Šmondrková. Na aktivite sa zúčastnili deti z nultého ročníka, I. ZŠ a ŠZŠ. Išlo o deti navštevujúce I. stupeň.  V budúcnosti plánujeme s touto aktivitou pokračovať aj so žiakmi II. stupňa, ktorých bude viesť psychológ z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.


Návšteva v Domove sociálnych služieb

07.03.2011

20.1.2011 sme v rámci voľnočasových aktivít pre deti navštívili Domov sociálnych služieb a zariadení pre seniorov, kde nám v rámci pracovnej rehabilitácie predviedli ukážky remesla košikárstvo. Mohli sme si pozrieť výrobky, samotnú tvorbu a mohli sme si prácu aj vyskúšať. Účelom bolo kreatívne tvoriť a realizovať sa.

Návšteva v Domove sociálnych služieb - ukážka košíkarstva Návšteva v Domove sociálnych služieb - ukážka košíkarstva Návšteva v Domove sociálnych služieb - ukážka košíkarstva Návšteva v Domove sociálnych služieb - ukážka košíkarstva


Vianočná besiedka

04.01.2011

Dňa 20. decembra 2010 sa konala v priestoroch komunitno-integračného centra Nadácie škola dokorán vianočná besiedka pre deti, ktoré sa zúčastňovali aktivít, ako boli prevenčné aktivity, doučovanie, tábory, výlety a tanečný krúžok. Deti predviedli tanečné vystúpenia, ktoré si počas celého roka nacvičovali. Boli to moderné a rómske tance, cvičenie v rytme hudby a brušné tance. Deti dostali aj vianočné darčeky, ktoré zabezpečilo OZ - KAJ. OZ ZAFIRAH s deťmi pripravilo ukážku brušného tanca, cvičenie v rytme hudby, a tiež pripravili pre deti občerstvenie. My, TSP, sme s deťmi vyrábali darčeky, ktorými sme sa nakoniec medzi sebou obdarovali.

Vianočná besiedka Vianočná besiedka - tanečné vystúpenie Vianočná besiedka - brušné tance Vianočná besiedka - rómske tance Vianočná besiedka


Vianočné pečenie

04.01.2011

V súvislosti s predvianočným obdobím sa už druhýkrát realizovalo Vianočné pečenie s našimi klientmi, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 16. a 17. decembra. Pečenie vianočných dobrôt bolo rozdelené do dvoch dní. Vo štvrtok sa pieklo s dospelými klientkami, ktoré nemajú vytvorené podmienky na pečenie vo vlastných domácnostiach alebo s tým nemajú dostatočné skúsenosti. Cieľom bolo aj predávanie skúseností v rámci viacerých generácii. V piatok sme zase piekli s dievčatami a chlapcami, ktoré sa pravidelne zúčastňujú voľnočasových aktivít, ktoré sa u nás realizujú, pričom mali možnosť si sami vyskúšať prípravu vianočného pečiva. V rámci tejto príjemnej predvianočnej atmosféry sme napiekli chutné pečivko, s ktorým boli všetci spokojní. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať aj NŠD, ktorá nám na pečenie poskytla svoje priestory, a taktiež finančne zastrešila nákup surovín potrebných k výrobe pečiva.

Vianočné pečenie 2010 Vianočné pečenie 2010 Vianočné pečenie 2010 Vianočné pečenie 2010

Vianočné pečenie 2010 Vianočné pečenie 2010


Spolupráca s CPPPaP pre deti z nultého ročníka

28.11.2010

V priestoroch komunitno-integračného centra na Ul. Dr. Janského 9 sa od 15.11.2010 začali stretávať deti navštevujúce nultý ročník na ZŠ Jilemnického 2 a pracovníčky Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Tieto stretnutia sa budú konať každý pondelok od 13.00 do 14.00 hod. Pracovníčky CPPPaP pod vedením p. Kráľovej s deťmi pracujú, pomocou rôznych cvičení a hier rozvíjajú ich zručnosti a v podstate napomáhajú zvýšeniu ich školskej úspešnosti. Stretnutia sú zatiaľ naplánované do konca februára 2011.


Pracovné stretnutie

02.12.2010

Dňa 11.11.2010 sa u nás konalo pracovné stretnutie. Účastníkmi boli: MUDr. Soňa Barcíková - praktický lekár, Mgr. Martin Hlaváč - kurátor, matky rodín zo Šášovského Podhradia.

Na tomto stretnutí sa riešili problémy so záškoláctvom detí. Hľadali sme dostupné riešenia, ako by sa dochádzka školopovinných detí v tejto lokalite dala zvýšiť. Jedným z krokov bola aj naša pomoc pri vybavovaní čipových kariet SAD. Ďalšie riešenie je umiestnenie detí na internátnej škole v Kremnici.

Konzultovali sme problémové stuácie, keď deti chodia k lekárovi bez sprievodu dospelej osoby, niekedy s odporučením na vyšetrenie od rodičov. MuDr. Barcíková takéto návštevy už nebude tolerovať a dohodli sme sa, že k nej budú chodiť už len v sprievode rodičov. Ďalej sa dohodla s matkami, aby prišli na povinné očkovania, 1-ročné a 6-ročné prehliadky s deťmi, ktorým to chýba. Doktorka ich ešte informovala, že má dispozícii vakcíny proti žltačke, ktoré sú určené bezplatne pre 1-2 ročné deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.

V tejto lokalite majú rodiny problém s pitnou vodou zo studničky, ktorú denne používajú. Myslia si, že voda nie je v poriadku. Doktorka prisľúbila, že dá podnet Regionálnemu ústavu verejného zdravotníctva kvôli vykonaniu rozboru vody. 


Právny tréning

02.12.2010

V priestoroch komunitného centra NŠD usporiadali terénni sociálnu pracovnici a ich asistenti prednášku s názvom Právny tréning, ktorá sa realizovala v stredu 6. októbra. Prednáška bola určená pre klientov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí za normálnych okolností nemajú dostatok finančných prostriedkov na využívanie právnických služieb. Realizovaná aktivita bola rozdelená do dvoch častí; počas prvej mohli klienti získať teoretické vedomosti z oblasti práva a v druhej zase získať praktické skúsenosti (bola im poskytnutá možnosť kladenia konkrétnych otázok a využitia právneho poradenstva). Prednáška sa uskutočnila v spolupráci s právničkou, ktorá ochotne klientom poskytla informácie zamerané na problémy v oblasti práva (napr. poradenstvo ohľadne splátkových kalendárov, náhradného výživného a pod.), ktoré ich zaujímali a s ktorými potrebovali pomôcť.

Právny tréning Právny tréning Právny tréning Právny tréning


Letný tábor pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia

27.09.2010

Počas letných prázdnin sa terénnym sociálnym pracovníkom podarilo zrealizovať letný pobytový tábor v spolupráci s Nadáciou deti Slovenska v rámci projektu Hodina deťom, ktorý bol určený pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Tábora sa zúčastnili deti, ktoré sa počas školského roka pravidelne zúčastňovali na voľnočasových aktivitách a prednáškach v priestoroch kancelárie terénnych sociálnych pracovníkov. Účasť detí na tábore mal motivačný charakter, pričom boli vybrané práve deti, ktoré sa pravidelne zúčastňovali aktivít počas roka a taktiež mali dobrý prospech v škole. Deti počas tábora zažili veľa dobrodružstiev a vracali sa naplnené príjemnými a bohatými zážitkami.


Projekt Partnerstvo

03.08.2010

Nadácia Škola dokorán v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi a asistentmi terénnych sociálnych pracovníkov mesta Žiar nad Hronom realizuje projekt PARTNERSTVO, ktorý podporila Nadácia Orange. Cieľom projektu je realizácia komunitných výchovno-vzdelávacích aktivít na podporu sociálnej inklúzie formou vytvorenia primeraného učebného prostredia priamo v marginalizovanej rómskej komunite (MRK). Základným zámerom je eliminácia individuálnych deficitov rómskych detí z MRK, rozvoj ich kľúčových kompetencií, vytvorenie prevenčného programu na predchádzanie sociálnej odlúčenosti a platformy sociálnej inklúzie. Projekt sa realizuje v Komunitno-integračnom centre v Žiari nad Hronom, ktoré garantuje posilnenie interetnickej komunikácie medzi rómskou komunitou a majoritou a vytvára platformu na postupné odstránenie existujúcich stereotypov a predsudkov a pochopenie vzájomných kultúrnych odlišností. Cieľovou skupinou sú deti predškolského veku a rodičia detí z MRK. Projekt sa realizuje od júna do septembra 2010. Súčasťou aktivít projektu je aj spoločný výlet detí a ich rodičov s cieľom pomôcť deťom nadobudnúť praktické skúsenosti zo sveta okolo nás a upevniť ich vzťahy spoločnými zážitkami.

Projekt Partnerstvo: aktivity Projekt Partnerstvo: aktivity Projekt Partnerstvo: aktivity Projekt Partnerstvo: aktivity


Júnové aktivity

29.7.2010

V rámci komunitnej a terénnej sociálnej práce môžeme výkon našich bežných aktivít rozdeliť do niekoľkých základných oblastí: zamestnanosť, podpora života a bývania, podpora v oblasti zdravia, v oblasti sociálnej integrácie a ďalšie aktivity, vyššie nezaraditeľné. Prostredníctvom tejto činnosti sa snažíme byť nápomocní ľuďom, ktorí sa ocitli v nepriaznivej životnej či sociálnej situácii, sú ohrození rôznymi rizikovými faktormi a situáciu nie sú schopní alebo nemajú možnosť riešiť prostredníctvom vlastných zdrojov. V nasledujúcich dvoch tabuľkách sú zachytené údaje o realizácii jednotlivých aktivít v priebehu mesiaca jún, v poslednej tabuľke je zachytený počet klientov, s ktorými sme pracovali v daný mesiac v konkrétnej oblasti.

Rozdelenie jednotlivých intervencií podľa pohlavia - za mesiac jún

 

 JÚN   Muži   Ženy   Chlapci   Dievčatá   Spolu 
 Zamestnanosť  21 5 0 0 26   6,50 
 Bývanie, život 9 18 0 0 27   6,75
 Zdravie 1 12 2 1 16   4,00
 Sociálna integrácia  12 57 12 95 176  44,00
 Iné 48 94 4 9 155  38,75
 Spolu 91 186 18 105 400 100

 

 

Počet klientov, ktorým sa poskytla pomoc v jednotlivých oblastiach 

 

 JÚN   Muži   Ženy   Chlapci   Dievčatá   Spolu 
 Zamestnanosť  8 4 0 0 12
 Bývanie, život 7 12 0 0 19
 Zdravie 1 9 2 1 13
 Sociálna integrácia  6 27 5 12 50
 Iné 20 37 4 6 67
 Spolu 42 89 11 19 161

 


Ukončenie preventívnych aktivít v tomto školskom roku

29.7.2010

Dňa 25.6. sa v areáli Pohronského osvetového strediska konalo podujatie k príležitosti ukončenia preventívnych aktivít v tomto školskom roku, ktoré sa priebežne realizovali počas celého školského roka a ktoré už boli na stránkach mesta spomínané. Pre deti v rámci podujatia boli pripravené rôzne súťaže, hry, program; o zaujímavú skúsenosť sa postarali aj príslušníci hasičského, policajného zboru a taktiež zdravotníci z rýchlej zdravotnej pomoci, ktoré deťom predviedli ukážky svojej každodennej činnosti. Aj touto cestou by sme sa radi poďakovali za ochotu všetkým prítomným profesionálom, ktorí predviedli zaujímavé vzorky svojej častokrát ťažkej práce a samozrejme tiež POS za poskytnutie priestorov a zabezpečenie aparatúry.

Ukončenie preventívnych aktivít v tomto školskom roku Ukončenie preventívnych aktivít v tomto školskom roku


Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky

11.5.2010

V rámci projektu "Každý vie kto som" sa koncom apríla v spolupráci terénnych sociálnych pracovníkov a OR PZ uskutočnila ďalšia prevenčná aktivita, určená pre II:. stupeň ŠZŠ, tentokrát na tému:  Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky.

Prvá aktivita zameraná na postavenie človeka v spoločnosti prebiehala formou hry: účastníci sa rozdelili do dvoch skupín a dostali status rôznych ľudí s určitým zamestnaním (napr. beloch - riaditeľ medzinárodnej spoločnosti, Rómka - matka v domácnosti....). Ich úlohou bolo zoradiť týchto ľudí podľa toho, aké majú podľa nich postavenie v spoločnosti. Výsledky boli celkom zaujímavé a rôznorodé, ale približne v troch prípadoch sa celkom zhodli.

Následne s lektorom prešli na tému trestnoprávna zodpovednosť, kde účastníci dostali formou testu rôzne otázky týkajúce sa danej témy. Postupne si vyhodnocovali všetky otázky a rozoberali ich podrobnejšie.

Nakoniec prešli k téme pravidlá cestnej premávky, dostali pomôcky od lektora a riešili spoločne rôzne dopravné situácie (križovatky, pravidlá z pohľadu vodiča, z pohľadu chodca ap.).

Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky

Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky Každý vie, kto som: Trestnoprávna zodpovednosť a pravidlá cestnej premávky


Pracovné stretnutie terénnych sociánych pracovníkov

11.3.2010

Dňa 26. februára sme zrealizovali a organizačne zabezpečili stretnutie terénnych sociálnych pracovníkov a asistentov z celého banskobystrického kraja. Okrem TSP sme pozvali aj predstaviteľov Úradu splnomocnenca vlády pre rómske menšiny. V rámci pracovného stretnutia sme sa predovšetkým zameriavali na možnosti pokračovania projektu terénnej práce v jednotlivých regiónoch, diskusia však prebiehala i o ďalších náležitostiach našej práce, o problematických oblastiach, prezentácie doterajších zrealizovaných aktivít, možnosti a perspektívy terénnej práce do budúcnosti.

Stretnutie terénnych sociálnych pracovníkov Stretnutie terénnych sociálnych pracovníkov Stretnutie terénnych sociálnych pracovníkov 


Základy prvej pomoci

11.3.2010

Pre deti z 2. stupňa zo Špeciálnej základnej školy sme v spolupráci so Slovenským červeným krížom usporiadali i prednášku o základných prvkoch prvej pomoci. Odborné informácie ako i praktické ukážky, ktoré si mohli deti samé precvičiť a vyskúšať, prezentovala zdravotná sestra z rýchlej zdravotnej pomoci.


Základy prvej pomoci Základy prvej pomoci Základy prvej pomoci Základy prvej pomoci


Karneval

4.3.2010

V jedno štvrtkové popoludnie sa u nás všetky deti zmenili na rôzne zaujímavé postavičky, hrdinov a ďalšie rozprávkové i nerozprávkové bytosti. Karnevalu sa zúčastnili deti, ktoré k nám pravidelne chodievajú v rámci voľnočasových aktivít; do poroty sme si zase pozvali pani policajnú preventistku a policajnú špecialistku, a tiež zástupcov z radov mládeže, ktorých neľahkou úlohou bolo zvoliť víťazné masky. Napokon si všetci odniesli drobný darček a víťazné masky zaujímavé ceny.

Karneval Karneval Karneval Karneval

Karneval Karneval


Prevenčné aktivity

2.3.2010 

Prevenčné aktivity s príslušníkmi miestneho policajného zboru (OR PZ) sme realizovali už dvakrát, a to v termíne 8. decembra 2009 a 8. februára 2010; o spoluprácu sme požiadali policajných špecialistov, policajnú preventistku a psovoda. Aktivít sa zúčastnili deti z 2. stupňa Špeciálnej základnej školy. Prvé stretnutie bolo zamerané na teóriu v rámci prevencie sociálnopatologických javov. Deti mali možnosť prácou v skupinkách vyjadrovať sa na témy: alkohol, fajčenie a drogy. Na druhom stretnutí mali možnosť vidieť ukážky práce s policajným psom pri vyhľadávaní drog a získať tiež ďalšie zaujímavé informácie o policajnej práci.

Prevenčné aktivity v spolupráci komunitných pracovníkov a OR PZ Prevenčné aktivity v spolupráci komunitných pracovníkov a OR PZ Prevenčné aktivity v spolupráci komunitných pracovníkov a OR PZ Prevenčné aktivity v spolupráci komunitných pracovníkov a OR PZ


Vianočné pečenie

28.1.2010

V súvislosti s blížiacimi sa vianočnými sviatkami sme v rámci našej komunitnej a terénnej sociálnej práce realizovali i aktivitu s názvom Vianočné pečenie. Akcie sa zúčastnili ženy z mesta, a tiež z Kortíny, ktoré mali možnosť pripraviť si sladké vianočné pečivo, ktoré si nemôžu upiecť vo svojich domácich podmienkach. Ženy odchádzali spokojné aj s napečeným a rozvoniavajúcim vianočným pečivom.

Príprava pečiva v plnom nasadení Vykrajovanie pečivka A už len upiecť


Zlatý klinec

1.12.2009

Už v minulosti sme na stránkach mesta prezentovali našu činnosť (komunitných a terénnych sociálnych pracovníkov) v rámci voľnočasových aktivít, ktorých sa pravidelne zúčastňujú naše deti a majú možnosť sa doučiť či doplniť si potrebné učivo, ako i realizovať sa v rámci tanečného krúžku.

Dievčatá si nacvičili viacero tanečných choreografií a nedávno mali možnosť sa prezentovať i pri tanečnom vystúpení počas akcie s názvom Zlatý klinec, ktorá sa uskutočnila 16.11. v priestoroch bývalého Závodného klubu a predviedli sa pri tanečnom vystúpení na pieseň Romano jilo (rómske srdce).

Nedávno sme boli pozvaní aj na podujatie realizované v Pohronskom osvetovom stredisku - 30.11, kde si dievčatá pod vedením našej kolegyne Lucky Vlačuhovej pripravili dve tanečné vystúpenia, a to opäť na pieseň Romano jilo, ku ktorej pribudla aj choreografia na pieseň Evo, Evo.


Tanečné vystúpenie Zlatý klinec Tanečné vystúpenie Zlatý klinec Tanečné vystúpenie Zlatý klinec Tanečné vystúpenie Zlatý klinec


Prednáška

1.12.2009

V rámci výkonu komunitnej a terénnej sociálnej práce okrem realizácie bežných činností vyplývajúcich z našej práce, plánujeme i rôzne iné akcie a prednášky. V pondelok 30.11.2009 sa v našich priestoroch realizovala prednáška o náhradnej osobnej starostlivosti.

Prednáška bola pripravená v spolupráci s ÚPSVaR (oddelenie sociálnej kurately) a bola určená pre našich klientov, ktorí vykonávajú inštitút náhradnej osobnej starostlivosti.

V rámci prednášky mali naši klienti možnosť od vedúcej oddelenia sociálnej kurately z ÚPSVaR, p. Hricovej, získať nové či doplňujúce informácie, informácie o prípadných zmenách v zákone, o právach a povinnostiach vyplývajúcich z náhradnej starostlivosti, o novinkách, klienti si mali taktiež možnosť vymieňať svoje skúsenosti o náhradnej starostlivosti a vzájomne sa tak obohacovať.

Na základe spolupráce s ÚPSVaR boli vopred vytypovaní klienti z pod Kortíny, ale i mesta, ktorí majú deti v nahradenej osobnej starostlivosti a pre ktorých by realizácia prednášky mohla byť prínosom a obohatením.

 

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png