Na území mesta Žiar nad Hronom je zavedený záväzný množstvový systém zberu komunálnych odpadov v celom katastrálnom území mesta v zmysle platného a účinného všeobecne záväzného nariadenia o spôsobe nakladania s komunálnymi odpadmi (KO) a drobnými stavebnými odpadmi (DSO) na území mesta Žiar nad Hronom.
Filozofia množstvového systému zberu odpadov bola založená na motivácii obyvateľov k triedeniu zložiek odpadov z komunálneho odpadu, ktoré sa odvážajú zadarmo. Poplatníci si platia len za vyprodukovaný zmesový komunálny odpad a biologicky rozložiteľné odpady v súlade so zákonom o odpadoch a všeobecne záväznými nariadeniami, platnými na území mesta.
Oprávnenou osobou na nakladanie s KO a DSO na celom území mesta je spoločnosť Technické služby - Žiar nad Hronom, a. s., ktorá sa zaoberá zberom, prepravou a následným nakladaním s komunálnymi odpadmi. Mesto má uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou ENVI-PAK a.s. (OZV). Ostatné spoločnosti, ktoré vykonávajú činnosti v oblasti odpadového hospodárstva sú uvedené v samostatnej časti.
Mesto Žiar nad Hronom patrí medzi samosprávy, ktoré sa dlhodobo orientujú na oblasť životného prostredia s dôrazom na oblasť odpadového hospodárstva. V roku 2006 začalo s budovaním, tzv. stojísk zberných nádob na komunálny odpad, ktoré majú stanovený presný okruh pôvodcov (bytové spoločenstvá). Tým sa dospelo k adresnosti pôvodcov a osobitnému manažmentu riadenia nakladania s odpadmi. Nastavená technická infraštruktúra, úspešne zrealizované projekty, celoplošne zavedený množstvový zber a smerovanie manažmentu, hovoria o jednoznačnom potenciáli rozvoja vedúceho k ďalšiemu zefektívňovaniu nakladania s odpadmi v súlade s trendom EÚ, a tým zlepšovania nielen kvality života svojich obyvateľov, ale aj životného prostredia.
Nádoby na komunálny odpad a triedené zložky z komunálneho odpadu sú pre obyvateľov KBV sústredené v uzamkýnaných stojiskách zberných nádob, resp. na stanovištiach zberných nádob (platí aj pre podnikateľské subjekty pôsobiace na území mesta). V stojiskách sú zberné nádoby na zmesové komunálne odpady a triedené zložky, a to:
Stojiská zberných nádob sú majetkom mesta Žiar nad Hronom v prenájme bytových spoločenstiev. Zo zmluvy o nájme vyplývajú práva a povinnosti, ktoré je potrebné rešpektovať. Dôležitou povinnosťou zo strany nájomcu je počas nájmu dodržiavať všeobecne záväzné predpisy, najmä o požiarnej ochrane, o ochrane životného prostredia, o hygiene, bezpečnosti a ochrane zdravia, ako aj vykonávať príslušné preventívne opatrenia.
Zberné nádoby sa vyvážajú podľa Kalendáru zvozu a v súlade s VZN o nakladaní s KO a DSO. Tieto kalendáre sú pravidelne distribuované obyvateľom priamo do domácností dostupný aj na webovej stránke mesta.
Okrem zberných nádob v stojiskách sú v rámci mesta rozmiestnené aj špeciálne kontajnery na zber šatstva a textilu ako aj kontajnery pre elektroodpad a použité batérie a akumulátory.
Zelený biologicky rozložiteľný odpad (tráva, lístie, konáre a iné) v časti KBV je možno ukladať k stojiskám zberných nádob, a to každý pondelok a túto skutočnosť vopred nahlásiť na odbor odpadového hospodárstva tel. 045/6787125 alebo operátorovi na Zelenú linku s číslom 0800 500 501.
Obyvatelia IBV na nakladanie s komunálnymi odpadmi priamo vo svojich domácnostiach alebo pozemkoch disponujú:
Na verejných priestranstvách v lokalitách IBV v dostupnej vzdialenosti sú k dispozícii voľne stojace:
Zberné nádoby sa vyvážajú podľa Kalendáru zvozu a v súlade s VZN o nakladaní s KO a DSO. Tieto kalendáre sú pravidelne distribuované obyvateľom priamo do domácností dostupný aj na webovej stránke mesta.
Na území mesta sú rozmiestnené rôzne zberné nádoby na ukladanie pouličného odpadu na verejných priestranstvách (oddychové zóny, chodníky, MHD zastávky a pod.):
A): Na celom území mesta Žiar nad Hronom sa vyhlasuje za záväzný systém množstvový zber zmesového komunálneho odpadu a množstvový zber drobného stavebného odpadu pre všetkých pôvodcov a držiteľov komunálnych odpadov v rozsahu ustanovenom týmto VZN.
B): V §3 bod 3 VZN č. 13/2020 Z.z. o nakladaní s KO a DSO na území mesta odporúča pôvodcom odpadu nasledovné správanie pri tvorbe a nakladaní s odpadmi:
Pôvodca alebo držiteľ odpadu môže predchádzať vzniku odpadu zo svojej činnosti napríklad:
C): Na území mesta sa zavádza triedený zber komunálneho odpadu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad pre celé územie KBV a IBV.
D): Informačná kampaň (mestské noviny, webová stránka, letáky a kalendáre, reportáže, projekt informačnej kampane a pod.).
E): Na území mesta počas kultúrno-spoločenských a športových podujatí, prípadne iných podujatí určených pre verejnosť sa odporúča prednostne používať riad z bio-degradovateľného materiálu alebo opakovane použiteľný riad (napr. poháre, taniere, tácky, príbory a iné) pred používaním riadu z umelej hmoty (plastov) a z penového polystyrénu, pokiaľ nie je uvedené inak v príslušnom povolení mesta.
1. Intenzifikácia separovaného zberu (ISZ) – projekt sa realizuje od roku 2011 a jeho zámerom je zefektívnenie spôsobu nakladania s odpadmi - maximalizovať množstvo triedeného odpadu, ktorý je možno ďalej materiálovo a energeticky spracovať. Tento projekt zabezpečil nové zberné nádoby na triedený zber do stojísk ako aj do domácností pre triedenie BRKO a do záhrad vo forme kompostérov, zvozovú a manipulačnú techniku na zber komunálnych odpadov, výstavbu uzamykateľných stojísk zberných nádob pre školské zariadenia a informačno-propagačnú kampaň na podporu realizácie triedeného zberu pôvodcami komunálnych odpadov. Monitorovanie projektu bude ukončené v roku 2017.
2. Uzatvorenie a rekultivácia skládky odpadov Horné Opatovce v Žiari nad Hronom bol zahájený v roku 2011. Tento projekt bol zameraný na environmentálnu obnovu, ktorá vyplýva z európskej a národnej legislatívy a cieľom je zakonzervovať skládku odpadov proti negatívnym vplyvom na životné prostredie. Uzatvorením a rekultiváciou skládky odpadov v Horných Opatovciach sa vykonala technická a biologická obnova. Technickou obnovou došlo k vybudovaniu jednotlivých tesniacich vrstiev a plynovej drenáži (vybudovanie odplyňovacích šácht) čím sa zamedzí kontaminácii povrchových a podzemných vôd v okolí skládky a bude možné zachytávať skládkový plyn, zrekultivovaná skládka sa vráti do prírodného prostredia ako trvalý trávny porast.
3. Centrum zhodnocovania odpadov (CZO) Žiar nad Hronom, bolo budované od roku 2009 do konca roka 2015, nadväzuje na projekt ISZ, tým, že rieši:
CZO pozostáva zo 4 zaradení:
1 Mechanická úprava nie nebezpečných odpadov (R12)
Účelom tejto technologickej linky je rozdrvenie a dotriedenie zmesového KO na získanie druhotných surovín (papier a kartón, plasty, sklo, kovy) a získanie suroviny na výrobu bioplynu z KO (organická frakcia – zeleň, potraviny, zemina a pod.), a s tým súvisiace zníženie množstva zmesového KO ukladaného na skládku odpadov. Ide o zariadenia na mechanické zhodnotenie odpadov. Vstupným materiálom do tohto zariadenia je výlučne komunálny odpad zaradený do skupiny č. 19 -Odpady z mechanického spracovania odpadu a 20 – Komunálne odpady v zmysle vyhlášky MŽP SR č. 365/2015 Z.z. Katalóg odpadov. Komunálne odpady sa do zariadenia dovážajú zberovými vozidlami a ramenovými nakladačmi len od oprávnenej osoby, ktorá má na takúto činnosť oprávnenie v súlade so zákonom o odpadoch a uzatvorenú zmluvu na túto činnosť s Mestom Žiar nad Hronom. Preberanie odpadov do zariadenia je v súlade so zákonom o odpadoch a jeho vykonávacími vyhláškami. Zariadenie je oprávnené nakladať len s druhmi odpadov, na ktoré bolo vydané rozhodnutie – súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016_001518-K a zmena rozhodnutia - súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016-002599-K (viď. sekcia Platné rozhodnutia mesta Žiar nad Hronom).
2) Dotrieďovacie zariadenie vyseparovaných zložiek
Dotrieďovacie zariadenie je určené na dotrieďovanie komodít z triedeného zberu z komunálneho odpadu, a to papier a lepenka, plasty, kovy a kovové obaly, VvKM a sklo. Pozostáva z dvoch dotrieďovacích liniek (1. na papier, plasty, kovy a VvKM a 2. na sklo). Sekundárne vytriedené komodity na linkách sú následne voľne ložené v boxoch (kontajneroch) alebo v zlisovaných balíkoch, umiestnené v areáli zariadenia, pripravené na odovzdanie na ďalšie zhodnocovanie u oprávnených organizácií. Komunálne odpady sa do zariadenia dovážajú zberovými vozidlami a ramenovými nakladačmi len od oprávnenej osoby, ktorá má na takúto činnosť oprávnenie v súlade so zákonom o odpadoch a uzatvorenú zmluvu na túto činnosť s Mestom Žiar nad Hronom. Preberanie odpadov do zariadenia je v súlade so zákonom o odpadoch a jeho vykonávacími vyhláškami. Zariadenie je oprávnené nakladať len s druhmi odpadov, na ktoré bolo vydané rozhodnutie – súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016_001520-K a zmena rozhodnutia - súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016-002603-K (viď. sekcia Platné rozhodnutia mesta Žiar nad Hronom).
3) Suchá fermentácia a bioplynová stanica
Technologické zariadenia tvoriace toto zariadenie sú určené na energetické zhodnocovanie bioaktívnych odpadov získaných z vytriedeného zmesového KO z Mechanickej úpravy nie nebezpečných odpadov, biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad, parkov, cintorínov a verejnej zelene (tráva, drevená štiepka a pod.), kuchynského a reštauračného odpadu. Prvý proces je suchá fermentácia. Výstupom z fermentácie je bioplyn, ktorý je spaľovaný v kogeneračných jednotkách, v ktorých sa vyrába elektrická energia a teplo a fermantačný zvyšok - substrát, ktorý je zároveň vstupom pre ďalšie zariadenie gasifikácie. Komunálne odpady sa do zariadenia dovážajú zberovými vozidlami a ramenovými nakladačmi len od oprávnenej osoby, ktorá má na takúto činnosť oprávnenie v súlade so zákonom o odpadoch a uzatvorenú zmluvu na túto činnosť s Mestom Žiar nad Hronom. Preberanie odpadov do zariadenia je v súlade so zákonom o odpadoch a jeho vykonávacími vyhláškami. Zariadenie je oprávnené nakladať len s druhmi odpadov, na ktoré bolo vydané rozhodnutie – súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016_001517-K a zmena rozhodnutia - súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016-002598-K (viď. sekcia Platné rozhodnutia mesta Žiar nad Hronom).
4) Gasifikácia
Predstavuje zariadenie na energetické zhodnocovanie bioaktívnych odpadov s pomocou technológie splyňovania. Inštalované technologické zariadenia umožňujú kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla, odvádzaného vo forme teplej vody a/alebo tepla na sušenie vstupných bioaktívnych odpadov. Tieto odpady musia byť najprv mechanicky a biologicky upravené, zbavené stavebného a železného odpadu. Zbytok zo splyňovania tvorí popol, ktorý môže byť uložený na skládku. Komunálne odpady sa do zariadenia dovážajú zberovými vozidlami a ramenovými nakladačmi len od oprávnenej osoby, ktorá má na takúto činnosť oprávnenie v súlade so zákonom o odpadoch a uzatvorenú zmluvu na túto činnosť s Mestom Žiar nad Hronom. Preberanie odpadov do zariadenia je v súlade so zákonom o odpadoch a jeho vykonávacími vyhláškami. Zariadenie je oprávnené nakladať len s druhmi odpadov, na ktoré bolo vydané rozhodnutie – súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016_001516-K a zmena rozhodnutia - súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov č. OU-ZH-OSZP-2016-002596-K (viď. sekcia Platné rozhodnutia mesta Žiar nad Hronom).
Bližšie informácie o projektoch mesta Žiar nad Hronom nájdete v sekcii Projekty a investície.
V súlade s §3 bod 10 VZN č. 13/2020 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi mesto poskytuje informácie o konkrétnych subjektoch, ktoré nakladajú s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta:
Zelená linka je bezplatná telefónna linka slúžiaca občanom mesta Žiar nad Hronom na otázky, podnety, pripomienky a sťažnosti týkajúce sa nakladania s odpadmi, ich separácie a poriadku na verejných priestranstvách. Takisto rieši problémy vznikajúce s odpadom, stojiskami a stanovišťami zberných nádob, zbernými nádobami, nádobami na separované zložky, samotnou separáciou odpadu, nádobami na bioodpad či psie exkrementy.
Cieľom Zelenej linky je poskytnúť občanom informácie a pomôcť im riešiť problémy vznikajúce pri nakladaní s odpadom; zelená linka má tiež slúžiť na ohlásenie porušenia VZN. Pre občanov je linka dostupná bezplatne pri volaní zo všetkých sietí v čase od 8.00 do 16.00 hod. počas pracovných dní. Operátor na Zelenej linke v súlade so zákonom o odpadoch, zákonom o obecnom zriadení, súvisiacimi VZN a ďalšími zákonmi podáva informácie o právach a ovinnostiach, poučí volajúceho o sankciách za porušenie VZN a zákon o odpadoch a možných opatreniach, ktoré môže vykonať v konkrétnej situácii.
V roku 2008 sa stalo mesto Žiar nad Hronom víťazom kategórie "komunálne odpadové hospodárstvo" a získalo ocenenie Zlatý mravec za projekt "Žiar nad Hronom na ceste k ekonomicky udržateľnému, spravodlivému a motivujúcemu systému nakladania s odpadmi".
Odborná porota národnej environmentálnej súťaže udelila mestu Žiar nad Hronom Čestné uznanie v kategórii Enviro mesto roka 2010. Čestné uznanie získalo mesto za projekt Intenzifikácia separovaného zberu, konkrétne za nové zberové vozidlá na bioplyn.
Dňa 29.9.2011 sa v Sielnici konala celoslovenská konferencia Samospráva a separovaný zber 2011 organizovaná oprávnenou organizáciou ENVI-PAK, ktorá sa zaoberá systémom zabezpečovania zberu a zhodnocovania odpadov z obalov. Organizácia ENVI-PAK pri tejto príležitosti udelila mestu Žiar nad Hronom ocenenie v súťaži Mesto s mimoriadnym počinom v odpadového hospodárstva.
V piatok 3. februára sa v Pohronskom osvetovom stredisku konal nultý ročník Plesu smetiarov, ktorý organizovala spoločnosť Technické služby - Žiar nad Hronom, a. s. Pri tejto príležitosti získalo mesto Žiar nad Hronom ocenenie za vynikajúcu separáciu v komodite papier a lepenka a ocenenie v kategórii Enviro samospráva 2011.
V roku 2011 Mesto Žiar nad Hronom získalo ocenenie v kategórii Mesto s mimoriadnym počinom v oblasti odpadového hospodárstva za rozšírenie komodít separovaného zberu odpadov nad rámec legislatívnych povinností. Mesto Žiar nad Hronom ako samospráva zapojená do systému oprávnenej organizácie ENVI-PAK získala opätovne certifikát za podieľanie sa na znižovaní produkcie globálnych emisií a ochrane životného prostredia.
Mesto Žiar nad Hronom sa v roku 2012 zapojilo do súťaže organizovanej spoločnosťou Priatelia Zeme - SPZ o najväčší pokrok v odpadovom hospodárstve za obdobie 2008 - 2010 s názvom „3Z" (Znižuj, Znovupoužívaj, Zrecykluj). Porotahodnotila viacero dôležitých rozmerov - aktivity na predchádzanie vzniku odpadu, pokrok v množstvách z vyseparovaných odpadov, vytvorený komfort pre pôvodcov odpadu, úroveň informovanosti, komplexnosť celého systému odpadového hospodárstva, ako aj ďalšie ukazovatele. Medzi prvé tri ocenené obce sa dostalo aj naše mesto. Mesto Žiar nad Hronom sa umiestnilo na 2. mieste (na prvom mieste Nová Dubnica, na treťom mieste obec Košeca) a dostalo čestné uznanie za zriadený systém odpadového hospodárstva, pričom bola ocenená intenzívna práca s verejnosťou a postup pri nelegálnom nakladaní s odpadmi. Cieľom súťaže bolo vyzdvihnutie aktivít mesta v oblasti odpadového hospodárstva a ich záujmu neustále sa zlepšovať.
Vo štvrtok 10. októbra sa v Sliači - Sielnici konal 4. ročník celoslovenskej konferencie Samospráva a separovaný zber 2013 organizovaný oprávnenou organizáciou ENVI-PAK, ktorá sa zaoberá systémom zabezpečovania zberu a zhodnocovania odpadov z obalov. Pri tejto príležitosti spoločnosť ENVI-PAK každoročne vyhlasuje výsledky súťaže o najlepšie separujúce mestá a obce. V roku 2013 bolo mesto Žiar nad Hronom opätovne úspešné spomedzi viac ako 1600 miest a obcí (čo predstavuje takmer 57 % všetkých miest a obcí na Slovensku s viac než 3 miliónmi obyvateľov), ktoré spolupracujú s oprávnenou organizáciou ENVI-PAK a získalo ocenenie v kategórii Samospráva s najväčšou hustotou zbernej siete nad 5000 obyvateľov (100 % kontajnerový zber triedených zložiek ako papier, sklo, plasty, kovy, tetrapaky).
Žiar sa umiestnil na 3. mieste v rebríčku 64 miest a obcí Slovenska, ktoré sú v portfóliu organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK v triedení odpadu obcí nad 5 000 obyvateľov za rok 2018. V rámci hodnotenia sa sledujú dva kľúčové ukazovatele pri zbere a triedení odpadov - efektivita a vyťažiteľnosť inštalovanej infraštruktúry. Priemerná vyťažiteľnosť na Slovensku je približne 33 kilogramov na obyvateľa ročne (mesto dosiahlo 49,29 kg). Ukazovateľ efektivity najúspešnejších obcí sa pohybuje okolo 90 g/liter, pričom priemerná hodnota obcí je 33 g/liter (mesto dosiahlo 41,07 g/l). V roku 2017 sme sa v rebríčku umiestnili na 7. mieste, minulý rok sme sa posunuli vyššie a obsadili sme 3. miesto. Je to pre mesto pozitívny impulz, výsledok práce všetkých zainteresovaných strán a záväzok zároveň.
Súvisiace sekcie:
Súbory na stiahnutie:
© 2014 Mesto Žiar nad Hronom, Š. Moysesa 46, 965 01 Žiar nad Hronom, +421 45 678 71 53, msu@ziar.sk, Viac kontaktov
webmaster@ziar.sk. Vyhlásenie o prístupnosti